Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Sosyal medyada tartışma konusu olan Altan imzasıyla yayınlanan yazı sahte çıktı!

Ahmet Altan’a ait olduğu iddiasıyla servis edilen “Kürtler” başlıklı yazının sahte olduğunu açıklayan Altan ailesi, bu yazıya “hukuken suçu olmayan birini içeride tutma gayreti” olarak tepki gösterdi.

BOLD- 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan 3 yıldan fazla bir süre tutuklu kaldıktan sonra Yargıtay’ın bozma kararı üzerine serbest kalan gazeteci Ahmet Altan, tahliyesinden bir hafta sonra tekrar tutuklanmıştı. Cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı açıklamalar ve gösterdiği duruş nedeniyle AKP medyası tarafından eleştirilen Altan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir üst mahkemeye yaptığı itirazla hakkında yeniden yakalama kararı çıkartıldı ve evinden alınarak cezaevine konuldu.

“HAPİSTEN NOTLAR” BAŞLIĞI İLE SERVİS EDİLDİ

9 Ocak tarihli ‘ulkedegundem’ isimli bir internet sitesinde Ahmet Altan’a ait olduğu ve tutuklu bulunduğu İstanbul Silivri Cezaevi’nden yazdığı iddia edilen ‘Kürtler’ başlıklı bir yazı yayımladı. “Hapisten notlar” başlığıyla paylaşılan yazının içeriğinde kullanılan ifadeler, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Ahmet Altan’ın kızı Sanem Altan ve kardeşi Mehmet Altan, söz konusu yazının sahte olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek’e konuşan Mehmet Altan, Altan imzasıyla servis edilen yazının Ahmet Altan’ın üslubuna hakaret olduğunu vurguladı. Yazının sahte olduğunu belirten Altan, pazartesi Ahmet Altan ile yapılacak görüşmenin ardından konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

“BU YAZI ALTAN’IN ÜSLUBUNA HAKARET!”

“Çok açık bir şekilde Ahmet ile uğraşıyorlar” diyen Mehmet Altan, “Ahmet’in hukuken tutuklanamaz bir durumu var. Bütün hukuka rağmen Ahmet’i tutuklayan birisi her şeyi yapabilir. Bunun arkasında bir irade var, bunlar kimdir nasıl uğraşır bilmiyorum. Belli ki birisi Ahmet’le hukuk dışı bir şekilde uğraşıyor. Bu çok açık.” ifadesini kullandı.

“Yarın avukatları Ahmet’le görüşecek ve ardından bir açıklama yapacağız” diyen Altan, “Tüm bunları hukuken suçu olmayan birini içeride tutma gayreti olarak değerlendiriyorum. Ama bu yazı her şeyden önce Ahmet Altan’ın yazı üslubuna hakaret olarak anılacak.” dedi.

“ONU KENDİNİZE BENZETEMEYECEKSİNİZ!”

Ahmet Altan’a ait olduğu iddia edilen yazının internette ve haber sitelerinde yayınlanmasının ardından, tepkisini Twitter hesabından dile getiren Ahmet Altan’ın kızı Sanem Altan, “Ne yaparsanız yapın. Onu kendinize benzetemeyeceksiniz! ‘Ahmet Altan yazdı’ denilen yazı, her şeyin başında yazıya ihanet bir metin, o ne çirkin cümleler, Ahmet Altan büyük bir yazardır, o yazının onun kaleminden çıkmadığı bu sebeple bile bellidir, inanmakta çıkarı olan inanır buna, net!” şeklinde tepki gösterdi.

Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest; Silivri Avlu Şarkıları Spotify’de yayınlandı

Medya

Berna Laçin Ahmet Hakan kavgası büyüyor: ‘Terbiye yoksunu üslup!’

Berna Laçin kendisi hakkında ”Dalga geçilmeyi, kınanmayı, ayıplanmayı ve küçümsenmeyi hakkediyor. Soruşturma moruşturma açmayın’ diyen Ahmet Hakan’a sosyal medyadan çok sert cevap verdi.

BOLD- Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Çoşkun, bugünkü köşesinde, Elazığ depremi sonrası yaptığı paylaşımlarla savcılığın hakkında soruşturma başlattığı, oyuncu Berna Laçin ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Ahmet Hakan, Laçin için ‘Dalga geçilmeyi, kınanmayı, ayıplanmayı ve küçümsenmeyi hakkediyor. Açmayın buna soruşturma moruşturma. Soruşturmanın da bir ciddiyeti olsun’ ifadelerini kullandı.

