Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İstanbul Barosu Başkanı: Yargıda çocuk hakimler sorunu yaşıyoruz

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, hakimlik, savcılık ve avukatlık mesleğinde kalitenin düştüğünü belirtti. Durakoğlu, “Şu an çok ciddi çocuk hakimler sorunu yaşıyoruz” dedi.

BOLD – Avukatlık mesleğinin “tehlike” altında olduğunu söyleyen Durakoğlu, uyarıların ciddiye alınmadığını anlattı. Durakoğlu, “Gençleri suçlamamak lazım. 2024 yılında Türkiye’de 220 bin civarında avukat olacak. Bu pek çok şeyin bittiği anlamına geliyor” dedi.

1 YIL İÇİNDE 4 BİN 400 KAYIT

Türkiye’de neredeyse bütün illere hukuk fakültesinin açılmasıyla beraber mezun sayısı artarken hızlı büyümeye bağlı olarak nitelikli avukat sayısı azalıyor. İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, avukatlık mesleğinde “obez büyüme” olduğunu belirterek “İstanbul Barosu’na son bir yıl içerisinde 4 bin 400 kayıt oldu. Bu çok müthiş bir rakam. Aklın alacağı bir rakam değil. Bunun ciddi bir tehlike olarak görülmüyor olması çok ciddi bir başka handikapı oluşturuyor” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği rapor, Türkiye’de avukat sayısının son 10 yılda ikiye katlandığını ortaya koydu. Türkiye’deki avukat sayısı 1 Temmuz 2019 itibarıyla 146 bin 950’ye ulaştı. Barolara kayıtlı 2017 yılında yüz bini geçen avukat sayısı 2018 yılı sonu itibarıyla 116 bin 779’a yükseldi. 79 baroya kayıtlı avukat sayısı 29 bin 798 artış gösterdi.

Adalet Bakanlığı’nın raporunu ve yargının en önemli ayağı olan avukatlık mesleğindeki son duruma ilişkin Cumhuriyet’e konuşan İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, mesleğin çok büyük bir tehlike altında olduğunu belirtti. “Sorumsuzca” çok fazla hukuk fakültesinin açıldığına dikkat çeken Durakoğlu, yaptıkları uyarıların ciddiye alınmadığını anlattı. Durakoğlu, “Bugün bildiğimiz kadarıyla mezun veren 84 okul fakültesi var. Ama açılmış olan hukuk fakültelerinin sayısı 100’ü de geçti. Dolayısıyla anlaşılacağı gibi bu süreç bir süre devam edecek.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu

MEZUN GENÇLERİ SUÇLAMAMAK LAZIM

Dünyanın her yerinde avukatlık mesleği ile ilgili en önemli unsurun nitelik olduğu konuşuluyor. Bizim açımızdan önemli olan mesleği kaliteli kılabilmektir. Bunu yapabilmenin en temel koşullarından birisi de hiç kuşkusuz eğitimden başlıyor. Bu niteliğini bu kadar çok avukatlıkta, hâkimlikte, savcılıkta da bu kadar çok altında yatan temel neden yetersiz fakültelerden gelen ve bu unvanı kazanan kişilerden oluşuyor. Burada özellikle mezun olan gençleri suçlamamak lazım. Burada önemli olan şey siyasi iktidarıyla, muhalefetiyle, YÖK’le, talepte bulunan insanlarla şehirlerinde fakülte açılması isteğinde bulunmasından kaynaklı bir tablo var. Bu sebeple şu an çok ciddi çocuk hakimler sorunu yaşıyoruz” diye konuştu.

SINAV İÇİN 2024 ÇOK GEÇ

Mesleğe yönelik konulan sınavın 2024’te yapılacağını belirten Durakoğlu, sınavın sayının azaltılmasına yönelik yapılmasının çok ahlaki olmayacağını söyledi. Sınavın nitelikli insanların mesleğe kabulünü sağlayacaksa anlamlı olacağını dile getiren Durakoğlu, “Yoksa hâkimlikte, savcılıkta sınav yapılıyor. Sınava tılsımlı çözüm olarak bakmamak lazım. Hâkimlikte, savcılıkta neyi ne kadar sağlıyorsa avukatlıkta da onu sağlayacaktır. Burada önemli olan nokta nitelik kazandırıp kazandırmayacağıdır. Bir diğer nokta da bunun başlangıç noktasının 2024 olmasıdır. Bu sınavın yapılacağı tarihe kadar Türkiye’de 220 bin civarında avukat olacak. Bu artık pek çok şeyin bittiği anlamına geliyor. Dolayısıyla böyle bir tehlike söz konusu. Bu olumsuz tabloyu kabul etmek lazım” ifadelerini kullandı.

AKLIN ALACAĞI BİR RAKAM DEĞİL

İstanbul Barosu’nda geleceğin avukatlarına yönelik İngilizce eğitimleri yapmaya başladıklarını anlatan Durakoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesleki eğitimleri artırdık. İstanbul Barosu’na son bir yıl içerisinde 4 bin 400 kayıt oldu. Bu çok müthiş bir rakam. Aklın alacağı bir rakam değil. Endüstri 4.0 yapay zekâ gibi gerçeklikler bizi başka yere doğru sürükleyecek. Sorunların tılsımlı çözümü kalite.”

Erdoğan rejimi Türkiye’yi Libya’da ateşe mi atıyor?

