Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Ahmet Altan’ın dosyası, mahkemeler arasında dolaşıyor!

Gazeteci Ahmet Altan’ın Avukatı Figen Çalıkuşu, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin dosyayı İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade ettiğini açıkladı. CMK 307 gereği dosyanın doğrudan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmesi gerekiyordu.

BOLD-Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Ahmet Altan, tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Dosya İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş ve Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında tahliye kararı verilmişti.

4 Kasım 2019’ta tahliye edilen Ahmet Altan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı itiraz üzerine bir üst mahkeme İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 Kasım’da yeniden tutuklanmıştı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararında dosyanın istinaf yolunun açık olduğu belirtilmişti. Dosya önce İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nde oradan görevsizlik verilerek 2. Ceza Dairesi’ne gönderildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi ise, CMK 307 gereği dosyayı Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmek üzere İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.

DOSYA ISRARLA DOLAŞTIRILIYOR!

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, “Tahliye edilen Ahmet Altan, Türk Yargı tarihinde görülmemiş bir hukuksal skandalla, başkanı karardan iki gün önce atanan yan mahkeme olan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Bu hukuksuz ve yasaya aykırı tutuklama ardından, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu’nun 307 maddesi 3. fıkrası gereği yasa yolunun temyiz yasa olduğu ve dosyanın yeniden Yargıtay’a gönderilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamama rağmen yasa yolunun istinaf yasa olduğunda ısrar edildi.” ifadesini kullandı.

Altan dosyasının mahkemeler arasında nasıl gezdiğini anlatan Avukat Çalıkuşu, “Yeni yılın son günü dosya İstanbul Bölge Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak ilk önce incelemeyi yapan 2. Ceza Dairesi yerine 3. Ceza Dairesine dosyanın gönderildiğini öğrendik. 3. Ceza Daire 03.01.2020 Cuma günü görevsizlik kararı vererek dosyayı 2. Ceza Dairesi’ne gönderdi.” dedi.

Ahmet Altan hakkında verilen tekrar tutuklanma kararının denetlemesi için İstanbul Bölge 2. Ceza Dairesi’ne dilekçe verdiğini anlatan Çalıkuşu, “Biraz önce İstanbul Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi benim de sürekli ve ısrarlı bir şekilde hatırlattığım ilgili yasa gereği, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmek üzere İstanbul dosyayı 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.” açıklamasını yaptı.

Avukat Çalıkuşu, “Bu ‘hükümle tahliye’ ertesi bir yan mahkeme tarafından tutuklanamayacak olan Ahmet Altan’ın özgürlüğüne hukuksal bir zorbalıkla el konulmuş olmasına karşın bu hukuksal skandala ve zulme son vermeden hapishanede tutulması anlamına geliyor. Gerçekten Türkiye bir ‘hukuk devleti’ mi?” sözleriyle isyan etti.

Ahmet Hakan’ın yandaşlığı Erdoğan’ın karşısında zirve yaptı: ‘Ekonomide olumsuz tablo yok, hatta tam tersine’

Medya

Tele 1 kanalında yangın!

RTÜK’ün verdiği 5 günlük yayın karartma cezasıyla gündemde olan Tele 1 kanalında, sistem odasında çıkan  yangın yüzünden yayına ara verildiği öğrenildi

BOLD- Yangını, Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, sosyal medyadan takipçilerine duyurdu. Sistem odasında çıkan küçük yangının başka bir nedeni olmadığını belirten Yanardağ, endişelenmeye gerek olmadığını vurguladı.

KISA SÜREDE GİDERECEĞİZ

Yanardağ paylaşımında şu ifadeleri kullandı, “Sistem odamızdan çıkan küçük bir yangın ve bunun yol açtığı arıza nedeniyle Tele 1 yayınını sürdüremiyoruz. Sorunu çok kısa sürede gidereceğiz. Başka bir nedeni yok, dostlarımız endişelenmesin. Değerli İzleyicilerimize saygıyla duyuruyorum.” dedi. Yanardağ’ın paylaşımına geçmiş olsun mesajları yağdı.

