Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı Serpil Özmermer hasta ve hamile olduğu halde tutuklu

Emniyete kendi gitti, duruşmalara katıldı yine de tutuklu yargılanmasına karar verildi. Geride bir çocuğu kalan KHK’lı Özmermer, hamile ve hasta.

BOLD – Dört aylık hamile KHK’lı Serpil Özmermer hak ihlalleriyle gündeme gelen İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Riskli bir hamilelik geçiren Serpil Özmermer’in 20 kişilik koğuşta kaldığı, ilk tutuklandığı gün hiç su verilmediği öğrenildi. Özermen’in 5 yaşında bir çocuğu daha var.

KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

Serpil Özmermer, OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 2016 yılında Adliye Memurluğu görevinden ihraç edildi.

Aynı yıl hakkinda hakkında soruşturma başlatılan KHK’lı Özermen, Emniyete kendisi giderek ifade verdi. İfadesinin ardından serbest bırakıldı.

İlerleyen süreçte hakkında dava açılan KHK’lı Özmermer, tüm süreç boyunca yargı makamlarının taleplerini yerine getirdi ve duruşmalara da katıldı. Ancak yargılandığı davanın 2. celsesinde 17 Aralık 2019’da duruşma sırasında tutuklandı.

Tutuklandığı sırada 4 aylık hamile olan KHK’lı Özmermer’in ayrıca nodül ve gutart hastalığı bulunduğu, riskli bir hamilelik geçirdiği ifade ediliyor.

Cezaevi şartlarının hamile bir kadın için çok kötü olduğunu belirten yakınları, Özmermer’e cezaevinde geçici koğuşta geçirdiği ilk gün, tüm gün boyunca su verilmediğini ifade ettiler.

21 ocak 2020 Özermen 3. kez hakim karşısına çıkacak.

Hamile bir kadın daha tutuklandı

Gündem

Deprem Elazığ’da ev sahiplerinin vicdanını da vurmuş: Kiralar 2 kat arttı

Sivrice merkezli deprem sonrası Elazığ’da konut sıkıntısı baş gösterdi. Kiralık ev arayan birçok depremzede, durumu fırsat bilip normalden 2 kat fazla fiyat çeken fırsatçılardan şikayet ediyor.

BOLD – Elazığ Sivrice merkezli 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bazı fırsatçı ev sahipleri, 2 katı kira ücreti talebiyle tepki topluyor.

ÇOĞU BİNA AĞIR VE ORTA HASARLI DURUMDA

Çadır, okul, cami, spor salonları ve misafirhanelerde geçici kalan binlerce mağdurun durumu karşısında emlakçılar, fırsatçılıktan vazgeçilmesi çağrısı yaptı. Kiralık ev arayan depremzedeler de konut sahiplerini insaflı davranmaya davet etti.

33 mahalleye sahip Elazığ’da, Sivrice merkezli depremle bazı binalar yıkıldı, birçoğu ağır ve orta hasarlı raporu aldığı için can güvenliği sebebiyle kullanıma kapatıldı.

GECELERİ ARTAN SOĞUK KİRALAMAYI ZORUNLU KILIYOR

Bunun üzerine depremzedeler şehirde geçici kurulan çadırlar, okullar, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı. Hava sıcaklığının özellikle geceleri eksilere düşmesi ile zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık ev arayışına girdi.

Ancak artan taleple Elazığ’daki kiralık evlerin fiyatı bir anda 2 katına yükseldi. Öncesinde semtine ve metre karesine göre 700 ila 1500 lira arası değişen fiyatlar 1500 ila 2 bin liraya fırladı.

DEPREM ÖNCESİ 700 SONRASI 1500 LİRA OLDU

Birçok depremzede ise kış sebebiyle açıkta kalmamak için ‘fırsatçılık’ karşısında çaresiz yüksek fiyattan ev kiraladı. Fakat artan fiyatlara rağmen konut bulmak hala zor.

Emlakçıları dolaştığını sonuç alamadığı için sokak sokak kiralık ev aradığını anlatan bir depremzede, “Öncesinde 700 lira olan eve şimdi 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan için de 2 bin lira talep ediyorlar” dedi.

YETKİLİLERE SESLENEREK ‘DURUMA EL ATIN’ DEDİLER

Ev sahiplerinden insaflı olmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin de bu duruma el atarak önlem alması talebinde bulundu.

Sokak sokak ev aradıklarını, kiraların 2 katına yükseltilmesine rağmen başlarını sokacak yer bulamadıklarını anlatan başka bir depremzede, “Fırsatçılar kiraları arttırdığı için ev bulamıyoruz. Hepimiz fırsatçılardan şikayetçiyiz ve önüne geçilmesini istiyoruz” diye konuştu.

EMLAKÇILAR TALEBE YETİŞEMEDİĞİNİ BELİRTİYOR

Taleplere yetişemediklerini belirten Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, şehirde yıkılan bina sayısının azlığına karşın 600 civarı hasarlı yapı bulunduğu için kiralık daire isteğinin arttığına işaret etti.

Kimi ev sahiplerinin kiraları düşürdüğünü veya depremzedelere ücretsiz tahsis ettiğini ancak çoğunluğun depremi fırsata çevirmeye çalışıp fiyatları artırdığını kaydetti.

FIRSATÇILARI TESPİT EDİP İFŞA EDECEKLER

Albayrak, kiraları bilinçli yükselten ev sahiplerini tespit edip yetkililere bildireceklerini vurguladı.

