Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Ahmet Altan’ın dosyası, mahkemeler arasında dolaşıyor!

Gazeteci Ahmet Altan’ın Avukatı Figen Çalıkuşu, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin dosyayı İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade ettiğini açıkladı. CMK 307 gereği dosyanın doğrudan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmesi gerekiyordu.

BOLD-Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Ahmet Altan, tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Dosya İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş ve Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında tahliye kararı verilmişti.

4 Kasım 2019’ta tahliye edilen Ahmet Altan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı itiraz üzerine bir üst mahkeme İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 Kasım’da yeniden tutuklanmıştı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararında dosyanın istinaf yolunun açık olduğu belirtilmişti. Dosya önce İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nde oradan görevsizlik verilerek 2. Ceza Dairesi’ne gönderildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi ise, CMK 307 gereği dosyayı Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmek üzere İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.

DOSYA ISRARLA DOLAŞTIRILIYOR!

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, “Tahliye edilen Ahmet Altan, Türk Yargı tarihinde görülmemiş bir hukuksal skandalla, başkanı karardan iki gün önce atanan yan mahkeme olan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Bu hukuksuz ve yasaya aykırı tutuklama ardından, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu’nun 307 maddesi 3. fıkrası gereği yasa yolunun temyiz yasa olduğu ve dosyanın yeniden Yargıtay’a gönderilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamama rağmen yasa yolunun istinaf yasa olduğunda ısrar edildi.” ifadesini kullandı.

Altan dosyasının mahkemeler arasında nasıl gezdiğini anlatan Avukat Çalıkuşu, “Yeni yılın son günü dosya İstanbul Bölge Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak ilk önce incelemeyi yapan 2. Ceza Dairesi yerine 3. Ceza Dairesine dosyanın gönderildiğini öğrendik. 3. Ceza Daire 03.01.2020 Cuma günü görevsizlik kararı vererek dosyayı 2. Ceza Dairesi’ne gönderdi.” dedi.

Ahmet Altan hakkında verilen tekrar tutuklanma kararının denetlemesi için İstanbul Bölge 2. Ceza Dairesi’ne dilekçe verdiğini anlatan Çalıkuşu, “Biraz önce İstanbul Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi benim de sürekli ve ısrarlı bir şekilde hatırlattığım ilgili yasa gereği, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmek üzere İstanbul dosyayı 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.” açıklamasını yaptı.

Avukat Çalıkuşu, “Bu ‘hükümle tahliye’ ertesi bir yan mahkeme tarafından tutuklanamayacak olan Ahmet Altan’ın özgürlüğüne hukuksal bir zorbalıkla el konulmuş olmasına karşın bu hukuksal skandala ve zulme son vermeden hapishanede tutulması anlamına geliyor. Gerçekten Türkiye bir ‘hukuk devleti’ mi?” sözleriyle isyan etti.

Ahmet Hakan’ın yandaşlığı Erdoğan’ın karşısında zirve yaptı: ‘Ekonomide olumsuz tablo yok, hatta tam tersine’

Medya

Yürü ya Şenol: Turkcell’de 56 bin lira maaşlı koltuğa oturdu

Yenilenen İstanbul seçimleri sonucunu 15 saat boyunca açıklamayan Anadolu Ajansının Genel Müdürlüğü görevinden kısa süre önce alınan Şenol Kazancı, 1 hafta geçmeden Varlık Fonunun yönettiği Turkcell’e yönetim kurulu üyesi oldu. Kazancı’nın 56 bin TL maaş alacağı açıklandı.

BOLD – 6 yıldır sürdürdüğü Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevinden alınan Şenol Kazancı, Türkiye Varlık Fonunun (TVF) en büyük hissedarı olduğu Turkcell’in yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Turkcell’den, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şirket yönetimine TVF’nin aday göstermesiyle 3 yıl süreyle görev yapmak üzere Kazancı’yla birlikte Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, Figen Kılıç, Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı yapan Tahsin Yazar seçildi.

Turkcell’in açıklamasında, “TVF’nin önergesinin oylanması neticesinde, SPK uygun görüşü ile Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliklerine Afif Demirkıran, Nail Olpak, Hüseyin Arslan’ın ve Yönetim Kurulu üyeliğine Julian Michael Sir Julian Horn-Smith’in Yönetim Kurulu üyesi olarak 3 yıl süreyle görev yapmak üzere seçilmelerine” karar verildiği belirtildi.

NET MAAŞI 56 BİN TL

Şirketten KAP’a yapılan bildirimde, 3 yıl süreyle atamaları yapılan yönetim kurulu üyelerinin aylık net kazancı ise 56 bin TL olacağı vurgulandı.

Turkcell yönetimine atanan Kazancı, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünü 7 Nisan’da Kartal İmam Hatip Lisesi mezunu TRT Genel Müdür Yardımcısı Serdar Karagöz’e devretmişti.

