Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaşa yerli ve milli kazık

TMO, aynı nohudun kilosunu bazı ihracatçı firmalara 1.8 liradan, vatandaşa ise 6.5 liradan satıyor. Vatandaş, yerli nohudu yabancılardan pahalıya yiyor.

BOLD – Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçiden tonunu 3 bin 300 liradan aldığı nohudu bin 800 TL bedelle yurt dışına ihraç ettiği ortaya çıktı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberin göre TMO, halen iç piyasada kendi vatandaşına kilosunu 4 TL ila 6.5 TL’den sattığı nohudu, ihracat yapacaklar diye 5 firmaya kilosu 1.8 TL ila 2 lira 31 kuruş arasında değişen aşırı ucuz fiyatlarla verdi. TMO’nun hem yurt içi hem de dünya fiyatlarının çok altındaki fiyatlardan yaptığı nohut satışı kafalarda soru işaretleri bıraktı.

ÖZEL İHRACATÇILARA ÖZEL İHALE!

TMO, 5 Kasım’da yurt dışına ihraç edilmek şartıyla nohut satışı için Ankara’da ihale açtı. İhaleye sadece yurt dışına bakliyat ihracatı olan firmalar katıldı. Yurt içine yönelik bakliyat ticareti yapan firmalar ihaleye giremedi. İhalenin sonunda TMO, tam 22 bin 15 ton nohudun 5 firmaya satışını gerçekleştirdi. İhalede orta tane, iri tane ve çok iri tane nohut ebatlarına göre tonu 301 dolar ila 460 dolar arasında değişen fiyatlar oluştu. İhale sonucunda oluşan fiyatlar ticaret borsalarında büyük tepkiye yol açtı. Çünkü TMO, kendi internet sitesinden toptan satış fiyatını ilan ettiği nohudu ihalede neredeyse yarı fiyatına firmalara sattı.

KİLOSU 1.8 TL’YE VERİLDİ

TMO internet sitesinde örneğin orta taneli nohudun ton başına toptan satış fiyatı 2 bin 900 TL olarak ilan edilmesine rağmen, ihaleyle bu nohut 314 dolardan firmaya verildi. Dolar kurunun 5.75 TL olduğu dikkate alındığında iç piyasaya toptan tonu 2 bin 900 liraya (kilosu 2.9 TL) satılan nohut ihracat yapmaları için firmalara bin 800 liraya (kilosu 1.8 TL) verilmiş oldu. Aynı şekilde tonu 3 bin 900 lira olan iri taneli nohut 402 dolardan (2 bin 310 TL) ve yine TMO’nun kendi internet sitesinde tonu 4 bin 900 TL olan çok iri taneli nohut da 402 dolardan (yaklaşık 2 bin 310 TL) satıldı. TMO depolarındaki nohudu iç piyasaya perakende olarak kilo bazında ise 4 TL ila 6.5 TL arasında satıyor. Dolayısıyla TMO, Türkiye’de halka kilosunu 4 ila 6.5 liradan sattığı nohudu yabancı ülkelere satılmak üzere firmalara 1.8 TL ila 2 lira 31 kuruştan vermiş oldu.

4X4’lük kayıp nesil!

Ekonomi

Türkiye işsizlikte Avrupa’nın zirvesine oynuyor

Avrupa Birliği istatistiklerine göre Türkiye’de 20-64 yaş grubu arasında geniş tanımlı işsizlik yüzde 19.5’e yükseldi. Avrupa ortalaması yüzde 12.7 olurken yüzde 22.9 ile ilk sırada Yunanistan yer alıyor.

BOLD – Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2020’nin ilk çeyreğine dair işsizlik oranlarını açıkladı. Kurumun son raporunda, Kovid-19’un oluşturduğu yeni koşullar nedeniyle, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) klasik ‘işsizlik’ tanımının iş gücü piyasasındaki mevcut durumu anlatmak için yeterli olmayacağı vurgulandı.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK VERİLERİNE İLK KEZ YER VERİLDİ

Raporda, koronavirüs tedbirleri nedeniyle çok sayıda kişinin çalışmaya hazır olmakla beraber iş arayacak durumda olmadığı, daha fazla çalışabilecek olmalarına rağmen bunu yapabilecek ortamı bulamadığı veya umudunu kaybettiği için iş aramaktan vazgeçtiği vurgulanarak, tüm bu durumları da kapsayan ‘geniş tanımlı işsizlik’ verilerine de ilk kez yer verildi.

TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLİK YÜZDE 19.5

Rapora göre 20-64 yaş grubu arasında geniş tanımlı işsizliğin en yüksek çıktığı Avrupa ülkesi, yüzde 22.9 ile Yunanistan oldu. Türkiye bu hesaplamada yüzde 19.5 ile Avrupa ülkeleri arasında altıncı sırada çıktı. Türkiye’deki standart işsizlik oranı ise raporda yüzde 12.5 olarak verildi.

EN İYİ ÜLKE ÇEK CUMHURİYETİ

Geniş tanımlı işsizliğin Türkiye’den sonra en yüksek çıktığı ülke olan Fransa’da bu oran yüzde 14.8 olarak hesaplandı. Çek Cumhuriyeti ise bu hesaplamada yüzde 2.7 ile en iyi durumdaki ülke oldu. Raporda AB ortalamasının altında olan ülkeler şöyle sıralandı: Yunanistan, Kuzey Makedonya, İspanya, İtalya, Sırbistan, Türkiye, Fransa, Letonya, İsviçre, Kıbrıs ve Finlandiya.

15 Temmuz Toplama Kampı: Kurbanlardan biri ilk kez konuşuyor

Okumaya devam et

Ekonomi

15 Temmuz’un ardından adalet ve hukukla birlikte ekonomi de çakıldı

15 Temmuz sonrası Türkiye ekonomisindeki kötü gidişat hız kazandı. Aradan geçen 4 yılda dolar kuru 7 liraya çıktı. Enflasyon çift haneye yükseldi, sadece son iki yılda çalışan sayısı 3,4 milyon azaldı.

BOLD – 15 Temmuz ve sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal, ekonomiyi olumsuz etkiledi. Dolar kurunda artış engellenemezken ekonomi yönetimi bankalar aracılığıyla ekonomiyi canlandırmak için girişimlerde bulundu.

DOLAR REKOR KIRDI, MÜDAHALELER İŞE YARAMIYOR

15 Temmuz gecesi uluslararası piyasalarda dolar kuru 3.00 TL’yi aştı. Kurun artışı çok uzun süre devam etti. Dolar/TL 2016 yılını 3.50’nin üzerinde tamamladı. 2018’de ABD ile yaşanan ABD ile yaşanan gerilimler, sınır ötesi operasyon ve zaman zaman güvenlik endişelerinin de etkisiyle dolar kuru 7 liranın üzerine de çıktı! Merkez Bankası rezervlerini bitirme pahasına müdahale etmesi sonucu dolar kuru şu an 6.86 seviyelerinde işlem görüyor.

DERECELENDİRME KURULUŞLARINDAN “YATIRIM YAPILAMAZ” NOTU

15 Temmuz’un ardından S&P, Moody’s ve Fitch gibi uluslar arası derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Türkiye’nin kredi notu ‘yatırım yapılamaz ülke’ konumuna geldi. Fitch, S&P ve Moody’s’in Türkiye’ye verdiği ilk notlar yatırım yapılabilir seviyedeydi.

MERKEZ BAKASI BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Yüksek faiz sebebiyle siyasi otorite tarafından sık sık eleştirilen Merkez Bankası 15 Temmuz sonrası bir süre daha düşük faiz politikasına devam etti. Ardından merkez 3 yıl sonra faiz artırdı. Bu durum yüksek enflasyonda belirleyici oldu. Merkez Bankasının bağımsızlığı tartışmaları Türkiye’de uzun süredir sürerken 2019 yılında Başkan Murat Çetinkaya’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınmasıyla birlikte tartışmalar boyut değiştirdi. Çetinkaya yerine göreve getirilen Murat Uysal dokuz toplantı üst üste faiz indirdi.