Gündem

Evi ve ahırı yıkılan depremzedenin Kürtçe ağıdı yürek burktu

İran merkezli depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden Vanlı bir köylünün, yıkılan evinin önünde, gözyaşlarıyla yaktığı Kürtçe ağıt izleyenleri hüzünlendiriyor.

BOLD- Türkiye-İran sınırında saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü olarak İran’ın Hoy şehri olarak açıklandı. Van’da da şiddetli hissedilen deprem sonrası kerpiç evler ve ahırlar çöktü. İlk belirlemelere göre dördü çocuk dokuz kişi hayatını kaybetti. 37 yaralıdan dokuzunun durumunun ise kritik olduğu açıklandı. Depremin ardından bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken, hasarlı yapılara girilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

Öte yandan depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden bir köylünün ağıdını içeren bir video sosyal medyada dolaşıma girdi. Gazeteci Adnan Bilen’in paylaştığı videoda yaşlı bir depremzede, depremin yerle bir ettiği köyündeki yıkıntılar içinde gözyaşlarıyla Kürtçe ağıt yakıyor. İşte binlerce kişinin izlediği o görüntü;

Depremin vurduğu Van’ın Elbis köyünden ilk görüntüler

Okumaya devam et

Gündem

Manisa’da 4,5 şiddetinde deprem!

Manisa’nın Akhisar ilçesinde saat 15.40’da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir’de de hissedildi.

BOLD-Manisa’nın Akhisar ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 15.40’taki deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

İran merkezli depremde bilanço büyüyor! Van’da ölü sayısı 9’a yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Van’da koronavirüs şüphesi: 3 kişi yoğun bakımda

İran’dan Türkiye’ye gelen üç Türk vatandaşının koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alındığı öğrenildi. Resmi açıklama henüz yok ancak yüksek ateş sebebiyle tedbir alındığı belirtiliyor.

BOLD – Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İran’da kendini göstermesi sonrası Türkiye sınır bölgesinde ölemlerini artırdı. Bu çerçevede İran’dan Türkiye’ye giriş yapan 3 Türk vatandaşının virüs şüphesiyle tedavi altına alındığı öğrenildi.

Yetkililer henüz resmi açıklama yapmadı. Ancak söz konusu kararın vatandaşlarda yüksek ateş görülmesi sebebiyle alındığı ifade ediliyor.

VAN BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE GETİRİLDİLER İDDİASI

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Van Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube eş Başkanı Sezer Öğrenç, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dört kişi getirildiğini 3’ünün yoğun bakımda tutulduğunu söyledi.

FİZİKİ ŞARTLARIN YETERSİZLİĞİ SEBEBİYLE KESİN TANI YOK

Kesin tanının henüz yapılmadığını kaydeden Öğrenç, “Çünkü araştırma hastanesinin fiziki koşulları böyle bir tanıyı kesinleştirmek için uygun değil. Önce hastalardan alınacak balgam kültürleri Ankara’ya gönderilecek ve durum netlik kazanacak” dedi.

Hastanenin karantinaya alındığını belirterek yetkililerden vakalara ve boyutlarına ilişkin açıklama beklediklerini vurguladı.

SARISAÇ VAN’DA Kİ ÖNLEMLERE DAİR SORU ÖNERGESİ VERDİ

HDP Milletvekili Murat Sarısaç da, İran ile sınırdaş şehir Van’da şu ana kadar hangi önlemlerin alındığına dair Meclis’e soru önergesi verdi. Ayrıca Van’da koronavirüs şüphesiyle teşhis konulan hasta olup olmadığını sordu.

İRAN’DA BELEDİYE BAŞKANI’NA VİRÜS TEŞHİSİ

Öte yandan İran’da koronavirüse bağlı  2 can kaybı yaşandı. Devlet televizyonu Tahran 13. bölgenin belediye başkanlığını yapan Murtaza Rahmanzade’ye de virüs teşhisi konulduğunu duyurdu.

VALİLİK, BATMAN’DA DAİR İDDİALARI REDDETTİ

Batman Valiliği ise şehirde İran uyruklu bir kişinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilik açıklamasında, bazı sosyal medya hesaplarında, İran uyruklu bir vatandaşın Kovid-19 şüphesiyle Batman Bölge Devlet Hastanesinde karantinaya alındığının iddia edildiği belirtildi.

RESMİ AÇIKLAMALARA GÖRE DÜNYA GENELİNDE 79 BİNE ULAŞTI

Çin Hubey eyaleti Wuhan şehrinde Aralık’ta ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 79 bine yaklaştı.

Resmi açıklamalara göre cumartesi günü itibarıyla salgında Çin ana karasında 2 bin 442, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2 kişi hayatını kaybetti. Virüs bulaşan kişi sayısı dünya genelinde 79 bine ulaştı.

EN YÜKSEK SAYI JAPONYA’DA ONU GÜNEY KORE İZLİYOR

Virüsün görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:

Japonya: 769 Güney Kore: 556 Singapur: 89 Tayland: 35 Malezya: 22 Avustralya: 23 Vietnam, Almanya: 16 ABD: 35 Fransa 12 İngiltere, Kanada: 9 Birleşik Arap Emirlikleri: 11 İran: 28 İtalya: 79 Hindistan, Filipinler: 3 Rusya, İspanya: 2 Nepal, Sri Lanka, Kamboçya, Belçika, İsveç, Finlandiya, Mısır, Lübnan, İsrail: 1

İtalya’da 11 kasabaya koronavirüs karantinası

Okumaya devam et

Popular