Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri, Müslümanlara soykırım iddialarını reddetti

Myanmar’ın Nobel Barış Ödülü sahibi Lideri Aung San Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım iddialarının araştırıldığı Uluslararası Adalet Divan’ında ülkesini savundu. Suu Kyi, Myanmar’ın Müslümanlara soykırım yaptığı iddialarının eksik ve yanıltıcı olduğunu söyledi.

BOLD – Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, Uluslararası Adalet Divanı’nda, Gambiya tarafından ülkesine yönelik açılan soykırım davasının duruşmasının ikinci gününde ilk savunmasını yaptı.

Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkemede konuşan Suu Kyi, İslam İşbirliği Teşkilatı adına Gambiya’nın Myanmar’a yönelttiği Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım suçlamasının ‘eksik ve yanıltıcı’ olduğunu iddia etti.

YAŞANANLARI “ÇATIŞMA” OLARAK NİTELEDİ

Lahey’de hakimler karşısında ifade veren Suu Kyi, ordunun bazı zamanlarda orantısız güç kullandığı konusunda bilgisi olduğunu ancak Arakan’da kolay ve anlaşılabilir bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Suu Kyi, “Gambiya, Myanmar’ın Rohingya bölgesine ilişkin olarak yanıltıcı ve eksik bilgilerden oluşan bir tablo sundu” dedi.

Balkanlarda 1990’lı yıllarda yaşanan savaşlardan örnek veren ve o sırada da çok sayıda insanın sınır dışı edildiğini söyleyen Suu Kyi, o zaman da bu durumun soykırım sayılmadığını belirtti.

Arakan’daki durumu ‘çatışma’ olarak tanımlayan Myanmar lideri, bu durumun binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açtığını söyledi.

GAMBİYA’NIN AVUKATLARININ SUNUMU

Avukatlar ordunun 3 üst düzey generaliyle Suu Kyi’nin birlikte ve gülümserlerken çekilmiş bir fotoğrafını mahkemeye sunarak Myanmar liderinin, ordu yönetimiyle yakın bir ilişkiye sahip olduğunu söylediler. Sunumda aynı zamanda soykırım iddialarına yönelik fotoğraflar da gösterildi. Suu Kyi’nin Gambiya’nın avukatlarının yaptıkları sunumu dikkatle takip ettiği gözlendi.

Gambiya söz konusu şiddet eylemlerine yönelik olarak mahkemenin önlemler almasını talep ediyor.

Gambiya, İslam İşbirliği Teşkilatı adına, 11 Kasım’da Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın soruşturulması için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmuştu.

Dün başlayan duruşma bugün ve yarın da devam edecek.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA YÖNELİK KATLİAMLAR

Arakan’da Myanmar yönetiminin Ağustos 2017’de başlattığı operasyonlar neticesinde 730 binden fazla Müslüman evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kaldılar. Bu kişilerin büyük çoğunluğu halen Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşamlarına devam ediyorlar.

Gambiya’nın Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı başvuruya 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı dışında Hollanda ve Kanada’da destek veriyorlar.

ABD’den Myanmarlı 4 generale yaptırım kararı

Dünya

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Romanya’dan iyilik ve dostluk mesajları verecek

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verecek.

BOLD – Yarın akşam Türkiye saatiyle 21.00’de IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanacak etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sunacak.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmeyecek. Bir projede Romen öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlatılacak.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirecek. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku katacak.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNACAK

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sunacak. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Dünya

191 yolcusu bulunan Hindistan uçağı inişte düştü

Dubai’den kalkıp Hindistan’ın Calucut Havalimanı’na giden yolcu uçağı iniş sırasında düştü. Hindistan Havayolları’na ait uçakta 191 yolcu bulunduğu öğrenildi.

BOLD – İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın son dakika anonsu ile aktardığı habere göre 191 yolcu taşıyan Hindistan Havayolları’na ait uçak iniş sırasında düştü. Uçağın Dubai’den yola çıktığı ve hedefinin Hindistan Calucut Havalimanı olduğu bildirildi.

YEREL POLİS EN AZ 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Kaza sonrası kabini ortadan ikiye ayrılan uçakta, yerel polisin açıklamasına göre en az 2 kişi hayatını kaybetti, 35 yolcu da yaralandı. Hindistan Havayolları sözcüsü kaza sonrası birkaç yolcunun yaralı kurtulduğunu aktardı.

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Okumaya devam et

Dünya

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması için “Hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Doğu Akdeniz’de görevine yeniden başladığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması için, “Bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Yunanistan’ın imzaladığı MEB anlaşmasının kapsadığı alan, Türkiye’nin Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları ile çakışıyor.

Mısır ile Yunanistan, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının ‘‘yasa dışı’’ olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürmüştü.

“LİBYA’YLA ANLAŞMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’nin çalışmaya devam edeceğini belirterek, “Biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” diye konuştu.

SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Türkiye, geçen ay Yunanistan’a ait Meis adasının güneyi ve doğusu için denizcilere bir uyarı (NAVTEX) yayınlamış, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bu bölgede araştırma yapacağını belirtmişti.

Yunanistan ise NAVTEX ilan edilen bölgenin kendi yetki alanında olduğunu belirtmişti. Türkiye ile Yunanistan deniz kuvvetleri, Yunanistan’a ait Meis adası çevresinde karşı karşıya gelmiş ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in devreye girmesiyle bir çatışma son anda önlenmişti.

Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e, sondaj çalışmalarına belirli bir süre için ara verileceği konusundasöz verdiği basına yansımıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerin tutulmadığını belirterek Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları çerçevesinde çalışmalarına yeniden başladığını açıkladı.

Erdoğan, “Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. ‘İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ dedi. Ben de Şansölye Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan’dan onların kendi gerek Dışişleri Bakanı gerekse danışmanları, benim danışmanım, Dışişleri Bakanım Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında üçlü görüşmeler başlattılar. Bu sözde de durmayınca, şimdi ne olacak? Şimde de biz hemen sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar ve aynı durumu da tabii Sayın Merkel’e dedik ki, bak sözünde durmadılar, biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir”

Okumaya devam et

Popular