AZARLAYAN ÇOK MU OLDU

Berna Laçin, Ahmet Hakan’ın yazısına sosyal medya hesabından cevap verdi. Laçin, Kızılay hakkındaki eleştirileri yüzünden Ahmet Hakan’ın biri tarafından azarlandığını öne sürerek, paylaşımında şu ifadeleri kullandı, “Pes! Böyle bir yalan, böyle bir trolleme, böyle başkalarının lafınla dedikodu üretme çabası! Böyle aslına bakmadan salt çamur at yarışı! Böyle bir terbiye yoksunu üslup! N’oldu! Dün Kızılay’a azıcık laf söyleyince azarlayan çok mu oldu!”

Çin’den dönen Türk iş adamı ‘Corona Virüsü’ şüphesiyle hastaneye karantinayla getirildi

Okumaya devam et

Medya

Saray basın kartı iptal edilen gazetecileri ‘Art niyetli’ olmakla suçladı

BirGün ve Evrensel çalışanlarının, basın kartlarının tepkiler sonrası geri verilmesinin ardından, açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazeteleri ve çalışanlarını suçladı.

BOLD- E-devlet hesaplarında, basın kartlarının kullanım dışı olduğu bilgisi yer alan, BirGün ve Evrensel gazetesi çalışanlarının durumu geçen hafta basına yansımıştı. Gazete yönetici ve çalışanlarının e devlet ekran görüntüsünü alarak resmi kurumlara başvuruda bulunmuştu. Yapılan girişimlere rağmen söz konusu uygulamanın nedenine dair, gazetecilere bilgi verilmemişti. Uygulamanın ortaya çıkmasının ardından büyük tepki gelişirken iptal edilen kartlar e-devlet’te tekrar ‘kullanımda’ haline getirilmişti.

GAZETECİLERİ SUÇLADI: TERÖR ÖRGÜTÜYLE BAĞI VAR MI YOK MU BAKIYORUZ

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan bir açıklama geldi. İptal iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne süren Altun, “Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır” dedi.

Basın kartı başvuru sahiplerinin derinlemesine incelendiğini belirten Altun’un açıklaması şu şekilde: “Son günlerde bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemler, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra; genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapılmaktadır.

İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi açıktır ve güncel olarak başvuruları almaktadır. Başvuruların ardından değerlendirme süreci, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütülmektedir.

Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen “basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları” taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır.

İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir. Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür.

Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir. Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir. Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir.

Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır.”

 

Öğrencilere anonslu tehdit: ‘Yurttaki deprem çatlaklarını paylaşırsanız yurttan atılır, burs ve kredileriniz kesilir’

Okumaya devam et

Medya

“İstanbul’a 1 yıl lale ekmeyin tüm yer bilimleri projelerini finanse edersiniz”

Marmara çevresinde, depremler konusunda hayati önem taşıyan fakat finanse edilmediği için iptal edilen projelerin maliyetini soran gazeteciye, Profesör Cem Yaltırak’tan ‘laleli’ cevap geldi.

BOLD- Elazığ depreminin ardından, Marmara’da beklenen, İstanbul ve çevre illerde büyük yıkıma neden olabilecek, deprem tartışmaları yeniden alevlendi. Habertürk kanalındaki deprem özel programına katılan İTÜ’de Jeoloji Profesörü olan Cem Yaltırak, Marmara’da yaptıkları araştırmalar ile ilgili detayları izleyicilerle paylaştı.

DEPREM PROFESÖRÜNDEN LALELİ CEVAP

Yaltırak, bazı yer bilimi çalışmalarının da yetkililer tarafından finanse edilmediğini belirterek iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Programa katılan gazeteci Yenişafak eski çalışanı Habertürk muhabiri Çetin Çetiner’in, iptal edilen çalışmaların maliyeti sorması üzerine profesör Yaltırak’tan ilginç bir cevap geldi. Yaltırak, ‘İstanbul’a 1 yıl lale ekmeyin tüm yer bilimleri projelerini finanse edersiniz’ diye konuştu. Yaltırak’ın cevabı üzerine stüdyo bir süre sessizlik hakim oldu. İşte o diyalog;

“Tedbir alınmazsa bir İstanbul depreminde 150 bin kişi ölebilir”

Okumaya devam et

Popular