Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Almanya’da imam yetiştirmeye başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Avrupa yapılanması Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanca imam eğitimine başladı. Bu arada, Türkiye Almanya’da okul açmaya da hazırlanıyor.

BOLD – DİTİB Almanya’da Almanca imam eğitimine başladı. Bu kapsamda Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Dahlem kentinde 22 kişiye iki yıllık eğitim verilecek.

İlk olarak 12 erkek ve 10 kadın öğrencinin eğitim göreceği akademiye girebilmek için, Almanya veya Türkiye’de ilahiyat fakültesini bitirmiş olmak gerekiyor. Eğitim, DİTİB’in verilerine göre “ağırlıklı olarak Almanca” verilecek.

DİTİB’E YÖNELİK ELEŞTİRİLER

Almanya’daki imamların büyük çoğunluğu yurt dışından geliyor. Özellikle AKP hükümetiyle yoğun ilişki içinde bulunan DİTİB geçmişte ciddi eleştirilere hedef oldu.

Federal Başsavcılık, Türk hükümetinin talimatıyla Almanya’daki Hizmet Hareketi mensupları hakkında bilgileri Ankara’ya ilettikleri şüphesiyle DİTİB’e bağlı 19 imam hakkında 2017’de soruşturma başlatmış, ancak daha sonra soruşturma kapatılmıştı.

Özellikle bu krizden bu yana Alman siyasetçiler, DİTİB’in Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan daha bağımsız hale gelmesini talep ediyor.

2017’de imamlara yöneltilen casusluk suçlamalarının yol açtığı krizden bu yana, federal kaynaklardan DİTİB projelerine teşvik aktarılmıyor. Bu nedenle bu projeye de Alman devleti teşvik vermedi.

DİYANET İŞLERİ TÜRK İSLAM BİRLİĞİ

DİTİB’in Almanya’da 857 camisi bulunuyor. Bu camilerde yaklaşık 1100 imam görev yapıyor. Din görevlilerinin büyük kısmı Türkiye’den atanıyor ve ortalama dört yıl görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönüyor.

Almanya’da yetişen ve temel eğitimlerini ağırlıklı olarak Almanya’da almış olan 110 din görevlisi bulunuyor. Bu din görevlilerinin büyük kısmını ilahiyat eğitimlerini Türkiye’de görenler oluşturuyor. Ay sonuna kadar bu sayının 140 olması öngörülüyor. DİTİB bünyesinde görev yapan imamların tamamının maaşlarını ise Türkiye ödüyor.

TÜRKİYE, ALMANYA’DA OKUL AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Ankara ile Berlin’in, Türkiye’nin Almanya’da üç okul açmasına hukuki zemin hazırlayacak bir anlaşma üzerinde müzakere ettiği bildirildi. Türk okullarının Türklerin yoğun olarak yaşadığı Berlin, Köln ve Frankfurt’ta açılması planlanıyor. Bu okulların Ankara, İstanbul ve İzmir’deki Alman okulları örneğinde kurulacağı kaydedildi.

Türkiye ile Almanya’nın, iki ülkede faaliyet gösteren ya da yeni açılacak okullara yasal zemin oluşturacak bir anlaşma üzerinde çalıştığı bildirildi.

Anlaşma için yapılan müzakerelere Alman federal hükümetinin yanı sıra okulların açılması planlanan eyaletlerin de dahil olduğu belirtiliyor.

OKULLARIN YASAL STATÜSÜ

Almanya’da yabancı bir devletin okul işletmesi yasal olarak mümkün olmadığı için okulun özel dernekler üzerinden açılması gerekiyor.

Açılacak okullar, kendi öğretim planını seçip kendi personel alımını yapabilecek, ancak içerik olarak Alman devlet okullarıyla aynı eğitim müfredatına sahip olacak.

Okulların açılabilmesi için Alman devletinin izni gerekecek ve okul, bulunduğu eyaletin yasalarına tabi olacak.

ABD Temsilciler Meclisi, Trump’ın azil gerekçelerini yakında Senato’ya gönderecek

Dünya

Lübnan Meclisi Beyrut’ta 15 günlük olağanüstü hal ilan etti

Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yaptığı ilk toplantıda başkentte 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan etti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, başkent Beyrut’ta bugünden geçerli olmak üzere 15 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Meclis, Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamanın ardından başkentteki Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) binasında toplandı.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan toplantıda, Meclis, patlama günü Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan 2 haftalık OHAL durumunu bugünden başlamak üzere 15 gün için onayladı.

