Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kara ve havadan sonra lükste sıra denizde: Erdoğan’a 50 metrelik ‘megayat’

Tayyip Erdoğan için kamu kaynakları harcanarak tahsis edilen ultra lüks araçlara bir de ‘megayat’ eklendi. Deniz Kuvvetlerinden devralınan megayatın restoresi için bütçeden 56 milyon lira harcanacak.

BOLD – Ultra lüks kara ve hava araçlarıyla sık sık gündeme gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 50 metrelik ‘megayat’ tahsis edildi. Konuyu aylar önce Meclise CHP’li Utku Çakırözer taşımıştı. Çakıröz’ün Cumhurbaşkanı Yarımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlama istemiyle sorduğu ‘Saray’a yat siparişi’ sorusuna aylar sonra yanıt geldi.

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVRALMIŞTIR

Konunun 2020 bütçe görüşmelerinde tekrar gündeme gelmesi üzerine Oktay, Cumhurbaşkanlığının daha önce protokol gemisi olarak inşa edilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Yakamoz adlı yatı restore ettirerek, kendi himayesine aldığı belirtti. Verdiği yazılı cevapta Oktay, “Cumhurbaşkanlığı için siparişi verilen ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca kullanılan Yakamoz yatı, 16 Mart 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı tarafından devralınmıştır” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜREL GEZİ GÖREVLERİ YAPIYORDU

Protokol Maksatlı Gemi (PMG) olarak inşa ettirilen Yakamoz’un Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden çıkarıldığı öğrenildi. Yakamoz’un Eğitim Filotillası Komodorluğu emrinde, İstanbul’da Tuzla bölgesine konuşlandırıldığı, deniz okulları öğrencilerinin intikalleri ve kültürel gezilerinde görev yaptığı öğrenildi.

BİR YATA GERÇEKTEN İHTİYACI VAR MIYDI?

Yoksulluğun arttığı, ekonomik krizin derinleştiği, geniş toplumsal kesimlerin asgari ücretle geçinmeye çalıştığı bugünlerde ‘Cumhurbaşkanlığının gerçekten bir yata ihtiyacı var mıydı?’ diyen soran Çakıröz, “Bu yat hangi amaçla, hangi hizmetler için kullanılacak? Halkın vergilerinden ayrılan ödeneklerin bu tip lüks yaşam koşulları için kullanılması, şatafat eleştirilerinden hiç ders alınmadığını gösteriyor” diye konuştu.

RESTORASYON İÇİN 56 MİLYON LİRA HARCANACAK

Yakamoz yatı devrin ardından Saray için yeniden restorasyona alındı. Oktay’ın yatın yenilenmesi için kamu bütçesinden ne kadar harcama yapıldığı sorusunu yanıtsız bırakırken, devre ilişkin belirttiği tarih ve Saray bütçesindeki aynı tarihlere ilişkin detaylar dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığının 2017 kesin hesaplarında yer almayan bazı kalemler, 2018 bütçesine eklendi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki 2020 bütçesi görüşmeleri sırasında, Cumhurbaşkanlığının 2018 kesin hesaplarında, “Su ve Deniz Taşıtları Grubu” başlığı altında “Gemiler” hesabı için 56 milyon 768 bin 668 lira 88 kuruşluk bir ödenek ayrılması dikkat çekti. Bu hesaptaki ödeneğin 2018’de kullanılmayarak, 2019 bütçesine devredildiği de bütçe cetvellerinde yer aldı.

MEGAYAT KLASMANINDA

Deniz Kuvvetlerinden Cumhurbaşkanlığı’na devredilen Yakamoz’on bazı teknik özellikleri şöyle; Yaklaşık 50 metre boyundaki yat “megayat” klasmanında. Azami hızı “15 knots” yani saatte 28 kilometre.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a hodri meydan: Akrabalar da dâhil tüm mal varlıklarımız soruşturulsun!

Okumaya devam et
Reklamlar

Politika

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Sağlık Bakanı Koca’nın “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Dünyada böyle bir uygulama yok” sözleri halktan tepki görünce geri adım attı. “Evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz” dedi.

BOLD – Dün yaptığı Twitter paylaşımında testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarının evlerine araçla bırakıldığını öne süren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepkiler üzerine çark etti. Koca, dün “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz. İzole edilen taşıyıcıyı arıyor, semptom gelişmişse 112 Acil ile hastaneye getiriyoruz. Bu sistem tüm illerde uygulanıyor. Dünyada böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi. Koca’nın bu mesajı, özellikle koronavirüs hastalığını yaşamış ya da hastalığı kapmış bir yakını olan kişiler tepki gösterdi, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Koca, büyük tepki çeken sözlerinden bugün geri adım attı. Kişisel Twitter hesabından aynı konuda bugün bir tweet daha atan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık kuruluşuna gelen vatandaşımızın testi pozitif çıkmış ve hastanede yatmak yerine evde izole edilmesi gerekiyorsa, kendisinin evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz. Bunun başarıldığı iller var. İstenilen düzeyde başarı olmayan illerde de hedef budur.”

Okumaya devam et

Politika

Seçimden önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı

AKP’nin ‘saygın bir iş adamı’ dediği Necmettin Keskin’in şikayetiyle yerel seçimden hemen önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı. Yavaş beraat ederken hakkında 6.5 yıl hapis cezası kararı olan Keskin’in kayıplara karıştığı bildirildi

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sürecinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile karşı karşıya kalan Mansur Yavaş hakkında açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Yavaş’la ilgili suçlamanın gerçekle ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve mahkeme Mansur Yavaş hakkında beraat kararı verdi.

Suçlamayı yapan ve AKP’liler tarafından saygın bir iş insanı olarak tanımlanan Necmettin Keskin ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle 6.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Keskin aranıyor.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Halk dikkat etmedi, mecburen işi tekrar sıkmak zorundayız!

Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası koronavirüs önlemleriyle ilgili konuştu. “Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Dikkat edilen illerde vaka sayılarının düştüğünü gördük.
  • Biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük.
  • Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız.
  • O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda.
  • Gerek toplu taşıma gerek düğün nikah salonu gibi yerlerdeki yaklaşımlarımız daha kararlı hale getirdik.
  • Bunu keyfi yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır.
  • Halkımız bir sıkıntı yaşamasın, bundan dolayıdır. Şimdi bazı illerimizde olumlu dönüş başladı.
  • Aşı çalışmalarımız sıkı bir şekilde baştan itibaren özellikle başta TÜBİTAK olmak üzere devam ediyor.
  • Bunun yanında özel sektör, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız ile bu çalışmalara devam ediyorlar.
  • Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz.

Okumaya devam et

Popular