Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya, resmi olarak Türkiye’den askeri yardım talebinde bulundu

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti, resmi olarak  Türkiye’den askeri yardım talebinde bulundu.

BOLD – Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti, Türkiye’den resmi olarak askeri yardım talebinde bulundu. Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne karşı mücadele eden General Halife Hafter güçleri dün itibariyle başkent Trablus’u tamamen kuşattıklarını açıklamıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’dan talep olursa hak doğurur” demişti.

Ulusal Mutabakat Hükumeti Bakanlar Kurulu’nun ordu yetkilileri ile yaptıkları ortak toplantıda Türkiye’yle yapılan askeri mutabakat muhtırasının uygulamaya konulması ve Türkiye’den ciddi manada askeri yardımın kabul edilmesini kararlaştırdı.

Suudi haber kuruluşu Al Arabiya televizyonu da Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin asker konuşlandırması için Ankara’dan asker ve ekipman desteği talebinde bulunma kararı aldığını bildirdi.

HAFTER, TRABLUS’U TAMAMEN KUŞATTI

General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) komutanlarından Tuğgeneral Halid el-Mahcub, dün itibariyle Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin elindeki başkent Trablus’un tamamen kuşatıldığını açıklamıştı.

Mahcub, başkent Trablus’un güvenlik çemberinin, kuvvetlerinin birçok noktada bir araya gelmesinin ardından tamamlandığını belirtti.

TALEP GELİRSE HAK DOĞAR

Geçen hafta TRT yayınında “Libya’nın talep etmesi halinde asker gönderilmesi için hak doğar” ifadelerini kullanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu pazartesi bir özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Libya’da Türkiye’nin desteklediği ve zor durumda olan Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne (UMH) yardım için Türk askerinin gönderilebileceğini bir kez daha ifade etti.

Erdoğan, “Böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye’ye gelecek olursa nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir. Libya’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu daha önce de söyledim. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli adımları atarız” dedi.

Türkiye, Libya konusunu görüşmek üzere Moskova’ya heyet gönderiyor

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Dünya

Michael Schumacher tamamen bitkisel hayata girdi

Kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası 7 yıldır komada olan efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher, tamamen bitkisel hayata girdi. Daha önce gözünü kırparak tepki verebilen sporcu şu an sadece nefes alıp veriyor.

BOLD – Michael Schumacher, 2013 yılında kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası hastaneye kaldırıldı. Bu tarihten itibaren yoğun bakımda tedavi gören unutulmaz Formula 1 pilotuyla ilgili İsviçreli beyin cerrahı Erich Riederer önemli bir açıklama yaptı.

Riederer, sadece nefes alıp verebilen unutulmaz ismin tamamıyla bitkisel hayata geçtiğini bildirdi. Bugüne kadar karşındaki insanların hareketlerine gözünü kırpıp yanıt verebilen Alman pilot, bu yetisini de kaybetti.

Fransa’nın RMC kanalı, Schumacher’in tedavi süreciyle ilgili bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde Schumacher’in son durumuna değinen beyin cerrahı Erich Riederer, “Bence Schumacher bitkisel hayatta. Uyanık, etrafında olanı görebiliyor ama yanıt veremiyor. Nefes alıyor, kalbi atıyor, muhtemelen oturabiliyor da ama hepsi bu. Bundan fazlasını yardım almadan yapabildiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Michael Schumacher; Gerçeğin Peşinde” isimli belgesele konuşan Riederer, “Beyin cerrahları, böyle durumlarda hep ‘zaman beyindir’ derler. Yani hemen harekete geçmeniz gerekir. Bence Schumacher için çok fazla beklendi. Beynin rahatlamasını beklerken geçen sürede beyin maddelerinin de yok olması olasıdır” diye konuştu.

Belgeselde Schumacher’in geçirdiği kaza sonrası Grenoble’da hastaneye kaldırılışından ilk ameliyatına, Fransa’dan İsviçre’ye nakledilişine kadar çeşitli olaylar detaylarıyla anlatıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs tedavisinde kullanılan üç ilacın satışı başlıyor

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin verildi. Areplivir’in eczanede satış fiyatı bin 200 TL olacağı ifade edildi.

BOLD – Koronavirüs tedavisi için Rusya’da geliştirilen 3 ilaç eczanede satılacak. İlaçların gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Okumaya devam et

Popular