Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Le Monde Müslüman azınlıklara yönelik zulme karşı Batı’nın suskunluğunu yazdı: Para için susuyorlar!

Çin, Hindistan ve Myanmar’da Müslüman azınlıklara yönelik zulüm her geçen gün artıyor. Batı’nın sessizliğinin arkasında ise sadece para var.

BOLD – Fransız Le Monde gazetesi, hafta sonu baskısının editöryal yazısını Çin, Hindistan ve Myanmar’da zulüm gören Müslüman azınlıklara karşı dünyanın tepkisizliğine ayırdı. Euronews’te yer alan habere göre, yazıda “Bu ülkelerdeki Müslüman azınlıkların durumu göz önüne alındığında ne Batı’nın seçici öfkesi, ne de Arap ülkelerinin ilgisizliği haklı gösterilemez” ifadeleri kullanıldı.

“Çin’deki Uygurları, Hindistan’daki Müslümanları, Myanmar’daki Rohingyaları gerçekten kim önemsiyor?” sorusu yöneltilirken bu üç Asyalı azınlığın ortak noktalarının “Müslüman olmaları, zulme uğramaları ve neredeyse unutulmaları” olduğuna dikkat çekildi.

KİTLESEL HAPİS POLİTİKASI

Çin’in Doğu Türkistan’da bir milyon kadar Müslüman Uygur’u gözaltı merkezlerinde tuttuğunu hatırlatan Le Monde, Çin’in “Terörle mücadele maskesi altında kitlesel bir hapis politikası güttüğünü” söyledi.

Yazıda, Hindistan’da Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen altı dini azınlığa mensup kişilere vatandaşlık yolunu açan, ancak aynı kapsamdaki Müslümanları saf dışı bırakan vatandaşlık yasası değişikliğinin parlamentonun alt kanadında kabul edildiği belirtildi.

BENZERİ OLMAYAN ŞİDDET EYLEMLERİ

Myanmar’daki Müslümanlara gelince, 750 bin Arakanlı Müslümanın, cinayet, tecavüz ve evleri yıkmakla suçlanan “güvenlik güçleri” tarafından benzeri görülmemiş şiddet eylemleriyle Bangladeş’e sürüldüğü ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu ve ABD’nin zaman zaman Doğu Türkistan’daki, Birleşmiş Milletler’inse Myanmar’daki insan hakları ihlallerini kınadığına yer verilen yazıda, giderek Çin’den daha fazla finansal kaynak almaya başlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Uygurlar konusunda ihtiyatlı kalmayı tercih ettiği belirtildi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ PAZARI

Özellikle Çin ve Hindistan’ın Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerine Batılı güçlerin sağır kalmasının nedenini Le Monde, dünyanın en büyük iki pazarını gücendirmeme isteğine dayandırıyor.

Le Monde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir gibi Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerin bu “drama” karşı ilgisizliğinin “daha sorunlu” yorumu yapıyor.

Arap ülkelerinin kendileri gibi Müslüman Sünni olan Uygurlar, Hindistanlı Müslümanlar ve Arakanlılar ile dayanışma eksikliğinin “Ekonomik hesaplardan kaynaklanıyor olabileceği” belirtiliyor. Yazıda, bu ülkelerin Çin ile ekonomik bağlantılarına vurgu yapılıyor.

ELEŞTİRİLERDEN KORKUYORLAR

Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerin, zulme uğrayan Müslümanlarla dayanışma içine girdikleri takdirde, kendi ülkelerindeki azınlıkların durumuna dair eleştirilere maruz kalabileceği ve değerlendirmesinde bulunuyor.

Yazı, “İnsan hakları bölünemez ve Müslüman azınlıklar yalnızca kendi dininden olanların değil, bu değerleri savunduğunu söyleyen tüm devletlerin, insan haklarına saygısını garanti eden tüm uluslararası kuruluşların korumasına güvenmelidir” ifadeleriyle son buluyor.

Dünya

Yunanistan ordusu alarma geçti: Bulgaristan sınırda tedbirleri arttırdı

Türkiye’nin ‘mülteci’ açıklaması sonrası Yunanistan’da ordu alarma geçti, sınır devriyeleri artırıldı. Bulgaristan da sınırda güvenlik önlemlerini arttırdı. Sofya, sınıra bin ek asker gönderme kararı aldı.

BOLD – Türkiye’nin İdlib’de 33 şehit verilmesinin ardından AKP’ Sözcüsü Ömer Çelik’in “Artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” demesi ve bir hükumet yetkilisinin mültecilerin Avrupa ülkelerine geçişine engel olunmayacağı yolundaki Reuters haber ajansına açıklamasından hemen sonra Yunanistan Silahlı Kuvvetleri alarm durumuna geçti.

