Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hükumetin kapıları kapattığı EYT’lilere yandaş medya savaş açtı

Erdoğan ve Bahçeli’nin kapıları kapattığı EYT’liler, iktidara yakın medyanın da hedefinde. Sabah gazetesi EYT’lilerin istediği olursa “Gençlerin ve çocukların geleceği karacak” ifadelerini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçime mal olsa da EYT yasasını çıkarmayacağını açıklamasının ardından, EYT’lilere daha önce söz veren, iktidar ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’den de Erdoğan’a destek geldi. Meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında, muhalefetin EYT’liler hakkındaki sorularını yanıtlamak için kürsüye çıkan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, EYT ile ilgili ”En az 10 analiz yaptık. Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil” dedi.

GÜNGÖR: EYT DAHA FAZLA BORÇ, FAİZ VE AÇIK DEMEK

Hükumetin, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) kapıları kapatmasının ardından iktidar yanlısı haber yapan Sabah gazetesi de EYT’lilere savaş açtı. “Erken emekliliğin ağır faturasını herkes ödüyor” manşetiyle çıkan Sabah gazetesi bir de EYT dosyası hazırladı. Sabah gazetesinden Dilek Güngör’ün hazırladığı dosyada, “EYT’lilerin sayısı 6 milyona yakın. Düzenleme olursa devlete ek yükü yılda en az 100 milyar lira olacak. Türkiye yine borç sarmalına girecek. Çocukların, gençlerin geleceği kararacak” gibi ifadeler yer aldı.

Güngör ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda EYT’liler hakkıdan şu iddialarda bulundu, ‘Muhalefet EYT’liler üzerinden popülizm peşinde ama Türkiye geçmişteki yanlış sosyal güvenlik politikalarının bedelini hala ödüyor. “Genç emeklilik” merakı daha fazla SGK açığı, daha fazla borçlanma, daha fazla faiz ödemesi demek.’

TEZEL: EYT GENÇLERDEN ÇALIYOR

Gazetenin yazarlarından Mevlüt Tezel ve Engin Ardıç da köşelerine EYT’lileri taşıdı. Yazısında EYT’lileri suçlayan ifadeler kullanan Mevlüt Tezel, “EYT gençlerden çalıyor” başlığını kullanırken, Engin Ardıç da yazısına “EYT yaygarası” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

‘BEDEL ÖDETME OPERASYONU’

Her platformda amaçlarının erken emeklilik değil, gasp edilen haklarının iadesi olduğunu dile getiren EYT’lilerden Sabah gazetesinin suçlayıcı ifadelerine yanıt gecikmedi. Bazı EYT’li sosyal medya hesapları, Sabah’ın haberini, hükumetin kendilerine bedel ödetme operasyonu olarak gördü. ETY’lilerin söz konusu habere tepkilerinden bazıları şöyle;

Güleda’ya gül tomurcuklarıyla veda…

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Yunanistan, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Libya ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulundu.

BOLD –  Yunanistan, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı 27 Kasım tarihli anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas gazetecilere yaptığı açıklamada Yunanistan’ın anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesini istediğini söyledi.

Petsas, Yunanistan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne ayrı ayrı mektup göndererek anlaşmanın “kötü niyetle” yapıldığını ve Libya Parlamentosu tarafından onaylanmadığı için de hükümsüz olduğunu kaydetti.

Petras anlaşma “BM Deniz Hukuku’nu ihlal ediyor. Türkiye ve Libya’nın deniz alanları buluşmuyor, ayrıca iki ülke arasında deniz sınırı da bulunmuyor” dedi.

Konunun cuma günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde de Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından gündeme getirileceği ve üye ülkelerin desteğinin aranacağı bildirildi.

Yunanistan bu anlaşmanın üzerine Libya büyükelçisini ülkesine geri göndermişti. Yunanistan anlaşmanın Girit’in varlığını gözardı ettiğini ve Yunanistan’ın kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtiyor.

TÜRKİYE – LİBYA ANLAŞMASI

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Anlaşmalar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede imzalandığı açıklanmıştı.

AB Dışişleri Bakanları Türkiye-Libya deniz anlaşmasını görüştü

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan “Abileri” devreye soktu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’den kopup yeni parti kuracak isimleri vazgeçirmek için her türlü yöntemi deniyor.

Bu isimleri önce açık açık tehdit eden, ardından dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan şimdi de Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı vazgeçirmek için ‘Ağabey’lerini devreye soktu.

Okumaya devam et

Gündem

Sahte avukata 100 bin lira kaptıran kadın: ‘Adliyede sürekli cübbeyle çantayla dolaşıyordu güvenimi kazandı’

Kartal’daki Anadolu Adliyesine avukat cübbesiyle girip çıkan sahte avukat kadın, “İstinafta tanıdıklarım var kardeşini çıkarırım” dediği kadını 100 bin lira dolandırdı.

