Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri, Müslümanlara soykırım iddialarını reddetti

Myanmar’ın Nobel Barış Ödülü sahibi Lideri Aung San Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım iddialarının araştırıldığı Uluslararası Adalet Divan’ında ülkesini savundu. Suu Kyi, Myanmar’ın Müslümanlara soykırım yaptığı iddialarının eksik ve yanıltıcı olduğunu söyledi.

BOLD – Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, Uluslararası Adalet Divanı’nda, Gambiya tarafından ülkesine yönelik açılan soykırım davasının duruşmasının ikinci gününde ilk savunmasını yaptı.

Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkemede konuşan Suu Kyi, İslam İşbirliği Teşkilatı adına Gambiya’nın Myanmar’a yönelttiği Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım suçlamasının ‘eksik ve yanıltıcı’ olduğunu iddia etti.

YAŞANANLARI “ÇATIŞMA” OLARAK NİTELEDİ

Lahey’de hakimler karşısında ifade veren Suu Kyi, ordunun bazı zamanlarda orantısız güç kullandığı konusunda bilgisi olduğunu ancak Arakan’da kolay ve anlaşılabilir bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Suu Kyi, “Gambiya, Myanmar’ın Rohingya bölgesine ilişkin olarak yanıltıcı ve eksik bilgilerden oluşan bir tablo sundu” dedi.

Balkanlarda 1990’lı yıllarda yaşanan savaşlardan örnek veren ve o sırada da çok sayıda insanın sınır dışı edildiğini söyleyen Suu Kyi, o zaman da bu durumun soykırım sayılmadığını belirtti.

Arakan’daki durumu ‘çatışma’ olarak tanımlayan Myanmar lideri, bu durumun binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açtığını söyledi.

GAMBİYA’NIN AVUKATLARININ SUNUMU

Avukatlar ordunun 3 üst düzey generaliyle Suu Kyi’nin birlikte ve gülümserlerken çekilmiş bir fotoğrafını mahkemeye sunarak Myanmar liderinin, ordu yönetimiyle yakın bir ilişkiye sahip olduğunu söylediler. Sunumda aynı zamanda soykırım iddialarına yönelik fotoğraflar da gösterildi. Suu Kyi’nin Gambiya’nın avukatlarının yaptıkları sunumu dikkatle takip ettiği gözlendi.

Gambiya söz konusu şiddet eylemlerine yönelik olarak mahkemenin önlemler almasını talep ediyor.

Gambiya, İslam İşbirliği Teşkilatı adına, 11 Kasım’da Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın soruşturulması için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmuştu.

Dün başlayan duruşma bugün ve yarın da devam edecek.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA YÖNELİK KATLİAMLAR

Arakan’da Myanmar yönetiminin Ağustos 2017’de başlattığı operasyonlar neticesinde 730 binden fazla Müslüman evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kaldılar. Bu kişilerin büyük çoğunluğu halen Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşamlarına devam ediyorlar.

Gambiya’nın Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı başvuruya 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı dışında Hollanda ve Kanada’da destek veriyorlar.

ABD’den Myanmarlı 4 generale yaptırım kararı

Dünya

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Rot Am See kasabasında silahlı saldırı yaşandı. 6 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından saldırgan yakalandı.

BOLD Reuters’ın Focus Online’a dayandırdığı habere göre İlk belirlemelere göre 6 kişi yaşamını yitirdi. Alman polisi saldırganın yakalandığını duyurdu. Saldırıların sebebinin kişisel ilişki olduğu açıklandı.

Aalen polisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını ve saldırının olduğu yere çok sayıda polis ekibinin görevlendirildiği aktarıldı.

Alman medyasında yer alan haberlerde, saldırının kişisel bir tartışmanın akabinde yaşandığı vurgulandı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD Başkanı Donald Trump, ‘yüzyılın anlaşması’nı açıklayacak

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmesinden bu yana ‘Yüzyılın anlaşması olacak’ diyerek sözünü verdiği ve İsrail – Filistin sorununa kalıcı çözüm getireceğini vadettiği yeni Orta Doğu barış planını birkaç gün içerisinde açıklayacağını söyledi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Orta Doğu’ya barış getirmeyi hedefleyen “Yüzyılın Anlaşması” planını görüşmek üzere İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve muhalefet lideri Benny Gantz’ı Beyaz Saray’a davet etti.

