Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da ‘Sözleşmeli Öğretmenlik’ fırsatı

15 Temmuz’dan sonra Türkiye’de mesleklerinden edildikten sonra Almanya’ya iltica eden öğretmenlere iş fırsatı doğdu. ‘InterTeach’ programı sayesinde sözleşmeli öğretmen olarak çalışabilecekler.

BOLD-Almanya’nın en kuzeydeki eyaleti Schleswig-Holstein’da Almanya’ya iltica eden öğretmenlere iş fırsatı doğdu. Misafir öğrenci statüsünde başvurulan ‘InterTeach’ programı sayesinde sözleşmeli öğretmen olarak Almanya’da iş bulunabilecek.

Ücretsiz olarak sunulan programda aranan şartlar şu şekilde;

-Geldiğiniz ülkede öğretmenlik programını bitirmiş olmanız gerekiyor

-B2 Almanca dil seviyesi

-1,5 yıl boyunca sürecek olan program dışında hiçbir iş ile uğraşmayacaksınız

-Açık olan şu branşlara başvuru yapabileceksiniz; Matematik, Kimya, Fizik, İngilizce, Teknik ve Spor

Programa başvuru ücretsiz olup, 31 Ocak 2020’ye kadar www.uni-flensburg.de/interteach adresine kayıt yapılması gerekiyor.

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünya genelinde ölü sayısı 89 bine ulaştı

Koronavirüs salgınında vaka sayısı 1.5 milyona, ölü sayısı da 90 bine yaklaştı. ABD’deki vakaların çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğu bildirildi.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin dünya çapında derlediği verilere göre dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 1 milyon 490 bin 790. Ölü sayısı ise 88 bin 982.

Hastalığa yakalananlardan 332 bin 486’si iyileşerek hastalığı atlattı. Dünya genelinde en çok vaka ABD’de. Ölü sayısının en çok olduğu ülke ise İtalya.

ABD’DE BİR GÜNDE YAKLAŞIK 2 BİN KİŞİ ÖLDÜ

ABD’de koronavirüs salgınında Çarşamba günü yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirdi. Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nin Çarşamba günü gece yarısından kısa bir süre önce açıkladığı verilere göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle toplam 14 bin 817 kişi hayatını kaybetti.

Bir gün önce ise bu sayı 12 bin 907 olarak açıklanmıştı. ABD’de tespit edilen vaka sayısı da 430 bine yaklaştı.

NYT: ABD’DEKİ VAKALARIN ÇOĞU AVRUPA KAYNAKLI

New York Times gazetesi’nde yayımlanan yeni araştırmalar, dünyada en çok koronavirüs vakasının görüldüğü ABD’deki vakaların çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmayı yürüten bilim insanlarından Harm van Bakel “Çoğunluğu açık şekilde Avrupalı” dedi.

N.Y.U. Grossman Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlara ulaşıldı.

İki araştırmaya göre de virüs New York’ta Şubat ortasından itibaren yayılmaya başladı. ABD’de ilk resmi vaka Mart başında açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 1 Şubat itibarıyla, iki hafta içinde Çin’de bulunmuş kişilerin ülkeye girişini yasaklamıştı. Ülkenin Avrupa’dan gelenlere kapılarını kapaması ise Mart ayı ortasını buldu .

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 10 BİN 869’A YÜKSELDİ

Fransa’da son 24 saatte 541 kişi Corona virüsüne yakalanarak yaşamını yitirdi. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerin toplam sayısı 10 bin 869’a yükseldi.

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, günlük basın toplantısında, koronavirüs ile mücadelede varılan son rakamları açıkladı.

Bu rakamlara göre, hastanelerde son 24 saatte 541 kişi yaşamını yitirdi, hastanelerdeki ölü sayısı 7 bin 632’ye yükseldi. Yaşlı bakımevleri ve huzur evlerindeki ölü sayısıysa bu kurumlarda yaşanan internet sorunu nedeniyle merkeze ulaştırılamadığı için bugün açıklanmadı.

Son bir gün içinde, koronavirüse yakalanan 348 yeni hasta daha hastaneye yatırıldı. Böylece hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 30 bin 375’e yükseldi. Bunların 7 bin 148’i halen yoğun bakımda hastalıkla mücadele ediyor.

ALMANYA’DA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Robert Koch Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da salgının başlangıcından bu yana 2 bin 107 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Enstitü, yaşamını yitirenlerin sayısının bir gün önceye göre 246 arttığını belirtti.

Yeni vaka sayısı da 4 bin 974 artarak, 108 bin 202 olarak kaydedildi. Son 24 saatte kaç kişinin iyileştiğine dair bilgi verilmedi. Enstitü daha önce yaptığı açıklamada, 7 bin 651 hastanın iyileştiğini duyurmuştu.

