Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya Zirvesi başladı: Hafter ve Es Serrac fotoğrafta yok

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Libya Zirvesi, davetli liderlerin katıldığı aile fotoğrafı çekimi ile başladı. Fotoğraf karesinde çatışan taraflar General Halife Hafter ve Fayez El Serrac yer almadı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’in (BM) kabul ettiği hükumetin başkanı Fayez El Serrac ile Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter arasındaki savaşın seyrine ilişkin Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen zirve başladı.

Libya Zirvesi’ne katılan liderler aile fotoğrafı çektirdi. Fakat karede çatışmaların tarafı Hafter ve Es Serrac yer almadı.

ERDOĞAN MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ İLE AYNI KAREDE

Zirveye katılan liderler şöyle: Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Başbakanı Li Kıçiang, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Birleşmiş Milletler’in Libya Temsilcisi Ghassan Salame, AB, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri.

GEÇ DAVET EDİLEN VE ÇAĞRILMAYAN FAS’TAN TEPKİ

Tunus’un ‘geç davet edildiği’ gerekçesiyle katılmadığı konferansa hiç çağrılmayan Fas da ‘katılım ilkelerini ve kıstaslarını anlayamadık’ çıkışıyla eleştirisini ortaya koydu.

Hafter’in en büyük destekçisi Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda masaya oturup anlaştığı Güney Kıbrıs ve Yunanistan da davet edilmedi.

ATEŞKES, SİYASİ ÇÖZÜM, SİLAH AMBARGOSU GÜNDEMDE

Konferansta kalıcı ateşkesin sağlanması, siyasi çözüm sürecinin başlaması, silah ambargosu kararının uygulanması için atılacak adımlar ele alınıyor.

Erdoğan ile Rus mevkidaşı Putin, zirve başlamadan İdlib ve Libya’daki ateşkes süreçlerini görüşmek üzere bir araya geldi.

TÜM İSTENİLENLER OLMASA DA ATEŞKES SAĞLANDI

Libya konusunda Erdoğan, “Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Beklentilerimizin tümünü karşılamamakla birlikte ateşkes anlaşmasını imzaladık” dedi.

Rus lider ise, “Bir takım olayların olmasına rağmen taraflar yine de bize kulak verdiler, ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu” ifadelerini kullandı.

İşte dolandırıcıların en çok kullandığı 3 sinsi yöntem!

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, koronavirüsüne yakalandı

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın da yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı.

BOLD-Türkiye’nin sınır komşusu İran’da Koronavirüsü vakaları, kabinede yayılmaya başladı. İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını duyurmuştu. İran’da bir Tahran milletvekilinde de koronavirüse rastlandığı belirtilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın yeni tip koronavirüse yakalandı. Çin’den sonra koronavirüs salgınının en fazla görüldüğü yer olan İran’da ölü sayısı 24’e yükseldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, karantina uygulamasına gitmeyeceklerini açıklamıştı. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok ülke İran’a uçuşları durdurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Bugüne kadar vatandaşlarımızdan 26’sı hayatını kaybetti. Vaka sayısı 245’e çıktı” bilgisini verdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, bu sabah, ülke genelinde koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısını 22, vaka sayısını ise 141 olarak duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının İran, İtalya ve Güney Kore’de “ani” artışından “derin endişe” duyduklarını belirtmişti.

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 14’e ulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de Midilli ve Sakız adalarında halk yeni mülteci kamplarını protesto etti

Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

BOLD – Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan ada halkıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Midilli Bölgesi Valisi Kostas Muçuris ve Batı Midilli Belediye Başkanı Tahiarkis Verros da protestolara katıldı.

Midilli’de iki gündür devam eden protestolara 1000 kadar kişi katıldı.

Sakız adasında ise hükümetin Pazartesi günü sabaha karşı adaya gizlice iş makinesi ve yüzlerce polis sevk etmesine öfkelenen 2 bin kadar kişi, polis memurlarının kaldığı oteli bastı. Polis sözcüsü, adada sekiz polis memurunun yaralandığını açıkladı.

ADALARDA 42 BİNDEN FAZLA MÜLTECİ VAR

Uluslararası Kurtarma Komitesi adlı yardım örgütünün Yunanistan sorumlusu Dimitra Kalogeropulu, “Protestolar sürpriz olmadı. Yerel halk, adalarının dev bir hapishaneye dönüştüğünü düşünüyor. Aşırı kalabalık nedeniyle mülteciler tehlikeli koşullarda yaşıyor” diye konuştu.

Yunan Hükümeti’ne göre adalarda halihazırda 42 bin 568 mülteci var.

Hükümet, Midilli ve Sakız’ın yanı sıra, Sisam, İleryoz ve Kos adalarında da yeni mülteci kampları inşa edileceğini açıklamıştı.

Muhalifler stratejik konumdaki Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan geri aldı

Okumaya devam et

Dünya

Alman Anayasa Mahkemesinden ‘stajyer avukata başörtüsü yasağı’na onay

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşının 2017’de yaptığı başvuruyu karara bağlayan Alman Anayasa Mahkemesi, stajyer avukatların mahkeme salonlarında başörtüsü takmalarını yasakladı.

BOLD Almanya’da Anayasa Mahkemesi stajyer avukatlara mahkeme salonlarında uygulanan başörtüsü yasağının anayasaya uygun olduğuna hükmetti.

Kararda, yasa koyucunun tercihinin, söz konusu eğitim kapsamında dünya görüşü ve din açısından tarafsız bir davranış sergilenmesi yükümlülüğüyle ilişkili olduğu belirtildi. Dolayısıyla bu tercihe anayasal bakımdan riayet edilmesi gerektiği kaydedildi.

Federal Anayasa Mahkemesi kararında, söz konusu yükümlülüğün her ne kadar başvurucunun dini özgürlüklerine ve temel haklarına müdahale anlamı taşısa da meşru olduğunu ifade etti.

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşı 2017 yılı başında Hessen eyaletinde avukatlık stajına başlamıştı. Stajyer avukat, mahkeme salonunda başörtüsü taşımak istemiş ancak eyalet yasalarının iki yıllık avukatlık stajı sırasında başörtüsü takılmasına izin vermemesi nedeniyle bunu yapamamıştı.

Federal Anayasa Mahkemesi 2015 yılında öğretmenler için ise genel bir başörtüsü yasağının anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.

Almanya Anayasa Mahkemesi ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Okumaya devam et

Popular