Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Wikipedia Erdoğan’ı kızdıran başlığı silmiş

Wikipedia’nın iki yıl sonra erişime açılmasının altından ilginç bir gelişme çıktı. Tayyip Erdoğan, “kendi kendine darbe yapan liderler” listesinden silinmiş.

BOLD – Wikipedia iki yıl süren yasağın ardından Türkiye’de yeniden erişime açıldı. Ancak Erdoğan’ı kızdıran paylaşımın Wikipedia’dan silindiği görülüyor.

15 Temmuz 2016 Türkiye’de tarihin en önemli kırılma anlarından biriydi. Erdoğan’ın “Allahın lütfu” dediği o gece başarısız bir darbe girişimi oldu. Ardından Erdoğan Türkiye’de tüm yetkileri eline topladı.

Dünyanın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia, 15 Temmuz’u diktatörlerin tüm yetkileri ellerine alabilmek için yaptıkları “kendine darbe” (Self-Coup) listesine aldı.

Ardından Erdoğan Rejimi, Wikipedia’ya Türkiye’de erişim engellendi. Türkiye’de Erdoğan’a muhalif yayın yapan sitelerin yasaklanması yaygın bir uygulama.

Ekim 2019 itibariyle de Türkiye’de erişime engellenen internet sitesi sayısı 288 bin 310.

Wikipedia bu listeye eklenen en büyük web sitesiydi.

Wikipedia avukatlarının 2 yıl süren mücadelesinin ardından Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın açılmasına hükmetti.

İki üyesi tutuklu ve Erdoğan tarafından atanan üyelerden oluşan Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir karar verebilmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Ancak gerçek kısa sürede ortaya çıktı.

Wikipedia’da yeralan “kendine darbe yapan liderler listesinden” Erdoğan çıkartılmıştı.

Erdoğan’ı kızdıran başlıktaki bu değişiklikle birlikte “Kendine karşı darbe yapanlar” listesinin “Soğuk Savaş Sonrası” bölümünde 13 kişi kaldı. Güncellemeyle listeye Maduro girdi, Erdoğan çıkartıldı.

KONTROLLÜ DARBE

Wikipedia’nın yaptığı bu otosansür Türkiye için yeni değil. 2019 yılında Netflix de cinsel içerikler nedeniyle Türkiye’de televizyonları denetleyen RTÜK isimli kurumun çatısına alındı. Netflix önce buna karşı çıksa da ardından kapatılma tehditleri sonrası kabul etti.

Twitter da sansür konusunda Türkiye’yle işbirliği içinde ve binlerce Twitter profilinin Türkiye’de erişimi engellenmiş durumda.

Özellikle 15 Temmuz’la ilgili soru işaretlerini aydınlatmaya yönelik yayınlar Türkiye’de hızla erişim engeliyle karşılaşıyor. Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz kontrollü darbeydi” sözü de buna dahil.

KENDİNE DARBE NEDİR?

Kendi kendine darbe, bir devlet liderinin, yönetime yasal yollarla gelmiş olmasına rağmen, ülkenin yasama organını feshederek ya da güçsüz bırakarak, kanuna aykırı düzeyde güç sahibi olabilmek için bir ayaklanma ya da askeri darbe planlaması, sonra da bunu bastırarak bütün yetkileri devralmasına deniyor. Kendine darbenin ardından lider, mevcut anayasayı ortadan kaldırıyor ya da tamamen değiştirerek yeni bir sistem getiriyor. Aynı zamanda bağımsız mahkemeler de devre dışı bırakılıyor.

Beren Saat: Wikipedia’nın kapatılması ülke adına utanç kararı

Gündem

Türkiye’de 29 Mayıs koronavirüs bilançosu: Can kaybı 4 bin 489

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 489’a yükseldi.

BOLD – Fahrettin Koca, son 24 saatte bin 141 Kovid-19 tanısı konulduğunu, 28 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 162 bin 120 ve can kaybının 4 bin 489 olduğunu bildirdi. Bin 594 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısının 125 bin 963’e ulaştığını duyurdu. Bugün 36 bin 155 test yapıldı, bin 141 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Okumaya devam et

Gündem

Şevket Çoruh’tan Sabah yazarına IBAN’lı karşılık

Tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Şevket Çoruh, Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in özel tiyatroların dayanışma amacıyla yürüttükleri kampanyayı eleştirmesine “Biz Bize Yeteriz” kampanyası üzerinden cevap verdi.

BOLD– Sabah yazarı Mevlüt Tezel, tiyatrocuların başlattığı “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasını “Hiç mi kenara bir şey koymadınız?” diye eleştirince Şevket Çoruh’tan ““Hiç mi kenara para koymadınız? Halka IBAN gönderiyorsunuz?” şeklinde bir karşılık geldi.

“KENARA PARA KOYMADINIZ MI” ATIŞMASI

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel yazısında, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta perde kapatan tiyatrocuların dayanışma amacıyla başlattıkları “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasından bahsetti.

Tiyatro emekçilerinin; devlet ödeneği, vergi muafiyeti, fatura ödemelerinin dondurulması, salon kiralarının ve prim borçlarının devlet tarafından karşılanması, tüm tiyatro emekçilerine bireysel maddi destek sağlanması yönünde talepleri olduğunu belirten Tezel, film yapımcılarının dijital platformlara eser satarak, dizi çekerek bir şekilde ayakta durabildiğini ama bu imkandan mahrum olan özel tiyatroların desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdiği yazısında tiyatroculara da serzenişte bulundu.

Tezel’in yazısında geçen “Salgından önce özel tiyatrolar altın çağını yaşıyordu, bazı oyunlara 100-150 liraya bilet bulunamıyordu, devlet yine yardım yapsın ama kuzum siz de hiç mi kenara para koymadınız?”ifadeleri tepki topladı. Şevket Çoruh’un tepkisi ise en dikkat çekici olandı.

Şevket Çoruh’un Mevlüt Tezel’in sözlerine, cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına göndermede bulunarak verdiği “Hiç mi kenara para koymadınız Ülke altın çağını yaşarken halka iban gönderiyorsunuz” karşılığı kısa sürede binlerce kullanıcı tarafından retweetlendi.

Okumaya devam et

Gündem

Kilise saldırganı adli kontrolle serbest kaldı

Üsküdar Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin giriş kapısındaki haçı kırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mazlum D. tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BOLD – İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mazlum D. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheli, savcılık ifadesi sonrası ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

ŞEKER HASTASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ RAHATSIZLIĞINA ATIF YAPTI

Mazlum D. hakimlik ifadesinde, şeker hastası olduğu için çalışamadığını, bir anlık bir şey olduğunu, rahatsızlığının etkisiyle haçı kırdığını savundu. Olayın altında herhangi bir sebep bulunmadığını ileri süren Mazlum D., hiçbir kişi veya yapıyla bağı olmadığını, pişman olduğunu söyledi. Savcılığın tutuklama talebini reddeden hakimlik, şüpheliyi adli kontrolle salıverdi.

Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı avukatına ölüm tehdidi

Okumaya devam et

Popular