Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melih Cevdet Anday’ın heykelini yaktılar

Beşiktaş’taki parkta ısınmak isteyen 4 kişinin yaktığı ateş şair Melih Cevdet Anday’ın heykeline sıçradı. İtfaiyenin söndürdüğü yangın sonrası şüpheliler gözaltına alındı.

BOLD- Beşiktaş Süleyman Seba Caddesindeki Şairler Parkında gece 22.00 sıralarında parkta ısınmak isteyen 4 kişinin yaktığı ateş kontrolden çıktı. Isınmaya çalışanların kontrol altına almaya çalıştığı yangın şair Melih Cevdet Anday’ın heykeline sıçradı. Parkta bulunanlar alevleri söndürmeyi başaramayınca panik halinde parktan kaçtı. Çevredekilerin ihbarıyla üzerine olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İTFAİYE SÖNDÜRDÜ

Alevler içinde kalan Anday’ın heykeli itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Polis ekipleri de ısınmak isterken kazara heykeli tutuşturdukları sanılan şüphelilerin peşine düştü. Yapılan çalışma sonucunda olay yerine yakın bir noktada yakalanarak gözaltına alındı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

4 kişi Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Olay yeri inceleme ekipleri bir süre yanan heykel üzerinde inceleme yaptı. Beşiktaş Kaymakamlığında yapılan açıklamada olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını ve işlemlerinin sürdüğünü belirtti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Şairler Parkı, Beşiktaş

Londra’daki terör saldırısını IŞİD üstlendi

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Avukatları durdurmak için 15 gün boyunca yürüyüşe yasak getirildi

Baroların yarın Ankara’da yapacağı ‘Büyük Savunma Mitingi’ öncesi Ankara Valiliği, koronavirüs vaka sayılarının artışını gerekçe göstererek gösteri ve yürüyüşleri 15 gün süreyle yasakladı.

BOLD – Ankara Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalananların sayısında artış yaşandığını belirterek il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

15 GÜN SÜRESİNDE GÖSTERİ, YÜRÜYÜŞ YASAK

Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında toplanan Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı yeni tedbirler alınacağını duyurdu. Vaka sayılarında artış yaşandığı belirtilen açıklamada, “Salgının engellenmesi adına, il UHK kararı uyarınca ilimizde maske zorunluluğu ve diğer kısıtlamaların yanı sıra her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlanmıştır” dendi.

Sosyal medyaya operasyon başladı: TikTok hakkında soruşturma açıldı

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de 408 bin 494 internet sitesine erişim engellendi

Erdoğan sosyal medyayı kapatma hazırlığı yaparken Türkiye’de yüz binlerce internet sitesinin engelli olduğu ortaya çıktı. Twitter’a şikayet konusunda da Türkiye’nin açık ara önde olması dikkat çekti.

BOLD – Türkiye’de internet ve sosyal medyanın tekrardan kısıtlanması tartışmaları devam ederken İfade Özgürlüğü Derneği tarafından bugün yayınlanan ‘EngelliWeb 2019: Buz Dağının Görünmeyen Yüzü’ raporunda Türkiye’den erişime engellenen internet siteleri, haber, sosyal medya hesap ve içerikleriyle ilgili istatistiki veriler açıklandı.

408 BİN SİTEYE ERİŞİM ENGELLENDİ

Rapor İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Uzman Araştırmacı Ozan Güven tarafından hazırlandı. ‘Kendine kendine kaldırılan içeriklerle otosansürün artmakta olduğu’ ifade edilen raporda geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’den 408 bin 494 internet sitesinin erişime engellendiği belirtildi.

MAHKEMELER ERİŞİM ENGELİ İÇİN ÇALIŞMIŞ

Ayrıca geçen yıl sonu itibarıyla 130 bin URL adresine, 7 bin Twitter hesabına, 40 bin Tweet’e, 10 bin YouTube videosuna ve 6 bin 200 Facebook içeriğine de 5651 sayılı Kanun ve diğer hükümlere istinaden erişim engellendi. Buna ek olarak yine aynı dönemde 50 bin kadar içeriğin erişim engelleme kararları sonrasında içerik sağlayıcılar tarafından yayından kaldırıldığı tespit edildi.

TARIM BAKANLIĞI DA ENGEL GETİRMİŞ

Hakimlik, savcılık ve mahkeme kararlarıyla 16 bin 797 alan adına erişim engellenirken, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 1334, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 332, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 292, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 80, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından 66 ve Türkiye Jokey Kulübü tarafından da üç alan adına erişim engeli getirildi.

3 BİN 500 HABER YAYINDAN KALDIRILDI

Geçen yıl yılında 5651 sayılı Kanun’un dokuzuncu maddesi dayanak gösterilerek 223 farklı sulh ceza hakimliği tarafından verilen toplam 888 farklı kararla erişime engellenen 5 bin 599 haber adresi (URL) bulunuyor. Bunlardan 3 bin 528 tanesi haber siteleri (içerik sağlayıcıları) tarafından erişim engeli kararı sonrasında yayından kaldırıldı.

TWITTER’A EN ÇOK ŞİKAYET TÜRKİYE’DEN

Derneğin raporunda sosyal medya şirketlerinin şeffaflık raporları da değerlendirildi. 2012 başı ve 2019 birinci yarı yıl sonu itibarıyla Twitter’a dünya genelinde gönderilen 7 bin 396 mahkeme kararından toplam 5 bin 487 (yüzde 74’ü) mahkeme kararı Türkiye’den gönderildi. Dünya genelinde diğer çıkartma taleplerine bakıldığında Twitter’a toplam 66 bin 7 talep gönderildiği ve bu taleplerden en fazlasının, 30 bin 769 (yüzde 46’sı) taleple Türkiye’den gönderildiği belirtildi.

Sivas Katliamı etkinlikleri bu yıl şair Behçet Aysan’a adandı

Okumaya devam et

Gündem

Netflix’e TBMM’de erişim yasağı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YouTube, Twitter ve Netflix’i hedef göstermesinin ardından TBMM’de Netflix’e erişim engeli getirildi.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya mecraların düzene sokulması şarttır. Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz” açıklamasının ardından düğmeye basıldı. Tiktok uygulamasına soruşturma açılmasının ardından TBMM çalışanlarının kampüs içinde Netflix’e erişimi engellendi.

ANKA’nın haberine göre, TBMM’nin internet sağlayıcılarından Netflix’e ulaşmaya çalışanlar, “Bu siteye ulaşılamıyor. www.netflix.com ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü” yazısı ile siteye giremediler. Bilgi İletişim Başkanlığından yetkililer, çalışma siteleri hariç tüm sitelere engel konulduğunu aktarırken YouTube, Twitter, Instagram gibi sosyal medyalara ise ulaşılabiliyor.

Okumaya devam et

Popular