Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Tam yüzde 232 arttı: 2 milyar 234 milyon dolar

Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayı istatistiklerine göre dış ticaret açığı ise yüzde 232.2 artarak 2 milyar 234 milyon dolara yükseldi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Kasım ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 0.1 artarak 15 milyar 503 milyon dolar, ithalat yüzde 9.7 artarak 17 milyar 737 milyon dolar olarak gerçekleşti.

KARŞILAMA ORANI DA GERİLEDİ

Kasım ayında dış ticaret açığı yüzde 232.2 artarak 2 milyar 234 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Kasım ayında yüzde 95.8 iken, 2019 Kasım ayında yüzde 87.4’e geriledi.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA

Öte yandan ülkeler bazında yapılan ihracatta Almanya ilk sırayı aldı. Almanya’ya yapılan ihracat 2019 Kasım ayında 1 milyar 393 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 956 milyon dolar ile Irak, 915 milyon dolar ile İngiltere ve 837 milyon dolar ile İtalya takip etti.

İthalat verilerinde ise şu tablo ortaya çıktı: Rusya’dan yapılan ithalat, 2019 yılı Kasım ayında 1 milyar 985 milyon dolar, Çin’den yapılan ithalat 1 milyar 772 milyon dolar, Almanya’dan yapılan ithalat 1 milyar 656 milyon dolar  ve ABD’den yapılan ithalat 802 milyon dolar.

Çarpıcı işsizlik raporu: En az 45 işsiz intiharı seçti

Ekonomi

ABD’de yargılanan Halkbank, duruşmalara katılmayı kabul etti

İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank, yargılandıkları davada temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından duruşmalara katılmayı kabul etti.

BOLD-ABD’nin New York Güney Bölge Federal Mahkemesinde görülen ‘İran yaptırımlarının delinmesi’ davasında Halkbank avukatları, bugünkü duruşmada banka adına bundan sonraki süreçte duruşmalarda yer alacaklarını bildirdi.

New York Güney Bölgesi Savcısı Geoffrey Berman, avukatlardan Halk Bankasının kendilerini duruşmalarda temsil etmek için yetkilendirdiğine ilişkin yazılı bir dilekçe sunmalarını istedi.

Bir sonraki duruşma 3 Mart Salı günü yerel saatle 11.00’de yapılacak.

Banka avukatları, “mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi hâkim talebinde bulunmak için “kısıtlı özel temsiliyetle duruşmaya katılım” istekleri federal mahkemece reddedilince temyiz mahkemesine başvurmuştu. Temyiz mahkemesi, söz konusu talebi inceledikten sonra reddetmişti.

Halkbank davasının bir önceki duruşmasında Savcı Berman, Halkbank’ın İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlandığı davanın duruşmalarına katılmaması nedeniyle cezalandırılması istemişti. Dilekçede bankanın katılmadığı her duruşma için başlangıçta 1 milyon dolar ceza verilmesi ve katılım gösterilmeyen her duruşmada miktarın iki katına çıkarılması talep edilmişti.

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

Okumaya devam et

Ekonomi

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

SGK, bir televizyon kanalı tarafından ortaya atılan emekli maşlarında kesinti yapılacağına yönelik iddiaları yalanladı. SGK’dan yapılan açıklamada bu tür haberlerin kurumu yıpratma ve vatandaşı yanıltma hedefi taşıdığı belirtildi.

BOLD FOX TV’de ortaya atılan iddia ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı yaptı. SGK, emekli maaşlarında kesinti yapılmasına ilişki bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

KESİNTİ İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YOK

SGK’dan emeklilerin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiaları ile ilgili açıklamada, “Bazı basın-yayın organlarında ‘SGK’da çok konuşulacak çalışma’ şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür. Söz konusu haberlerde dile getirilen hususlarla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir çalışma istenmediği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun böyle bir çalışması da bulunmamaktadır” denildi.

BU TÜR HABERLER MAKSATLI

Haberle ilgili hukuki hakların kullanılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sıklıkla yapılan bu tarz maksatlı haberler, kurumumuzu yıpratma ve vatandaşlarımızı yanıltma hedefi taşımaktadır. Bu maksatlı haberlere karşı her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı da ayrıca belirtir, doğru bilginin peşindeki siz değerli basın mensuplarımızın dikkatine ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Kılıçdaroğlu: Çok yakında iktidar olacağız, tabanımız hazırlıklı olmalı

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye, Suriye’den buğday ithal edecek

AKP’nin tarımda uyguladığı politikalar Türkiye’yi, 9 yıldır iç savaşın olduğu Suriye’den buğday ithal etme noktasına getirdi. Türkiye, Suriye’den 20 bin ton hububat ithal edecek.

BOLD – Türkiye, 10 yıldır iç savaş yaşanan Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden tonlarca hububat ithal edecek. CHP, Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösterdi.

HUBUBAT ALIMI, KAMUOYUNA AÇIKLANDI

Kamu İhale Kurumu’na bağlı Kamu Alımları Platformu’nda yayımlanan ihale bilgilerine göre ithal edilecek buğday ve diğer hububat için 1 milyon 300 bin lira harcanarak, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Şanlıurfa depolarına taşınacak.

CHP’DEN BU DURUMA TEPKİ

Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösteren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Yerli tarım bitirilmek isteniyor. Türkiye’de 21 milyon dönümlük alanda buğday ekimi yapılıyordu, şimdi 19 milyon dönüme düştü. Geçmişe göre 3 milyon ton daha az buğday üretebiliyoruz. Daha önce de Suriye’den ihraç kaydı ile zeytinyağı ithal ettik ama iç piyasada satıldı” dedi.

 

Erdoğan, Boğazları Rus gemilerine kapatabilir mi?

Okumaya devam et

Popular