Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Doğalgaza yüzde 21,99 zam

TÜİK verilerine göre son 1 yılda doğalgaz, elektrik, odun, soba ve soba malzemesi fiyatları arttı, kömür fiyatları geriledi. İstanbul gibi büyükşehirlerde ise kömür kullanımı çok düşük.

BOLD – TÜİK verilerine göre son bir yılda doğalgaz, elektrik, odun, soba ve soba malzemeleri zamlandı. Kömür fiyatlarında ise düşüş gözlendi.

Sözcü’den Barış Özkan’ın haberine göre TÜİK’in Aralık 2018 ila Aralık 2019 verileri, bir yıllık sürede doğalgaz fiyatlarının yüzde 21.99 oranında zamlandığını ortaya koydu. Doğalgaza Temmuz ve Ağustos aylarında iki defa yüzde 14.9 oranında zam gelmişti.

ODUN ARTTI KÖMÜR AZALDI

Isınmak için odun ve kömür kullananları ise bir iyi bir de kötü haber bekliyor. Yine TÜİK verilerine göre 1 ton odunun fiyatı Aralık 2019’da 2018’in aynı ayına göre yüzde 8.76 arttı. Ancak kömür fiyatlarında düşüş yaşandı. Buna göre 1 ton kömürün fiyatı aynı dönemde yüzde 3.11 geriledi.

ELEKTRİK FİYATI ZAMLANDI

Kışın elektrik sobasını tercih edenler için de iyi haber yok. Elektrik fiyatları da doğalgaz ve odun fiyatları gibi zamlandı. TÜİK verilerine göre Aralık 2018 ila Aralık 2019 arasında elektriğe yüzde 18.92 zam geldi.

SOBA YAKMAK ARTIK DAHA ZOR

Kışın satışlarında artış gözlenen soba ve soba malzemelerinin fiyatları da aynı dönem aralığında yükseldi. Soba fiyatlarında yüzde 15.05’lik artış yaşanırken, soba malzemelerinin fiyatı yüzde 7.92 oranında zamlandı.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ DOĞALGAZ

İstanbul’da odun ve kömür satışı yapan Ahmet Güven satışların eskiye nazaran düştüğünü, bunun da en önemli sebebinin doğalgaz olduğunu söyledi. Soba yakan kişilerin sayısında azalma olduğunu belirten Güven, satışların normal seviyede olduğunu belirtti. TÜİK verisinin aksine kömür fiyatlarında bir gerileme yaşanmadığını söyleyen Güven, odun satışlarının da bekledikleri seviyede seyrettiğini ifade etti.

ODUNA TALEP KÖMÜRE GÖRE DAHA AZ

Küçükçekmece bölgesinde odun ve kömür satışı yapan Mesut Özcan da satışların normal seviyede sürdüğünü belirtti. Özcan insanların doğalgaz ya da elektrikli soba kullanmaları nedeniyle satışların eskiye nazaran çok düşük olduğunu söyledi. Odun satışlarının kömür satışlarına göre daha da düşük olduğunu belirten Özcan, düşük talebe bağlı kömür fiyatlarında az da olsa bir gerileme yaşandığını aktardı.

İLAÇ FİYATLARINA YÜZDE 46.25 ZAM

Havaların soğumasıyla hastalık riski de artıyor. Ve bu senaryoda hem sağlığınızdan hem de paranızdan oluyorsunuz. Çünkü TÜİK verilerine göre Aralık 2018 ve Aralık 2019 döneminde ilaç fiyatları da yüzde 46.25 zamlanmış durumda.

Bir ekonomik bunalım intiharı daha: İşsiz kalan esnaf bileklerini kesti

Ekonomi

Yeni düzenlemeye göre, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan yeni tedbirler göre, işten çıkarma 3 ay süreyle yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse bu yasağı 6 aya kadar uzatabilecek.

BOLD-İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin tüm yurtdışı uçuş seferlerini iptal etmesine rağmen Katar’a uçuş seferlerinin devam etmesi dikkat çekti. Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın sosyal medya hesabında günde getirdiği uçuşlar da ne taşındığı merak konusu oldu.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomideki son gelişmeler ve Katar uçağı BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın sunumuyla Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt’un yorumuyla gündeme taşındı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Rusya, Türkiye yerine başka ülkelerden limon alacak

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin ihracatı kısıtlaması sonrası limon sıkıntısı yaşanmasını beklemediklerini açıkladı. Sevkiyatta Türkiye’nin yerini başka ülkelerin alabileceği belirtildi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığının koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle limon ihracatını Ağustos sonuna kadar ön izne bağlaması akabinde, Rusya Tarım Bakanlığı, kısıtlamaya bağlı sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini duyurdu.

ALTERNATİF ARJANTİN, BREZİLYA, GÜNEY AFRİKA

Bakanlık, “Limon sevkiyatı ticari ilişkiler yürüttüğümüz başka ülkelerden yapılabilir. Söz gelimi Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika ülkeleri” açıklamasını yaptı.

Geçen yaz Türkiye’den Rusya’ya neredeyse hiç limon sevkiyatı yapılmadığını, bunun ülkedeki pazarda ürünün tedariğine yansımadığı da hatırlatıldı.

YÜZDE 45’İNİ TÜRKİYE’DEN TEMİN EDİYOR

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, Moskova’daki bir basın toplantısında daha önce Türkiye’den Rusya’ya her yıl 150 ila 200 bin ton limon sevkiyatı yapıldığını söylemişti.

Uzmanlara göre Rusya’daki limonların yaklaşık yüzde 45’i Türkiye’den gidiyor. Arjantin (yüzde 23) ve Güney Afrika Cumhuriyeti de (yüzde 13) Rusya’da en çok limon ihracatı yapan diğer ülkeler.

Meclis’te infaz paketi gerginliği: MHP ve HDP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü

Okumaya devam et

Popular