BOLD – İstanbul Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayına güvenlik görevlileriyle kurduğu arkadaşlık sayesinde kimlik göstermeden avukat cübbesiyle giren D.G.B. iddiaya göre, kardeşi cezaevinde bulunan E.A. ile hukuksal destek konusunda anlaştı.D.G.B, ‘Bu dava benim için çerez’ diyerek güvenini kazandığı E.A’dan toplamda 100 bin lira istedi. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla tutuklanan D.G.B. hakkında 10’yıla kadar hapis cezası istendi. İlginç olayın iddianamede yer alan detayları ise şöyle:

MÜŞTEKİ İLE ADLİYEDE GÖRÜŞÜYORDU

Müşteki E.A. ile şüpheli D.G.B’nin ile adliyede görüştüklerinin anlatıldığı iddianamede, şüphelinin gerekirse davaya parasız bile bakabileceğini söylediği, bu süreçte müştekiyi telefonla sık sık arayarak adliyeye çağırdığı, adliyede görüştükleri ve şüphelinin adli mercilere hitaben avukat sıfatıyla dilekçeler yazdığı anlatıldı.

Şüphelinin müştekiye kardeşini cezaevinden çıkaracağını, istinafta tanıdıkları olduğunu, araya adam sokabileceğini, kardeşini beraat ettirebileceğini, diğer baktığı davalara göre bu davanın çerez olduğunu ve 60 kişiyi bu davadan beraat ettirdiğini söylediği, böylelikle müştekinin güvenini kazandığı vurgulandı.

YALAN NASIL ORTAYA ÇIKTI

Kendisini avukat olarak tanıtan ve E.A’dan sürekli para isteyen zanlı söz verdiği gibi müştekinin kardeşini cezaevinden çıkaramadı. Bunun üzerine avukat Veysel Kesat ile anlaşan E.A. yaptırdığı araştırma sonucunda dolandırıldığını anladı. E.A’nın tuttuğu yeni avukatın yaptığı araştırma sonucunda D.G.B’nin avukat olmadığını öğrenen müşteki parasını geri istedi. Şüphelinin 20 bin lira parasını iade ettiği ancak geri kalanını vermediği öğrenildi. E.A’nın şikayeti üzerine sahte avukat D.G.B. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Zanlı hakkında düzenlenen iddianamede savcılık, şüphelinin kamu görevi olan avukatlık mesleğini yetkisiz üstlenerek, avukatmış gibi davranıp müştekiyi hileli hareketlerle kandırdığını, toplamda 100 bin lira haksız çıkar sağladığını belirtti.Tutuklu şüpheli D.G.B.’nin “kişinin kendisini kamu görevlisi olarak tanıtması suretiyle dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame, gönderildiği Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

NASIL KANDIĞINI ANLATTI

Dolandırılan E.A. isimli kadın, “Erkek kardeşimin dava dosyası vardı, onun için sürekli adliyeye gidip geliyordum. Dava sonucunda kardeşim ceza aldı. Güvenliklere, ‘iyi bir avukat tanıdığınız var mı?’ diye sordum. Onlar da bana şüpheli şahsı önerdi. Şüpheli şahıs bana kendisini avukat olarak tanıttı. İstinafta tanıdıklarının olduğunu, kardeşimi içeriden çıkarabileceğini söyledi. Ben de buna istinaden ona güvendim. Sürekli cübbeyle dolaşıyordu, çantasında dosyaları vardı. Dosyaları bana gösteriyordu, ‘bak, bunları içeriden çıkarıyorum’ diyordu. Bu şekilde güvenimi kazandı” dedi.

Sahte avukat tarafından, kardeşinin cezaevinden çıkarılması konusunda, sürekli oyalandığını söyleyen E.A. “Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi. Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran E.A, “Her cübbeli gördüklerini avukat zannetmesinler, dosyalara güvenmesinler. ‘Orada, burada tanıdığım var’ diyenlere inanmasınlar” tavsiyesinde bulundu.

İNTERNETTEN ARAŞTIRSINLAR

Mağdur kadının avukatı Veysel Kesat ise, “Avukat olarak burada bizim vatandaşlarımıza uyarımız, dış görünüşüne, cübbe giymesine, elindeki dava dosyasına bakarak bir kişiyi avukat olarak nitelendirmemeleri, baro levhalarından, internet üzerinden bir kişinin avukat olup olmadığını teyit etmeleri. Yargılama sonucunda da adalet yerini bulacaktır” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE CÜBBELİ FOTOĞRAF

Adliye önünde avukat cübbeli fotoğrafları bulunan D.G.B gibi dolandırıcılar konusunda vatandaşları uyaran mağdur avukatı Veysel Kesat da, vatandaşların en azından internetten anlaştıkları avukatları araştırmaları konusunda uyardı.

Kadın cinayetlerinden ders alınmıyor: Kocasından ölüm tehdidi alan kadının ‘gizlenme’ talebi reddedildi

Okumaya devam et

Popular