Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Rusya, 18 ton Türk narını geri gönderdi

Rus Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselhoznadzor’un 18 ton Türk narını Akdeniz meyve sineği larvası içerdiği için geri gönderdiği bildirildi.

BOLD – Rus Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselhoznadzor’un Belarus sınırına yakın Bryansk ve Smolensk bölgelerindeki temsilciliğinin 18,1 ton Türk narının kontrol noktasından Rusya’ya girmesini engellediği bildirildi.

Rus Interfax haber ajansının haberine göre narlar Akdeniz meyve sineği larvası içeriyordu.

Moskova bölgesinde pazara sürülmesi planlanan narların Akdeniz meyve sineği larvası içerdiğinin tespitinin ardından üretici şirkete iade edildiği bildirildi. Rusya’dan Türkiye’ye geçtiğimiz aylarda domates dahil bazı tarım ürünleri geri gönderilmişti.

Rusya’ya yapılan tarımsal ihracatın en önemli bölümünü yaş meyve ve sebze ihracatı oluşturuyor.

Erdoğan, telefonda görüştüğü Putin’i Libya konusunda ikna etmeye çalıştı

Ekonomi

Çin’deki gizemli virüs piyasaları da vurdu

Çin’de ortaya çıkan virüsten Asya piyasaları da etkilendi. Yatırımcılar Asya borsalarından çıkıp ABD ve Alman hazine kağıtlarına yöneldi. Dolar  5,90 liranın üzerindeki seyrini sürdürüyor.

BOLD – Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin’de ortaya çıkan yeni virüs ile ilgili gelişmelerin izleneceği yeni güne Dolar 5,93 lira seviyesinde başladı. Euro ise 6,57 liradan düzeyinde açıldı.

RESMEN TEYİT EDİLEN VAKA SAYISI 440’A ULAŞTI

Piyasa bugün şu olayları ve yankılarını takip edecek: Çin’de ortaya çıkan, insandan insana bulaştığı tespit edilen ve henüz bir tedavisi bulunmayan coronavirüs salgınında resmen teyit edilmiş vaka sayısı 440’a ulaştı.

HALKBANK GÜNLÜK 1 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın hakkında açılan davaya katılmadığı her bir gün için 1 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını, dahil olmama konusunda ısrar edilmesi halinde para cezasının her hafta katlanarak arttırılmasını talep etti.

FAİZ İNDİRİMİ SATIŞ BASKISINDA ETKİLİ

TCMB’nin faiz indirimlerinin ardından lira faizlerindeki düşüşün para birimini dezavantajlı bir konuma getirdiği endişesi satış baskısında etkili. Bu endişeye yönelik kredi derecelendireme kuruluşlarının yorumları da satış baskısını tetikleyen unsurlar arasında.

ALBAYRAK’A GÖRE ENDİŞE EDECEK BİR ŞEY YOK

Öte ayndan lirayı baskılayan unsurlarda Rekabet Kurumunun 20’den fazla banka için ön araştırma başlatması da eklendi. Bu endişe Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘endişe edecek bir şey yok’ söylemiyle azalsa da devam ediyor.

TÜRKİYE’YE KREDİ SINIRLAMASI DEVAM EDECEK

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi sınırlamasını sürdürecek.

Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, ülkesinin global yatırımcılara piyasalarına daha büyük erişim imkanı vermek için reformlarına devam edeceğini söyledi.

TRUMP’IN AZİL SÜRECİNDE İLK DURUŞMA YAPILDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan yargı sürecinde Senato’daki ilk duruşma gerçekleşti.

Zarar eden TCDD’den abonman ücretlerine astronomik zamlar

Okumaya devam et

Ekonomi

Zarar eden TCDD’den abonman ücretlerine astronomik zamlar

2018 yılında 2 milyar 558 milyon lira rekor zarar eden TCDD, abonman ücretlerine yüzde 195 zam yaptı. Zamla birlikte 624 TL olan Yüksek Hızlı Tren abonman ücreti bin 840 TL’ye yükseltildi.

BOLD – TCDD, abonman ücretlerine zam yaptı. 624 TL olan Konya-Ankara arası 1 aylık abonman ücreti, bin 840 TL’ye çıkarıldı. Ankara-Konya arasında günübirlik gidip gelen memurlar bu karardan olumsuz etkilenecek.

VATANDAŞLAR ŞOK OLDU, MEMURLAR ETKİLENECEK

Yeni tarifeyle birlikte aylık TCDD abonman ücretinde yüzde 194 oranında artışa gidildi. Ekonomik sınıf ise 1687 TL’ye çıkarıldı. Konya’nın yerel gazetesi Merhaba’dan Emre Özgül’ün haberine göre zamla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, bu sabah saatlerinde abonman tarifesini yeniletmek için YHT Garı’na giden çoğu vatandaş, yeni tarifeyi duyunca şok oldu. Zamdan en çok günübirlik Ankara’ya giden memurlar etkilenecek.

2.5 MİLYAR ZARAR ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Sayıştay’ın TCDD’ye ilişkin denetim raporu kurumun batırıldığını ortaya koydu. Rapora göre, 2018 yılını 1 milyar 695 milyon lira zararla kapatmayı planlayan TCDD bir yılda 2 milyar 558 milyon lira zarar etti. Rapora göre TCDD’nin bağlı ortaklıklarındaki bütçe planlanandan yüzde 307 daha fazla saptı. 2018 yılında öngörülenden daha fazla zarar eden TCDD’nin bazı yatırımlarında yeterli altyapı çalışması yapılmadan proje hazırlandığı belirlendi.

 

KHK’lıya tapu zulmü: Eşi KHK’lı diye dairesinin şatışına izin verilmedi

Okumaya devam et

Ekonomi

İşçi sendikası ‘grev’ deyince patron sendikası ‘lokavt’ ile karşılık verdi

Türk Metal Sendikasına bağlı 130 bin işçinin greve gitmesi üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası lokavt (işten uzaklaştırma) kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

BOLD Bursa’da çalışan, Türk Metal Sendikasına bağlı 130 bin işçi teklif edilen yüzde 8’lik zammı yeterli bulmayarak grev kararı aldı.

KAP’A BİLDİRDİLER

Geçen pazar düzenlenen eyleme binlerce kişi katılınca işveren sendikası zam teklifini yüzde 10’a yükseltti. İşçiler yüzde 26 zam talep ederken sabah saatlerinde sanayi devleri Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ardı ardına bildirimlerde bulunmaya başladı.

DEV ŞİRKETLER LİSTEDE

Aralarında Türk Traktör, TOFAŞ, Borusan Mannesmann, Aygaz, Ford Otomotiv ve Otokar’ın olduğu dev şirketler lokavt tarihinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

TARİH DAHA SONRA TESPİT EDİLECEK

Firmalardan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikasının almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği şirketimize bildirilmiştir.

Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.”

İŞTEN ÇIKARMA DEĞİL İŞVERENCE ÇALIŞTIRILMAMA

Lokavt, greve çıkan işçileri işverenin topluca işten uzaklaştırması. Lokavt işçilerin işten çıkarılması değil, işveren tarafından çalıştırılmamasına verilen isim. Lokavt süresince işçilerin iş sözleşmeleri askıda kalıyor. 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Yasasına göre, iş yerinde faaliyetin tamamen durmasına sebep olacak tarzda, işveren veya işveren vekilinin kendi teşebbüsü ile veya bir işveren kuruluşunun verdiği karara uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılmalarına deniyor.

KHK’lıya tapu zulmü: Eşi KHK’lı diye dairesinin şatışına izin verilmedi

Okumaya devam et

Popular