Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Doğa Kolejinde öğretmenler grevde, veliler destekliyor, yönetimden açıklama

Doğa Kolejinde asgari ücrete yakın maaş alan öğretmenlerin, ödemelerinin aylardır yapılmaması üzerine bugün dersler boykot edildi. Yönetimden satış imalı açıklama geldi.

BOLD – Türkiye’nin en büyük özel okul zinciri Doğa Koleji’nde öğretmenlerin 4 aydır maaşları ödenmiyor. Öğretmenler bugün bazı okullarda dersleri boykot etti. Veliler de öğretmenlere destek verirken, okulda son yıllarda eğitim kalitesinin düştüğü belirtiliyor.

ASGARİ ÜCRETE ÖĞRETMEN ÇALIŞTIRILIYOR

Kolejin dışarıdan güçlü imajı bulunuyor ve reklama büyük yatırım yapıyor. Ancak öğretmenlerin çoğunun genç ve asgari ücrete yakın maaşlar aldığı belirtiliyordu.

Aylardır maaşlarını alamayan Doğa Koleji öğretmenleri bugün derslere girmeyerek okul yönetimini protesto etti.

İnşaat sektörüne giren ve burada iflas eden firma patronu öğretmenlere ücretlerini parçalı verirken, bir süredir de hiç ödememeye başladı.

Her gün yeni bir iddiayla gündeme gelen okulda verilen hiçbir sözün tutulmadığını belirten öğretmenler, maaş ödemeleri için verilen son 10 günlük sürenin dolmak üzere olduğunu ve hala ödemelerini alamadıklarını aktardı.

Öğretmenler maaş konusunda kendilerine verilen sürenin 3 Aralık’ta dolduğunu belirterek bugün eyleme geçecekler.

KOLEJ SATILIYOR İDDİASI

Sosyal medyadan da konuyu paylaşan ve binlerce kişiden destek alan mağdur öğretmenler şimdi de kolejin Süzer Grubu’na satılacağı haberinin kurumda dolaştığını aktardılar. Maaşlarını almak için direnen öğretmenler bu konunun belirsizliği karşısında da çaresiz olduklarını belirtti. Bazı kampüslerde velileri de öğretmenlere destek olarak kolej yönetimine karşı bir araya geliyor.

Kolejin satıldığı iddilarını doğrulayan bir açıklama ise patronajdan geldi. “Görüşmelerin son aşamaya geldiği” belirtilen açkılama şöyle.

Ekonomi

TEİAŞ’ta yatırımlar durdu; elektrik krizi kapıda

Sayıştay, TEİAŞ’ın 2018 yılı denetim raporunda çarpıcı uyarılarda bulundu. 2018’de 653 projenin yatırım programında olmasına rağmen işlem yapılmadığı kaydedildi. 31 Mart 2015’te yaşanan ve tüm Türkiye’yi etkileyen elektrik kesintisinin tekrar yaşanabileceği belirtildi.

BOLD – Türkiye Elektrik İletim AŞ hakkında raporu değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Türkiye karanlığa gömülebilir” dedi.

59 PROJEDE GECİKME

Cumhuriyet’in haberine göre Sayıştay görevlileri tarafından hazırlanan 143 sayfalık raporda 2018 yılında yatırım programında olup hiç işlem görmemiş proje sayısının 653 olduğuna dikkat çekilerek “Diğer taraftan yatırım projelerinin iş bitim tarihleri incelendiğinde 2018 yılı yatırım programında olup geçici kabulü yapılan 100 yatırım projesinden 59’unda sözleşmeye göre iş bitim tarihinde gecikme yaşandığı tespit edildiğinden yatırım projelerinden istenilen verimin zamanında sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi mümkün gözükmemektedir” tespiti yer aldı.

CİDDİ PROBLEMLER ÇIKABİLİR

Raporda TEİAŞ yatırım programında yer alan önemli projelerin zamanında işletmeye alınamaması halinde, ülke kaynaklarının verimli kullanılamayacağının altı çizelerek özetle “İletim kısıtlarının artacağı ve bu kısıtlar sebebiyle zaman zaman sistemin tehlikeye gireceği, bölgesel sistem oturmalarının oluşabileceği ve hatta 31.03.2015’te yaşanan ve tüm Türkiye’yi etkileyen elektrik sistem oturması gibi tüm sistemi etkileyebilecek çok daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabileceği, yakın gelecekte tamamlanacak santralların devreye alınamaması ya da mevcutlara da yük atma talimatı verilme zorunluluğu oluşacak olup iletim sistem güvenliği tehlikeye düşebilecektir” denildi.

KUR FARKI ZARARI 920 MİLYON LİRA

Kurumun mali durumuna da yer verilen raporda, 2018 yılı faiz gideri tutarının 20 milyon 970 bin TL olması dikkat çekti. Raporu inceleyen ve değerlendiren CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, “TEİAŞ’ın kur farkı zararı yıllık yaklaşık 1 milyar TL! 8 milyon 539 bin TL kısa vadeli borçlanma giderinin tamamı faiz giderine aittir. 925 milyon 732 bin TL uzun vadeli borçlanma giderlerinin 5 milyon 496 bin TL’si faiz giderlerine, 920 milyon 236 bin TL’si kur farklarına aittir. Önceki dönemden devreden gider ve zararlarının 6 milyon 935 bin TL’si faiz giderlerinden oluşmaktadır. 2018 yılı faiz gideri tutarı ise 20 milyon 970 bin TL yani günlük yaklaşık 60 bin TL faiz ödemesi yapılıyor! Ekonomiyi yönetememenin TEİAŞ’a, vatandaşa faturası” dedi.

