Bizimle iletişime geçiniz

Medya

“AKP- Tank Palet’i özelleştirirken ‘simit’i devletleştirdi”

Gazeteci Fikret Bila, özel teşebbüsleri devlet eliyle kamulaştıran ama ekonomik değeri yüksek askeri üretim tesislerini özelleştiren AKP’nin bu çelişkiyi açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

BOLD – AKP’nin 17 yılda 70 milyar dolara yakın özelleştirme yaptığını söyleyen Gazeteci Fikret Bila Halk TV haber sitesindeki köşesinden AKP’nin özelleştirme konularındaki çelişkilerini yazdı. Ziraat Bankasının özel teşebbüs Simit Sarayının hisselerini alması, askeri üretim yapan Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesini değerlendiren Bila, ”İktidar bir taraftan özelleştirme yaparken bir taraftan da hükumetin ekonomi politika tercihine ters olmasına karşın devletleştirme de yapıyor. Bu işlemlerde iktidarın açıklığa kavuşturması gereken yönler var”dedi.

ÇELİŞKİYİ AÇIKLAMAK ZORUNDALAR

Demokrasinin şeffaflık ve denetim yönetimi olduğu belirten Bila, ”Ancak çok büyük meblağlara varan özelleştirme ve devletleştirme yeterince şeffaf değil” diye konuştu. Bila, özel teşebbüsleri devlet eliyle kamulaştıran ama ekonomik değeri yüksek askeri üretim tesislerini özelleştiren AKP’nin çelişkiyi açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

Fikret Bila’nın köşesinde kaleme aldığı yazısı şöyle:

”AKP hükumetleri Türkiye’de en fazla özelleştirme yapan hükumetler oldu. 17 yıla varan iktidar sürecinde toplam 70 milyar dolara yakın özelleştirme yapıldı. Devletin üretim kapasitesinin tamamına yakını özel sektöre satıldı. Atatürk’ten bu yana kamunun mülkiyetinde olan ekonomik tesisler devlet mülkiyetinden çıkarıldı. Buna karşın hâlâ devletin elinde ekonomik değeri yüksek tesisler var. Bunların büyük çoğunluğu askeri üretim, tamir ve bakım tesisleri.Bu tesisler de özelleştirme kapsamına Arifiye Tank Palet Fabrikası’nın işletmesinin BMC ve Katarlı ortağına 25 yıllığına devredilmesiyle alınmış oldu.

ÖZELLEŞTİRME VE DEVLETLEŞTİRME ŞEFFAF DEĞİL

İktidar bir taraftan özelleştirme yaparken bir taraftan da hükumetin ekonomi politika tercihine ters olmasına karşın devletleştirme de yapıyor.Bu işlemlerde iktidarın açıklığa kavuşturması gereken yönler var.Demokrasi,  şeffaflık ve denetim rejimidir.Ancak çok büyük meblağlara varan özelleştirme ve devletleştirme yeterince şeffaf değil.Bu nedenle devletin açıklığa kavuşturması gereken çelişkiler var.

50 MİLYON DOLAR ARANDI MI?

Bu çelişkilerin başında iktidarın Tank-Palet Fabrikasının işletmesini Katar ortaklı BMC’ye 25 yıllığına vermesi konusu geliyor.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarlı soruları karşısında “50 milyon dolar yatırım gerekiyordu, bu nedenle işletme hakkını 25 yıllığına verdik” yanıtını verdi. 50 milyon dolar Türkiye Cumhuriyeti Devleti için konu bile edilemeyecek kadar küçük bir meblağdır. Türkiye’nin milli geliri ve bütçe büyüklükleri düşünülürse devede kulak bile sayılmaz. Bugün orta büyüklükte bir KOBİ, organize sanayi bölgesinde çalışan bir sanayi şirketi bu kadar parayı çıkarabilir, çok rahat bulabilir. Nitekim Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikasının işletme hakkı devredilirken, “bunu yapmayın 50 milyon doları ben bulurum” diyerek bu gerçeğe dikkati çekmişti. 50 milyon dolar Türkiye Cumhuriyetinin kamu kaynaklarından karşılayamayacağı bir para değildir. Bu nedenle iktidar bu çelişkiyi açıklamak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Tank Palet Fabrikası için 50 milyon dolar aradığını ve bulamadığını iktidar açıklığa kavuşturmak zorundadır.Bu parayı bütçeden bulmak mümkün olduğu gibi bir kamu kurumunun yapacağı bir kampanyada bunun 10 katını bir günde toplamak da mümkündür.Ayrıca Türkiye’de bu tutarda bir devlet ihtiyacını karşılamaktan kaçınacak birçok özel sektör kuruluşu bulmak da mümkündür.Bir taraftan 50 milyon dolar gerekiyordu gerekçesiyle Tank Palet Fabrikasının işletmesini devretmek, diğer yandan özel sektörde iktidarla iş yapan şirketin 450 milyon liralık vergi borcunu silmek  açıklanması gereken bir çelişkidir.İktidar, Tank Palet Fabrikası için 50 milyon doları nasıl bulamadığını açıklığa kavuşturmak zorundadır.

