Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya, resmi olarak Türkiye’den askeri yardım talebinde bulundu

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti, resmi olarak  Türkiye’den askeri yardım talebinde bulundu.

BOLD – Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti, Türkiye’den resmi olarak askeri yardım talebinde bulundu. Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne karşı mücadele eden General Halife Hafter güçleri dün itibariyle başkent Trablus’u tamamen kuşattıklarını açıklamıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’dan talep olursa hak doğurur” demişti.

Ulusal Mutabakat Hükumeti Bakanlar Kurulu’nun ordu yetkilileri ile yaptıkları ortak toplantıda Türkiye’yle yapılan askeri mutabakat muhtırasının uygulamaya konulması ve Türkiye’den ciddi manada askeri yardımın kabul edilmesini kararlaştırdı.

Suudi haber kuruluşu Al Arabiya televizyonu da Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin asker konuşlandırması için Ankara’dan asker ve ekipman desteği talebinde bulunma kararı aldığını bildirdi.

HAFTER, TRABLUS’U TAMAMEN KUŞATTI

General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) komutanlarından Tuğgeneral Halid el-Mahcub, dün itibariyle Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin elindeki başkent Trablus’un tamamen kuşatıldığını açıklamıştı.

Mahcub, başkent Trablus’un güvenlik çemberinin, kuvvetlerinin birçok noktada bir araya gelmesinin ardından tamamlandığını belirtti.

TALEP GELİRSE HAK DOĞAR

Geçen hafta TRT yayınında “Libya’nın talep etmesi halinde asker gönderilmesi için hak doğar” ifadelerini kullanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu pazartesi bir özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Libya’da Türkiye’nin desteklediği ve zor durumda olan Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne (UMH) yardım için Türk askerinin gönderilebileceğini bir kez daha ifade etti.

Erdoğan, “Böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye’ye gelecek olursa nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir. Libya’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu daha önce de söyledim. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli adımları atarız” dedi.

Türkiye, Libya konusunu görüşmek üzere Moskova’ya heyet gönderiyor

Dünya

Rusya parlamentosundan TBMM’ye Ayasofya çağrısı: Bilge bir biçimde davranın

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi yönünde TBMM’ye ‘acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’ çağrısı yaptı.

BOLD – Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına Rusya da katıldı. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, TBMM’ye hitaben yazılan bildiriyi kabul etti. Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz.”

Okumaya devam et

Dünya

Sosyal medya devleri Hong Kong’da bayrak açtı: Kullanıcı bilgilerini hükumete vermiyorlar!

Hong Kong’da yeni ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, yetkililerin veri taleplerini yanıtlamayı durdurdu. Şirketler, yeni yasayı ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından incelemeye aldı.

BOLD – Çin’in Hong Kong’da uygulanacak yeni ulusal güvenlik yasasını kitlesel protestolara rağmen kabul etmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, hükumetin kendilerinden talep ettiği kullanıcı verilerini şu an için temin etmeyeceklerini açıkladı. TikTok da Hong Kong piyasasından çıkma kararı aldığını açıkladı.

Yeni yasa, Çin’deki merkezi hükumeti yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerin yasaklanmasını içeriyor.

Facebook ve WhatsApp’tan yapılan açıklamada, yeni ulusal güvenlik yasasının insan hakları uzmanlarınca incelenmesini beklediklerini, bu süreçte Hong Kong hükumetinden gelen bilgilerin incelenmesi taleplerini değerlendirmeye almayacakları vurgulandı. Şirketin ‘ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, insanların güvenlik endişesi olmadan kendilerini ifade etme hakkını destekledikleri’ belirtildi

Twitter’dan CNN’e yapılan açıklamada ise yeni yasanın değerlendirilmesi sürecinde Hong Kong yetkililerinin veri ve bilgi taleplerinin yanıtsız bırakılacağı kaydedildi. Twitter sözcüsü, “Kamunun çıkarının düşünen birçok kurum, sivil toplum lideri ve sektördeki diğerleri gibi, bu yasanın hazırlanma süreci ve tam niyeti konusunda derin endişelerimiz var” dedi.

Google sözcüsü de, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber Hong Konglu yetkililerden gelen yeni veri taleplerine yanıt vermeyi durdurduklarını açıkladı.

Zoom da aynı yönde bir karar aldığını duyurdu.

Okumaya devam et

Dünya

New York Times Hasankeyf’i manşetine taşıdı: Erdoğan’ın hırsının kurbanları

ABD’nin dünyaca ünlü gazetesi NYT, Ilıca Barajı’nın yok ettiği 12 bin yıllık antik kenti, “Refah için tarihi bir hazineyi batırmak” başlığıyla manşetine taşıdı.

BOLD – New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Carltta Gall imzalı haberle, Ilısu Barajı’nın yok ettiği 12 bin yıllık tarihi antik kent Hasankeyf ve milyonlarca canlıya sahip Dicle Vadisi, Amerikalıların da gündemine girdi.

ERDOĞAN’I SUÇLADILAR

Gazetenin ilk sayfasında yer alan haberde, sular altında kalan tarihin ve evlerinden olan 70 bine yakın bölge halkının AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları olduğu belirtildi. Haberde ayrıca Erdoğan’ın, arkeolog, çevreci ve uzmanların tüm itirazlara rağmen “mega projesi” olarak nitelendirilen Ilısu Barajını hayata geçirdiği vurgulandı.

YÜREĞİMİZ YANIYOR

Haberde, Hasankeyf’i kurtarma çabalarının Erdoğan’ın artan otoriterliği karşısında yıkıldığı ifade edildi. Haber gazetenin sosyal medya hesabından da paylaşıldı. Paylaşılan haberde kullanılan Hasaykeyf görselleri ‘Yüreğimiz yanıyor’ notuyla servis edildi.

Türkiye’nin günlük korona tablosu: 16 can kaybı, 1086 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular