Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

2019’un en yüksek IMDb puanlı on filmi

2019’da IMDb’de en yüksek puana ulaşan filmler belli oldu.

BOLD– 2019’un bitmesine sayılı günler kala birçok alanda olduğu gibi sinemada da yılın enleri bir bir açıklanıyor. Film ve TV sektörünün en büyük platformu olan IMDb’nin 2019 yılı puanlaması da büyük ölçüde belli oldu. Kalan 12 günde listenin çok değişmeyeceğini düşünürsek bu yıl gösterime giren filmler arasında IMDb’de en yüksek oyu alan ilk on film şöyle…

10. ALİTA: BATTEL ANGEL 7.4

Vizyon Tarihi: 14 Şubat 2019
Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu
Yönetmen: Robert Rodriguez
Oyuncular: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly
Toplam Hasılat: 404,852,543 milyon dolar

9. SKIN 7.4

Vizyon Tarihi: 26 Temmuz 2019
Tür: Biyografi, suç, dram
Yönetmen: Guy Nattiv
Oyuncular: Jamie Bell, Danielle Macdonald, Daniel Henshall

8. ROCKETMAN 7.4

Vizyon Tarihi: 31 Mayıs 2019
Tür: Biyografi, dram, müzikal
Yönetmen: Dexter Fletcher
Oyuncular: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden
Toplam Hasılat: 195,179,299 dolar

7. SPIDER MAN: FAR FROM HOME 7.6

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz 2019
Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu
Yönetmen: Jon Watts
Oyuncular: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal
Toplam Hasılat: 1,131,927,996 dolar

6. JOHN WICK 3: PARABELLUM 7.6

Vizyon Tarihi: 17 Mayıs 2019
Tür: Aksiyon, suç, gerilim
Yönetmen: Chad Stahelski
Oyuncular: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane
Toplam Hasılat: 326,699,296 dolar

5. TOY STORY 8.0

Vizyon Tarihi: 21 Haziran 2019
Tür: Animasyon, macera, komedi
Yönetmen: Josh Cooley
Oyuncular: Tom Hanks, Tim Allen, Annie Potts
Toplam Hasılat: 1,073,394,593 dolar

4. ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD 8.0

Vizyon Tarihi: 26 Temmuz 2019
Tür: Komedi, dram
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie
Toplam Hasılat: 371,999,333 dolar

3. PARASITE 8.5

Vizyon Tarihi: 1 Kasım 2019
Tür: Komedi, dram, gerilim
Yönetmen: Joon-ho Bong
Oyuncular: Kang-ho Song, Yeo-jeong Jo, So-dam Park
Toplam Hasılat: 121,767,938 dolar

2. AVENGERS: ENDGAME 8.5

Vizyon Tarihi: 26 Nisan 2019
Tür: Aksiyon, macera, dram
Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Toplam Hasılat: 2,797,800,564 dolar

1. JOKER 8.5

Vizyon Tarihi: 26 Nisan 2019
Tür: Gerilim, suç, dram
Yönetmen: Todd Phillips
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz
Toplam Hasılat: 1,060,411,329 dolar

Gündem

Corona virüsü eğlence sektörünü de vurdu

Pandemik bir krize dönüşmesi artık an meselesi olan Corona virüsten gösteri dünyası da nasibini aldı.

BOLD Çin başta olmak üzere birçok ülkede festivaller, film çekimleri ya da defileler iptal edildi. İşte Corono virüs salgını sebebiyle ertelenen bazı sanat ve gösteri etkinlikleri.

GÖREVİMİZ TEHLİKE 7 ÇEKİMLERİ DURDURULDU

Başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı Görevimiz Tehlike serisinin 7. filminin İtalya’da devam eden çekimleri Corona salgının İtalya’ya da sıçraması üzerine durduruldu. Çekimlere devam edilip edilmeyeceği 1 Mart’ta yeniden değerlendirilecek. Bilindiği üzere İtalya’da 322 kişiye ulaşan vakalarda şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybetti.

MİLYAR DOLARLIK GİŞE KAYBI VE JAMES BOND

25. Bond yapımı “No Time To Die” filminin Çin’de yapılacak galası iptal edildi. Hasar yalnız bununla da sınırlı değil. Çin’de insanlar evlerinden çıkmaya korktuğu için sinema salonları ve tema parkları kapandı. Birçok yüksek bütçeli yapımın gösterimi ertelendi. Bazı filmlerin çekimleri belirsiz bir tarihe bırakıldı. Bu durum sadece Çin’le sınırlı kalmadığı için, oluşan gişe kaybının 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Moda devi Armani boş salonda defile yaptı.


BOŞ SALONLARDA YAPILAN TANITIM VE DEFİLELER

Virüsün İtalya’ya sıçraması üzerine Venedik Karnavalı’nın iptal edilmesinin ardından dünyaca ünlü moda devi Armani de Milano Moda Haftası kapsamındaki defilesini ilk kez boş bir salonda yapmayı tercih etti. Daha önce ünlü K-Pop grubu BTS de yeni albümünün tanıtımını boş bir salondan yaparak hayranlarına tedbirli olmaları çağrısında bulunmuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Yeni Star Wars serisi geliyor: The High Republic

Lucas Film, yeni bir Star Wars serisine hazırlandığını duyurdu.

