Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çocuk yetiştirmek için en uygun ülkeler: İsveç, Norveç ve Danimarka

ABD’de güvenlik, cinsiyet eşitliği, çevre, insan hakları gibi kıstaslar temelinde yapılan bir araştırmaya göre çocuk yetiştirmek için en elverişli ülkeler İsveç , Norveç ve Danimarka çıktı.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleştirilen bir araştırmaya göre çocuk yetiştirmek için en elverişli ülkeler İsveç, Norveç ve Danimarka olarak belirlendi.

İsveç de Danimarka ve Norveç gibi eğitim kalitesi ve insan hakları gibi konularda hayli gelişmiş bir ülke olarak kendini gösteriyor.

Araştırma güvenlik, cinsiyet eşitliği, çevre ve insan hakları gibi kıstaslar temelinde yapıldı.

ABD’Yİ GÜVENLİK AÇIĞI ALT SIRALARA ÇEKTİ

Euronews’ten Rahmi Gündüz’ün haberine göre Pennsylvania Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, sadece eğitim açısından bakılınca ilk sırada yer alan ABD, diğer önemli kıstaslar değerlendirildiğinde 18’inciliğe geriledi.

ABD’de dönem dönem yaşanan okul baskınları güvenlik probleminin en açık göstergelerinden biri olarak beliriyor.

Güvenlik kriteri açısından ABD’nin ancak 32’nci sırada yer alması, bütün kıstasların ortalaması alındığında ilk sıralarda yer almasına engel oldu.

KANADA’YI HOLLANDA, FİNLANDİYA, İSVİÇRE İZLİYOR

Araştırmaya göre, çocuk yetiştirmek için en ideal ülke sıralamasında Kanada 4’üncü sırada, gelirken, bu ülkeyi, Hollanda, Finlandiya, İsviçre, Yeni Zelanda, Avustralya ve Avusturya izledi.

İsrail, Akdeniz’den çıkardığı doğalgazı Mısır’a sevketmeye başladı

 

Dünya

Trump’tan “Erdoğan’la beraber çalışıyoruz” açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin İdlib konusunu görüştüğünü anlattı. Trump, İdlib’te Erdoğan’la beraber çalıştıklarını kaydetti.

BERABER ÇALIŞIYORUZ

Reuters’in aktardığına göre Trump, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İdlib’deki gelişmeler hakkında konuştum” dedi. Trump’ın görüşmeye ilişkin, “Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdim. Sert bir adam fakat iyi bir ilişkimiz var. Yüz binlerce insanın orada öldürülmesini istemiyor. İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

 

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter güçleri: Silah ve mühimmat taşıyan bir Türk kargo gemisini vurduk

Libya’nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter güçlerinin silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği bir Türk kargo gemisini Trablus limanında bombaladığı ileri sürüldü.

BOLD – Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’den Trablus’a silah ve mühimmat taşıyan bir kargo gemiyi hedef aldıklarını açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu tarafından yapılan açıklamada “Trablus limanında demirli silah ve mühimmat dolu Türk gemisi bu sabah vuruldu” denildi.

Anadolu Ajansı da Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus Limanı’na roketli saldırı düzenlediğini duyurdu ancak haberde Türk gemisine dair bir bilgi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

AB Türkiye’yi vergi cenneti kara listesine almadı

Avrupa Birliği (AB) vergi cenneti kara listesine Panama, Palau, Seyşeller ve Cayman Adaları’nı ekledi. Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için ek süre tanıdı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları vergi cenneti kara listesine Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu ekledi. Bu listeye Türkiye’nin de eklenmesinin gündeme gelmesine rağmen, bakanlar Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için süre verdi.

2017 yılında şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi giderlerini düşürmek için kullandıkları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkarılmasının akabinde oluşturulan listede şu anda toplamda 12 bölge bulunuyor. Listede Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu’nun yanı sıra üç ABD bölgesi Amerikan Samoa, Guam ve ABD Virjin Adaları yer alıyor.

Listede olanlar itibar kaybına uğrama, finansal işlemlerde daha fazla incelemeye tabi olma ve AB fonlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili AB belgesine göre Türkiye, tüm AB ülkelerine vergi bilgilerinin otomatik olarak aktarımını gerçekleştiremedi, ancak veri paylaşımına izin verecek yasal değişiklikleri kabul etmesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verildi.

SİYASİ NEDENLERLE TÜRKİYE LİSTEYE ALINMADI

Diplomatlar, Türkiye’nin en büyük Türk nüfusuna sahip olan AB ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de vergi bilgilerini paylaşmadığını söyledi.

Türkiye, söz konusu gereklilikleri yerine getirmesi için kendisine bir yıllık süre verilmesine rağmen, bu yasaları parlamentodan geçirmeyi başaramadı.

İki yetkili, kararın AB’nin liste oluşturma sürecine zarar verebilme riski bulunmasına rağmen siyasi nedenlerle alındığını söyledi. Bir diplomat, “Türkiye’nin bizim için önemli olan birçok siyasi alanında rol oynadığını unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

AB vergi şeffaflığı konusunda Türkiye’yi kara listeye almayı erteledi

Okumaya devam et

Popular