ZİRAAT BANKASI’NIN YATIRIMLARI

Açıklığa kavuşturulması gereken bir konu da devlet bankası olan Ziraat Bankasının işlemleriyle ilgilidir.Devlet, 50 milyon dolar bulamazken, Ziraat Bankasının ilgi alanına girmeyen medya alanında 1 milyar dolara yakın krediyi nasıl ve neden verdiğinin açıklanması gerekir.Aynı bankanın, devlet Tank palet Fabrikası 50 milyon dolar ararken, Simit Sarayı şirketinin yüzde 51’lik hissesine ne kadar dolar ödediğini ve neden ödediğini açıklaması gerekir.

TERSANELERDE MİLLİ GEMİ

Türkiye milli gelir ve bütçe olanakları bakımından küçümsenecek bir ülke değildir. Milli Gemi Projesini  (MİLGEM) askeri tersanelerde başarıyla hayata geçirmiştir. Heybeliada, Büyükada, Burgazada, Kınalıada isimli 4 savaş gemisini askeri tersanelerde tümüyle milli olanaklarla inşa etmiş ve denize indirmiştir. Bu gemiler; deniz üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve keşif karakol gemisi olarak hizmet edecek, en yüksek teknolojiyle donatılmış gemilerdir. Bu gemiler İstanbul Tersanesinde  kamu işçileri, subay ve astsubaylar eliyle ve milli olanaklarla inşa edilmiştir. Bu üretim kapasitesi ihracat olanaklarına da sahip olmuştur. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4 korvetin ihalesi yapılmış ve 2018’de ihaleyi Türkiye almıştır. Türkiye’nin askeri üretim kapasitesi bu boyuttayken, 50 milyon dolar bulamadığı için tank Palet Fabrikasının işletmesinin Katar ortaklı bir şirketi 25 yıllığına verilmesi izaha muhtaçtır.”

Ethem Sancak ve CHP’li Engin Özkoç’un canlı yayında Tank Palet gerginliği

Okumaya devam et
Reklamlar

Medya

Rıdvan’ın TRT’den aldığı maaş Avrupa’da hükumet düşürür!

Rıdvan Dilmen’in TRT’den aldığı 1 milyon dolarlık maaşın, Avrupalı devlet televizyonlarında hiç bir yorumcuya verilemeyeceğini savunan Orhan Yıldırım, “TRT 8,5 trilyon nasıl öder” dedi.

BOLD – NTV’deki uzun süreli yorumculuk kariyerini sonlandıran Rıdvan Dilmen, yeni sezon için devlet kanalı TRT ile anlaştı. Dilmen’in TRT’den alacağı ücret de tartışma konusu oldu. Dilmen’in sezon için 1 milyon dolar maaş alacağı öne sürülüyordu.

Fanatik yazarı Orhan Yıldırım, Rıdvan Dilmen’in TRT’den alacağı ücreti yazdı. Dilmen’in alacağı ücretin Avrupa’da benzeri olmadığına dikkat çeken Yıldırım,  “AB’nin dev ekonomilerine sahip ülkeleri, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ile İngiltere’de devlet kanalları bir yorumcuya yıllık 8,5 milyon euro verir mi? Aynı cevabı aldık: 850 bin euro verseler hükumet düşer! Halkın sırtından geçinen TRT Rıdvan Dilmen’e 8,5 trilyon nasıl öder” ifadelerini kullandı.

DÜZEN GİTTİ RIDVAN GELDİ

Geçen yıl TRT’den aldığı 400 bin liralık maaşı tartışma konusu olan, Ersin Düzen Dilmen’in gelmesi üzerine TRT’den ayrıldı.  CHP’li Atilla Sertel’in belgeleriyle Düzen’in 412 bin lira maaş aldığını ortaya koymuştu.

 

“412 bin liralık maaşlı” Ersin Düzen TRT’den ayrıldı

Okumaya devam et

Medya

Veyis Ateş’i Saray da sildi: Ödül törenine çağrılmadı

Saray’da yapılan medya ödülleri törenine, daha önce yılın erkek haber spikeri ödülü verileceği açıklanan eski Habertürk TV spikeri Veyis Ateş davet edilmedi. Veyis Ateş, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yaptığı ifşaatlar sonrasında Habertürk TV’deki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. 

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün yapılan 6. Anadolu Medya Ödülleri törenine, hakkındaki iddialar sonrasında Habertürk TV’den ayrılmak zorunda kalan Veyis Ateş ve eski Show TV spikeri Ece Üner davet edilmedi. Ödüllerin, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından iptal edildiği öğrenildi.