Yunanistan hükumeti; Genelkurmay Başkanı, Dışişleri, Savunma ve göçmenlerden sorumlu bakanlarının da katıldığı bir olağanüstü toplantı yaptı.

Toplantıda, Türkiye’den gelen bu “gayrı resmi” ve isim verilmeden yapılmış açıklamaların gerçek olup olmadığını ilk elden görebilmek amacıyla, kara ve deniz sınırlarındaki devriye birliklerinin artırılarak teyakkuz durumuna geçirilmesine karar verildi.

Ajanslar Türkiye’nin Ege sahillerinden şişme botlarla Yunanistan’a ait adalara geçen mültecilerin fotoğraf ve görüntülerini yayınlarken, bir grup mültecinin de Trakya’da Pazarkule’nin karşısındaki Yunanistan’a ait Kastanyes kapısını zorladıkları bildirildi.

Karada ve denizde önlemleri arttırdığını açıklayan Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

KOMUTANLARDAN MİDİLLİ VE MERİÇ’E ZİYARET

Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın derhal Meriç Nehri sınırına gittiği, Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın ise Midilli Adası’na teftiş ziyareti gerçekleştireceği belirtildi.

Bu son gelişmelerden sonra Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve kurmaylarının bir yandan NATO diğer yandan Avrupa Birliği yetkilileriyle doğrudan temasa geçtiği açıklanırken, Yunanistan basını “Türkiye mülteci bombasının fünyesini çekti” şeklinde haber başlıklarına yer verdi.

Yunan basınında ayrıca Türkiye’nin “mültecileri rehine tuttuğunun ve Avrupa’ya karşı şantaj olarak kullandığının resmen kanıtlandığı” yolunda yorumlar da yer aldı.

Türk basını Yunanistan’ın Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermediğini duyurdu. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu.

BULGARİSTAN SINIRDA GÜVENLİĞİ ARTTIRDI

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Türkiye’deki göçmenlerin Avrupa’ya geçmek için sınırlara ilerlediği haberlerinin ardından, Türkiye sınırındaki güvenliği artırdıklarını açıkladı.

Boyko Borissov, hükumet toplantısında yaptığı açıklamada, “Çok sayıda toplanma olduğuna dair elimizde bilgiler var. Sınırı en üst düzeyde kontrol ediyoruz” dedi.

Borissov, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

SOFYA, SINIRA EK ASKER GÖNDERİYOR

Bulgaristan Savunma Bakanı Krasimir Karakachanov, sınıra takviye 1000 asker ve mühimmat göndermeye hazır olduklarını söyledi. Bulgar Bakan ayrıca sınır polisinin 30 kişilik iki göçmen grubunun Bulgaristan’a girişine engel olduğunu açıkladı.

ABD’den Türkiye’ye destek açıklamaları: Graham’dan ‘uçuşa yasak bölge’ çağrısı

Okumaya devam et

Dünya

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü: Yakın zamanda bir araya gelecekler

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı. İkilinin yakın zamanda bir araya gelecekleri belirtildi.

BOLD – Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonda görüştüğünü açıkladı.

Kremlin’den yapılan açıklamada iki liderin yakın zamanda bir araya gelmek için tarih konusunda uzlaşmaya çalışacaklarını ve İdlib’deki gelişmelerden iki liderin de endişe duyduğu belirtildi.

Rus Ria Haber Ajansı, Erdoğan ve Putin’in İdlib’deki durumun normalleşmesi için ek önlemlerin alınması konusunda uzlaştığını duyurdu.

Erdoğan ve Putin, 3 Şubat’ta 7’si asker 8 Türk vatandaşının İdlib’de Suriye ordusu saldırısında öldürülmesinin ardından 4 Şubat’ta ve daha sonra 12 ve 21 Şubat’ta da İdlib mutabakatlarının uygulanması için telefon görüşmeleri yapmıştı.

LAVROV: ERDOĞAN, PUTİN’İ TELEFONLA ARADI

Lüksemburg Dışişleri Bakanı ile ortak bir basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 33 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Lavrov, Türk askerlerin ölümüne ilişkin, “Rusya ‘bu tür trajedilerden’ uzak durmak istiyor” dedi.

Telefon görüşmesinin Ankara’nın inisiyatifiyle yapıldığını belirten Lavrov, Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Rus Bakan, Moskova’nın Suriye’de konuşlanan Türk askerlerinin güvenliğini sağlamak için her şeyi yaptığını söyledi.

Lavrov, “İdlib’deki gerilim azaltma bölgesinde yapılması gerekenler konusunda Türk ve Rus devlet başkanlarının mutabık kaldığı anlaşmalara bağlı olduğumuzu yeniden teyit ediyorum. Muhaliflerin teröristlerden ayrılması, bu bölgenin iç kısmının silahtan arındırılması ve Suriye ordusu ile Rus ordusuna ait bölgelerin hedef alınamamasının sağlanması, bu bölgeden geçen karayolunun kullanımının engellenmemesi. Türk ortaklarımızla birlikte asıl amacımız bunlar.”

