Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

MİT’in eline geçen Türkiyeli mültecilere ait dosya sayısı 4 bin

Flüchtlingsrat Niedersachsen’in resmi sitesinden duyurduğuna göre, Alman Büyükelçiliği’nin Türkiye’de tutuklanan avukatından ele geçirilen Türkiyeli mülteci dosya sayısı 283 değil 4000.

BOLD – Flüchtlingsrat Niedersachsen’in (Mülteci Konseyi) Türkiye’deki kaynaklara dayandırarak resmi internet sitesinden yayınladığı rapora göre, Türkiyeli mültecilere ait dosyaların MİT’in eline geçmesi skandalı, gösterildiğinden çok daha büyük.

Geçtiğimiz ay Almanya Büyükelçiliği için çalışan avukat Yılmaz S, Türkiye’de tutuklanmıştı. Yılmaz S’nin tutuklanışı kamuoyuna açıklanmazken Alman Polisi, sessiz biçimde Almanya’daki bazı mültecilerin evlerini ziyaret etmeye başlamış ve “Kişisel bilgileriniz Türkiye’nin eline geçti, güvenliğiniz tehlikede” uyarısında bulunmuştu. Ardından bu kişilere hızla oturum verilmeye başlanmıştı. Konunun Alman Medyasına yansıması üzerine yapılan açıklamada sayının düşük olduğu bildirilmişti. İlk rakamlar 80 kişi kadar Gülen Hareketi ve Kürt Hareketi’nden kişinin dosyasının Yılmaz S.’nin  çantasından çıktığı şeklindeydi. Sayı daha sonra 283 olarak revize edilmişti.

Ancak Flüchtlingsrat Niedersachsen’in konuyu “skandal” olarak nitelediği duyurusunda, Türk kaynaklara dayandırılan bilgiye göre sayı 4 bin.

Avukat Yılmaz S.’nin ofisi dışında evinde de arama yapıldığı ve Gülen Hareketi ile Kürt Hareketi’nden çok sayıda kişinin dosyasının Erdoğan Rejimi’nin eline geçtiği vurgulandı.

Flüchtlingsrat Niedersachsen’in yayınladığı duyurunun orjinal linki için tıklayın…

Almanya mültecilerin bilgilerinin Erdoğan’ın eline geçmesini tartışıyor

Dünya

Avustralya kanalından dikkat çeken Türkiye analizi: ‘Virüs tüm ülkelerden daha hızlı yayılıyor’

Dünyadaki koronavirüs vakalarını hazırladıkları grafikle izleyicileriyle paylaşan ABC News kanalının sunucusu, ‘hastalığın yayılma hızının dünyadaki tüm ülkelerden çok daha fazla olmasının düşündürücü’ dedi

BOLD- Avustralya’da yayın yapan ABC News Kanalı dünyada hızla yayılan ve can alan koronavirüs salgınının ülkelere göre yayılma hızını, hazırladıkları grafikle, izleyicileriyle paylaştı. Sunum sırasında ABD’deki vaka sayısı ile İtalya’daki ölüm rakamlarını aktaran sunucu, daha sonra Türkiye’ye dikkatleri çekti.

Sunucu Türkiye’deki vaka sayısının az olmasına rağmen hastalığın yayılma hızının dünyadaki tüm ülkelerden çok daha fazla olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. İşte o görüntüler

‘Granada’daki ezanı dinlemek güzel ama koronadan ölenlerin selasını da duymak gerek’

Okumaya devam et

Dünya

Norveçli politikacı ve aktivistler: Türkiye’deki siyasi mahkûmları serbest bırakın!

Türkiye’de koronvirüs tedbirleri kapsamında çıkartılacak olan ‘İnfaz Yasası’nda siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışında bırakılmasına Norveçli politikacı ve aktivistlerden tepki geldi.

