Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çocuk yetiştirmek için en uygun ülkeler: İsveç, Norveç ve Danimarka

ABD’de güvenlik, cinsiyet eşitliği, çevre, insan hakları gibi kıstaslar temelinde yapılan bir araştırmaya göre çocuk yetiştirmek için en elverişli ülkeler İsveç , Norveç ve Danimarka çıktı.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleştirilen bir araştırmaya göre çocuk yetiştirmek için en elverişli ülkeler İsveç, Norveç ve Danimarka olarak belirlendi.

İsveç de Danimarka ve Norveç gibi eğitim kalitesi ve insan hakları gibi konularda hayli gelişmiş bir ülke olarak kendini gösteriyor.

Araştırma güvenlik, cinsiyet eşitliği, çevre ve insan hakları gibi kıstaslar temelinde yapıldı.

ABD’Yİ GÜVENLİK AÇIĞI ALT SIRALARA ÇEKTİ

Euronews’ten Rahmi Gündüz’ün haberine göre Pennsylvania Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, sadece eğitim açısından bakılınca ilk sırada yer alan ABD, diğer önemli kıstaslar değerlendirildiğinde 18’inciliğe geriledi.

ABD’de dönem dönem yaşanan okul baskınları güvenlik probleminin en açık göstergelerinden biri olarak beliriyor.

Güvenlik kriteri açısından ABD’nin ancak 32’nci sırada yer alması, bütün kıstasların ortalaması alındığında ilk sıralarda yer almasına engel oldu.

KANADA’YI HOLLANDA, FİNLANDİYA, İSVİÇRE İZLİYOR

Araştırmaya göre, çocuk yetiştirmek için en ideal ülke sıralamasında Kanada 4’üncü sırada, gelirken, bu ülkeyi, Hollanda, Finlandiya, İsviçre, Yeni Zelanda, Avustralya ve Avusturya izledi.

İsrail, Akdeniz’den çıkardığı doğalgazı Mısır’a sevketmeye başladı

 

Dünya

ABD’de TikTok indirme yasağı geçici olarak askıya alındı

Sosyal medya kullanıcılarının TikTok uygulamasını yüklemeyi pazar günü yerel saatle 23.59’dan itibaren yasaklayan karar, yürürlüğe girmeye saatler kala Washington’da bir federal mahkeme tarafından geçici olarak askıya alındı.

BOLD – ABD’de federal bir yargıç, TikTok uygulamasının indirilmesine yönelik yasağı, geçici bir yürütmeyi durdurma emriyle askıya aldı. Uygulamanın, Apple App Store ve Android Google Play’den indirilmesi ABD’nin doğusundaki yerel saatle 23:59’dan itibaren bloke edilecekti. Uygulamayı bu saatten önce indirmiş olanlarsa, kullanmaya devam edebilecek, ancak uygulamayı telefonlarında silmişlerse, yeniden indiremeyecek ve güncellemelere erişemeyecekti.

TİKTOK KARARDAN MEMNUN

TikTok’tan yapılan açıklamada, karardan memnuniyet duyulduğu belirtildi ve haklarını korumaya devam edecekleri vurgulandı. Bir diğer Çin yapımı uygulama WeChat de bir hafta önce benzer bir yasakla karşı karşıya kalmış ve ABD mahkemeleri son dakikada yasağın uygulanmasını engellemişti.

“ULUSAL GÜVENLİK” GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Ticaret Bakanlığı, 18 Eylül’de “ulusal güvenliği koruma” gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in indirilmesinin yasaklanacağını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurmasının ardından, ABD Ticaret Bakanlığı 20 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok yasağını, 27 Eylül’e ertelemişti.

Trump yönetimi, Bytdance’in TikTok’un sahibi olmasının, kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğunu söylüyor. Beyaz Saray, TikTok’un Çin Komünist Partisi’nin “Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerinin kötücül amaçlarla toplanması” emrine uyması gerektiğini belirtiyor.

Bytedance ise bunu reddediyor ve TikTok’un kullanıcı bilgilerinin ABD ve Singapur’da tutulduğunu ve dolayısıyla, Çin yasalarına tabi olmadıklarını savunuyor.

Ancak şirket buna karşın, yasaklanma tehdidi karşısında, veri tabanı şirketi Oracle ve perakende devi Walmart’a yeni kurulacak TikTok Global adlı şirketten yüzde 20 hisse satmayı kabul etmişti.

Trump ise Bytedance’in kontrolü iki ABD şirketine vermediği herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söylemişti.