Amiraller Bildirisi’nde ikinci dalga: 7 emekli amiralin evi aranıyor

Okumaya devam et

Medya

Sabah, Türkiye, Yeniçağ ve Habertürk’e Basın Konseyinden etik cezası

Basın Konseyi, Bursa’da yaşamına son veren Dr. Mustafa Yalçın hakkındaki haberler nedeniyle Sabah, Türkiye, Yeniçağ ve Habertürk’e ‘etik’ cezası verdi.

BOLD – Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Dr. Mustafa Yalçın’ın intiharına dair yapılan haberler nedeniyle 25 Şubat’ta Basın Konseyine başvurdu. Sabah, Türkiye, Yeniçağ ve Habertürk’ün yaptığı haberleri Konsey’e ileten Türkkan, Dr. Yalçın’ın ölümüne ilişkin haberlerde ayrıntılara yer verildiğine dikkat çekti. Türkkan, Dr. Yalçın’ın cansız bedeninin ve olay yerinin fotoğrafının kullanıldığını kaydederek kurumlardan şikâyetçi oldu.

Konsey, 4 medya kurumuna ‘uzlaşma’ önerisi gönderdiğini ancak kurumların yanıt vermediğini bildirdi. Konsey, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığını ifade etti. Şikâyeti görüşen Basın Konseyi, Habertürk ve Sabah gazetesine ‘uyarı’, Türkiye ile Yeniçağ gazetesine ise ‘kınama’ cezası verdi.

Konsey, haberlerde etik ihlali olduğunu vurguladı: “Şikâyet konusu haberde kıstasların hiçbiri gözetilmeyip detaylar verilerek haber sınırlarının aşılması; olayın nasıl gerçekleştiğin dramatize edilerek anlatılması; yasalarda cezai yaptırımı olan olay yeri ve ceset görüntüsünün yer aldığı video kaydı ve fotoğraf kullanılması; intihar yöntemi ile gerekli malzemenin nasıl temin edildiğine detaylı olarak yer verilmesi etik ihlali olarak değerlendirilmelidir.” Bir kısım üyeler ise haberlerde etik ihlal olmadığını savundu.

Okumaya devam et

Medya

Saray’dan 1.371 gazeteciye ret

Basın kartlarının yenilenmesi sürecinde 10 bin 486 başvuru yapıldı. Saray’a bağlı İletişim Başkanlığı yaptığı açıklamada bin 371 kişinin basın kartını yenilemediklerini itiraf etti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bin 371 gazetecinin başvurmasına rağmen basın kartlarını yenilemediğini açıkladı. Gazetecilerin, basın kartı başvurusunun iptal edilmesinin bir daha basın kartı alamayacakları anlamına gelmediği ifade edilerek, eksikliklerin giderilmesi halinde başvuruların olumlu değerlendirileceği öne sürüldü.

BİN 238 BASIN KARTI İPTAL EDİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) basın kartı iptal edilen, yenilenmeyen, başvuruları reddedilen ya da bekletilen gazetecileri sordu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanlığı Karaca’nın soruları üzerine şu bilgileri paylaştı: “Basın mensupları tarafından, basın kartlarının yenilenmesi sürecinde 10 bin 486 başvuru yapıldı. Basın kartı yenileme başvurularına istinaden düzenlenen kart sayısı 9 bin 115. Yenileme kapsamında yapılan başvurulardan değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 220. 14 Aralık 2018’den 31 Aralık 2020’ye kadar bin 238 adet basın kartı iptal işlemi yapıldı. 9 Mart 2021 itibarıyla basın kartı sahibi basın mensubu sayısı ise 15 bin 145.”

KOMİSYON SEKTÖRÜ TEMSİL EDECEK ŞEKİLDE OLUŞTURULDU

Anka’nın haberine göre CHP’li Karaca, CİMER’e; “Basın Kartları Yönetmeliğinin iptal edilerek basın kartları konusunun kanun kapsamında düzenlenmesi düşünülmekte midir? Basın kartlarının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilmesinin durdurulması düşünülmekte midir? Basın kartları başvurularını değerlendiren komisyon yapısında STK’lara da yer verilebilecek bir değişiklik yapılması planlanmakta mıdır?” sorularını da yöneltmişti. İletişim Başkanlığı ise bu sorulara “Basın Kartı Komisyonu basın sektörü paydaşlarını temsil edecek şekilde oluşturulmuştur” yanıtını verdi.

GEÇEN AY 100 GAZETECİ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Öte yandan gazeteciler, mart ayını da yazdıkları haberler nedeniyle sanık kürsüsünde geçirmek zorunda bırakıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in ‘Mart ayı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre bir ay içinde yaklaşık 100 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Bu gazetecilerin 6’sına 15 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 3 gazeteci gözaltına alındı, 2 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

3 ayda 2 milyon kişi daha icralık oldu: Dosya sayısı 22 milyonu geçti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0