ÇİN’DEKİ YENİ VAKA SAYISINDA HAFİF ARTIŞ

Çin’de yeni vaka sayısında iki gündür hafif artış kaydediliyor. Sağlık yetkilileri, Çarşamba günü yeni vaka sayılarının artarak, 63 olarak tespit edildiğini açıkladı. Bu yeni vakaların 61’inin ülkeye yeni giriş yapan kişiler olduğu belirtildi. Bu sayının 25 Mart’tan bu yana kaydedilen en yüksek sayı olduğuna dikkat çekildi. Çin’de salgının başlangıcından bu yana 81 bin 865 vaka kaydedildi.

KOVİD-19 AMAZON ORMANLARINDAKİ KABİLELERDE DE YAYILIYOR

Dünyada neredeyse uğramadık köşe bırakmayan Kovid-19 salgını, balta girmemiş ormanlar olarak bilinen Amazonların yerli halkını da tehdit ediyor.

Brezilyalı makamlar, Amazon ormanlarında izole ve ilkel hayat süren Yanomami adlı kabilede ilk vakaya rastlandığını duyurdu. Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, hastalıklara karşı savunmasız olabilen toplumun salgınla tanışmasının “endişe verici” olduğunu ifade etti.

Bakan, özellikle dış dünyayla teması asgaride olan toplumlarla ilgili üç kat daha fazla dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kovid-19’a yakalanan Yanomami kabilesinden 15 yaşındaki genç, Roraima eyaletindeki bir hastanede yoğun bakımda tedavi ediliyor.

TOPLAM 7 VAKA TESPİT EDİLDİ

Yerel basına göre, Brezilya’da yerliler arasında en az 7 vaka tespit edildi. İlk vaka geçen hafta teşhis edilmiş ve hastanın Kokoma kabilesinden 20 yaşındaki bir kadın olduğu öğrenilmişti.

Brezilya, 300 farklı etnik kökenden 800 bin yerlinin anayurdu. Yanomami kabilesinin nüfusunun ise 27 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yeni ortaya çıkan hastalıklar, zamanla sürü bağışıklığı kazanan diğer toplumlara göre, dış dünyaya kapalı yaşayan yerliler için daha fazla risk oluşturuyor.

BM: YARIM MİLYAR İNSAN YOKSULLUĞA İTİLEBİLİR

Birleşmiş Milletler’in koronavirüsün finansal ve ekonomik boyutu ile ilgili yaptığı çalışma, salgının neden olduğu ekonomik hasarın küresel çapta 400 ila 600 milyon insanın daha yoksulluğa itilmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Rapora göre küresel yoksulluk son 30 yıldır ilk kez artacak.

Gelecek hafta Dünay Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve G20 Maliye Bakanları salgının yarattığı krizi görüşmek üzere toplanacak.

AB, SEYAHAT YASAĞINI 15 MAYIS’A KADAR UZATIYOR

Avrupa Komisyonu, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 salgını ile mücadele amacıyla üçüncü ülkelerden Schengen bölgesine seyahat yasağını 15 Mayıs’a kadar uzatıyor.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Schengen ülkelerine ve Schengen Bölgesinin ortak üyelerine zaruri olmayan seyahatlerin yasaklanması kararının, 15 Mayıs’a uzatılması çağrısında bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Şu ana kadar uygulanan yasak, Schengen ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre gibi AB üyesi olmayan toplam 30 ülkeyi yakından ilgilendiriyordu.

Açıklamada, “Salgına karşı alınan önlemlerin etkili olabilmesi için en az 30 gün uygulanması gerekiyor. Avrupa Komisyonu bütün üye ülkeleri koordinasyon içinde hareket ederek bu yönde hareket etmesi için çağrıda bulunuyor.” ifadeleri yer aldı.

AB liderleri, 17 Mart’ta “gerekli olmayan” seyahatlere 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onaylamıştı.

DUBAİ’DE EVLENME VE BOŞANMA İŞLEMLERİ DURDURULDU

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’de koronavirüs salgını nedeniyle evlenme ve boşanma işlemleri ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Adalet Bakanlığı bu kararın, ”pandeminin yayılmasını önleme amaçlı” olduğunu bildirdi. Bakanlığın internet sitesinde evlilik işlemlerini tamamlayanlarda ise aile arasında bile olsa düğün yapmamaları istendi.

Vaka sayısının 2 bin 700’e yaklaştığı Dubai’de en az 12 can kaybı var. Emirlikte ticari faaliyetler 18 Nisan’a kadar durduruldu.