DÜNYA GENELİNDE 700 MİLYON KULLANICISI BULUNUYOR

TikTok, ABD’de 100 milyon, dünya genelinde ise 700 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylüyor.

ABD yönetimi, TikTok’a karşı iki başkanlık emri verdi. İlki, Apple ve Google’ın sanal uygulama mağazalarından indirilmesinin engellenmesini, diğeri de başkanın ulusal güvenlik kaygıları 12 Kasım’a kadar giderilmezse tamamen yasaklanmasını öngörüyor.

IFLC için hazırlanan Kovid-19 temalı video BM panelinde gösterildi

Okumaya devam et

Dünya

Donald Trump’ın şirketleri 10 yıl hiç vergi ödemedi!

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi beyannamelerini inceledi. Gazetenin 20 yılı aşkın bir dönemi mercek altına aldığı haberine göre Trump, ABD başkanı seçildiği yıl olan 2016’da ve görevdeki ilk yılı 2017’de sadece 750 dolar gelir vergisi ödedi.

BOLD – New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın son 20 yıldan uzun süreyi kapsayan vergi beyannamelerine dayandırdığı haberinde, Trump’ın seçimi kazandığı 2016 yılında ve seçildiği ilk yıl olan 2017’de sadece 750 dolar vergi ödediğini yazdı.

New York Times gazetesi, ABD Başkanı’nın son 15 yılın 10’unda şirketinin giderlerinin gelirlerinden yüksek olduğu gerekçesiyle hiç vergi ödemediğini öne sürdü.

Gazete bunun, “büyük ölçüde” şirketlerin zarar ettiklerini bildirmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Trump ise haberi yalanladı ve “tamamen sahte haber” dedi.

Trump, haberin yayımlanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Aslında ödedim ve vergi beyannamelerim hazırlanır hazırlanmaz göreceksiniz” dedi.

ŞİRKETLERİ SÜREKLİ ZARAR AÇIKLIYOR

2018’de yapılan kamuya açık vergi bildiriminde, Trump en az 434,9 milyon dolar gelir elde ettiğini söylemişti.

Gazete ise Trump’ın bu açıklamasının doğru olmadığını ve başkanın 47,4 milyon dolar zarar gösterdiğini yazdı.

New York Times ayrıca, Başkan Trump’ın golf sahaları ve otelleri gibi en büyük işletmelerinin “çoğunun” yıldan yıla milyonlarca dolar zarar bildirimi yaptığını iddia etti.

Gazete, Başkanın gelecek dört yılda vadesi dolacak 300 milyon dolarlık borçtan da şahsen sorumlu olduğunu bildirdi.

Gazete, Başkan Trump’ın işletmelerinin “lobiliciler, yabancı yetkililer ve başkanla yüz yüze görüşme, erişim ya da iyilik” isteyenlerden para aldığını da yazdı.

TRUMP, ABD BAŞKANLARININ GELENEĞİNİ BOZDU

ABD Başkanlarının, kişisel mali detaylarını yayınlaması yasal bir zorunluluk değil.

Trump, 1969-1974 yılları arasında ABD başkanı olan Richard Rixon’dan bu yana vergi beyannamelerini kamuoyuna açıklamayan ilk başkan.

Trump’ın vergi beyannameleri, 2016 seçim kampanyasında da tartışılan önemli konulardan biriydi ve Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce de yoğun şekilde tartışılıyor.

Trump’ın avukatlarından Alan Garten ise New York Times’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin “federal hükümete son 10 yılda 10 milyonlarca dolar vergi ödediğini ve 2015’te başkan adaylığını duyurmasından bu yana da milyonlarca dolar vergi ödemesi yaptığını” savundu.

Trump’ın vergi beyannameleri 2016 yılından bu yana seçim kampanyalarında gündeme gelen bir konu.

Pelosi’den seçimi kaybetmesi halinde görev teslimini reddeden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

Okumaya devam et

Dünya

İlham Aliyev Azerbaycan’da kısmi seferberlik ilan etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesinde gerilimin tırmanmasının ardından kısmi seferberlik ilan etti. Aliyev’in kararnameyi imzaladığı duyuruldu.

BOLD – Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimin savaşa dönüşmesinden korkulurken Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bir açıklama geldi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ülkede kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik kararname imzaladığı belirtildi.

İsviçrelilere AKP’nin insan hakları ihlalleri gösterildi

Okumaya devam et

Popular