BOLD– Toplamda 11 yapıma ulaşan Star Wars film serisinin 200 yıl öncesinde geçeceği belirtilen yeni seri; roman, çizgi roman ve çocuk kitaplarından oluşacak.

HIGH REPUBLIC AĞUSTOS 2020’DE KURULUYOR

The Rise of the Skywalker üçüncü evresini tamamlayan Star Wars evreni genişlemeye devam ediyor. Lucas Film, “Star Wars: The High Republic” adını verdiği yeni seri başlatıyor. Yeni girişimini bir video ile duyuran Lucas Film bizi çok sevdiğimiz hikayenin 200 yıl öncesine götürecek. İşte o video..

YENİ DÖNEM 5 KİTAPLA BAŞLIYOR

Ağustos 2020’de beş kitapla yeni evresini başlatacak olan Lucas, kitapların isimlerini de duyurdu: Star Wars: The High Republic: Light of the Jedi’, ‘Star Wars: The High Republic: Into the Dark’, ‘Star Wars: The High Republic: A Test of Courage’, ‘Star Wars: The High Republic Adventures’ ve ‘Star Wars: The High Republic’.


JEDI’LARIN ALTIN ÇAĞI

Skywalker efsanesini başlatan The Phantom Menace filminin 200 yıl öncesine dayanan High Republic, Jedi şövalyelerinin cumhuriyetin en önemli gücü olarak görev yaptığı bir dönemde Darth Nihil isimli baş kötüyle yapılan mücadeleyi konu alıyor. The High Republic’in filme dönüşüp dönüşmeyeceği ile ilgili bir değerlendirmede ise henüz bulunulmadı.

Okumaya devam et

Kültür

Sivas Katliamı’nda öldürülen ozan Hasret Gültekin’in hayatı sahneye taşınıyor

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde katledilen şair ozan Hasret Gültekin’in hayatı ‘Hasret’ adlı türkü müzikal ile sahneye taşınıyor.

BOLD – 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde öldürülen ozan Hasret Gültekin’in hayatı, Berlin Merkezli Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali” ile sahneye taşınıyor. Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği oyunda, Gültekin’i canlandıran Devrim Evin’e müzisyen Deniz Türkan bağlamasıyla eşlik ediyor. Hasret Gültekin’in bilinen yönlerinin yanı sıra ailesi tarafından paylaşılan ve bugüne dek bilinmeyen değerlerini de anlatarak günümüze ışık tutan “Hasret”, mart ayından itibaren yurt içinde ve yurt dışında izleyiciyle buluşacak.

YARIM KALMIŞ BİR HAYAT

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde otuz iki aydınla katledilmiş bir ozan… Yirmi iki yıllık ömrüne sayısız başarı sığdıran aydın bir müzisyenken, o yangında yarım bırakılmış bir hayat. Hasret Gültekin’in hayatını hem bilinen hem de daha önce duyulmamış yönleriyle sahneye taşıyan “Hasret” adlı türkü müzikali, Ufuk Güldü tarafından kurulan ve 2010 yılından beri Almanya’da faaliyet gösteren Berlin merkezli tiyatro Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu.

Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği oyunda Devrim Evin rol alırken, oyunun müziklerini ise Deniz Türkan seslendiriyor. Üç yıllık uzun bir araştırmanın sonunda kaleme alınan “Hasret”, Hasret Gültekin’in ölümünden 26 yıl sonra sevdikleriyle, memleketiyle bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşma niteliği taşıyor. Müzikal boyunca, Gültekin’in söylediği onlarca türkü, sahnede canlı olarak çalınıp seslendiriliyor.

ARKADAŞLARI ANILARINI ANLATACAK

“Hasret” oyunu, Hasret Gültekin’in annesinin, oğlunun, eşi Yeter Gültekin’in ve Mazlum Çimen gibi yakın arkadaşlarının onunla ilgili özel anlarını sahneden seyircilerle paylaşıyor. Mazlum Çimen’in anlattıkları gülümsetirken annesinin anlattıkları boğazları düğümlüyor.

EŞİ: AMACIMIZ KATLİAMI UNUTTURMAMAK

Eşi Yeter Gültekin’in anlattıkları ise Madımak’la ilgili bilinmeyenleri aktarıyor. Şirin Aktemur oyunu, “Madımak Katliamını hatırlamak, unutmamak, adının katliam olduğunu tanımlayabilmek, katillerin cezalandırılmaması ama kimsenin de intikam duygusu taşımaması, bugün de benzer şekilde hayatların yarım bırakılması ve hasretlik… Aslında sanatın hep gerçek olanla ilgilendiğini söyleyebilirim. Gerçeklik ne kadar samimiyetle anlatılırsa seyirci anlatılanı o denli yüreğine alır” sözleriyle anlatıyor.

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çeşitli sahnelerde seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali”; 15 Mart’ta Ankara Yılmaz Güney Sahnesi’nde, 20 Mart’ta Berlin Tiyatro Festivali kapsamında Akademie der Künste’de, 28 Mart’ta İzmir Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, 29 Mart’ta İzmir Menemen – Kubilay Kültür Merkezi’nde, 5 Nisan’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Galata Kulesi İBB’den alınıyor

 

Okumaya devam et

Popular