VEYİS ATEŞ TÖRENE ÇAĞRILMADI

Anadolu Yayıncılar Derneği’nin 6. Anadolu Medya Ödülleri töreni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı toplantıda ödüle layık görülen isimlere ödülleri verildi. Yılın erkek haber spikeri ödülü verileceği açıklanan eski Habertürk TV spikeri Veyis Ateş törene çağrılmadı. Ateş’in ödülünün organize suç örgütü lideri Sedat Peker ve SBK Holding Sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın da isminin karıştığı rüşvet tartışmasının ardından iptal edildiği açıklandı. Show TV haber spikeri Ece Üner’in ödülü de haber spikerliğini bırakıp reality show yapması nedeniyle iptal edildi.

İŞFALAR SONRASI İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDI

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşası sonrası geceliği 106 bin liralık otelde kaldığı ve iş takibi için Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro istediği ortaya çıkan Veyis Ateş, Habertürk TV’den istifa etmek zorunda kalmıştı. Hakkındaki iddiaların ve malvarlığının araştırılması için “pazartesi günü” savcılığa gideceğini söyleyen Ateş, aradan geçen üç aya karşın hala adliye gitmedi.

AKP’nin Çin aşısı ısrarıyla sürü bağışıklığı ‘yalan’ oldu

Okumaya devam et

Medya

Twitter ‘mavi tik’ isteyen Turgay Güler’i neden aşağıladı?

Sosyal medya platformu Twitter’a hesabını onaylaması içi başvuru yapan Akşam yazarı Turgay Güler, kendisine gönderilen olumsuz cevabı milli güvenlik sorunu olarak niteledi. Öte yandan Twitter’ın Güler’e yönelik cevap metninde kullandığı ifadeler tartışma konusu oldu. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Öznur Küçüker Sirene, Twitter’ı Güler’i aşağılamakla suçladı.

BOLD – Akşam Gazetesi yazarı Turgay Güler, Twitter’ın ‘mavi tik’ başvurusuna verdiği cevapla gündemde. Onaylı hesap başvurusunun reddedilmesine tepki gösteren Güler, sosyal medya platformunun tavrının “milli güvenlik sorunu” olduğunu iddia etti.

Asıl gündem olan konu ise Twitter’ın başvuruyu reddettiği açıklaması. Güler’e göre, Twitter’ın kendisine gönderdiği mesajda aşağılayıcı ifadeler yer alıyor.

Twitter’dan gelen mesaj şöyle: “Twitter hesabının onaylanması için gönderdiğin isteği inceledik. Sağlanan kanıt saygınlık kriterlerimize uymadığı için bu hesap şu anda onaylanmayacak. Sonuç olarak, istekle ilişkili hesabın dikkate değer bir kişi, kuruluş veya marka olduğunu güvenilir bir şekilde onaylayamadık. Onaylanmakla ilgili yönergelerimizi gözden geçirmek istersen lütfen Yardım Merkezimize uğra. Bu hesabın ileride onay almak için iyi bir aday olduğuna inanıyorsan, 30 gün sonra tekrar göndermeni öneririz.”

Güler’in sosyal medyadan paylaştığı bu mesaj kısa sürede gündem oldu. ‘Twitter Turgay Güler’i tiklemedi’ etiketine binlerce yorum geldi.

OLDU OLACAK KÜFRETSEYDİNİZ!

Güler’in tepkisi ise şu şekilde: “Oldu olacak bir de küfür etseydiniz!!!! Twitter hesabımı onaylamamış bunu göndermiş. Yuh diyorum. Bu artık bir milli güvenlik sorunudur!”

AŞAĞILAYICI BİR CEVAP

Twitter’in cevabını aşağılayıcı bulan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Öznur Küçüker Sirene paylaşımında “Muhalif basın Turgay Güler’in bu mesajı ile dalga geçiyor ama hakikaten Twitter’ın “saygınlık kriterlerimize uymuyor” tarzındaki cevabı çok uygunsuz değil mi? O ne demek yahu? Turgay Bey’in 850 binden fazla takipçisi ve gazetecilik deneyimi var. Bu nasıl aşağılayacı bir cevaptır?” ifadelerini kullandı.

ARTIK UÇMUŞLAR

Twitter’a hak verenler de var. Gazeteci Nasuh Bektaş, “Twitter’ın Turgay Güler’in tiklememesi milli güvenlik sorunuymuş. Kendilerini nerelerde görüyorlarsa artık uçmuşlar. İvedilikle genelkurmay seferberlik ilan edip, Twitter’a savaş açmalı. Turgay Güler tiklenene kadar savaşmalı” dedi.

GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR

Gazeteci Serhat Burak Kuru da Twitter’ın mesajını şu şekilde yorumladı: “Güzel şeyler de oluyor: Twitter, Turgay Güler’in ‘mavi tik’ başvurusunu,  ‘Hesabın dikkate değer bir kişi, kuruluş veya marka olduğunu güvenilir bir şekilde onaylayamadık’ cevabını vererek reddetmiş.”

Berat Albayrak’ın kötü şöhretinin yeni sahibi belli oldu

Okumaya devam et

Popular

Shares