Haluk Levent ve ‘Ahbap’larından depremzedelere 1,5 milyon lira

Okumaya devam et

Gündem

Tenkil davasında yargılanan hakim Anayasa Mahkemesine gitti: 27 bin 500 lira tazminat kazandı

KHK’lı hakim Mustafa Özterzi, 15 Temmuz sonrası hakkında açılan davayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmeden yüksek mahkeme, Özterzi’ye 27 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

BOLD – Türkiye’de yüz binlerce insan 15 Temmuz sonrası başlatılan tenkil davalarına maruz kaldı. Bu isimlerden birisi de tutuklanıp adli kontrol şartı ile tahliye edilen eski hakim Mustafa Özterzi…

Özterzi, hakkında açılan davayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Yüksek Mahkeme Özterzi’nin bireysel başvurusunu kabul edip inceledi. Eski hakime, ‘tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle 27 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

17 TEMMUZ 2016’DA GÖZALTINA ALINDI

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz ve Asuman Aranca’nın ortak imzalı haberine göre Bursa’da hakimlik görevini yürüten Mustafa Özterzi, 17 Temmuz 2016’da tenkil soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

İki gün sonra ‘silahlı terör örgütüne üye olma ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlamasıyla tutuklandı. Özterzi, tutuklama kararı sonrası haklarının ihlal edildiğini belirterek AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

TUTUKLANDIKTAN 7 AY SONRA TAHLİYE EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi başvuruyu incelerken Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla görevden uzaklaştırılan eski hakim, ‘Bylock programını bu aşamada kullanmadığının anlaşıldığı, sabit ikametgah sahibi olduğu, soruşturmanın geldiği aşama ve mevcut delil durumu itibariyle tutuklama tedbiri yerine adli kontrol tedbirinin uygulanmasının daha uygun olduğu’ gerekçesiyle 20 Şubat 2017’de tahliye edildi.

GEÇEN SENE EYLÜL’DE BERAAT KARARI VERİLDİ

Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Mustafa Özterzi hakkında, suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle 2 Eylül 2019’da beraat kararı verildi. Beraat kararının ardından dosyaya bakan cumhuriyet savcısı, hakimin KHK ile kapatılan YAR-SAV derneğine üye olduğu gerekçesiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu.

KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİ İHLALİ SÖZ KONUSU

İstinaf incelemesi sürerken AYM, ‘tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna’ karar verdi. Heyet, Özterzi’ye 27 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

TELEFON GÖRÜŞME KAYDI KUVVETLİ SUÇ BELİRTİSİ SAYILMAZ

Kararda, eski hakimin tenkil soruşturma veya davalarında adı geçen kişilerle telefon görüşmelerinin de suçlama konusu yapıldığı anımsatıldı ve ‘Görüşmelerin içeriğine ilişkin herhangi veri mevcut değildir. Bu durumda telefon görüşme kayıtları, örgütsel ilişki bakımından kuvvetli suç belirtisi sayılamaz’ denildi.

“AKP’li Fatma Betül Sayan, günlük 70 TL’ye mahkemelere adam getirtti”

Okumaya devam et

Gündem

“Oğlumun adını Tayyip Erdoğan koydum, yıllarca sana oy topladım, sonunda mahvettin beni!”

15 Temmuz sonrası müebbet hapis cezası alan tutuklu erlerden Cihan Aydın’ın annesi, “Erden darbeci olmaz” diyerek yaklaşık 4 yıldır tutuklu oğlunun serbest bırakılmasını istedi.

BOLD – Müebbet hapis cezası alan, tutuklu harbiyeli öğrenci ve er anneleri Ankara’da eylem yapmak istedi. Toplanan kalabalıktaki tutuklu 6 aylık er Cihan Aydın’ın annesinin, eylem için toplanan basın mensuplarına yaptığı konuşma sosyal medyaya düştü.

ERDEN DARBECİ OLMAZ

15 Temmuz gecesi darbeye katıldığı gerekçesiyle, müebbet hapis cezası alan, er Cihan Aydın’ın annesi yaklaşık 4 yıldır hapiste olan oğlunun ‘Erden darbeci olmaz’ diyerek serbest bırakılmasını istedi. Yaşlı kadın, oğlu tutuklanmadan önce Erdoğan hayranı, sıkı bir AKP’li olduğunu vurgulayarak, ”18 yaşındaki diğer oğlumun adı bile Tayyip Erdoğan” diye konuştu.

DEVLET CİĞERLERİMİ YAKTI

Oğlunun komutanları tarafından ‘tatbikat var’ diyerek kandırıldığını söyleyen Aydın’ın annesi, ”Erden darbeci mi olur? Bu devlet ciğerlerimizi yaktı Hala da yakıyor. Bu sesimizi Tayyip Erdoğan duysun artık” dedi.

SANA OY VERMİYORLAR DİYE BİR SENE ANNE BABAMA KÜSTÜM

AKP’li bir aileden geldiklerini anlatan dertli kadın, ”Buraya Tokat’tan geldim. Belki polisler bir şey demezler diye. Dört senedir benim çocuğum içeride. Her ay Silivri’ye gidiyorum. Doğru düzgün harçlığım bile yok. Ne yaptım ben size. 25 yıl oy topladım ben sana. Sonunda mahvettin sen beni. Anama babama küs kaldım, Tayyip’e oy vermiyorlar diye. Oğlumun adını Tayyip Erdoğan koymaz olaydım. Konuşturun bizi duysun Tayyip Erdoğan ne olur yani” ifadelerini kullandı.

Melek Çetinkaya ‘Gizemli Bünyamin’i anlattı

Okumaya devam et

Popular