Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yeni havalimanının maliyeti artıyor; Atatürk Havalimanı’nın işletmecisi TAV’a sözleşme feshi nedeniyle 4 milyar lira ödenecek

AKP’ninü rant uğruna yandaş müteahhitlere ihale ettiği İstanbul Havalimanının faturası artıyor. Sözleşmesi bitmeden kapatılan Atatürk Havalimanını işleten TAV’ın zararı için 2 yılda 3 milyar 905 milyon TL ödenek ayrıldı.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesini yanıtlayan Bakan Turhan, kapatılan Atatürk Havalimanı’na ilişkin işletmeci TAV’ın kâr kaybının karşılanacağını belirtti.

Birgün’ün haberine göre İlgezdi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. İlgezdi, soru önergesinde, Atatürk Havalimanının, 6 Nisan’da ticari uçuşlara tamamen kapatıldığını, alanı işleten TAV’ın, 3 Ocak 2021 tarihine kadar sözleşmesi bulunduğunu hatırlattı. TAV’ın uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanması için DHMİ ile yapılan çalışmaların devam ettiğini duyurduğunu belirten İlgezdi, Sayıştay’ın, TAV ve DHMİ arasındaki sözleşmeyle ilgili uyarısına rağmen DHMİ’nin 2019 yılı bütçesinin ‘Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar’ alt bölümünde ‘Atatürk Havalimanı için 2017 yılı için 115 bin, 2018 yılı için 129 bin, 2019 yılı için 1 milyar 890 milyon 136 bin, 2020 için 2 milyar 15 milyon 140 bin ve 2021 yılı için de 161 bin lira ödenek ayrıldığı ifadesini hatırlattı. İlgezdi, kâr kayıpları ile ilgili çalışmanın gerekçesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a sordu.

İlgezdi, Bakan Turhan’a “Sayıştay raporuna rağmen DHMİ’nin TAV’a kâr kayıpları ile ilgili ödeme yapmak için yürüttüğü çalışmalar neden devam etmektedir? TAV’a ödenecek olan kâr kaybı hangi veriler üzerinden hesaplanacaktır? TAV’ın kâr kaybı gerekçesiyle talep ettiği rakam nedir? 2019 ve 2020 için toplam 3 milyar 905 milyon 276 bin TL ayrılan pay, TAV’a ödenecek kâr kayıpları için mi konmuştur?” sorularını yöneltti.

BAKAN ÖDEMEYİ SAVUNDU

İlgezdi’nin sorularına Bakan Turhan, şu yanıtı verdi: “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. arasında akdedilen Uygulama Sözleşmesi’nin 17. Maddesi ‘İstanbul Yeni Havalimanının İstanbul’un Avrupa Yakasında tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere açık tek havalimanı olacağının taahhüdünü vermektedir. Genel havacılık, bakım onarım, müstakil kargo ve Devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ile özel VIP/CIP uçuşları bu taahhüdün dışındadır’ hükmüne amirdir. Bu hükme bağlı olarak, ihaleye teklif verme tarihi olan 03 Mayıs 2013 tarihinden önce TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş.’ne resmi yoldan yazı yazılarak, oluşan bu yeni durumun başta İstanbul Atatürk Havalimanı olmak üzere birçok havalimanımızda yolcu terminallerini işleten ve halka arzlı bir şirket olan TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş.’nin aynı zamanda yüzde 44 hissesinin yabancı ortağa ait olması da dikkate alınarak, yeni havalimanının hizmete girmesi ile çakışması halinde, şirketin olası kar kayıplarının ödeneceği bildirilmiştir.”

İHALE İLE HESAPLANACAK

Yanıtta, Sayıştay’ın 2014 ve 2015 yıllarına ait raporlarında yer alan önerisinin de göz önünde bulundurulduğu savunarak, “TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş.’nin işletme süresinin erken kesilmesi sebebiyle olası kar kayıplarının tespiti işi, uluslararası bağımsız bir denetim firmasına ihale edilmiş ve Mart 2018 itibarıyla çalışmalara başlanmıştır. Çalışmalar devam etmekte olup bugün için talep edilen, belirlenen ve ödenen tutar bulunmamaktadır” denildi.

NE OLMUŞTU?

Kapatılan Atatürk Havalimanı’nın işletmesi TAV’a aitti. Ancak Atatürk Havalimanı plansızca kapatılınca TAV kâr kaybına uğradı. Şimdi devlet kurumu olan DHMİ, TAV’a yaklaşık 4 milyar lira ödeme yapacak.

Sanayi devi Akgermanlar konkordato ilan etti

Ekonomi

Vergi elemanının yanlış hesapladığı Cengiz Holding’in borcunu Maliye Bakanlığı düzeltti!