Trump, “Harika bir plan. Filistinliler başta negatif yaklaşabilir ama onlar için de iyi bir plan olduğunu görecekler” diye konuştu.

İSRAİLLİ LİDERLER WASHİNGTON YOLUNDA

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail ziyareti sırasında hem Başbakan Binyamin Netanyahu’yu hem de Netanyahu’nun siyasi rakibi Mavi-Beyaz ittifakının lideri Benny Gantz’ı Beyaz Saray’a davet etmiş, iki siyasi liderin ziyaretinin 28 Ocak Salı günü gerçekleşmesi kararlaştırılmıştı.

Mike Pence, “Başkan Trump, bölgesel meseleler ve kutsal topraklardaki barış olasılığını görüşmek üzere Başbakan Netanyahu’yu Beyaz Saray’a davet etmemi istedi” ifadelerini kullanmıştı.

Pence ayrıca Netanyahu’nun talebi üzerine Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ı da çağırdığını duyurdu.

Pence ile görüşmesinin ardından konuşan Netanyahu ise Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak kabul ettiğini, işgal altındaki Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’nin “İsrail’e ilhakını” tanıdığını hatırlatarak, ülkesinin ABD Başkanı’ndan “daha iyi bir dostu” olmadığını söyledi.

PLAN, ZİYARETTEN ÖNCE AÇIKLANACAK

Gazetecilerin Orta Doğu barış planının ne zaman açıklanacağı yönündeki sorularını yanıtlayan Trump, planın Netanyahu ve Gantz’ın Beyaz Saray ziyaretinden önce kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.

Trump, aylardır üzerinde çalışılan ve geçen yılın sonunda tamamlandığı belirtilen plan için “Gerçekten işe yarayabilecek bir plan” dedi.

ABD Başkanı, Filistinli yetkililerle de heyetler düzeyinde temas halinde olduklarını ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde de yeni görüşmeler olacak” dedi.

Geçen yıl Aralık ayında İsrail’deki siyasi belirsizlik nedeniyle Beyaz Saray’ın planının açıklanma tarihinin ertelendiği ifade edilmişti.

Trump’ın açıklayacağı planın kapsamı ve içeriği konusunda basına sızmış olan fazla bir bilgi bulunmuyor.

PLANIN MİMARI DAMADI KUSHNER

ABD Başkanı Trump, 2016’da göreve geldikten kısa bir süre sonra kızı Ivanka Trump’ın eşi Yahudi asıllı Jared Kushner’i Orta Doğu danışmanı olarak atamış, İsrail – Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek olan bir planın geliştirilmesi için de damadını görevlendirmişti.

Filistin yönetimi ise ABD Başkanı’nın İsrail’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı alarak İsrail – Filistin sorununda tarafını belirlemiş olduğu görüşünde ve açıklanacak barış planı taslağına şüpheyle yaklaşıyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği iddia ediliyor.

Kudüs’te Yahudi yerleşimciler bir camiyi ateşe verdi: İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girdi

Okumaya devam et

Dünya

AB: Türkiye’ye mülteciler için mali yardım yapılmadığı eleştirileri asılsız

Avrupa Birliği, mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini reddetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Merkel’in ziyareti öncesinde Avrupa Birliği’ni sözlerini yerine getirmemekle eleştirmişti.

BOLD Avrupa Birliği (AB), mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini reddetti. AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi, “Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor” dedi.

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Zagreb’de yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Türkiye’nin AB’ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisinin “asılsız” olduğunu söyleyen temsilci, “Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor” dedi.

AB-TÜRKİYE MÜLTECİ MUATABAKATI

AB 2016 yılında Avrupa’ya sığınmacı akınının sınırlandırılması için Türkiye ile geri kabul anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım verilmesi kararlaştırılmıştı.

AB 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktarılmasını öngörüyor. Böylece 2020 sonuna dek Türkiye’ye yaklaşık dört milyar euroya yakın mali yardım yapılmış olacak. Paranın geri kalanının ise 2025 yılına kadar ödenmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, “Şu anda 2020’deyiz ve hâlâ ilk 3 milyar euronun tamamı elimize ulaşmış değil” diye konuşmuştu.

Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi Brexit anlaşmasını imzaladı

Okumaya devam et

Popular