Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Salda Gölü’ne ‘millet bahçesi’ne mahkemeden onay

Dipsiz Göl’ün yok edilmesine tepkiler dinmeden, beyaz kumu dolayısıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak tanımlanan Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılmasının iptali için açılan davayı mahkeme reddetti. Karar, Danıştaya taşınacak.

BOLD – Burdur’un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumu dolayısıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak tanımlanan Salda Gölü’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından millet bahçesi yapılması için açılan ihalenin iptali davasında mahkeme ret kararı verdi.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Salda Gölü’nde ‘Millet Bahçesi ve Millet Bahçesi’ne ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi’ ihalesi hakkında beş Yeşilova sakini tarafından ‘yürütmenin durdurulması ve iptali’ istemiyle Isparta İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkeme, yetkisizlik kararıyla dava dosyasını, Ankara 16’ncı İdare Mahkemesine gönderdi. Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi, ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın oy birliğiyle reddine karar verdi.

“MEVZUATA AYKIRILIK YOK”

Kararda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonundan alınan uygun görüş doğrultusunda hazırlanan koruma almaçlı imar planları ve Salda Gölü ve çevresinde yapılması öngörülen, daha sonra proje sınırı genişletilen ‘millet bahçesi‘ düzenlemesine yönelik işlemlerin uygulamaya konulması amacıyla gerçekleştirilen ihale işlemi ve ihale onayında mevzuata aykırılık bulunmadığı sonucuna varıldığı belirtildi. Karar Danıştayda temyiz edilecek.

İşkenceyi belgeleyen Ercivan Özcan: “Korkmayın, hakkınızı arayın”

Gündem

Koronalı 112 Acil Servis teknikeri 2 gün boyunca hasta taşıdı

Amasya Suluova’da 112 Acil Servis personeli H.D.’ye ateş ve öksürük sebebiyle koronavirüs testi yapıldı. İzole edilmesi gerekirken çalışmaya devam etti. İki gün sonra test sonucu pozitif çıktı.

BOLD – Türkiye geneli hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle önlemler üst seviyede tutulmaya çalışılıyor.

Amasya Suluova’da yaşandığı ileri sürülen bir olay ise her an ihmal yaşanabileceğini gösterdi.

AKCİĞER GRAFİĞİ, TOMOGRAFİ, KAN DEĞERLERİ NORMAL ÇIKTI AMA…

112 Acil Servis tıp teknikeri H.D.’de 28 Mart’ta ateş, öksürük, yorgunluk şikâyeti başladı. 30 Mart Pazartesi sabahı hastaneye giden H.D. test yaptırdı. Akciğer grafiği, tomografisi, kan değerleri normal çıktı. Burun sürüntüsü testi sonuçlarının da 2 gün sonra çıkacağı belirtildi.

KÖTÜ HİSSEDİYORSA RAPOR ALSIN TOMOGRAFİ TEMİZSE NÖBETE GİTSİN

H.D. 112 Acil Servis İstasyon sorumlusuna bilgi verdi. Sorumlu vaziyeti Başhekim Nilüfer Tali’ye aktarınca “Eğer gerçekten kötüyse, kendini kötü hissediyorsa gitsin raporunu alsın ama iyi durumdaysa, tomografisi temiz ise nöbetine gitmesinde herhangi bir sakınca yok, nöbetine gitsin” karşılığını aldı.

İKİ GÜN SÜREYLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ SONUÇ GELİNCE EVE KAPANDI

Görevine devam edip hastalara müdahale eden H.D.’nin test sonucu 2 gün sonra pozitif gelince personel kendini evinde izolasyona aldı.

Türk Sağlık-Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, olayla ilgili şunları söyledi:

VAKA SAYISINI AZ GÖSTERMEK İÇİN SÜRÜNTÜ TESTLER 5-10 ARASI GELİYOR

 Sağlık Müdürlüğü vaka sayısını az göstermek için sürüntü test çubuklarından hastaneye her gün 5-10 adet gönderiyor. Testler biriktirilip bekletilip oradan Samsun’a gönderiliyor ve 3 günden önce test sonucu alınamazken Amasya’da test yapılamıyor.

YANDAŞLAR RİSK OLMAYAN YERLERDE GÖREVLENDİRİLİYOR

Sağlık çalışanları için gerekli önlemler alınmıyor. DSİ ve otelde izole edilenlerin üç öğün hastaneye gelip yemek yemeleri isteniyor. Evinde izole olanlara tulum değil önlük verilerek gönderiliyor. Kalp, tansiyon ve şeker hastası hemşireler en riskli bölümlerde görevlendirilirken yandaşlar risk olmayan yerlerde görevlendiriliyor. AKP il başkanı ve vekillerinin de bu konuda devreye girdikleri biliniyor.

SADECE 3 KİŞİ İZOLE EDİLDİ DİĞERLERİNE BULAŞTIRDIYSA NE OLACAK?