425 milyon liralık vergi borcu silinen yandaş Cengiz Holding açıklama yaptı. Firma, vergi elemanının yanlış hesap yaptığını, yanlışlığı Maliye Bakanlığının düzelttiğini öne sürdü.

BOLD – Cengiz Holding, grup şirketlerinden Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin vergi borcunun haksız olarak silindiği yönündeki açıklamalara cevap verdi. Cengiz Holding, vergi elemanının yaptığı yanlış hesabın Maliye Bakanlığı tarafından düzelttiğini öne sürdü.

YANLIŞLIK BİR OTEL SATIŞINDAN KAYNAKLANDI İDDİASI

Yapılan açıklamada yanlışlığın Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin mülkiyetinde bulunan Antalya’daki bir otelin satışından kaynaklandığı belirtilerek, “O dönemde yürürlükte bulunan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ‘5. maddesinin 1. fıkrasının e’ bendinde, kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazları satışından doğan kazançların yüzde 75’lik kısmı kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Konuyu denetleyen vergi inceleme elemanı bu kanun ve bu maddeyi görmezden gelerek açıkça kanuna aykırı rapor düzenlemiştir. İtirazımız üzerine de Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu konuyu inceleyerek, vergi denetmeninin raporunun hatalı olduğunu tespit etmiştir” denildi.

“GÜÇLÜ DESTEK VERDİK, HEDEF OLDUK” SAVUNMASI

Ortada hukuken kesinleşmiş ne bir vergi, ne de bir vergi borcu bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin bir kuruşluk vergi borcu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Covid19 salgını ile mücadelede ‘Biz Bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasına Cengiz Şirketler Gurubu olarak verdiğimiz güçlü destek nedeniyle, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda, bu konuyu gündeme getirenlerin amaçlarını kamuoyunun yüksek takdirine bırakıyoruz” denildi.

CHP’Lİ KARABAT: BORÇ 2.41 MİLYON LİRAYA DENK GELİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat dün yaptığı açıklamada “Daha önce 425 milyon liralık vergi borcu silindiği belirtilen şirket, “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına 24 milyon bağışta bulundu. 2006-2009 arasında 1,6 lira olan dolar kurundan 303,1 milyon dolarlık borcu bulunan Cengiz Holding’in bu borcu bugün 2 milyar 41 milyon liraya denk geliyor. “Biz Bize Yeteriz” kampanyasından toplanılan para ise bu borcun ancak yarası” demişti.

Şakran Cezaevinde bir doktor daha koronavirüs pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Benzine dün 15 kuruş zam bugün 5 kuruş indirim

Petrol fiyatlarındaki küresel dalgalanma Türkiye’deki akaryakıt piyasasını doğrudan etkiliyor. Benzine gelen dünkü 15 kuruşluk zam sonrası bu gece itibarıyla 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

BOLD – Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt piyasalarında kısa süreli değişimlere yol açıyor.

Türkiye de bundan payına düşeni alıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre benzinin litre fiyatına, dün gelen 15 kuruşluk zamdan sonra bu gece yarısından geçerli 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

İSTANBUL’DA 5,32 ANKARA VE İZMİR’DE ORTALAMA 5,42 LİRA

Halihazırda benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,32, Ankara ve İzmir’de ortalama 5,42 lira.

Dünya genelinde petrol talebi koronavirüs sebebiyle kabaca yüzde 30 (günde yaklaşık 30 milyon varil) düşerken Suudi Arabistan ve Rusya piyasaya petrol sağlamaya devam etti.

TMO’dan ekmeklik buğday için uluslararası ihale

Okumaya devam et

Ekonomi

TMO yurt dışından 250 bin ton ekmeklik buğday alacak

Türkiye, koronavirüs salgını ve sonrasındaki ekonomik kriz ihtimalini tartışırken Toprak Mahsulleri Ofisi 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi ‘uluslararası’ ihale açtı.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayıldığı Türkiye’de temel ihtiyaç maddesi ekmek ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

İHALELERE 10 NİSAN’A KADAR TEKLİF VERİLEBİLECEK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Avrupalı ticaret kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ihalelere 10 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

SEVKİYATIN BAZISI SEKİZ TÜRK LİMANINA YAPILACAK

Sevkiyatın tercihe göre farklı kaynaklardan 20 Nisan ve 15 Mayıs arası yapılması talep ediliyor. İhaleyle kırmızı ekmeklik buğday alınacak. Buğdayın bir dizi sevkiyatının 8 Türk limanına yapılması isteniyor.

OFİS DAHA ÖNCE DE İTHALAT İHALESİ İLE 175 BİN TON BUĞDAY GETİRMİŞTİ

TMO, 27 Mart’ta son bulan bir dizi ithalat ihalesi ile de yaklaşık 175 bin ton buğday almıştı.

Evsiz ve kimsesizler korona misafirhanelerine yerleştirilecek

Okumaya devam et

Popular