Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Sosyal medyada tartışma konusu olan Altan imzasıyla yayınlanan yazı sahte çıktı!

Ahmet Altan’a ait olduğu iddiasıyla servis edilen “Kürtler” başlıklı yazının sahte olduğunu açıklayan Altan ailesi, bu yazıya “hukuken suçu olmayan birini içeride tutma gayreti” olarak tepki gösterdi.

BOLD- 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan 3 yıldan fazla bir süre tutuklu kaldıktan sonra Yargıtay’ın bozma kararı üzerine serbest kalan gazeteci Ahmet Altan, tahliyesinden bir hafta sonra tekrar tutuklanmıştı. Cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı açıklamalar ve gösterdiği duruş nedeniyle AKP medyası tarafından eleştirilen Altan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir üst mahkemeye yaptığı itirazla hakkında yeniden yakalama kararı çıkartıldı ve evinden alınarak cezaevine konuldu.

“HAPİSTEN NOTLAR” BAŞLIĞI İLE SERVİS EDİLDİ

9 Ocak tarihli ‘ulkedegundem’ isimli bir internet sitesinde Ahmet Altan’a ait olduğu ve tutuklu bulunduğu İstanbul Silivri Cezaevi’nden yazdığı iddia edilen ‘Kürtler’ başlıklı bir yazı yayımladı. “Hapisten notlar” başlığıyla paylaşılan yazının içeriğinde kullanılan ifadeler, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Ahmet Altan’ın kızı Sanem Altan ve kardeşi Mehmet Altan, söz konusu yazının sahte olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek’e konuşan Mehmet Altan, Altan imzasıyla servis edilen yazının Ahmet Altan’ın üslubuna hakaret olduğunu vurguladı. Yazının sahte olduğunu belirten Altan, pazartesi Ahmet Altan ile yapılacak görüşmenin ardından konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

“BU YAZI ALTAN’IN ÜSLUBUNA HAKARET!”

“Çok açık bir şekilde Ahmet ile uğraşıyorlar” diyen Mehmet Altan, “Ahmet’in hukuken tutuklanamaz bir durumu var. Bütün hukuka rağmen Ahmet’i tutuklayan birisi her şeyi yapabilir. Bunun arkasında bir irade var, bunlar kimdir nasıl uğraşır bilmiyorum. Belli ki birisi Ahmet’le hukuk dışı bir şekilde uğraşıyor. Bu çok açık.” ifadesini kullandı.

“Yarın avukatları Ahmet’le görüşecek ve ardından bir açıklama yapacağız” diyen Altan, “Tüm bunları hukuken suçu olmayan birini içeride tutma gayreti olarak değerlendiriyorum. Ama bu yazı her şeyden önce Ahmet Altan’ın yazı üslubuna hakaret olarak anılacak.” dedi.

“ONU KENDİNİZE BENZETEMEYECEKSİNİZ!”

Ahmet Altan’a ait olduğu iddia edilen yazının internette ve haber sitelerinde yayınlanmasının ardından, tepkisini Twitter hesabından dile getiren Ahmet Altan’ın kızı Sanem Altan, “Ne yaparsanız yapın. Onu kendinize benzetemeyeceksiniz! ‘Ahmet Altan yazdı’ denilen yazı, her şeyin başında yazıya ihanet bir metin, o ne çirkin cümleler, Ahmet Altan büyük bir yazardır, o yazının onun kaleminden çıkmadığı bu sebeple bile bellidir, inanmakta çıkarı olan inanır buna, net!” şeklinde tepki gösterdi.

Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest; Silivri Avlu Şarkıları Spotify’de yayınlandı

Medya

Ey milletvekilleri! bu düzenlemeye gerçekten evet oyu verecek misiniz?

Gazeteci Kazım Güleçyüz, milletvekillerine seslendi. “Gerçek suçlara tahliye yolu açan fakat masum bebekleri, anneleri, hasta ve yaşlıları kapsamayan düzenlemeye ‘evet’ diyecek misiniz” diye sordu.

