Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Uluslararası Af Örgütü, Ahmet Altan’ın tahliye edilmesi için eylem planı başlattı

Pişmanlık duymadığı ve kaçma şüphesi bulunduğu iddiası üzerine tahliye olduktan bir hafta sonra yeniden tutuklanan Ahmet Altan için, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) ‘derhal ve koşulsuz’ serbest bırakılması için acil eylem planı başlattı.

BOLD-Uluslararası Af Örgütü, 1138 gün sonra tahliye edilip bir hafta sonra yeniden tutuklanan gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın ‘derhal ve koşulsuz’ serbest bırakılması için acil eylem planı başlattı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitaben imza kampanyası başlatan Af Örgütü, Altan’ın görüşlerinden ötürü hapis cezasına çarptırıldığı belirtirken, “Keyfi olarak cezaevinde tutulması, haklarının ağır ihlalidir” açıklaması yaptı.

Af Örgütü’nden yapılan kampanya açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Üç yıldan uzun süren tutukluluk sürecinin ardından 4 Kasım’da tahliye edilen Ahmet Altan, mahkemenin tahliye kararını kaldırması üzerine 12 Kasım’da tekrar gözaltına alındı ve tutuklandı. Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye’nin önde gelen yazarlarından olan Ahmet Altan düşünce mahkumudur; bu nedenle derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.

Ahmet Altan’ın yeniden gözaltına alınması ve tutuklanması her yönüyle siyasi ve keyfi bir karar gibi görünüyor. Bu karar, aynı zamanda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kişinin keyfi şekilde hürriyetinden yoksun bırakılmasını yasaklayan 5. Maddesi’ni ihlal etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yetkililer bakımından kötü niyet unsuru bulunduğunda keyfiyetin doğabileceğini belirtmiştir. Ahmet Altan’ın keyfi olarak cezaevinde tutulması, haklarının ağır ihlalidir.”

Elçi cinayetinde Adli Tıp’ın delil kararttığı dava dosyasına girdi

Medya

Gazeteci Ayşe Güney evine yapılan baskınla gözaltına alındı

Gazeteci Ayşe Güney, sabaha karşı 04:30’da evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Polis evde 1,5 saat arama yaptı.

BOLD – Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Sabah 04.30 sıralarında baskın yapılırken evde 1.5 saat arama sürdü. Gözaltı gerekçesine ilişkin bilgi verilmedi.

Gözaltı sırasında polisin Güney ve evde bulunan gazeteci arkadaşlarının fotoğraflarını gizli olarak çektiği belirtildi.

Okumaya devam et

Medya

Halk TV, RTÜK’ün cezasını böyle duyurdu: Gerçekleri değil siyah bir ekran göreceksiniz

RTÜK’ün Halk TV ve Tele 1 kanalları hakkında verdiği 5 günlük karartma cezası mahkemeye taşındı. Halk TV ise cezayı izleyicilerine ilginç bir yolla duyurdu.

BOLD- Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), Tele 1 ve Halk TV hakkında verdiği, ekran karartmaya ilişkin 5 günlük tarihi cezanın yankıları sürüyor.

Daha önce, Halk TV’ye en üst sınırdan 10 program durdurma cezası veren RTÜK, kısa bir süre sonra, muhalif kanallar Tele 1 ve Halk TV hakkında 5 gün ekran karartma kararı aldı. Kurul üyesi İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Erdoğan’ın talimatıyla hareket ettiği iddia ederek, kararın Saray’ın talimatıyla alındığını söylemişti. Tartışmalar sürerken Halk TV, ekran karartma cezasını izleyicilerine hazırladığı bir video ile duyurdu.

Videoda, “RTÜK HALK TV’yi kararttığında gerçekleri değil, işte böyle siyah bir ekran göreceksiniz. (Üstelik bu yazı bile olmayacak” mesajı siyah bir ekranda verildi.

KARARI MAHKEMEYE TAŞIDILAR

Öte yandan, RTÜK’ün ekran karartma cezası yargıya taşındı. RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Okan Konuralp ile İlhan Taşcı, kurulun muhalif kanallar, Tele 1 ve Halk TV hakkında verdiği 5 gün ekran karartma cezasının iptali istemiyle idare mahkemesine başvurdu.

3 bin 700 yıl öncesine döndük: Babasının oğlu olduğu için TSK’dan ihraç edildi

 

Okumaya devam et

Medya

Melek Çetinkaya Hulusi Akar ve Binali Yıldırım’ı hatırlatınca Akit yayını sonlandırdı

Melek Çetinkaya, Harbiyeli öğrencilere darbeci diyen Akit TV sunucusuna, 12 Eylül darbesinde Hulusi Akar’ın üsteğmen, Binali Yıldırım’ın da asteğmen olduğunu hatırlattı.

BOLD – Tutuklu harbiyelilerin serbest bırakılması için çeşitli eylemlere imza atan, harp okulu öğrencisi tutuklu Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, çağrısını bir kere de hükûmet yanlısı Akit TV’de dile getirdi.

AKAR BAKAN, YILDIRIM BAŞBAKAN OLDU

Akit TV’de Fatih Dağıstanlı’nın sunduğu ‘Pazar Manşeti’ programının konuğu olan Çetinkaya, “Hiçbir askeri öğrenci ya da er daha önce darbeden yargılanmadı. Hulusi Akar önceki darbede üsteğmendi, Binali Yıldırım asteğmendi. Hani darbeye katılan vatan haini oluyordu. Neden Hulusi Akar bakan oldu, Binali Yıldırım Başbakan oldu?” ifadelerini kullandı.

YAYINI KESMEK ZORUNDA KALDI

Çetinkaya ‘onlar darbeciydi’ diyen Dağıstanlı’ya, “Osmangazi Köprüsü’nde geçerken köprü ücreti ödeyen, Karayolları Kanunu’na muhalif bir iş yapmayan çocuklar mı darbeci miydi?” diye sordu.

Melek Çetinkaya’nın açıklamaları karşısında oldukça agresifleşen Dağıstanlı yayını sonlandırmak zorunda kaldı. Yayının kesilmesini ardından sosyal medya kullanıcıları, harbiyelilerin derdini anlatmaya çalışan Çetinkaya’yı konuşturmayan Dağıstanlı’ya tepki gösterdi.

Maarif Kolejinin sahibi dolandırıcılıktan tutuklandı

Okumaya devam et

Popular