Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD ile Taliban arasındaki görüşmeler yeniden başladı

ABD ile Afganistan’daki Taliban arasındaki diplomatik görüşmeler üç aylık bir aradan sonra Katar’da tekrar başladı.

BOLD – ABD ile Taliban örgütü arasındaki diplomatik görüşmeler Katar’ın başkenti Doha’da tekrar başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yaklaşık üç ay önce ani bir kararla askıya aldığı görüşmelerin yeniden başlamasıyla, Afganistan’da 2001 yılından beri devam eden savaşın resmen sonlandırılması öngörülüyor.

Varılmaya çalışılan uzlaşı çerçevesinde ABD askerlerinin Afganistan’dan tamamen çekilmesi de gündeme gelirken, Kabil yönetimi ile Taliban arasında doğrudan bir ilişki kurulması hedefleniyor.

Başkan Trump, Şükran Günü nedeniyle geçen hafta Kabil’de Bagram üssündeki Amerikan askerlerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş veTaliban ile görüşmelerin yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Taliban ile daha önce müzakereleri yürüten Zalmay Halilzad son birkaç haftadır Afganistan’daki taraflar arasında gizli bir mekik diplomasisi yürütmüştü.

BARIŞIN ÖNÜNDEKİ ZORLUKLAR

Kabil yönetimi Taliban’a güvenmezken, Afgan hükümeti de Taliban tarafından ABD’nin kuklası olarak nitelendiriliyor ve Taliban Afgan hükümeti ile görüşmeyi reddediyor.

Afganistan’a barışı getirmek için yürütülen görüşmeler ise şiddetin gölgesinde gerçekleşiyor. ABD ordusunun aktardığı bilgilere göre son 24 saatte Afganistan’da yapılan hava saldırılarında 37 Taliban mensubu öldürüldü. Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri de ek olarak 22 Taliban mensubunu öldürdüğünü açıkladı.

TRUMP, EYLÜL’DE GÖRÜŞMELERİ DONDURDU

Eylül ayındaki görüşmelerde Taliban tarafından sunulan güvenlik garantisi karşılığında ABD askerleri çekilmeye başlamış ve Camp David’de gerçekleştirilmesi planlanan bir gizli görüşmede yer almaları için Taliban’a bir davet yapılmıştı. Ancak bir ABD askerinin öldürülmesi sonrası Trump yaklaşık bir yıldır süren görüşmeleri “öldü” diye nitelendirmiş ve müzakereleri sonlandırmıştı.

Trump, ABD tarihinin en uzun süre devam eden savaşında halen Afganistan’da konuşlu olan 12 bin ABD askerinin geri dönmesini ve merkezi yönetimin asayişi sağlamasını istiyor.

BM’den Til Rifat açıklaması: “Türkiye’ye bağlı grupların bu yaptığı savaş suçu”

Dünya

Putin’den Elazığ için taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Elazığ’da yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

BOLD – Kremlin basın servisi tarafından yayınlanan taziye telgrafında “Rusya, bu felakette yakınlarını kaybeden ailelerin acı ve üzüntülerini paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyor” ifadeleri kullanıldı.

Enkaz altında kurtarma görevlisi ile konuşan Azize kurtarıldı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: “Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır”

Elazığ Sivrice merkezli depremin ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, geçmiş olsun mesajı yayınladı. Yunan arama kurtarma ekiplerinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

BOLD – Yunan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası taziye mesajı yayınladı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’yi vuran yıkıcı depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına en içten duygularımı iletirim. Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır.”

Abdullah Gül’den AKP’ye deprem mesajı

Okumaya devam et

Dünya

Azil yargılamasında ‘diktatör olarak tanımlandı, dış ilişkileri kendi çıkarları için kullanmakla suçlandı

ABD Başkanı Trump, azledilmesiyle ilgili yargılamada ‘diktatör’ olarak tanımlandı. Trump’ın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiği vurgulandı. Ancak azil yöneticileri, Cumhuriyetçi senatörleri etkileyemedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan soruşturmanın yargı sürecinde ilk hafta geride kaldı. Yargılamada savcı olarak görev yapan azil yöneticileri, üç günlük sunumum kapanışında Trump’ı ‘diktatör’ olarak tanımladı.

HASSAS İTTİFAKLARI BOZDU

Azil yöneticileri, Trump’ın gücünü kötüye kullanması sonucunda ABD’nin hassas ittifaklarının bozulmaya başladığını ve başkanın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiğini söyledi.

Baş azil yöneticisi olan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff, ABD liderinin 2016 kampanya sloganına göndermede bulunarak, “Trump ABD’yi her şeyden öne koymuyor, kendini koyuyor. Bunun sonuçları şu ana kadar ülkemiz için çok kötü oldu ve bu odadakiler buna dur demezse kötü olmaya da devam edecek” dedi.

Schiff, açıklamalar için ayrılan sürenin sonunda yargı için ek kanıt ve tanık sunulmasını engelleyen Cumhuriyetçi senatörlere çağrıda bulunarak, “Size yalvarıyorum. ABD’ye adil bir dava verin. O bunu hak ediyor” diye konuştu.

YETERİNCE KONUŞTUNUZ!

Senato’daki en yetkili üçüncü Cumhuriyetçi John Barrasso bu çağrıya, “Yeterince konuştunuz” diyerek karşılık verdi.

ABD basınında yer alan “Senatörlere ‘Trump’ın görevden alınması için oy kullanırsanız kafanızı kazığa geçiririz’ denildi” iddialarına değinen Schiff, “Umarım bu gerçek değildir” dedi. Senatörler ifadeleri duruşma sırasında yalanladı.

BU DURUM DEVAM EDEMEZ

Bir başka azil yöneticisi olan Jerrold Nadler de, “Trump bir diktatör. Bu durum devam edemez” dedi.

Yöneticiler ortak olarak Trump’ın “Ukrayna’ya uyguladığı baskıdan sonra Kongre soruşturmasını engellemesinin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu” vurguladı.

Trump’ın görevden alınması için yargı sürecinin sonunda en az 67 senatörün Başkanın suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekiyor. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bu olasılık çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Okumaya devam et

Popular