BOLD – Son günlerdeki yazıları ve açıklamalarıyla ‘helalleşme’ çağrısında bulunan ve Ceza İnfaz Yasasındaki düzenlemenin genişletilmesinin helalleşme adına önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz sosyal medya hesabından milletvekillerine seslendi.

MİLLETVEKİLLERİNE HATIRLATMA

Bugün Meclis Genel Kuruluna gelmesi beklenen siyasi tutukluların ve gazetecilerin yararlanamayacağı düzenleme için Güleçyüz, ”Ey milletvekilleri! Uyuşturucu, hırsızlık, cinayet, yaralama, yağma-gasp, tecavüz, sahtecilik, dolandırıcılık, çete-mafya suçlarından hüküm giyenleri bırakıp masum bebekleri, anneleri, hasta ve yaşlıları içeride tutan bir düzenlemeye gerçekten “evet” oyu verecek misiniz?!!” ifadelerini kullandı.

ASIL ÖLÇÜT SUÇ ÖGESİ

Tutuklu ve hükümlüler arasında ayrım yapılmasının anayasaya aykırı olduğunu hatırlatan Güleçyüz, ”Terör suçlarında asıl ölçüt şiddet ögesi olmalı; Şiddet kullanmayan ve şiddete bulaşmayan söz, yazı, slogan ve eylemler, şiddet ve silah kullanımından ayrı tutulmalıdır” dedi.

TMO yurt dışından 250 bin ton ekmeklik buğday alacak

Okumaya devam et

Medya

‘Para Gündem’i RTÜK mü korona mı yayından kaldırdı?

Habertürk TV’de hafta içi sabahları yayınlanan Para Gündem programı bir süre yayından kaldırıldı. Moderatörlüğünü Ebru Baki’nin yaptığı program ile ilgili çeşitli iddialar gündeme geldi.

BOLD – Ebru Baki’nin sunduğu Para Gündem programına bir süre ara verildi. Program, koronavirüs yayınları yüzünden RTÜK tarafından, “Hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması” suçlamasıyla cezalandırılmıştı.

RTÜK’E TEPKİ

Cezaya tepki gösteren Baki, “En azından bu kadar emek, ceza ile sonuçlanmasaydı takdir, teşekkür beklemiyoruz ama bir de üzerine ceza yedik. Herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum. Çok haksız, adaletsiz buldum. Canım yandı” açıklaması yapmıştı. Bugün yayınlanmayan program için Ebru Baki, sosyal medya hesabından “Bir süre program olmayacak, Sonrası için sizi bilgilendireceğim. Sizinle olmak hep güç veriyor. Sağlıkla kalın… İyi olun” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ ARASI

Programa yorumcu olarak katılan Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir de sosyal medya hesabından, “Çok Kıymetli Habertürk izleyicileri ve Para Gündem müdavimi kadirşinas izleyicilerimiz; herhangi bir sorun yok. Pandemi nedeniyle programa kısa süre ara verdik. Sizleri habersiz bırakmayacağız ve en kısa sürede yine bir arada olacağız. Desteğiniz ve ilginiz için sonsuz teşekkürler” yazdı.

ÜNLÜ SUNUCU KORONAVİRÜS İDDİASI

Açıklamalara rağmen basında ara veren programa ilişkin çeşitli iddialar basında yer aldı. Bir iddiaya göre, RTÜK cezasının kurumda gerginliğe neden olduğu ve programın geri dönme şansının çok az olduğu yönünde. Bir başka iddia ise, Ebru Baki’nin yine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın sevenleri tarafından koronavirüse yakalandığı şeklinde yorumlanması.

Benzine dün 15 kuruş zam bugün 5 kuruş indirim

Okumaya devam et

Medya

Tutuklu gazteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç: Kantinler kapalı, hijyen yok

Cezaevlerindeki durumu paylaştığı için hakkında soruşturma açılan Hülya Oruç, tutuklu gazeteci eşinden aldığı bilgileri aktardı. Kantinlerin kapatıldığını, karantinaya alınanlar olduğunu söyledi.