EKONOMİYİ CANLANDIRMAK İÇİ KREDİ MUSLUKLARI AÇILDI

Hükûmet ekonomiyi canlandırmak için kredi musluklarını açtı. KOSGEB aracılığıyla birçok esnafa 50 bin TL’ye kadar kredi verildi. Faizsiz ilk yıl geri ödeme olmayan üç yıllık vadeli bu kredilere başvurularda birçok sıkıntı yaşandı. Kimi vatandaş online sisteme başvuramadı. Devlet ayrıca Kredi Garanti Fonu altında vatandaşın çekeceği kredilere kefil oldu böylece 250 milyar TL’lik kredi hacmi oluşturmuş oldu. KGF hacimleri daha sonra artırıldı.

İŞSİZLİK REKOR KIRDI

15 Temmuz’un ardından işsizlikte son 6 yılın rekorları kırılmaya başlandı. Pek çok vatandaş yeni iş bulmakta zorlandı. Genç işsizliği tehlikeli boyutlara geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün patronları istihdam seferberliğine katılmaya çağırdı. Seferberlikte 2 milyon yeni istihdam oluşturulması bekleniyordu ama oluşan istihdam sayısı 700 binde kaldı. Türkiye ekonomisi yeni iş alanları oluşturmakta zorlanırken Nisan 2018-Nisan 2020 döneminde çalışma çağındaki nüfus 1,8 milyon artarken istihdam 3,4 milyon azaldı.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ SAĞLANAMADI

15 Temmuz’dan bir sene sonra enflasyon yüzde 11.72 ile son 5 yılın rekorunu kırmıştı. Aradan geçen dönemde yapılan yurt çapındaki indirim kampanyalarına rağmen enflasyonda düşüş frenlenemedi. Enflasyon geçici bir süre tek haneye inerken aradan geçen sürede tekrar çift haneye çıktı. 2020 Haziran ayında enflasyon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,62 arttı. Enflasyon Türkiye ekonomisinin kronik bir sorunu olarak durmaya devam ediyor.

KHK’lar işkencecileri koruyamaz

Okumaya devam et

Ekonomi

İLBANK’tan 48 taksitle değerli arsa satışı

Belediyelere kaynak oluşturmak için taşınmazlarını satmaya devam eden İLBANK, 4 kentte konut ve ticaret alanı konumundaki 22 değerli taşınmazını daha satışa çıkardı. Arsayı alanlar 48 taksitle ödeyebilecek.

BOLD – Yerel yönetimlere kentsel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek, kredi sağlamak, danışmanlık yapmak ve teknik destek vermek amacıyla kurulan İller Bankası (İLBANK), çeşitli kentlerdeki 22 taşınmazını daha satışa çıkardı. 181 bin 60 metrekarelik taşınmazlar için istenilen muhammen bedel toplamı da 641.7 milyon lira. Büyük bölümü konut ve ticaret alanı taşınmazların satışa çıkarılması tepki çekti.

TAŞINMAZLAR TAKSİTLE SATILACAK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre 2018 ve 2019’da da taşınmazlarını satışa çıkaran İLBANK, İstanbul, Ankara, Samsun ve Van’daki 22 taşınmazını daha açık artırma ile satışa çıkardı. İhale 17 Temmuz saat 15.00’te İLBANK Genel Müdürlüğü’nde. Satışa çıkarılan yerler Ankara Çankaya ve Yenimahalle, İstanbul Beylikdüzü, Silivri, Zeytinburnu, Samsun Atakum ve Van Tuşba’da. Vadeli olarak satın alma talep edilmesi halinde ise arsa bedelinin yüzde 20’lik kısmı sözleşme imzalanmadan önce, kalan yüzde 80’lik kısmı ise aylık taksitler halinde 48 ayda ödenecek.

KADASTRO MÜHENDİSLERİNDEN ODASINDAN SATIŞA TEPKİ

İLBANK’ın değerli taşınmazlarını satışa çıkarmasına TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi sert tepki gösterdi. Çok yüksek değerlere sahip bu taşınmazların ne amaçla satışa çıkarıldığının açıklanmadığına dikkat çeken şube, ekonomik krizin “halkın parsellerinin satışı ile” çözülemeyeceğini vurguladı. Şube, “Halkın parselleri satılık değildir” diyerek tepkisini dile getirdi.

27 yıl sonra tahliye: İşkencecim mahkemede hakimdi

 

Okumaya devam et

Popular