Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Yılın en çok izlenen filmlerinde Disney damgası

2019 yılında dünya genelinde en çok izlenen 10 filmden dokuzu ABD yapımı. Bu dokuz filmden yedisi ise Disney imzası taşıyor.

BOLD– Son 15 yılda Marvel, Pixar ve Lucas Film’i satın alarak rakiplerine fark atan Disney bir yılda 10 milyar dolar hasılat barajını geçen ilk şirket olarak da tarihe geçti.

ABD’DE İLK ONDA SEKİZ FİLM

ABD gişesinde de durum çok farklı değil. 2019 yılı içerisinde Amerika’da en çok izlenen 10 filmden sadece ikisi Disney yapımı değil. İkisi de Warner Bros. yapımı olan Joker ve It: Chapter Two, Disney kulübünü andıran ilk on listesine girebilen yapımlar oldu.

İşte 2019’da dünyada en çok izlenen filmler ve yaptıkları hasılat…

10. NE ZHA

Çin yapımı 3D animasyon Ne Zha ilk on listesindeki ABD yapımı olmayan tek yapım. Yu Yang’ın hem yazıp hem yönettiği film Budizm mitolojisinden beslenen fantastik bir yapım.

Toplam Gişe: 700,547,754 dolar

9. HOBBS&SHAW

Başarılı Fast and Furious serisinin ilk spin-off projesi ABD’de ilk ona giremese de dünya genelinde yılın en iyi hasılat yapan dokuzuncu filmi oldu. Bunda Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın mükemmel uyumunun etkisini yadsımamak lazım. Devam filminin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Toplam Gişe: 758,910,100 dolar

8. ALAADDİN

Will Smith’in uzun süre sonra büyük gişe yapan ilk filmi olan Aladdin klasik uyarlamalarını aratmayacak kadar iyiydi. Smith’in yakaladığı bu ivmeyi Gemini Man gibi yılın ticari açıdan en başarısız yapımlarından biriyle harcaması yazık oldu.

Toplam Gişe: 1,050,693,953

7. JOKER

+18 etiketiyle 1 milyar dolar barajını geçen ilk film olan Joker DC’nin bundan sonraki yapımlarını da etkileyecek gibi duruyor. Marvel’le yaşadığı rekabette ilk defa milyar dolar barajını geçen bir film yapmayı başaran DC Juctice League gibi filmlerdense solo filmlere yönelecek gibi duruyor.

Toplam Gişe: 1,062,994,002 dolar

6. TOY STORY 4

Bir animasyon klasiğine dönüşen Toy Story dördüncü filmiyle de listeye girmeyi başardı.

Toplam Gişe: 1,073,394,593 dolar

5. FROZEN II

İlk film 2013’te vizyona girdiğinde tüm zamanların en iyi açılış yapan animasyon yapımı olmuştu. Frozen 2 bu mirası gayet başarılı bir şekilde sürdürüyor. Birçok ülkede hala gösterimde olan filmin gişesi 2020’de artmaya davam edecek gibi…

Toplam Gişe: 1,111,549,404 dolar

4. CAPTAIN MARVEL

Marvel evreninin en güçlü kahramanı uzun süredir bekleniyordu. Bu bekleyişe de değdi. Brie Larson’un parladığı yapım gelecek filmler için umut verici bir hasılat elde etti. Larson’u bir süre daha Captain Marvel olarak göreceğiz…

Toplam Gişe: 1,128,274,794 dolar

3. SPIDER MAN: FAR FROM HOME

Örümcek Adam’ın Avengers sonrası geleceği merak konusuydu. Jake Gylenhall ile desteklenmiş “Far From Home” beklentinin aksine milyar dolar barajını geçerek yerini garantiye almış oldu.

Toplam Gişe: 1,131,927,996 dolar

2. THE LION KING

1994 yapımı orijinal filmin yeniden çevrimi ilkinden daha iyi bir gişe elde etmeyi başardı. Yeni teknolojilere alışık yeni bir neslin yetiştiğini göz ardı etmemek gerektiğini gösteren bu başarıdan sonra başka animasyonlar için de bir remake süreci başlarsa sürpriz olmaz.

Toplam Gişe: 1,656,713,458

1. AVENGERS: ENDGAME

Kimse için sürpriz olmadı. Avatar’ın ulaştığı 2.6 milyar doları geçip geçemeyeceği çok merak ediliyordu. Kıl payı da olsa başardı. Tabi enflasyon farkı düşünülürse zirve hala Avatar’da… Yenilmezler’i özleyeceğiz… Hikayeye yakışır bir final oldu ve ikinci sıradaki yapıma 1 milyar dolar fark atarak karşılığını aldı.

Toplam Gişe: 2,797,800,564 dolar

Kültür

Kitaplarındaki tılsımın sırrı paraymış: ‘Kitabımı okuyarak değil satın alarak faydalanabilirsiniz’

‘Hiçlikten gelen güç’ kitabının tılsımlı olduğunu iddia eden yazar Tuğçe Işınsu, ‘Enerjiye uyumlanma özelliği’ yüzünden kitabın parayla satın alandan başkasına etki etmeyeceğini söyledi.

BOLD – Uzun süre reklam yazarlığı yaptıktan sonra “Spiritüel danışman ve yaşam koçu” işine giren Tuğçe Işınsu’nun, son yazdığı ‘Hiçlikten gelen Güç’ adlı kitabın satışı için kullandığı ifadeler sosyal medyada tartışma konusu oldu. Tanıtım için TV programlarına da katılan Işınsu, melek terapisi, enerji gibi kavramlarla anlattığı kitaplarının satın alan kişinin bir çok sorununu ortadan kaldıracağını iddia ediyor.

TILSIM İÇİN SATIN ALINMALI

Kitaplarının etkili olabilmesi için satın alınan kişi tarafından okunması gerektiğini söyleyen Işınsu, ‘Siz sahip olduktan sonra başkasına devredilemez. Çünkü enerjiye uyumlanma özelliği olan bir kitap. Enerji kitabı ve tılsımlı. Başkasına ayrıca hediye olarak alabilirsiniz. Yani bir evde kaç kişi varsa o kadar kitap alınacak demektir. Herkesin o kadar kişinin parası vardır diye sanıyorum.” dedi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM

Kargocunu ellemesi de kitabın tılsımını etkilemez diyen Işınsu’nun sözleri sosyal medyada alay konusu oldu. Sosyal medya kullanıcılarından birbirinden ilginç ve eğlenceli paylaşımlar geldi. İşte o tepkilerden bazıları;

https://twitter.com/i/status/1229735560127942656

Okumaya devam et

Kültür

Oscarlı Parazit Türkiye’de ne kadar izlendi?

Oscar ödüllerinde büyük bir sürprize imza atarak En İyi Film de dahil olmak üzere 4 ödül alan Parazit’in Türkiye’de ne kadar izlendiği merak konusu oldu.

BOLD – Geçen yıl en iyi film seçilen Green Book’un Türkiye’de 11 haftada sadece 18.737 kişi tarafından izlenmesi Parazit’in izlenme oranının da merak edilmesine yol açtı.

PARASITE DÜNYADA 200 MİLYON DOLARI GEÇTİ

Oscar’dan sonra artan seyirci sayısı Parasite’in 204 milyon dolar hasılata ulaşmasını sağladı. Oscar öncesi ABD’de 1061 kopya ile gösterilen Parasite, törenlerden sonra 2001 kopya ile gösterilmeye başlandı. Film, böylece 2004 yapımı Kung Fu Hustle’dan sonra ABD’de en çok kopya sayısına ulaşan “yabancı” film oldu. Peki filmin Türkiye macerası nasıl?

16 HAFTADA 225 BİN KİŞİ

Türkiye’de 1 Kasım 2019’da gösterime giren Parasite tam 16 haftadır gösterimde. İlk haftalarda boxoffice ilk on listesine dahi giremeyen Parasite Oscar ödüllerinin etkisiyle geçtiğimiz hafta sonunda 4. sıraya kadar yükseldi. 16 haftada 225.692 kişi tarafından izlenen Parasite toplamda 3.985.802 TL ( yaklaşık 659 bin dolar) hasılat elde etti.

Okumaya devam et

Sinema

Spielberg’ün yapımcı olduğu Amazing Stories 6 Mart’ta başlıyor

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün yapımcılığını üstlendiği Amazing Stories’den yeni bir fragman yayınlandı. Dizinin kamera önü de arkası da güçlü isimlerden oluşuyor.

BOLD – Usta yönetmenin 1985 yılında çektiği aynı adlı antoloji dizisinin yeniden çevrimi olan yapım Apple TV+’ta 6 Mart’ta izleyici karşısına çıkacak.

Geçtiğimiz aylarda Netflix’e yönelik sert açıklamalarıyla gündeme gelen Spielberg, Apple Tv ile çalışacak

SPIELBERG KENDİ DİZİSİNİ YENİDEN ÇEKİYOR

The Morning Show, See, Dickinson, For All Mankind, Servant, Little America dizileriyle çevrim içi yayın dünyasına hızlı bir giriş yapan Apple TV yeni bir yapımı görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Apple ve Spielberg’ün sahibi olduğu Amblin Entertainment, ünlü yönetmenin 1985’te yarattığı bilim kurgu-korku serisi Amazing Stories’i yeniden çekti.

AMAZING STORIES’TE KAMERA ÖNÜ DE ARKASI DA GÜÇLÜ

1985-87 arasında iki sezon ve 24 bölüm olarak yayınlanan orijinal dizi döneminde büyük ilgi çekmişti. Yeni seri de ilki gibi her bölümde ayrı bir öykünün anlatılacağı antolojik bir yapım olacak. Lost ve Once Upon a Time’ın yapımcılarından Eddy Kitsis ve Adam Horowitz ikilisinin genel yönetiminde olacağı projeni ilk sezonunda Kerry Lynn Bishe, Whitney Coleman, Trisha Mashburn, Austin Stowell, Edward Burns , Juliana Canfield, Dylan O’Brien, Victoria Pedretti, Josh Holloway, Sasha Alexander, Jacob Latimore, Sasha Lane gibi dizi dünyasının tanınmış isimleri yer alacak.

Okumaya devam et

Popular