Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İGDAŞ alacaklarını toplayabilmek için fatura taksitlendirme kapısını tekrar açtı

İBB iştiraki İGDAŞ, ekonomik sıkıntı sebebiyle borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar için kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını yeniden başlattı. 13 banka ile anlaşıldı.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İGDAŞ, her kış düzenlediği doğal gaz fatura ödemelerinde, kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını tekrar başlattı. İGDAŞ, bu yıl için 13 banka ile anlaştı.

MAYIS AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

31 Mayıs 2020’ye kadar devam edecek uygulamada bankaların taksitlendirmeleri şu şekilde;

Akbank, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası 100 lira üzeri faturalara vade farksız kredi kartına 3 taksit uyguluyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası 100 ila 2 bin lira arası, Vakıfbank 100 ila 20 bin lira arası faturaları 3 taksite bölüyor.

HALKBANK SADECE VEZNE ÖDEMESİNE İMKAN VERİYOR

Alternatif Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Şekerbank, TEB bir alt sınır olmaksızın tüm faturalara, QNB Finansbank ise 3 bin liraya kadar faturalara vade farksız kredi kartına 2 taksit uyguluyor.

Halkbank 100 ila 50 bin lira arası faturalara 4 taksit uyguluyor. Halkbank kredi kartıyla sadece İGDAŞ veznelerinden yapılan ödemeler kampanya dahilinde taksitlendirilirken, diğer banka kredi kartlarıyla hem İGDAŞ vezneleri, hem de internetsubesi.igdas.com.tr adresi üzerinden online yapılan ödemeler taksitlendirilebiliyor.

AYRINTILAR İGDAŞ’IN İNTERNET SİTESİNDE

Katılım şartları ve üst limitleri bankadan bankaya farklılık gösteren kampanya hakkında daha detaylı bilgiye www.igdas.istanbul adresinden ve bankaların şubelerinden ulaşılabilir.

Bianet’te yer alan habere göre, İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, kampanyayla ilgili, “Abonelerimizin artan ısınma giderlerini kolayca ödemelerini sağlamak amacıyla taksit kampanyası başlattık” dedi.

3 bin mahkûm için yerli elektronik kelepçe ihalesi yapıldı

Ekonomi

852 bin yolcu garantisi verilen havalimanından sadece 7 bin 233 kişi uçtu: Milletin zarar 39,8 milyon TL

AKP’nin Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa ettiği Zafer Havalimanı için verilen 852 bin yolcu garantisine ulaşılamadı. Sadece 7 bin 233 kişinin kullandığı havalimanındaki hata payı yüzde 99,16. Yılın ilk 8 ayında oluşan kamu zararı ise 39,8 milyon lira.

BOLD – İktidarın yıllardır sürdürdüğü Yap-İşlet-Devret projeleri kamu maliyesine yük bindirmeye devam ediyor. Kütahya, Afyon ve Uşak’a hizmet hedefi ile açılan Zafer Havalimanı bunun en somut misallerinden. 2020’nin ilk 8 ayındaki yolcu garantisi kaynaklı zarar 39,8 milyon lira oldu.

TABLO GELECEĞİN İPOTEK ALTINA ALINMASI

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yapımı üstlenen şirketin ihaleyi nasıl aldığını, ihaleye niçin tek firmanın katıldığını, ihale sürecinde neler yaşandığını araştırdıklarını belirtti. “Şirket 50 milyon euroluk maliyeti, hazinece yapılacak garanti ödemesiyle 2021’e kadar çıkarıyor. 2044’deki kamuya devre kadar ödenecek tutar 205 milyon euro. Bunun adı soygun. Öngörüsüzlüğün, hesapsızlığın, liyakatsizliğin sonucu. Geleceğin ipotek altına alınması” diye konuştu.

HAVALİMANINI 8 AYDA YALNIZ 7 BİN 233 KİŞİ KULLANDI

Senenin ilk 8 ayındaki yolcu garantisinin 852 bin olduğu bilgisini vererek “CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yaptığım başvuruya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün gönderdiği yanıta göre bu sürede havalimanını kullanan yolcu sayısı 7 bin 233. Hata payı yüzde 99,16. Yalnız 8 aylık kamu zararı 39 milyon 800 bin lira” dedi.

