Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kocaeli’de bir ayda 9 intihar

İntihar vakaları son bir aydır gittikçe artıyor. Fatih, Bakırköy ve Antalya’da meydana gelen siyanürle aile intiharlarından sonra Kocaeli’nde 33 günde 9 kişi yaşamına son verdi.

BOLD- Türkiye’de ciddi intihar vakaları yaşanıyor. 2 haftada üç aile siyanürle toplu bir şekilde intihar ederek hayatını kaybetti.

Bazı şehirlerde de yaşamına son verenlerin sayısı son bir aydır oldukça fazla. Kocaeli genelinde 11 Ekim 2019 gününden 13 Kasım 2019 tarihine kadar 9 kişi çeşitli nedenlerle yaşamına son verdi.

ERKEKLERİN SAYISI FAZLA

İntihar edenlerden kimi kendini astı, kimi silahla kendini vurdu. Canına kıyanlardan 8’i erkek, 1’i de kadın. Erkekler içinde Derince’de imamın intiharı ile kadın doktorun intiharı, intiharın meslek tanımadığını gösterdi.

Son intihar olayı ise Kartepe Ataevler Mahallesi’nde yaşandı. 25 yaşındaki Sezer Sakar, kendini iple astı. İntiharların nedenleri ekonomik sorunlar, işsizlik, mobbing, ailevi sorunlar.

Kocaeli Gazetesinin haberine göre son bir ayda şehirde intihar edenler şöyle:

12 Ekim 2019: İhsan Saraç (37), işçi, Derince’de.
20 Ekim 2019: Erkan Çakır (35), imam, İzmit.
27 Ekim 2019: Artemiz Yeldan (58), işçi, Gölcük.
28 Ekim 2019: Murat Sarı (36), serbest çalışan, İzmit.
31 Ekim 2019: İsmail Görüş (35), serbest çalışan, Derince.
1 Kasım 2019: Abidin Öz (54), işçi, Derince.
8 Kasım 2019: Önder Karakaş (31), yönetici, İzmit.
13 Kasım 2019: Emine Özdemir (52), doktor, İzmit
13 Kasım 2019: Sezer Sakar (25), serbest çalışan İzmit.

BEN ARTIK BAŞ EDEMİYORUM

Adana’da yaşayan 4 çocuk sahibi F.K. adlı bir anne çocuklarıyla yaşadığı sorunu TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yazmış, şöyle demişti:

“Ömer bey, bugün 13 yaşındaki kızım kendisini okulun en üst katından atmak üzereyken bir arkadaşı fark ediyor ve kurtarıyor. Birkaç gün önce ‘Anne ben babamın kıyafetlerine sarılıp uyumak istemiyorum artık’ diye ağlamıştı artık baş edemiyorum.”

İntihar eden Saadet öğretmen: Öğrencilerimin önünde bana yumruk attılar

“Baba siyanürle intihar etti, eşi ve çocuğu kokudan zehirlendi”

Gündem

‘Çoklu baro’ teklifinin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı

Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi. Teklifin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı.

BOLD – Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam etti. 28 maddelik teklifin birinci bölümü üzerinde görüşmeler tamamlanarak 12 madde kabul edildi.

STAJDA KIYAFET ZORUNLULUĞU GETİRİLEMEYECEK

Avukatların resmi kılık ve kıyafetini düzenleyen 7’nci maddede AKP ve MHP değişiklik önergesi verdi. Teklifin söz konusu “Avukatlar, mahkemelere Türkiye Barolar Birliği tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkmak zorundadır” şeklindeki ifadesinden sonra gelmek üzere maddeye, “Avukatlara staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez” eklemesi yapıldı.

CHP’Lİ AYDOĞAN: RİSKİ ORTADAN KALDIRMAYACAK

Değişiklik önergesinin gerekçesinde, “Değişiklikle avukatlara, staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanmaktadır. Böylece serbest bir meslek olan avukatlık mesleği, niteliğine uygun olarak özgür şekilde icra edilebilecektir” denildi. CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, değişiklik önergesi ile staj sırasında kılık kıyafetle ilgili yaşanabilecek bir sorunun da ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ama bunun CHP olarak dikkat çektikleri riski ortadan kaldırmadığını söyledi.

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 18 kişinin daha koronavirüs salgını nedeniyle öldüğünü açıkladı. Testi pozitif çıkan bin 24 yeni vakanın olduğunu bildirdi.

BOLD – Koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaşan Fahrettin Koca, 18 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Bakan Koca, yaptığı açıklamada bin 24 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de toplam 5 bin 300 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 209 bin 962’e yükseldi. Son 24 saatte iyileşen sayısı 2 bin 879 oldu.

Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi: “Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor.”

Okumaya devam et

Gündem

Uzmanlardan patlayıcıların taşınmasına tepki 

Patlamanın olduğu havai fişek fabrikasındaki patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıların imha edilmek için taşınmasına uzmanlar tepki gösterdi. Patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, malzemenin gerekli önlem alınarak olduğu yerde imha edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz’da patlama yaşanan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlamayan malzemeleri imhaya götüren kamyonda patlama yaşandı ve 3 asker şehit oldu. Patlayıcı uzmanları, patlayıcıların imha için taşınmasına tepki gösterdi.

OLDUĞU YERDE İMHA EDİLMELİYDİ

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, olayın bir ihmal sonucu gerçekleştiğini belirterek, “Yangının yaşandığı fabrikadan çıkan patlayıcılar ‘güvensiz patlayıcılar’ olarak nitelendiriliyor. Bu fabrikadan çıkan patlayıcılar olduğu yerde gerekli önlemler alınarak imha edilse can kayıpları olmazdı” dedi.

KALIN ÇELİK KASALARLA TAŞINMALIYDI

Polat, “Eğer illa taşıyacağız diyorlarsa bunu da güvenli ambalajlarla yapmaları gerekiyordu. Örneğin, bomba imhaya giden araçların arkasında cüzi miktarda patlayıcı alan çelik kasalar vardır. Çok kalın çelik kasadır ve içerisinde patlarsa da güvenli bir şekilde götürülür. Ama böyle bir şey yapılmadığı gözüküyor. Bu tarz patlayıcılar nakledilirken taşıma sırasında fazla sayıda insan olmaz” dedi.

YETERİNCE SOĞUTULMALIYDI

Bu tarz tehlikeli malzemelerin kamyonla taşınmaması gerektiğini belirten Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu ise, “Yangının ardından bu malzemelerin yeterince soğutulmuş olması gerekiyordu. Yönetmelikler kapsamında özel önlemlerle, bu konuda eğitimli kişilerle taşımanın yapılması gerekiyordu. Bunlar herkesin yapabileceği ve taşıyabileceği ürünler değil. Siz bu maddeleri kamyonla taşıyamazsınız, özel araçlarla bunların taşınması gerekiyor” diye konuştu.

 

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular