Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Yılın en çok izlenen filmlerinde Disney damgası

2019 yılında dünya genelinde en çok izlenen 10 filmden dokuzu ABD yapımı. Bu dokuz filmden yedisi ise Disney imzası taşıyor.

BOLD– Son 15 yılda Marvel, Pixar ve Lucas Film’i satın alarak rakiplerine fark atan Disney bir yılda 10 milyar dolar hasılat barajını geçen ilk şirket olarak da tarihe geçti.

ABD’DE İLK ONDA SEKİZ FİLM

ABD gişesinde de durum çok farklı değil. 2019 yılı içerisinde Amerika’da en çok izlenen 10 filmden sadece ikisi Disney yapımı değil. İkisi de Warner Bros. yapımı olan Joker ve It: Chapter Two, Disney kulübünü andıran ilk on listesine girebilen yapımlar oldu.

İşte 2019’da dünyada en çok izlenen filmler ve yaptıkları hasılat…

10. NE ZHA

Çin yapımı 3D animasyon Ne Zha ilk on listesindeki ABD yapımı olmayan tek yapım. Yu Yang’ın hem yazıp hem yönettiği film Budizm mitolojisinden beslenen fantastik bir yapım.

Toplam Gişe: 700,547,754 dolar

9. HOBBS&SHAW

Başarılı Fast and Furious serisinin ilk spin-off projesi ABD’de ilk ona giremese de dünya genelinde yılın en iyi hasılat yapan dokuzuncu filmi oldu. Bunda Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın mükemmel uyumunun etkisini yadsımamak lazım. Devam filminin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Toplam Gişe: 758,910,100 dolar

8. ALAADDİN

Will Smith’in uzun süre sonra büyük gişe yapan ilk filmi olan Aladdin klasik uyarlamalarını aratmayacak kadar iyiydi. Smith’in yakaladığı bu ivmeyi Gemini Man gibi yılın ticari açıdan en başarısız yapımlarından biriyle harcaması yazık oldu.

Toplam Gişe: 1,050,693,953

7. JOKER

+18 etiketiyle 1 milyar dolar barajını geçen ilk film olan Joker DC’nin bundan sonraki yapımlarını da etkileyecek gibi duruyor. Marvel’le yaşadığı rekabette ilk defa milyar dolar barajını geçen bir film yapmayı başaran DC Juctice League gibi filmlerdense solo filmlere yönelecek gibi duruyor.

Toplam Gişe: 1,062,994,002 dolar

6. TOY STORY 4

Bir animasyon klasiğine dönüşen Toy Story dördüncü filmiyle de listeye girmeyi başardı.

Toplam Gişe: 1,073,394,593 dolar

5. FROZEN II

İlk film 2013’te vizyona girdiğinde tüm zamanların en iyi açılış yapan animasyon yapımı olmuştu. Frozen 2 bu mirası gayet başarılı bir şekilde sürdürüyor. Birçok ülkede hala gösterimde olan filmin gişesi 2020’de artmaya davam edecek gibi…

Toplam Gişe: 1,111,549,404 dolar

4. CAPTAIN MARVEL

Marvel evreninin en güçlü kahramanı uzun süredir bekleniyordu. Bu bekleyişe de değdi. Brie Larson’un parladığı yapım gelecek filmler için umut verici bir hasılat elde etti. Larson’u bir süre daha Captain Marvel olarak göreceğiz…

Toplam Gişe: 1,128,274,794 dolar

3. SPIDER MAN: FAR FROM HOME

Örümcek Adam’ın Avengers sonrası geleceği merak konusuydu. Jake Gylenhall ile desteklenmiş “Far From Home” beklentinin aksine milyar dolar barajını geçerek yerini garantiye almış oldu.

Toplam Gişe: 1,131,927,996 dolar

2. THE LION KING

1994 yapımı orijinal filmin yeniden çevrimi ilkinden daha iyi bir gişe elde etmeyi başardı. Yeni teknolojilere alışık yeni bir neslin yetiştiğini göz ardı etmemek gerektiğini gösteren bu başarıdan sonra başka animasyonlar için de bir remake süreci başlarsa sürpriz olmaz.

Toplam Gişe: 1,656,713,458

1. AVENGERS: ENDGAME

Kimse için sürpriz olmadı. Avatar’ın ulaştığı 2.6 milyar doları geçip geçemeyeceği çok merak ediliyordu. Kıl payı da olsa başardı. Tabi enflasyon farkı düşünülürse zirve hala Avatar’da… Yenilmezler’i özleyeceğiz… Hikayeye yakışır bir final oldu ve ikinci sıradaki yapıma 1 milyar dolar fark atarak karşılığını aldı.

Toplam Gişe: 2,797,800,564 dolar

Kültür

Chris Hemsworth, Netflix filmi ‘Spiderhead’de rol alacak

Başarılı oyuncu Chris Hemsworth; Miles Teller ve Jurnee Smolett ile birlikte, Joseph Kosinski’nin yöneteceği Netflix gerilim filmi “Spiderhead”de rol alacak.

BOLD– En son Extraction ile izlediğimiz Chris Hemsworth bir kez daha Netflix ekranlarına gelmeye hazırlanıyor. George Saunders’ın kısa öyküsünden uyarlanan “Spiderhead” ilaç deneyleri yapılan bir tesisteki iki mahkûmu konu alacak.

Chris Hemsworth-Jurnee Smolett – Miles Teller

ÇOK SATAN HİKAYEDEN EKRANA

Marvel evrenindeki Thor rolüyle küresel bir şöhret haline gelen Chris Hemsworth daha önce Deadpool ve Zombieland gibi başarılı işlere imza atan senaristler Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından yazılan Spiderhead filminde ilaç deneylerinde kullanılan bir mahkûmu canlandıracak.

Hikâyesi yakın gelecekte geçen film, mahkûmların duygularını değiştiren ilaçlar deneyen bir bilim insanı ve onun deneylerinde kullanılan iki mahkûmu anlatacak. Filmde Hemsworth dışında; Uyumsuz serisinden hatırladığımız Miles Teller ve en son Birds of Prey’de izlediğimiz Jurnee Smollett de rol alıyor.

George Saunders‘ın The New Yorker‘da Aralık 2010’da yayınlanan ve daha sonra Saunders’ın New York Times‘ın çok satanlar listesine giren Tenth of December seçkisinde de yer verdiği Escape from Spiderhead isimli öyküsünden uyarlanan filmi 2021’de izlemeyi ümit ettiğimiz Top Gun: Maverick’e  imza atan Joseph Kosinski yönetiyor.

Okumaya devam et

Kültür

Antik kentin taşlarından cami ve köprü yapmışlar

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki 2800 yıllık Aigaik Antik Kenti kalıntılarından alınan taşlarla üç köprü ve bir cami inşa edildiği ortaya çıktı.

BOLD– Manisa Yunusemre ilçesi Köseler Mahallesi’nde Aigai Antik Kenti’nde yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları 69 yıllık bir gerçeği gün yüzüne çıkardı. Antik kentten alınan ve sökülen taşlar 1951-53 arasında bir caminin ve üç köprünün yapımında kullanılmış.

ATHENA TAPINAĞI TAŞLARINDAN CAMİ YAPILMIŞ

Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin başkanlığında devam eden kazılarda söz konusu taşların sökülerek taşındığı 2017’de fark edildi. Üç yıldır taşların izini süren heyet özellikle Aigai’ye yakın yerleşim birimlerine odaklandı.

Titiz çalışmalar sonucunda Aigai Antik Kenti’ndeki Athena Tapınağı’ndan sökülen taşların izi 8 kilometre mesafedeki Seyitli Mahallesi Camii’nde bulundu.

ÜÇ TANE DE KÖPRÜ YAPMIŞLAR

Camideki keşiflerinin ardından çalışmalarını devam ettiren heyet, mahalle içerisinde ve girişinde bulunan ve 1951’de inşa edildiği belirlenen 3 köprünün de bütünüyle Aigai Antik Kenti’nden taşınan taşlarla yapıldığını saptadı. Köprüleri yapmak için Aigai Antik Kenti’nde bulunan 2 bin yıllık tiyatro binası girişindeki kemer taşları sökülerek taşınmış.

EŞEK VE DEVELERLE TAŞIDIK

Söz konusu tarihlerde cami ve köprünün inşasında çalıştığını belirten İsmail Gürler, taşları antik kentten taşımalarını “1953 yılında tüm köylü el birliğiyle camimizi yaptık. Taşları antik kentten eşek ve develer yardımıyla getirdik. Hemen hemen tüm köylü 10’ar defa eşeklerle taş getirdik.” sözleriyle anlattı.

Dönemin bir başka tanığı olan Mehmet Tosun ise babasına ait deveyle taşları taşıdıklarını şu sözlerle anlattı:
“Köseler Mahallesi’ndeki tarihi antik kentten, köylüler olarak, el birliği ile deve ve eşeklerin yardımıyla taşları getirdik. Tüm köylü getirdi. Benim babamın devesi vardı. Devesiyle oradan taş getirdik. Zor oldu ama getirdik. Caminin yanı sıra köprü de yaptık. Köprüden geçerek, köyün mezarlığına gidiyoruz.”

TAŞLAR GERİ ALINAMAZ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Aigai Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, taşları geri almak gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığını bunun yerine onları artık bulundukları yerde en iyi şekilde korumak gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Yusuf Sezgin’in açıklamaları şöyle:

“Maalesef antik kentlerin kaderi taş ocağı olarak kullanılmak. Aigai Antik Kenti de Yuntdağı’nın en önemli taş ocaklarından biri haline getirilmiş. Özellikle 1900’lü yılların başı ile koruma başlayana kadar yaklaşık 80 yıl boyunca, çevredeki bütün köylerin taş ihtiyacı Aigai’den karşılanmış. Şu an bulunduğumuz cami 1953 yılında, köprüler ise 1951 yılında yapılmış. Yani 1950’li yıllarda Aigai’den çok yoğun bir taş alımı gerçekleştirilmiş. Özellikle camide kullanılan taşların biz, Athena Tapınağı’ndan götürüldüğünü tespit ettik.”

Sezgin, ayrıca bazı taşlarda 1901 tarihin gördüklerini dolayısıyla yüzyılın başlarında da antik kentten taşlar alındığını ancak en yoğun yapılaşmanın 1950’lerin başında yapıldığını belirtti.

Okumaya devam et

Kültür

Yılın en etkileyici filmi: Sound of Metal

Amazon Prime duyma yetisini kaybeden bir davulcunun hikâyesini anlatan ve Riz Ahmed’in performansıyla öne çıkan Sound of Metal filminden fragman paylaştı.

BOLD– ABD’de “Duyma Engelliler Farkındalık Ayı” olarak geçen eylülde duyurulan Sound of Metal prömiyerini geçen yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapmış ancak koronavirüs salgının da etkisiyle gösterim şansı bulamamıştı. 20 Kasım’da sınırlı sayıda gösterilerek Oscar yarışına sokulacak olan film, 4 Aralık’ta Amazon ekranlarına gelecek.

Riz Ahmed “Sound of Metal”de etkileyici bir performans sunuyor

İŞİTEMEYEN BİR MÜZİSYENİN DRAMI

Bantmag’dan Biçem Kaya’nın haberine göre Sound of Metal, Darius Marder’in ilk yönetmenlik denemesi. Eroin bağımlısı baterist Ruben’in, punk-metal grubuyla turneye çıktıkları günleri anlatan film, başkarakterin duyma yetisini kaybetmeye başlamasıyla bambaşka bir yöne evriliyor.

Sanatı kimliği haline gelmiş bir müzisyenin yepyeni bir hayata adapte olmaya çalışırken geçirdiği zorlu süreci başarıyla canlandıran Riz Ahmed’in 2021’de ödül törenlerinde boy göstermesi pek de sürpriz olmayacak. Başarılı oyuncu daha önce de Rogue One ve Nightcrawler filmler ve The Night Of dizisindeki performansıyla dikkatleri toplamıştı.

FİLME ÖZEL SES EFEKTLERİ

Duyma yetisini kaybeden bir müzisyeni anlamamız hedeflenen filmin ses efetkleri de titizlikle planlanmış. Ruben karakterinin işitme problemlerinin baş gösterdiği sahnelerin daha etkileyici olabilmesi için yenilikçi tasarımlar uygulanarak izleyiciyi filme çekilmek amaçlanmış.

Etkileyici performansında aynı zamanda bir müzisyen olmasının payı da bulunan Riz Ahmed’in deneysel hip-hop tarzındaki albümü The Long Goodbye aşağıdan dinlenebilir.

Okumaya devam et

Popular