Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye, aynı gaza Avrupa’dan 2.5 kat daha fazla ödüyor

Doğal gaz kaynaklarına Avrupa ülkelerinden daha yakın olmasına karşın Türkiye, doğal gazı Avrupa ülkelerinden daha pahalı kullanıyor. Avrupa doğal gazın bin metreküpünü 110-120 dolar seviyesinden alırken, Türkiye aynı miktar gaz için 250 ila 280 dolar arası ödüyor.

BOLD – Türkiye doğal gaza Avrupa ülkelerine göre 2.5 kat daha fazla ödeme yapıyor. Türkiye, pahalı kullandığı bu doğal gazın faturasını vatandaşına zam olarak yansıtıyor.

AVRUPA 110, TÜRKİYE 280 DOLAR ÖDÜYOR

Doğal gaz faturalarının yüksek gelmesi Türkiye gündeminde özellikle soğuk kış günlerinde önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Bu çerçevede Avrupa ülkeleri, doğal gazın bin metreküpünü 110-120 dolar seviyesinden alırken, Türkiye aynı miktar gaz için 250 ila 280 dolar arası ödüyor.

Bu da kabarık faturalar anlamına geliyor. Avrupa’dan iki kat pahalıya doğal gaz satın alan Türkiye, artan maliyeti 2019’da vatandaşın sırtına yükleyerek gaza yüzde 37’lik bir zam yapmıştı.

SADECE YÜZDE 2 İNDİRİM ALACAK

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’ye bundan sonra gelecek gazda sadece yüzde 2’lik bir indirim olacak. Bulgaristan içinse beklenti yüzde 5.

2020 yılında artan maliyetler nedeniyle doğal gaz fiyatlarında bir indirim beklenmezken, asgari ücretin yaklaşık yüzde 10’u doğal gaza gidiyor.

Su ve elektrik faturaları da dahil edildiğinde asgari ücretlinin bütçesinde üç faturanın payı yüzde 20’yi buluyor.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Ekonomi

ABD’de yargılanan Halkbank, duruşmalara katılmayı kabul etti

İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank, yargılandıkları davada temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından duruşmalara katılmayı kabul etti.

BOLD-ABD’nin New York Güney Bölge Federal Mahkemesinde görülen ‘İran yaptırımlarının delinmesi’ davasında Halkbank avukatları, bugünkü duruşmada banka adına bundan sonraki süreçte duruşmalarda yer alacaklarını bildirdi.

New York Güney Bölgesi Savcısı Geoffrey Berman, avukatlardan Halk Bankasının kendilerini duruşmalarda temsil etmek için yetkilendirdiğine ilişkin yazılı bir dilekçe sunmalarını istedi.

Bir sonraki duruşma 3 Mart Salı günü yerel saatle 11.00’de yapılacak.

Banka avukatları, “mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi hâkim talebinde bulunmak için “kısıtlı özel temsiliyetle duruşmaya katılım” istekleri federal mahkemece reddedilince temyiz mahkemesine başvurmuştu. Temyiz mahkemesi, söz konusu talebi inceledikten sonra reddetmişti.

Halkbank davasının bir önceki duruşmasında Savcı Berman, Halkbank’ın İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlandığı davanın duruşmalarına katılmaması nedeniyle cezalandırılması istemişti. Dilekçede bankanın katılmadığı her duruşma için başlangıçta 1 milyon dolar ceza verilmesi ve katılım gösterilmeyen her duruşmada miktarın iki katına çıkarılması talep edilmişti.

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

Okumaya devam et

Ekonomi

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

SGK, bir televizyon kanalı tarafından ortaya atılan emekli maşlarında kesinti yapılacağına yönelik iddiaları yalanladı. SGK’dan yapılan açıklamada bu tür haberlerin kurumu yıpratma ve vatandaşı yanıltma hedefi taşıdığı belirtildi.

BOLD FOX TV’de ortaya atılan iddia ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı yaptı. SGK, emekli maaşlarında kesinti yapılmasına ilişki bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

KESİNTİ İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YOK

SGK’dan emeklilerin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiaları ile ilgili açıklamada, “Bazı basın-yayın organlarında ‘SGK’da çok konuşulacak çalışma’ şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür. Söz konusu haberlerde dile getirilen hususlarla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir çalışma istenmediği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun böyle bir çalışması da bulunmamaktadır” denildi.

BU TÜR HABERLER MAKSATLI

Haberle ilgili hukuki hakların kullanılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sıklıkla yapılan bu tarz maksatlı haberler, kurumumuzu yıpratma ve vatandaşlarımızı yanıltma hedefi taşımaktadır. Bu maksatlı haberlere karşı her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı da ayrıca belirtir, doğru bilginin peşindeki siz değerli basın mensuplarımızın dikkatine ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Kılıçdaroğlu: Çok yakında iktidar olacağız, tabanımız hazırlıklı olmalı

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye, Suriye’den buğday ithal edecek

AKP’nin tarımda uyguladığı politikalar Türkiye’yi, 9 yıldır iç savaşın olduğu Suriye’den buğday ithal etme noktasına getirdi. Türkiye, Suriye’den 20 bin ton hububat ithal edecek.

BOLD – Türkiye, 10 yıldır iç savaş yaşanan Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden tonlarca hububat ithal edecek. CHP, Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösterdi.

HUBUBAT ALIMI, KAMUOYUNA AÇIKLANDI

Kamu İhale Kurumu’na bağlı Kamu Alımları Platformu’nda yayımlanan ihale bilgilerine göre ithal edilecek buğday ve diğer hububat için 1 milyon 300 bin lira harcanarak, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Şanlıurfa depolarına taşınacak.

CHP’DEN BU DURUMA TEPKİ

Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösteren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Yerli tarım bitirilmek isteniyor. Türkiye’de 21 milyon dönümlük alanda buğday ekimi yapılıyordu, şimdi 19 milyon dönüme düştü. Geçmişe göre 3 milyon ton daha az buğday üretebiliyoruz. Daha önce de Suriye’den ihraç kaydı ile zeytinyağı ithal ettik ama iç piyasada satıldı” dedi.

 

Erdoğan, Boğazları Rus gemilerine kapatabilir mi?

Okumaya devam et

Popular