Galatasaray’ın yıldızı Feghouli’den A Spor yorumcusuna ırkçılık tepkisi

 

Okumaya devam et

Medya

Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor yazıldı

İki yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen görme engelli gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor hazırlandı.

BOLD – Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp hapis yatan gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili yeni bir rapor hazırlandı. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Arat’ın mağdurların sesini duyurduğu için örgüt propagandası yapmakla itham ediliyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamına 10 Temmuz 2017’de tutuklanan ve 4 Temmuz 2019’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan yüzde 90 görme engelli Cüneyt Arat’ın yargılanmasına Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Arat’ın son 6 aylık Facebook, Twitter ve Instagram paylaşımları mahkemeye delil olarak sunuldu. Sosyal medya platformlarında, haksızlığa uğrayan başta engelliler olmak üzere mağdurların sesi olan Arat’ın Facebook paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddia edildi.

Savcı, mütalaanın yazılması için ikinci kez süre istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Ekim 2020 tarihine erteledi.

“ÇIK LAN DIŞARI”

Erteleme üzerine Cüneyt Arat ve mahkeme başkanı Mehmet Tufan Yücel arasında tartışma yaşandı. Cüneyt Arat, 2 Temmuz Perşembe günü yaşanan o tartışmayı sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

“Başkana: “Bir şey söylemek istiyorum” dedim. Başkan: “Duruşma bitti Cüneyt” dedi.

“Sürekli rüyalarımda gözaltına alınıyorum, tutuklanıyorum ve mahkemelerde savunma yapıyorum. Savcı bey bana zulmediyor. Aylardır bir mütalaayı yazmadı. Devlete nasıl küsmeyeyim” dedim.

Başkan: “Bunun devlete küsme ile ne ilgisi var?” dedi.

“Sürekli zulme uğruyorum.” dedim. “Dışarı çık” dedi.

“Allah kahretsin, yazıklar olsun” dedim. “Çık lan dışarı” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz. Başkansanız başkanlığınızı bilin” dedim. “Hakaret ediyorsun, farkında mısın?” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz ve başkansanız başkanlığınızı bilin dememin neresi hakaret? Hakaret ediyorsam tutanak tutarsınız” dedim.”

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat: Benden terörist olur mu?

Okumaya devam et

Medya

RTÜK cezaları usta gazeteciyi isyan ettirdi: Bunda sonra Seda Sayın tadında…

RTÜK’ün 5 gün karartma cezası verdiği Halk TV’de program yapan Ayşenur Arslan, “Beni sevsinler, kapatmasınlar istiyorum. Artık Seda Sayan tadında program yapacağım” dedi.

BOLD – Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), oy çokluğuyla aldığı karara göre Halk TV ve TELE 1 televizyonları, RTÜK’ün belirlediği 5 gün boyunca karartılacak. Kanallar aynı maddeden bir kere daha ceza alırsa lisansları iptal edilecek. RTÜK’ün bu ağır bir cezası tartışma konusu oldu. Muhalif kanalların susturulmaya çalışıldığını iddia eden gazeteciler, RTÜK’ün program durdurma yerine, karartma cezası vermesini eleştirdi.

NE DİYORSUN BACIM

Öte yandan, Halk TV’de gündüz kuşağında haber programı yapan, deneyimli gazeteci Ayşenur Arslan da RTÜK’ün kararını eleştirdi. Bundan sonra magazinsel programlar yapacağını söyleyen Arslan, ”Seda Sayan tadında program yapacağım. Onun tam kelimelerini ezberlemem lazım. Mesela ‘Bacım sen ne diyorsun’ diyor. Ara sıra ben bakarım magazine ama hakim olmam lazım” dedi.

KAPATMAZLAR ÇİÇEK GÖNDERİRLER

Arslan’ın konuğu avukat Celal Ülgen de, ”Tam siyasi iktidarın hoşlanacağı program olur. Bundan sonra kapatmazlar, çiçek gönderirler” diyerek Arslan’ın kararını destekledi.

Polis ağzını açana cezayı kesti: Hem sosyal mesafeye uyma hem de bize müdahale et!

 

Okumaya devam et

Popular