Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İBB’den 30 bin üniversite öğrencisine burs

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 30 bin üniversite öğrencisine yıllık 3 bin 200 lira yardım yapacak. Üniversiteliler, bu yardım için 24 Kasım’a kadar başvuru yapabilecek.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 30 bin üniversite öğrencisine yıllık 3 bin 200 TL yardım yapacak. Yardım için başvurular ise 24 Kasım’a kadar devam edecek.

SEÇİM VAADİNİ YERİNE GETİRİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesinde verdiği söz uyarınca belediyenin yılda 30 bin üniversiteli öğrenciye 3 bin 200’er lira yardım yapılacağını duyurdu.

Kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada İmamoğlu, “İstanbul’u öğrenciler adına daha yaşanabilir bir kent yapmak için çabalıyoruz. Şimdi de 30 bin üniversiteli öğrencimize bir eğitim yılında toplam 3 bin 200 TL yardıma başlıyoruz” dedi.

YARDIMDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

İBB’nin üniversiteli öğrencilere vereceği burstan yararlanmak için 24 Kasım tarihine kadar https://gencuniversiteli.ibb.istanbul adresinden başvuruda bulunulabilecek. Burstan yararlanmak için öğrencilerde aranan koşullar ise şöyle:

* TC vatandaşı olmak
* Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
* Lisans öğrencisi olmak
* Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
* Devlet üniversitesinde veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
* Ara sınıf öğrencileri için yıl sonu başarı notunun en az 100 üzerinden 60 ya da 4 üzerinden 2,50 olması
* Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak
* Kredi Yurtlar Kurumundan burs almadığına dair belge ibraz etmek ve özel kurumdan burs almadığını beyan etmek

Cezaevindeki çocuk Adil Bera’ya ölümcül hastalık teşhisi konuldu

Gündem

Melek Çetinkaya, Emniyetin tehdidi nedeniyle ‘adalet yürüyüşünü’ sonlandırmak zorunda kaldı

Ankara’dan Silivri’ye adalet yürüyüşü başlatan askeri öğrenci olan oğlu müebbet hapis cezasına çarptırılan Melek Çetinkaya, Ankara Emniyetinin baskısı sonucu adalet yürüyüşünü sonlandırdı.

BOLD Ankara Emniyetinin ‘yürütmeyeceğiz’ baskısı, askeri öğrenci olan oğlu müebbet hapis cezasına çarptırılan Melek Çetinkaya’nın ‘adalet yürüyüşünü’ sonlandırmasına neden oldu. Melek Çetinkaya, baskılar nedeniyle yürüyüşü sonlandırdığını açıkladı.

“ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ SONLANDIRDIM”

Oğlunu görmek için gittiği Silivri Cezaevi kapısından kısa bir video paylaşan Çetinkaya, “İki gün yürüyebildik. Maalesef insanlarla bir araya gelip sesimizi duyurmamızı engellediler. Yürütmeyeceklerini söylediler. 3 gün gözaltında kaldım, adli kontrolle bırakıldım. Şu anda Silivri Cezaevi’ndeyim. Çocuğumu görmeye geldim. Ankara’dan Silivri’ye yürüyeceğimi söylemiştim. Şu anda Silivri’deyim… Adalet yürüyüşünü sonlandırdım. Destek olan herkese çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Evrensel, Birgün… Sırada kim var? Saray’dan muhalif gazetecilere basın kartı kıyımı

Okumaya devam et

Gündem

Elazığ merkezli 6.5 şiddetinde deprem: 18 ölü 553 yaralı

Sivrice’de saat 20:55’te 6,5 büyüklüğünde deprem oldu. Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde hissedilen deprem sebebiyle 18 kişi hayatını kaybetti. 553 kişi de yaralandı.

BOLD – Doğu Anadolu beşik misali sallanıyor. Elazığ Sivrice’de saat 20.55’te yerin 6.75 kilometre derinliğinde 6,5 büyüklüğünde deprem oldu.

Sarsıntı Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde hissedildi. AFAD, Sivrice’de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliğinin 7.03 kilometre olduğu açıklandı.