Norveç’te faaliyet yürüten Den Nordiske Friheten (DNFriheten) Platformu, Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu bulunan siyasi mahkûm ve tutukluların çıkartılacak ‘İnfaz Yasası’ kapsamına alınması için bir kampanya başlattı. Kampanyaya Norveçli siyasiler ve aktivistler,  “Türkiye’deki siyasi mahkûmları serbest bırakın!” sözleriyle destek oldu.

Norveçli politikacı ve gazeteci Odd Anders With, Akademisyen Kari Synnes, din adamı Rolf Martin Synnes ve İvar Flaten yayınladıkları video ile destek verdi. Odd Anders With, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile herkesi bu kampanyaya deste vermeye davet etti.

Norveç’in yardım kuruluşu Rødekors gönüllüsü Gry sveen de Türkiye’deki durumu özetleyen bir paylaşım yaparak destek istedi.

Norveçli Sosyal Destek Uzmanı Monica Indemarsson ise HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başlattığı imza kampanyasına destek olunması çağrısında bulundu.

Norveç’in yardım kuruluşu Rødekors gönüllüsü Gry sveen, sosyal medya hesabından arkadaşlarına kampanyaya destek olmaları için çağrıda bulundu.

1 dakikalık video kampanyası büyüyor

Okumaya devam et

Dünya

Koronadan ‘egzersiz ve yüksek moral’ ile korunun!

Koronavirüs salgınına karşı vücudu sağlıklı, formda tutmak tıp uzmanlarının en önemli önerisi. Bunun için de egzersiz, doğru beslenme, sigarasız yaşam ve psikolojiyi korumak gerekiyor.

BOLD – Dünya geneli hızla yayılarak 678 bini aşkın kişiye bulaşan koronavirüse (Kovid-19) tıp uzmanları ısrarla elleri sabunla yıkama, sosyal mesafeyi koruma tavsiyelerini dillendiriyor.

SAĞLIKLI BESLENME AĞIR GEÇİRME RİSKİNİ AZALTIYOR

Fakat daha önemlisi hastalığa karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek şeklinde ifade ediliyor. Bu sebeple de sağlıklı ve formda kalacak adımların ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Perioperatif Bakım Merkezi (CPOC) uzmanları, sağlıklı beslenmenin Kovid-19’u ağır geçirme riskini azalttığını vurguluyor.

YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRME İHTİMALİ DÜŞÜYOR

CPOC Direktör Yardımcısı Scarlett McNally, egzersiz yapılması, sigara ve alkolden kaçınılması ve psikolojinin korunması üzerinde duruyor. Bunların virüs kapılması halinde yoğun bakımda tedavi görme ihtimalini azalttığını kaydediyor.

McNally, özellikle risk grubundakilere egzersize başlamaları çağrısı yapıyor ve “Böylece virüse yakalanırlarsa, yoğun bakıma ihtiyaç duyma ihtimalleri azalır” diyor.

FİZİKSEL PERFORMANSI AZ KİŞİLERDE RİSK 5 KAT FAZLA

McNally, salgının başladığı Çin’deki uzmanların “Tıbbi sorunlu, fiziksel performansı düşük insanların, Kovid-19’a yakalandığında daha kötü bir sonucun ortaya çıkması ihtimalinin 5 kat, sigara içenlerinse 3 kat arttığını tespit ettiğini” söyledi.

PİŞİRİLECEK YEMEKLERİ ÖNCEDEN PLANLAMA TAVSİYESİ

İşte CPOC’nin hastalığa karşı önerileri:

Virüs sebebiyle kötü hissetmiyorsanız egzersiz yapın: Tempolu yürüme, bisiklete binme veya koşu, güç ve denge egzersizleri,

İyi beslenin, daha küçük porsiyonlar tüketin ve pişireceğiniz yemekleri önceden planlayın,

Psikolojinizi sağlam tutun, gece iyi uyuyun.

Haluk Levent’in kampanyasına ünlü dostlarından büyük destek

Okumaya devam et

Popular