Kültür

Eğitime ve eğitimciliğe dair 10 etkileyici film

40 bini aşkın yakın öğretmenin mesleğinden edildiği, binlercesinin hapse gönderildiği, işkenceden geçirildiği, Meriç’te can verdiği Türkiye’de bugün öğretmenler günü kutlandı.

BOLD– Bu gün devlet yetkilileri ekranlara çıkıp öğretmenden bahsettiler. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Bir ülkenin kalp öğretmenin aldığı nefese bağlı” sözlerini içeren kutlama mesajı attı. İşkencede öldürülen Gökhan Açıkkollu’dan, Meriç’te can veren Ayşe Abdürrezzak’tan, inşaatta çalışırken düşüp vefat eden Kazım Kurnaz’dan onların alamadıkları nefesten kimse söz etmedi. BOLD ailesi olarak merhum öğretmenlerimizi ve kader arkadaşlarını saygıyla selamlıyor ve sizlere bugüne özel film listemizi sunuyoruz.

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

Bir öğretmen öncelikle ilham verici olmalıdır ilkesini en iyi anlatan yapımlardan biridir Ölü Ozanlar Derneği. Kuralları değil insanları önemseyen bir öğretmen çocuklarını “kendilerini keşfetme serüveni”ne çıkarırken hiç tahmin etmediği şeylerle yüzleşmek durumunda kalacaktır.

KORO

Herkesin sorunlu diye bir kenara ittiği, ailelerinin bile yatılı okula göndererek başlarından savdığı erkek öğrencilerden oluşan bir okula yalnızca iyiliğin iyileştirici gücü olduğuna inanan bir öğretmen gelirse ne olur? Oscar ve Altın Küre adayı bir sevgi ve fedakarlık filmi.

“Ama sizin çocuğunuz yok değil mi?”
“Hayır aslında altmış tane çocuğum var!”

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Parmakla gösterilen çocuklar vardır okullarda… İyi anlamda değil ama… Herkesin haylaz, işe yaramaz dediklerinden… Peki gerçekten öyle midir? Bir öğretmen sevgiyle evet sadece sevgiyle, katışıksız saf sevgiyle bakarsa değiştirebileceklerinin sınırı yoktur.

CAN DOSTUM

Kim bilir ne kadar yıldız vardır yerde yolunu gösterecek birine denk gelmediği için yükselemeyen. Bir çocuğun en büyük şansı iyi bir öğretmene denk gelmektir. Matt Damon ve Ben Affleck’in bir yapımcıya kabul ettirene kadar uzun süre uğraştıkları Can Dostum işte bunu anlatıyor.

KARA TAHTANIN ÖTESİ

En zor öğretmenlik kimsesiz çocuklarla yapılandır. Bir öğretmen olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Tepeden tırnağa sabır tepeden tırnağa sevgi olmak gerekir orada. 24 yaşındaki genç bir öğretmen bir sığınma evindeki çocuklarla bunu başarabilecek midir acaba?

İMPARATORLAR KULÜBÜ

Kurallara sıkı sıkıya bağlı bir öğretmenin yaşamı okula gelen yeni bir öğrenciyle temelinden değişir. Bir öğretmen ilk defa öğrencilerinden nasıl etkilendiğini fark edecektir.

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Kenar bir mahallede üstelik ırkçılığı yükselişte olduğu bir dönemde siyahi bir öğretmenin sahip olduğu tek şey inanılmaz azmi ve doğru olanı yapma ilkesidir.

SINIF

“İşimiz, öğrencilerin arka sıralarda sessizce oturup, sorun yaratmayacağından emin olmaktan ibaret değil. İçlerindeki cevheri de ortaya çıkarmamız lazım.”

MONSİEUR LAZHAR

Sadece kötü eğitim sistemlerinde değil iyi sistemlerde de çocukların sorunları olur. Monsieur Lazhar eğpitimin farklı bir yüzüne bakıyor.

DALGA/ DİE WELLE

Öğretmenler sadece olumlu etkiye mi sahiptir? Bazen iyi niyetle atılmış bir adım bile korkunç sonuçlara yol açabilir. Öğretmen, gençlik ve faşizm üzerine sersemletici bir film.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version