Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tutuklu anne baba çocuklarıyla 9 ay görüştürülmedi

KHK’lı Bedia Baş ve eşi Abdülkadir Baş, 27 aydır tutuklular. İlk 9 ay çocuklarıyla görüştürülmediler. Bedia Baş, mektubunda yardım çağrısı yaptı.

BOLD – KHK’lı öğretmen Bedia Baş ve eşi Abdülkadir Baş, 27 aydır tutuklu durumdalar. Dört çocuklu aile hem anne hem babanın tutuklu bulunması nedeniyle zor günler geçiriyor.

27 aydır tutuklu olan Bedia Baş, cezaevinden yazdığı mektupta hem kendi durumuna hem de Tokat Çamlıbel T Tipi Cezaevi’nde 27 aydır tek kişilik hücrede tutulan eşi Abdülkadir Baş’ın durumuna dikkat çekti.

9 AY ÇOCUKLARIYLA GÖRÜŞTÜRÜLMEDİLER

KHK’lı Bedia Baş, kendisine ve eşine 8-9 ay boyunca sınırlılık cezası verildiğini ve bu süre zarfında telefon, mektup, açık ve kapalı görüş haklarının kullandırtılmadığını belirtti. Bu cezanın kendisine ve eşine verilmiş gibi gözükse de aslında çocuklarına verilmiş bir ceza olduğunu belirten Bedia Baş, “Benim taşımakta bile zorlandığım bu durum onların omuzlarına bırakılmıştı. Sınırlılıklarımızın kalktığı, onları ilk gördüğüm zamanki duygularımı ömür boyu unutamayacağım.” cümlelerini paylaştı mektubunda.

12, 11, 9 ve 2,5 yaşlarında ayrılmak zorunda kaldığı çocuklarını anlatan Baş şunları yazdı:

“Çocuklarım şu an 14, 13, 11 ve 4 yaşındalar. 27 aylıkken bıraktığım çocuğumdan 27 aydır ayrıyım. Bir anne olarak içimdeki onlara olan hasreti tarif etmem imkansız.”

YARDIM ÇAĞRISI YAPTI

Mektubunda, çocuklarına yakınlarının baktığını ve aile bütünlüklerinin dağıldığını anlatan KHK’lı öğretmen Baş, “Ben bir öğretmen çocuğuyum, Ailemin bana vermiş olduğu vatan ve millet sevgisi çerçevesinde evlatlarını yetiştirmeye çalışan bir anneyim. Ülkemizin, aydınları, hukukçuları, siyasetçileri, sivil toplum örgütleri, sanatçıları, medya örgütlerinin adaletsizliğe karşı seyirci kalmaları ve güçlü bir ses çıkarmamaları beni ve benim gibi olan nice insanları üzüyor. İçeride ben ve benim gibi masum insanların bir an önce çıkarılıp bu ülkeye kazandırılması için ne bekleniyor?” diye sordu.

DOSYALARI YARGITAYDA

Abdülkadir Baş’a 13 yıl 9 ay hapis cezası verilirken; Bedia Baş’a ise 9 yıl 6 ay hapis cezası verildi. İkilinin dosyaları Yargıtay aşamasında.

 

 

Gündem

Haluk Levent’ten Ahmet’e destek: Elimizden ne gelirse yapacağız

Ahmet Burhan Ataç’ın annesine uygulanan yurt dışı yasağına Ahbap Platformunun kurucusu şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmadı. Ahmet’e destek olacağını söyleyen Levent, “Elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

4’üncü evre kanser teşhisi nedeniyle Almanya’ya tedaviye annesiz gitmemesi için 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’a sosyal medyadan destek çığ gibi büyüdü. Anne Zekiye Ataç’a uygulanan yurt dışı yasağına tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, Haluk Levent’ten destek istedi.

Ahbap Platformunun kurucusu ünlü şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmayarak Ahmet’in annesine destek olacaklarını söyledi. Levent yaptığı paylaşımda “Elimizden ne gelirse yapacağız. Adalet bakanlığına gitmiştim yakında bir kez daha gideceğim. Bir yol buluruz inşallah..” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü: AhmetiYaşat Türkiye!

Kemik kanseri tedavisi gören 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesiz Almanya’ya gitmemesi için sosyal medyada “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle destek kampanyası başladı.

BOLD-15 Temmuz sonrası yürütülen tenkil sürecinde tutuklanan Harun Reha Ataç ve tutuksuz yargılanan eşi Zekiye Ataç çiftinin kanser teşhisi nedeniyle tedavi gören 9 yaşındaki oğulları Ahmet Burhan Ataç, tedavi için Almanya’ya annesiz gitmiş ve anne özlemi nedeniyle tedaviyi yarıda kesip dönmek zorunda kalmıştı.