BOLD – Tüm dünyada koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı ölümler artarak devam ediyor. Vaka ve ölüm sayısı gittikçe artan Türkiye’de salgın nedeniyle tartışmaların odağında ise infaz yasası bulunuyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen infaz düzenlemesinde siyasi tutuklular kapsam dışında bırakıldı. Düzenlemeye tutuklu aileleri tepki gösteriyor. Ağrı’nın Patnos ilçesinde bulunan L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, cezaevlerinde herhangi bir önlem alınmadığını söyledi.

“ZATEN LAĞIM KOKUSUNDA YAŞIYORUZ”

Son görüşmenin 4 Mart’ta gerçekleştiğini kaydeden Oruç, koğuşlarda hiçbir tedbirin alınmadığını aktardı. Tutukluların başlı başına bir hijyen problemi yaşadıklarını ifade eden Oruç, eşinin son görüşmede kendisine, “zaten bizim koğuşta korona dışında hijyen problemi var. Sürekli lağım kokusu ile yaşıyoruz. İstifra, mide bulantısı, ateşlenme ve halsizlikten yatıyoruz’ dediğini aktardı. Salgından kaynaklı hala tedbirlerin alınmadığını aktaran Oruç, “Aylardır hiçbir önlem, tedbir yok. İki haftada toplam 20 dakika konuşmuş oluyorum. Durumu nasıl, ne yapıyorlar, ne haldeler bilmiyoruz. Aziz’in 2 buçuk aydır doktor talebi var. Kabul etmiyorlar. Doktora çıkarılmayan insanların hasta olduğunu nasıl kontrol edilecek. Cezaevleri hiçbir şekilde güvenli değil” diye konuştu.

Tutuklu gazeteci Aziz Oruç

CEZAEVİNDEKİ DURUMU PAYLAŞTI DİYE SORUŞTURMA

Cezaevlerine önlem alınmadığına dair sosyal medyada paylaşım yaptığı için hakkında soruşturma başlatıldığını aktaran Oruç, “Bu devlet hasta tutukluları ölürken bıraktı. Mevcut durumda da bunu yapacaklar. Bu şekilde saklanmak için ‘salgını biz mi getirdik’ diyecekler. Salgını siz getirmediniz ama tutukluları korumak için hiçbir şey yapmadınız” dedi.

KANTİNDEN HİÇBİR ALIŞVERİŞ YAPAMIYORLAR

Eşi Oruç ile dün telefonla görüştüğünü aktaran Oruç, tutukluların 10 günden fazla hiçbir şekilde alış veriş yapamadıklarını belirtti. Sürekli alışveriş fişlerinin geri çevrildiğini dile getiren Oruç, “Aziz ile konuştuğumda durumlarının çok kötü olduğunu söyledi. Bir kalp hastası tutuklunun rahatsızlandığını, 10 gündür kendisinden haber alınamadığını söyledi. Cezaevinde karantinaya alınmış olabileceği düşünülüyor. Aziz cezaevinde hastalık söylentilerinin olduğunu, birkaç kişinin karantinada olduğu duyumu aldıklarını söyledi. Kaç aydır hiçbir önlemin alınmadığını, hijyenik olmayan koşullar içinde yaşadıklarını sürekli tekrarlıyordu” diye belirtti.

Aziz ve Hülya Oruç

SUSKUN KALMAYACAĞIZ

İnfaz yasasından yine siyasi tutukluların yok sayıldığının altını çizen Oruç, şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde eleştirilen İran gibi bir ülkede ayrım yapılmadan tutuklular serbest bırakıldı. Yıllardır demokratik bir ülkeden bahsediyor. Fakat kendi kurallarını çizen iktidarlar tarafından yönetiliyoruz. Bizler tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz. Susarsak hiç etkili olmayacağız. Herkes cezaevlerindeki sorunların çözümü için sesini yükseltmelidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu!

Okumaya devam et

Popular