Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye zor bir partner olsa da NATO içinde tutulmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Mecliste yaptığı konuşmada Türkiye’nin zor bir müttefik olsa da mutlaka NATO içinde tutulması gerektiğini söyledi.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel Federal Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada NATO’nun önemini vurguladı. “Avrupa kendini halihazırda tek başına savunamaz” diyen Merkel Almanya’nın NATO içinde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın NATO’nun bütünlük içinde kalması için çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Merkel Türkiye ile ilgili açıklamalar da yaptı.

Merkel Türkiye’nin her ne kadar “zor bir müttefik” olsa da jeostratejik nedenlerden ötürü koşulsuz şartsız NATO içinde tutulması gerektiğinin altını çizdi.

“AVRUPA KENDİNİ TEK BAŞINA SAVUNAMAZ”

Almanya’nın savunma harcamalarını daha da artıracağını belirten Başbakan Merkel ülkenin NATO’ya olan katkısının gelecek yıl gayrısafi yurt içi hasılasının yüzde 1,42’si olacağını ve bu oranın 2024 yılına kadar da yüzde 1,5’e çıkartılacağını söyledi. Merkel 2030’lu yılların başında ise bu oranın yüzde 2 olacağını ifade etti.

“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” açıklamasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına da atıfta bulunan Merkel, “NATO ittifakının sürmesi çıkarlarımız açısından bugün en az Soğuk Savaş döneminde olduğu kadar önemlidir” dedi.

Avrupa’nın şu an kendi kendine savunma yapabilecek bir noktada olmadığına vurgu yapan Merkel, “Avrupa kendini halihazırda tek başına savunamaz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: PATRIOT DA ALMAK İSTERİZ

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan alınan hava savunma sistemi S-400’lerin ABD ile neden olduğu gerginlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Somali Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Ahmed İsa Avad’la Ankara’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Washington ile konu hakkında konuşmaya devam edeceklerini ancak dayatmacı bir üslubu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

“Eğer ABD garanti verebilecekse Patriot da almak isteriz” diyen Çavuşoğlu, “Bu konularda bir ülkeye bağlı kalmak doğru değil. Egemen bir ülkeyiz, neden ABD ile Rusya arasında tercih yapmak zorunda kalalım” şeklinde konuştu.

Sadece S-400’lerin Türkiye’nin sınırlarını korumaya yetmeyeceğini belirten Çavuşoğlu, daha fazla savunma sistemine ihtiyaç duyulduğunu ileri sürdü.

Çavuşoğlu “Hem satmayacaksın değişik bahanelerle, hem de başka yerlerden alamazsın diyeceksin, böyle bir şey yok, dünya artık böyle değil. Biz etkin çok taraflılığa inanıyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: S-400’lerin operasyonel hale getirilmesini istemiyoruz

Dünya

Türkiye, Cezayir vatandaşlarına “kısmi vize muafiyeti” getirdi

Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 yaş altı, 65 yaş üstü Cezayir vatandaşlarına vize muafiyeti getirildiğini acıkladı.

BOLD – Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ile vize konusunda bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile düzenlenen ortak basın toplantısında, “15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

AKP’li Erdoğan, “Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak, Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye’ye seyahatlerini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

Ziyarette Tebbun ile Erdoğan, Libya’daki gelişmeleri de ele aldılar.

Libya’da Hafter güçleri ateşkese rağmen Misrata’ya ilerliyor

Okumaya devam et

Dünya

Afganistan’da Taliban kontrolündeki bölgeye uçak düştü

Uluslararası haber ajansları, Afganistan’ın Gazne vilayetinde bir yolcu uçağının düştüğünü duyurdu. Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri “Yerel saatle 13.10’da düşen uçağın bir yolcu uçağı mı yoksa askeri uçak mı olduğunu bilmiyoruz” dedi.

BOLD – Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri, “Ariana Afgan Havayolları’na ait Boeing model bir uçak, Gazne ilinin Deh Yak ilçesinin Sado Khel bölgesinde yerel saatle 13.10’da düştü” açıklamasını yaptı.

Valilik sözcüsü Nuri, enkaza ulaşılmaya çalışıldığını ancak uçağın düştüğü bölgeye giden yolların kötü durumda olması nedeniyle ambulans ve yardım ekiplerinin güçlükle ilerlediğini bildirdi.

Ariana Afgan Havayolları ise düşen uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Afgan Sivil Havacılık Kurumu da düşen uçağın bir yolcu uçağı olmadığını belirterek, “Kontrol Kulesi ve Trafik Düzenleme Birimi’nden gelen bilgilere göre herhangi bir yolcu uçağı kazası olmadı.” açıklamasını yaptı.

Uçağın düştü bölge Taliban kontrolünde. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, kazaya dair araştırmalarının sürdüğünü açıkladı.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüs korkutuyor: Ölü sayısı 81’e, hastalığa yakalananların sayısı 3 bine çıktı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı. Hastalığın yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştığı belirlendi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tür koronavirüsünden ölenlerin sayısı 81’i buldu, virüs yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştı.

Çin Devlet Konseyi, hastalığın yayılmasını önlemek için, 31 Ocak’ta sona erecek Bahar Bayramı tatilinin 3 Şubat’a kadar uzatılacağı, okul tatilinin de uzatılması için düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Çinli yetkililer yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıklamıştı.

Wuhan’ın da aralarında olduğu 10 şehir karantinaya alınmış durumda.

Ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 2 bin 744. Virüs bulaşan insanların 461’inin durumunun ise acil olduğu kaydedildi.

ÇİN DIŞINDA 42 VAKA TESPİT EDİLDİ

Çin dışında da en az 42 hasta tespit edildi. Bu ülkeler arasında ABD ve Avustralya da var. Ancak şimdiye kadar Çin sınırları dışında hayatını kaybeden olmadı.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sıyısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar 51 kişi tedavi edilerek taburcu oldu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyon Bakanı Ma Hiaovei virüsün bulaşma kabiliyetini artırdığını ve enfeksiyonların sayısının artabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’de hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanlarıyla bir araya geleceğini duyurdu. Görüşmede, salgının önüne geçilmesi için alınacak önlemler değerlendirilecek.

Çin’in güneyindeki Guangdong bölgesinde vatandaşlara kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

YABANİ HAYVAN SATIŞI VE NAKLİYESİNE YASAK

Çin Tarım Bakanlığı ülkede yabani hayvan ticaretine ve nakliyesine yasak getirdi. Çin’de salgın sona erene kadar pazarlarda, balık mezatlarında, süpermarketlerde, restoranlarda ve internet üzerinden alışveriş platformlarında yabani hayvan alınıp satılamayacak.

Virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeki balık ve yabani hayvan satılan bir pazardan kaynaklandığı sanılıyor.

SEYAHAT KISITLAMALARI

Çin, koronavirüs salgını nedeniyle ülke içi ve dışına yapılacak bütün yolculukları askıya aldı.

Karara göre turizm acenteleri ülke dışında grup turları ve paket programlar için satış yapamayacak.

MOĞOLİSTAN SINIRLARI VE ÜNİVERSİTELERİ KAPATTI

Moğolistan, Çin’de ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan ölümcül koronavirüs salgınının yayılmasına karşı sınırlarını ve üniversiteleri kapattı.

Ulusal haber ajansı Montsame, Moğolistan’da 27 Ocak Pazartesi gününden itibaren tüm eğitim birimlerinin, Çin ile motorlu taşıt ve yaya trafiğini sağlayan sınırların kapatıldığını duyurdu.

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

Okumaya devam et

Popular