ADANA, MERSİN, HATAY, OSMANİYE VE NİĞDE’DE DE HİSSEDİLDİ

İlk açıklamada depremin büyüklüğünü 6.8 olarak duyuran Kandilli Rasathanesi ise daha sonra şiddeti 6.5, derinliğini de 5 kilometre olarak revize etti. Elazığ Baskil’de saat 21.17’de yerin 10.62 kilometre derinliğinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

Elazığ’da 13 kişi, Malatya’da 5 kişi hayatını kaybetti, 553 kişi yaralandı.

Elazığ’daki deprem Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Niğde’de de hissedildi. Hatay ve ilçelerinde bazı vatandaşlar, depremin hemen ardından kendilerini dışarıya attı.

PÜTÜRGE’DE 100’DEN FAZLA EV YIKILDI

Öte yandan Sivrice depremi ardından açıklama yapan Malatya Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, “100’den fazla ev yıkıldı. Bölgemizde çadırlar kurmaya çalışıyoruz” bilgisini paylaştı.

YER KABUĞUNU KIRMIŞ OLABİLİR

Yıldız Teknik Üniversitesi Geoteknik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır” ifadelerini kullandı.

Ersoy ayrıca şunları söyledi, “Elazığ’da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi.”

KARAMSAR BİR TABLO GÖRÜNÜYOR

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise şöyle konuştu, “Osmaniye’den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapısı iyi değil riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur.”

Adalet Bakanlığı, eski milli futbolcu Arif Erdem’i ABD’den istedi

Okumaya devam et

Gündem

Gazeteciliğin fişini çektiler: “Talimat bu yönde!”

Saray’a bağlı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, muhalif gazetelerde görev yapan basın mensuplarının sarı basın kartlarını yenilemeyerek hepsini iptal etti. Gerekçesini soran gazetecilere ise “talimat bu yönde” cevabı verildi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, muhalif gazetecilerin basın kartlarını “talimat bu yönde diyerek” iptal etmeye başladı. BirGün, Evrensel gazetelerinin çalışanlarının basın kartları iptal edilirken Cumhuriyet gazetesinde de eğitim muhabiri Ozan Çepni’nin de basın kartı iptal edildi.

YENİLENMEYEN KARTLARIN HEPSİ İPTAL EDİLDİ

2018 Aralık’ta yayımlanan yönetmelikteki yeni yetkilerle İletişim Başkanlığı Ocak 2019’da bütün gazetecilere çağrıda bulunarak basın kartlarının yenilenmesi için başvuruda bulunmalarını talep etti. Bir yılı aşan sürede başvuruları değerlendiremeyen, gazetecilere yönelik “güvenlik soruşturması” ve “arşiv taraması” yapıldığını belirten İletişim Başkanlığı, yenilemediği sarı basın kartlarının tümünü hafta başında iptal etti.

SARI KARTLAR TURKUAZA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İletişim Başkanlığının 2019 Ocak ayında başlattığı yenileme sürecinin ardından Haziran 2019’da sarı basın kartlarının turkuaz basın kartlarının dağıtımı başladı. Yeni kartlarını İletişim Başkanlığı ofislerinden talep eden binlerce gazeteci ise kartların parça parça basılacağı, bir kısmının değerlendirmesinin de devam ettiği yanıtı ile karşılaştı. Kartları parça parça teslim eden İletişim Başkanlığı, yüzlerce gazetecinin kart başvurusunu ise değerlendirmedi.

“TALİMAT BU YÖNDE”

Ocak 2020 itibariyle basın kartı değişim sürecinin tamamlandığını belirten İletişim Başkanlığı, henüz kartlarını yenilemediği bütün gazetecilerin kullanıma devam ettikleri sarı basın kartlarını iptal kararı verdi. İletişim Başkanlığından konuya ilişkin gazetecilere herhangi bir gerekçe sunulmaması dikkat çekti. İletişim Başkanlığı kaynakları, “Yeni kartların dağıtım süreci tamamlandı. Sistemde ikilik oluşturduğu için eski sarı basın kartlarının tamamı iptal edildi. Herhangi bir komisyon kararı yok. Bu sizin kazanılmış hakkınız ancak bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Talimat bu yönde” bilgisi verdi.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Popular