Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye tarihinin buğday ithalat rekoru kırıldı

Buğday üretimi azalırken makarna sektöründe hızlı büyüme var. Cumhuriyet tarihinin en büyük ithalat rakamına ulaşıldı.

BOLD – Türkiye, ilk 10 ayda 7.6 milyon ton buğday ithalatı ile tarihi rekora ulaştı. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde 6 milyon 750 bin ton ekmeklik ve 902 milyon ton makarnalık olmak üzere toplamda 7 milyon 652 bin ton buğday ithalatı yapıldı. Bu tarihi rekor, üretimin azalması, mun ve makarnaya yönelik iç talebin ve ihracatının artmasından kaynaklanıyor.

Eski Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’nun yönetimindeki İK TarımÜssü’nün yayınladığı Tarım Ürünleri Piyasa Analiz Bülteni’nde yer alan verilere göre, 2018 yılının ilk 10 ayında 4.3 milyon ton olan ekmeklik buğday ithalatı 2019’un ilk 10 ayında 6 milyon 750 bin tona ulaştı. Ekmeklik buğday ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 oranında arttı.

MAKARNALIK BUĞDAY İTHALATINDA YÜZDE 148 ARTIŞ

Makarnalık buğday ithalatı ise bu yılın ilk 10 ayında 902 bin ton oldu. Geçen yıl aynı dönemde sadece 364 bin ton ithalat yapılmıştı. Geçen yıla göre makarnalık buğday ithalatı bu yılın ilk 10 ayında yüzde 148 artış gösterdi.

Toplam buğday ithalatı ise 7 milyon 652 bin ton ile rekor kırdı. Bugüne kadar hiç bir yıl bu kadar buğday ithalatı yapılmamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre buğday üretimi bu yıl 2014 yılı seviyesine geriledi. Son 5 yıllık döneme bakıldığında 2014’te 19 milyon ton olan buğday üretimi 2015’te 22 milyon 600 bin tona yükseldi. 2016’da 20 milyon 600 bin tona gerilerken 2017’de 21 milyon 500 bin ton oldu. 2018’de ise 20 milyon ton olan üretim 2019’da 19 milyon ton olarak gerçekleşti. Böylece buğday üretimi 2019’da 2014 yılı üretim seviyesine geriledi.

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0