Koronavirüs Suudi kraliyet ailesine bulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Hastaneye alınmayan koca, kanser hastası eşinin odasının karşısında kamp kurdu

ABD’nin Teksas eyaletinde, meme kanseri tedavisi gören bir kadının eşi, koronavirüs önlemleri kapsamında hastaneye alınmadığı için günlerdir “Yanında olamıyorum. Ama buradayım. Seni seviyorum” yazılı bir dövizle park yerinde yaşıyor.

BOLD – Hastane odasının tam karşısına kamp kuran Albert Conner’la karısı Kelly Connor’ın hikayesi sosyal medyada büyük yankı buldu.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, üç çocuk annesi 40 yaşındaki Kelly Connor’a Ocak ayında meme kanseri teşhisi konuldu.

Albert Connor, teşhis ve tedavinin her aşamasında karısının yanında oldu.

Fakat koronavirüs salgını nedeniyle artık hastaneye alınmayacağı söylenen eş, yolun karşısındaki park yerinde beklemeye başladı ve karısına “Park yerindeyim” diye mesaj gönderdi.

Kelly Connor, “Mesajı aldıktan sonra, perdeyi araladım ve pencereden tam odanın karşısında beklediğini görünce ağlamaya başladım.

“EVE GİDERSEM SÖZÜMÜ TUTAMAYACAKTIM”

Hemşire ağladığımı görünce ne olduğunu sordu. Kocamı görünce o da ağlamaya başladı” dedi.

Anahtarcılık yapan 44 yaşındaki Albert Connor, Amerikan medyasına hikayesini anlatırken, “Eşime her zaman yanında olacağım diye söz verdim. Eve gidersem sözümü tutamayacaktım. Bir karton alıp üzerine yazı yazdım. Kartonu çocuklar boyadı. Beklemeye başladığım yerin eşimin odasından göründüğünü bilmiyordum” diye konuştu.

 

Albert Connor, dövizinde eşinin tedavi gördüğü MD Anderson Kanser Merkezi’nin personeline de teşekkür ediyor.

Çiftin hikayesi, Albert Connor’a teşekkür etmeye giden birkaç hemşirenin Facebook paylaşımlarıyla duyuldu.

Kelly Connor’ın kemoterapi seansları Mayıs’ta bitecek. Connor daha sonra ameliyat olacak ve ışın tedavisi görecek.

Arabaya servis ‘günah çıkartma’ hizmeti

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de yeni tehdit: Sessiz taşıyıcılar

Sessiz taşıyıcılar denilen bulgusuz korona vakalarının ikinci dalgaya yol açmasını önlemek isteyen Çin, yeni tedbirler aldı. Sağlık kuruluşları, bu kişileri tespit ettikten sonra 2 saat içinde bildirmek zorunda…

BOLD – Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele küresel ölçekte devam ederken, hastalığın ilk görüldüğü Çin’de yeni bir süreç başlatıldı.

NE ÖKSÜRÜK NE ATEŞ HİÇBİR BULGU GÖSTERMİYORLAR

Ülkede, yurt dışından gelen vakaların önüne geçme faaliyetleri sürerken öksürük ve ateş gibi klinik belirti vermeyen ‘sessiz taşıyıcılar’ da tespit edilip kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

SADECE 1 NİSAN’DAN BU YANA 657 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

1 Nisan’dan itibaren günlük açıklanan asemptomatik vaka dün 56 diye ilan edilirken sayı toplamda 657’ye yükseldi.

ORTAYA ÇIKARILAN VAKA 2 SAAT İÇİNDE BİLDİRİLMEK ZORUNDA

Kabinenin açıkladığı önlemlere göre sağlık kuruluşları semptomsuz vakaları tespit ettiği andan itibaren 2 saat içinde bildirmek zorunda.

Vaka bilgisi verildikten sonra, yerel yönetimler hasta ile yakın temas kurmuş herkesi 24 saatte tespit edecek.

ÖNLEM AMAÇLI 14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Hastalar 14 gün karantinada kalacak ve belirti gösterirse doğrulanmış vaka sayılacak. Onlarla yakın temasta bulunanlar da  iki haftalık karantinaya alınacak.

WeChat’E HASTA YANINA OTURUP OTURMADIĞINI KONTROL ÖZELLİĞİ

Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’e hafta başında, insanların trende, uçakta sonrasında doğrulanmış vakaya dönüşen asemptomatik taşıyıcı yanında oturup oturmadıklarını kontrol edebilecekleri özellik getirildi.

YENİ VAKALARDAN 61’İNİN YURT DIŞINDAN GELDİĞİ AKTARILDI

Öte yandan ülkede dün 63 yeni doğrulanmış vaka bildirildi. Toplam sayı 81 bin 865’e çıktı. Yeni vakaların 61’ini yurt dışından gelen vakalar oluşturuyor.

Valilikten satılık maske

Okumaya devam et

Popular