Almanya’ya ikinci kez tedavi için gidecek olan Ahmet Burhan Ataç’ı, annesiz bırakmamak adına yapılan girişimler sonucunda anne Zekiye Ataç için uygulanan yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik başvuru Mersin 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Ahmet ve annesi Zekiye, bu karar üzerine çok sevinmiş ve Almanya’ya birlikte gitme hazırlıkları yaptıkları sırada mahkemenin verdiği karara itiraz edildiği ve anne Zekiye Ataç’a yeniden yurtdışı yasağı konulduğu öğrenildi.

Ağır bir tedavi süreci geçiren Ahmet’in, en çok ihtiyacı olan moral bir hak ihlali sonucu yargı tarafından gasp edildi.

9 yaşındaki Ahmet’i cezalandıran adalete tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle paylaşımda bulundu.

Okumaya devam et

Gündem

AfSV: Temel prensibimiz barışa sadakat, şiddetin her türlüsünü red

AKP iktidarına yakın medyada gündem haline getirilen ‘darbe girişimi söylentileri’ üzerine Hizmet Hareketine yakınlığı ile bilinen AfSV, hareketin bu tartışmalarda hedef haline getirilmesi üzerine bir açıklama yayınladı.

BOLD-Merkezi ABD’nin New York kentinde bulunan Türkçe adı ‘Paylaşılan Değerler İttifakı’ Alliance for Shared Values (AfSV) son günlerde Hizmet Hareketi’nin de içine dahil edildiği ‘darbe söylentileri’ tartışmaları üzerine açıklamada bulundu.

AfSV’nin açıklaması şöyle;

Son günlerde, Türkiye’de çeşitli haber kanalları  ve sosyal medya platformlarında iktidar yanlısı bazı çevreler tarafından ‘muhtemel bir askeri darbe söylentisi’ yeniden dile getirilmeye başlanmıştır.

Türkiye’de parlamentonun işlevsizleştirildiği, gücün tek elde toplandığı ve hukukun üstünlüğünün tamamen askıya alındığı fili bir dikta rejimine kapı aralayan mel’un 15 Temmuz girişimi öncesinde de buna benzer iddialar gündeme getirilerek kamuoyu hazırlanmış bir nevi şartlar olgunlaştırılmıştı.

Üzerindeki sır perdesinin aralamasına ısrarla engel olunan 15 Temmuz girişimi sonrasında Türkiye, ne yazık ki tüm insan hakları uzmanları, Birleşmiş Milletler Raportörleri ve Avrupa Birliği gözlemcileri tarafından en üst seviyede kınanan bir keyfilikle milyonlarca insanı mağdur eden geniş çaplı bir cadı avına sahne olmuş, yapılan hukuksuzluklar insanlığa karşı suç boyutuna ulaşmıştır. 16 Temmuz sabahı başlayan toplu cezalandırma süreci, aradan geçen üç buçuk yıla rağmen en ağır şekilde devam etmekte ve doğrudan ya da dolaylı olarak milyonlarca insanın mağduriyetine neden olmaktadır.

Dolayısıyla, yeni bir kumpasla benzer sonuçlar doğurması ihtimaline binaen şu anki tartışmalara azami temkinle yaklaşılması, atılacak adımlara soğukkanlılık ve basiretle hareket edilmesi ihtiyacı ortadadır.

Bu seferki tartışmalarda Hizmet camiası doğrudan hedef alınmasa ve öncelikli hedef başta anamuhalefet partisi ve tabanı olarak gösterilse de daha önceki sayısız hadisede günah keçisi haline getirilmiş bir camia olarak askeri darbeler konusundaki duruşumuzu kamuoyuna yeniden hatırlatma ihtiyacı hissetmekteyiz.

Seçimle iş başına gelen iktidarın seçimle görevinden ayrılması demokrasinin tek olmasa da en temel esasıdır. Ne askeri darbe ne de herhangi başka bir şiddet eyleminin ülkeye kazandıracağı hiçbir şey yoktur.

Bu tartışmaların dönüp dolaşıp tekrar Hizmet Hareketi’ni hedef haline getirmesi ihtimaline binaen yinelemek isteriz ki barışa sadakat ve şiddetin her türlüsünü red, Hizmet Hareketi’ne gönül verenlerin en temel prensiplerindendir.

Bu vesileyle herkesi bir kez daha temkin ve sağduyuya davet ediyor, son dönemde yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin bir an evvel sona erdirilmesini, yeni ihlallerin bir daha asla yaşanmamasını ve Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olarak bölgesinde imrenilen bir ülke haline gelmesini temenni ediyoruz.

Beraat ve tahliyeden sonra Osman Kavala hakkında gözaltı kararı!

 

Okumaya devam et

Popular