SURİYE’DEKİ TERÖRİSTLERE TAVİZ VERİLMEYECEK

Çarşamba günü Ankara’da Türk-Rus heyetleri arasında başlayan görüşmelerin cuma günü de devam edeceğini belirten Lavrov, Türkiye’nin, Türk askerlerinin İdlib’deki varlığıyla ilgili Moskova’yı bilgilendirmediğine yönelik söylemi tekrarladı.

Lavrov, “Suriye ordusunun İdlib’deki teröristleri durdurma hakkı vardır. Rusya, Suriye ordusunun bunu yapmasına engel olamaz, Türkiye ile de sürekli iletişim halinde. Rusya Türkiye ile uzlaştığı İdlib anlaşmalarına hâlâ bağlı ancak Türkiye de bu anlaşmaları uygulamaya başlamalı. Suriye’deki teröristlere taviz verilmeyecek” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Uçaklarımız Türk askerinin vurulduğu operasyonda yer almadı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da koronavirüs nedeniyle cuma hutbeleri iptal edildi: 4 milletvekili daha hastalandı

Çin’de koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı. Virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İran’da cuma hutbeleri iptal edildi.

BOLD – Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre son 24 saatte 44 kişi yaşamını yitirirken, 327 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.

Yaşanan can kayıplarının 41’i Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de 2, Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde 1 kişi yaşamını yitirdi.

Bu kapsamda toplam ölü sayısı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 790’a yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı da 7 bin 952’sinin durumu ağır olmak üzere 78 bin 824’e çıktı.

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 308’e, müşahede altındaki kişilerin sayısı 65 bin 225’e geriledi. Covid-19’dan taburcu edilen kişilerin sayısı da 36 bin 117’ye ulaştı.

Ayrıca virüs bulaşan kişi sayısı Çin ana karası dışında, Hong Kong’da 93’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

İRAN’DA CUMA HUTBELERİ İPTAL EDİLDİ

İran, Çin dışında koronavirüsten can kaybının en fazla olduğu ülke konumunda bulunuyor.

İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e vaka sayısı da 388’e yükseldi.

İran devlet televizyonu, başkent Tahran dahil bazı kentlerde Cuma namazı hutbelerinin koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

4 MİLLETVEKİLİ DAHA HASTALIĞA YAKALANDI

Ülkede cumhurbaşkanı yardımcısı, sağlık bakanı yardımcısının ardından 4 milletvekilinde de virüs tespit edildi. İki milletvekilinde virüs tespit edilmesinin ardından meclisteki 30 milletvekili test yaptırdı. Bu testlerde 4 milletvekilinde virüs tespit edildi.

Virüs ülkede hızla yayılırken Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve son olarak Cumhurbaşkanı Kadın ve Aileden Sorumlu Yardımcısı Masume İbtikar’a Covid-19 teşhisi konulmuştu.

İran, Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı.

Yetkililer, kentleri ve mahalleleri karantina altına alma planlarının olmadığını ancak sinemalar, kültürel etkinlikler ve konferanslara getirilen geçici yasakların süresinin bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

NİJERYA’DA İLK VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Sahraaltı Afrika’da ilk kez Nijerya’da görüldü.

Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, ülkede ilk Covid-19 vakasının 25 Şubat’ta İtalya’nın Milano kentinden Lagos’a gelen bir İtalyan vatandaşında tespit edildiğini belirtti.

Ehanire, İtalyan vatandaşının Lagos’taki Bulaşıcı Hastalık Hastanesi’nde karantina altına alındığını ifade etti. Covid-19, Afrika kıtasında ilk olarak Cezayir ve sonra da Mısır’da görülmüştü.

MOĞOLİSTAN DEVLET BAŞKANI KARANTİNAYA ALINDI

Moğolistan Devlet Başkanı Battulga Khaltmaa ile diğer hükümet görevlilerinin Çin ziyareti sonrası ülkelerine dönmelerinin ardından koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle 14 gün karantinaya alındı.

Perşembe günü Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsogtbaatar Damdin ve diğer Moğol siyasilerle Pekin’e gelen Khaltmaa, koronavirüs salgının çıktığı dönemden bu yana Çin’e resmi ziyarette bulunan ilk devlet başkanı olmuştu.

Khaltmaa, yapılan resmi temaslarda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Kıçiang (Li Keqiang) ile bir araya gelmişti.

Moğolistan devlet ajansı Montsame, Çin ziyaretinde bulunan Moğol yetkililerin önlem amacıyla karantinaya alındığını yazdı.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Okumaya devam et

Popular