Virüse yakalanıp belirti göstermeyen hastalar bile var. Bu süper taşıyıcılar gün boyu virüsü yaymaya devam ediyor. Bu sağlık çalışanı gün boyu hastalarla iç içe ve bir başhekimin bunu öngörmesi gerekmez mi? H.D. ile çalışan bir hemşire ve bir de ambulans şöförü izole edilmiş. Diğer sağlık çalışanları işine devam ediyor. Virüs bunlara da bulaştıysa, bunun sorumlusu kim?

İDARİ SORUŞTURMA YETMEZ ADLİ DE OLMALI

Olayın sorumlusu başta Sağlık İl Müdürlüğü ve kurum başhekimidir. İstifa çözüm değildir. İlgili kurumları göreve davet ediyoruz. İdari soruşturma yanında adli soruşturma da yapılmalı.

Prof. Dr. Hotamışlıgil’den korona ikazı: “Yeni dalga olabilir”

Okumaya devam et

Gündem

Kanal İstanbul’da yeni rapor skandalı

Kanal İstanbul’un yapımına engel olacağı düşünülen DSİ’nin raporunun ardından İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun raporunun da gizlendiği ortaya çıktı. Rapora göre, Kanal İstanbul birçok tarihi eser için risk oluşturuyor.

BOLD – İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Kanal İstanbul Projesi ile ilgili raporunun gizlendiği ortaya çıktı. Proje nedeniyle birçok tarihi eser ve SİT alanının risk altına gireceğine ilişkin tespitlere ÇED raporunda yer verilmedi.

TARİHİ ESERLER VE SİT ALANI YOK

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Kanal İstanbul projesiyle ilgili tartışmalı ÇED raporunda tarihi eser ve SİT alanlarına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı koruma kurullarının uyarı yazılarının gizlendiği öğrenildi. İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 11 Aralık 2019 tarihinde hazırladığı ve ÇED raporunda yer almayan yazıda, Avcılar ve Küçükçekmece ilçeleri ile Küçükçekmece Gölü çevresinde yer alan tarihi eser ve SİT alanlarında yapılacak çalışmaların risk arz ettiği ifade edildi. Raporda, buralarda yapılacak çalışmaların tarihi eserlere geri dönüşü olmayan zararlar verebileceği vurgulandı.

CHP’Lİ KARACA: ÇED RAPORU DERHAL İPTAL EDİLMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, nihai ÇED raporu incelendiğinde İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Kanal İstanbul’la ilgili görüşlerine yer verilmediğinin görüldüğünü bildirdi. ÇED sürecinde bu hususların değerlendirilmemesi, dahası ÇED raporunda projeyle ilgili olumsuz görüş içeren kurum yazışmalarının saklanmasının ‘ÇED olumlu’ kararını hukuken sakatladığını vurgulayan Karaca, bu kapsamda ÇED olumlu raporunun derhal iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.

70 maddelik infaz paketi komisyonda kabul edildi

Okumaya devam et

Gündem

Ne virüs ne de yargı AKP’li belediyeyi durduramadı

AKP’li Hemşin Belediyesi, mahkemenin iptal kararı vermesine karşın mal sahiplerine herhangi bir tahliye bildiriminde dahi bulunmadan kamulaştırdığı taşınmazları yıktı.

BOLD – AKP’li Hemşin Belediyesi, kamulaştırma kararının iptal edilmesine rağmen Ortaköy Mahallesinde bulunan taşınmazların yıkım işlemini gerçekleştirdi. Taşınmazların kendilerine ait olduğunu belirten vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

2015 YILINDA KAMULAŞTIRILMIŞTI

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre Hemşin Belediyesi Meclisi, 2015’te Ortaköy Mahallesi’nde bulunan 112 Ada ve 12 Parsel numaraları taşınmazların kamulaştırılmasına ve kentsel dönüşüm proje alanı olarak belirlenmesine karar verdi. Arazi sahipleri, kararı mahkemeye taşıdı. Açılan dava sonucu belediyenin kamulaştırma kararı ve kentsel dönüşüm planı Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Mahkeme kararının ardından taşınmazlar Cumhurbaşkanlığı kararıyla TOKİ lehine acele kamulaştırıldı. TOKİ taşınmazların tapusunu kendi üzerine geçirmek için hukuki girişimde bulunmazken, yurttaşların açtığı dava Danıştay 6. Dairesinde sürüyor.

SALGINI FIRSAT BİLİP YIKTILAR

AKP’li Hemşin Belediyesi, Rize İdare Mahkemesi kararına ve TOKİ lehine acele kamulaştırma kararlarına rağmen, salgın günlerinde işçileri tehlikeye atarak yıkım işlerine başladı. Belediyenin, hukuksuz bir şekilde hareket ettiğini belirten vatandaşlar, “Hemşin Belediye Başkanı ve müteahhit firmalar, virüs tedbirlerinin olduğu bugünleri fırsat bilerek taşınmazımızı herhangi bir tahliye bildiriminde dahi bulunmadan hukuka aykırı olarak yıkmışlardır” dedi.

70 maddelik infaz paketi komisyonda kabul edildi

Okumaya devam et

Popular