Lübnan Meclisi, patlamaya tepki olarak meclisten çekilme kararı alan 8 milletvekilinin istifasını da onayladı.

Böylece 128 üyeli Lübnan Meclisi’ndeki milletvekili sayısı 120’ye gerilemiş oldu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 171 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 6 bin kişi de yaralanmıştı. Patlama sonrası kayıp olan 30-40 kişinin arama çalışmaları ise hala sürüyor.

Lübnan’da patlama sonrası yeniden patlak veren protestolar sonucunda Lübnan Başbakanı Hassan Diab hükumeti istifa etmişti.

Beşar Esat Meclis konuşması sırasında rahatsızlandı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda bulunan sığınmacı kampında ilk koronavirüs vakası

Yunanistan, Sakız Adası’nda bulunan mülteci kampında ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı. Binlerce mültecinin yaşadığı kampta 35 yaşındaki Yemenli bir sığınmacının Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

BOLD – Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Yunan hükumeti yetkilisi, söz konusu sığınmacının adadaki bir hastanede karantina altına alındığını ve 30 kişinin daha testten geçirilmesine karar verildiğini belirtti.

Ege’deki beş adada toplamda beş mülteci kampı bulunuyor. Kapasitelerinin üzerinde sığınmacı barındıran bu kamplarda ilk kez bir Kovid-19 vakasına rastlanıyor. Koronavirüs vakasının görüldüğü Sakız adasındaki kampta yaklaşık 3 bin 800 kişi yaşıyor.

Yunanistan ana karasında daha önce bazı sığınmacılarda Kovid-19 görülmüştü. Nisan ayında mültecilerin bulunduğu bir otelde 150 kişinin enfekte olduğu ortaya çıkmıştı.

Yunanistan’da koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında getirilen karantina önlemlerine mayıs ayı başında son verilmişti ancak mülteci kamplarındaki karantina önlemleri aynı şekilde devam ediyor.

Ülkede şu ana kadar resmi Kovid-19 vakası 13 Temmuz tarihi itibariyle 6 bin 177, ölü sayısı ise 216 olarak açıklandı.

Kimine göre normalleşme 4 ay sürecek kimisine göre ise 1.5 yıl

Okumaya devam et

Dünya

Fransa ve Mısır’dan Iraklı komutanların öldürülmesiyle ilgili Türkiye’ye tepki

Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında 2’si üst düzey 3 Iraklı askerin ölümüne Fransa ve Mısır’dan da tepki geldi.

BOLD – Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Irak’ın kuzey kesimine düzenlediği saldırıda iki üst düzey ordu mensubunun ölmesi sonrası Fransa hükumeti olayı kınadığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bu saldırının Bağdat hükumetinin egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek, “Bu olayı kınıyoruz. Paris hükumeti Irak’ın egemenliğine sonuna kadar saygılı olunması gerektiğinin altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGE İSTİKRARINA TEHDİT”

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri de Türkiye’nin Kuzey Irak’ta düzenlediği SİHA saldırısını kınadı.

Iraklı üç askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşen Bakan Şükri, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her adımını kınadıklarını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı bakanla telefonda görüşen Şukri’nin Irak’ın güvenliği konusunda ülkesinin Bağdat’a tam destek verdiği aktarıldı.

Türkiye’nin saldırısını kınayan Mısırlı Bakan Şükri, Ankara’nın operasyonlarını “bölgenin güvenliği ve istikrarına yeni bir tehdit” olarak nitelendirildi, Mısır hükümetinin ve halkının Iraklılarla dayanışma içinde olduğu vurguladı.

Irak ordusu salı günü, Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuzey Irak’ta düzenlediği saldırıda, ikisi üst düzey, 3 ordu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İki ülke ilişkilerini geren olayın ardından Bağdat, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak ziyaretini iptal etmiş ve Türkiye’ye nota vermişti.

Iraklı komutanların ölümü: Türkiye’den Kuzey Irak’ta “operasyonlar devam edecek” mesajı

Okumaya devam et

Popular