GARANTİ ÖDEMELERİ DOĞAL GAZ SU ELEKTRİK ZAMMI OLUYOR

Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “Şirkete, neredeyse bölge illerin nüfus toplamı kadar yıllık yolcu garantisi verilmiş. Garanti ödemeleri vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturalarına zam şeklinde yansıyor. AK Parti Yap-İşlet-Devret projeleriyle yandaşa kâr, vatandaşa yoksulluk garantisi veriyor.”

Olan ile olması gereken asgari ücret farkı 680 liraya ulaştı

Okumaya devam et

Ekonomi

Gece yarısı yeni dolar rekoru

Piyasalar haftaya hareketli bir başlangıç yaptı. Dolar/TL gece yarısı işlemlerinde 7,82’yi aşarak rekor kırdı. Kur daha sonra 7,70’in altına çekildi.

BOLD – Merkez Bankasının 200 baz puan faiz artışının ardından Geçen hafta kısa bir süreliğine değer kazanan Türk Lirası, dolar karşısında değer erimeye devam ediyor. Merkez’in geçen haftaki sürpriz faiz artımı ardından dolar/TL 7.51’e kadar gerilemiş ardından BDDK’nın swap adımı da iyimserliğe destek olmuştu. TL geçen hafta Perşembe ve Cuma günü benzer ülke para birimlerinden pozitif ayrışsa da dolardaki değer kazancı ve küresel piyasalardaki satış baskısı iyimserliği azaltmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Olan ile olması gereken asgari ücret farkı 680 liraya ulaştı

Yoksulluğun salgınla etkisini artırdığı Türk-İş anketine yansıdı. Bekâr bir çalışanın aylık yapması gereken asgari harcama ilk defa 3 bin lira üzerine çıktı. Olması gerekenle mevcut asgari ücret farkı 680 lira. Yaklaşık 7 milyon işçi, 2 bin 324 lira ile geçinme çabasında.

BOLD – İktidarın kabule yanaşmadığı, Kovid-19 pandemi sürecinde etkisini daha da artıran ekonomik kriz vatandaşın yoksulluğunu katlıyor. Her ay bekâr bir çalışanın asgari yaşam maliyetini hesaplayan Türk-İş’in Eylül verilerine göre tutar 3 bin 3 liraya çıktı. Ağustos’ta rakam 2 bin 892 idi.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILANLARA BİN 835 LİRA DAHA GEREKLİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre asgari ücret bu yıl için 2 bin 324 lira şeklinde belirlendi. Gelinen noktada bir işçinin yaşayabilmesi için gerekli minimum harcama ile asgari ücret arası 679 lira fark var. Türkiye’de hâlihazırda 14,2 milyon işçi var ki bunların yaklaşık 7 milyonu asgari ücrete tabi. Yine salgın sürecinde 2 milyona yakın işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Aldıkları aylık bin 168 lira. Türk-İş’in verisine göre bu kesime de ekstra bin 835 lira lazım.

TÜİK GEÇ AÇIKLAYARAK EMEKLİLERİ MAĞDUR EDİYOR

Büro-İş Sendikası Başkanı Alay Hamzaçebi ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) elektrik ve gaz fiyatlarını 3 ay geriden açıklayarak emekçiyi mağdur ettiğini söyledi. Ocak-Haziran arası, konutlarda ortalama elektrik fiyatının önceki yıla göre yüzde 32,3, doğalgazın 34,7 arttığına işaretle “TÜİK verileri elektronik ortamda günlük alabilir. Fakat bunları posta yoluyla alıyor ve 3 ay sonra açıklıyor. Bu, gerçek enflasyonu rötarlı itiraftır” dedi. Söz konusu vaziyetin başta asgari ücret, milyonlarca işçi, memur ve emekliyi ilgilendiren toplu sözleşmelerin manipülesine yol açtığını kaydetti.

BDDK, gözünü vatandaşın yastık altındaki birikimine dikti

Okumaya devam et

Popular