ULUSAL GÜVENLİK UYARISI

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, “Ulusal güvenliği dahi tehlikeye sokan bu durum dünyadaki en büyük elektrik arızalarının başında gelmekte. Bu olay, AKP’nin liyakatsiz kadrolarının elektrik üretim ve dağıtım planlamalarının çöktüğünü gösteren en acı ispat. Türkiye’nin elektrik iletim sistemini yönetemiyorlar. Türkiye’nin gelecek 10 yıl içindeki elektrik enerji ihtiyacını dahi öngöremiyor, açıklayamıyorlar” dedi.

Ekonomik kriz vergiyi vurdu; hedefte 83 milyarlık sapma

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik kriz vergiyi vurdu; hedefte 83 milyarlık sapma

Türkiye’det ekonomik kriz 2019 bütçesinde vergi geliri hedefini vurdu. Vergi geliri hedefi 756.4 milyar liraydı. Gerçekleşme 673.3 milyar lirada kaldı. En fazla sapma indirimlerin de etkisiyle KDV’de yaşandı.

BOLD – Hükumet, 2019’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle vergi gelirlerinde hedefi tutturamadı. En fazla sapma indirimlerin de etkisiyle KDV’de yaşandı.

Cumhuriyet’in haberine göre, 2019 bütçesi hazırladığında vergi gelirleri hedefi 756.4 milyar liraydı. Yıl sonu gerçekleşmesine göre ise 673.3 milyar lira vergi toplanabildi. Gerçekleşme yüzde 89 oldu. Kaynaktan kesilen gelir vergisinde 171.8 milyar lira hedeflenmişti. Gerçekleşme yüzde 94.7 ile 162.6 milyar lira oldu. Kurumlar vergisinde ise hedefin üzerine çıkıldı.

‘VERGİ DIŞI’ BÜYÜDÜ

74.1 milyar liralık hedef aşılarak 78.8 milyar lira vergi toplandı. Gerçekleşme yüzde 106.3 oldu. Dahilde alınan KDV’de 70.6 milyar liralık hedefe karşın gerçekleşme 55.4 milyar lirada kaldı. Gerçekleşme oranı yüzde 78.5 oldu. İthalde alınan KDV’de de hedef 165.7 milyar liraydı. Gerçekleşme yüzde 75.3 ile 124.8 milyar lira oldu.

Dolaylı vergilerde başı çeken ve sürekli eleştiri konusu olan ÖTV’de de hedef tutmadı. 162.5 milyar liralık hedefe karşın toplanan ÖTV 147.1 milyar lira oldu. Gerçekleşme yüzde 90.5. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) beklentinin üzerine çıktı. 19 milyar liralık hedefe karşın artış yüzde 119.3 ile 22.6 milyar liraya yükseldi.

Damga Vergisinde bütçe hedefi 20.8 milyar liraydı. Gerçekleşme 18.8 milyar lira (yüzde 90.4) oldu. Harçlarda 27.7 milyar liralık hedefin altında kalındı. Gerçekleşme 24.1 milyar lira (yüzde 87) oldu. “Diğer” gelirlerde 43.8 milyarlık hedefe karşın gerçekleşme 38.7 milyar lirada kaldı. Vergi dışı diğer gelirlerde ise beklentinin üzerine çıkıldı. 106.2 milyar liralık hedef vardı, gerçekleşme 175 milyar lira oldu.

“TCDD’nin satılması gibi bir durum söz konusu değil” dediler ama…

Okumaya devam et

Ekonomi

“TCDD’nin satılması gibi bir durum söz konusu değil” dediler ama…

Yolcu trenlerinin satılacağı yönünde çıkan haberlerle ilgili açıklama yapan TCDD Genel Müdürlüğü, “Kurumun özelleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değil” dedi. Ardından da özel şirketlerin demiryolu faaliyetlerine katılımıyla ilgili bilgiler paylaştı.

BOLD – TCDD’den “kurumun satılacağı” iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, demiryolu sektörünün serbestleştirilmesinin 1 Mayıs 2013’te yürürlüğe giren “6461 Sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun” ile gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Böylelikle TCDD ile birlikte özel sektör demiryolu tren işletmelerinin de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetiminde rekabete dayalı olarak faaliyet göstermelerinin amaçlandığı kaydedildi.

Demiryolu ile yolcu taşımacılığının ticari olarak yapılmasının mümkün olmadığı hatlarda taşımacılığın sözleşmeyle “Kamu Hizmeti Yükümlülüğü” olarak yerine getirildiğini, bu hizmeti yürüten TCDD Taşımacılık AŞ’nin bu yıl sonunda kamu hizmeti yükümlülüğünün sona ereceğine dikkati çekildi.

Bu hizmetin 2021 itibarıyla açık ihale usulüyle ihale edileceği ve ihaleyi kazanan demiryolu tren işletmecisi tarafından yerine getirileceği kaydedildi.

2 ÖZEL TREN İŞLETMECİSİ

Söz konusu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte TCDD’den başka 2 özel sektör tren işletmecisinin de yük taşımacılığı yetkilendirmesini alarak faaliyetlerine başladığı, yolcu taşımacılığı için de özel sektör tren işletmeciliğine yönelik yetkilendirme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Türkiye’de demiryolu işletmeciliğinin kaliteli, emniyetli, ekonomik sunulması amacıyla demiryolu altyapısına yapılan yatırımlara devam edileceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Altyapı yatırımlarının yanında TCDD eliyle demiryolu taşımacılığı hizmetlerinin sürdürülmesi amacıyla yüksek hızlı tren setleri, elektrikli ve dizel setleri teminine yönelik yatırımlarımız da devam etmektedir. TCDD bünyesinde yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetlerine son verilmesi veya TCDD’nin özelleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.”

Okumaya devam et

Popular