Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çin’deki gizemli virüs piyasaları da vurdu

Çin’de ortaya çıkan virüsten Asya piyasaları da etkilendi. Yatırımcılar Asya borsalarından çıkıp ABD ve Alman hazine kağıtlarına yöneldi. Dolar  5,90 liranın üzerindeki seyrini sürdürüyor.

BOLD – Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin’de ortaya çıkan yeni virüs ile ilgili gelişmelerin izleneceği yeni güne Dolar 5,93 lira seviyesinde başladı. Euro ise 6,57 liradan düzeyinde açıldı.

RESMEN TEYİT EDİLEN VAKA SAYISI 440’A ULAŞTI

Piyasa bugün şu olayları ve yankılarını takip edecek: Çin’de ortaya çıkan, insandan insana bulaştığı tespit edilen ve henüz bir tedavisi bulunmayan coronavirüs salgınında resmen teyit edilmiş vaka sayısı 440’a ulaştı.

HALKBANK GÜNLÜK 1 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın hakkında açılan davaya katılmadığı her bir gün için 1 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını, dahil olmama konusunda ısrar edilmesi halinde para cezasının her hafta katlanarak arttırılmasını talep etti.

FAİZ İNDİRİMİ SATIŞ BASKISINDA ETKİLİ

TCMB’nin faiz indirimlerinin ardından lira faizlerindeki düşüşün para birimini dezavantajlı bir konuma getirdiği endişesi satış baskısında etkili. Bu endişeye yönelik kredi derecelendireme kuruluşlarının yorumları da satış baskısını tetikleyen unsurlar arasında.

ALBAYRAK’A GÖRE ENDİŞE EDECEK BİR ŞEY YOK

Öte ayndan lirayı baskılayan unsurlarda Rekabet Kurumunun 20’den fazla banka için ön araştırma başlatması da eklendi. Bu endişe Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘endişe edecek bir şey yok’ söylemiyle azalsa da devam ediyor.

TÜRKİYE’YE KREDİ SINIRLAMASI DEVAM EDECEK

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi sınırlamasını sürdürecek.

Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, ülkesinin global yatırımcılara piyasalarına daha büyük erişim imkanı vermek için reformlarına devam edeceğini söyledi.

TRUMP’IN AZİL SÜRECİNDE İLK DURUŞMA YAPILDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan yargı sürecinde Senato’daki ilk duruşma gerçekleşti.

Zarar eden TCDD’den abonman ücretlerine astronomik zamlar

Ekonomi

Yeni düzenlemeye göre, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan yeni tedbirler göre, işten çıkarma 3 ay süreyle yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse bu yasağı 6 aya kadar uzatabilecek.

BOLD-İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin tüm yurtdışı uçuş seferlerini iptal etmesine rağmen Katar’a uçuş seferlerinin devam etmesi dikkat çekti. Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın sosyal medya hesabında günde getirdiği uçuşlar da ne taşındığı merak konusu oldu.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomideki son gelişmeler ve Katar uçağı BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın sunumuyla Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt’un yorumuyla gündeme taşındı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Rusya, Türkiye yerine başka ülkelerden limon alacak

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin ihracatı kısıtlaması sonrası limon sıkıntısı yaşanmasını beklemediklerini açıkladı. Sevkiyatta Türkiye’nin yerini başka ülkelerin alabileceği belirtildi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığının koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle limon ihracatını Ağustos sonuna kadar ön izne bağlaması akabinde, Rusya Tarım Bakanlığı, kısıtlamaya bağlı sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini duyurdu.

ALTERNATİF ARJANTİN, BREZİLYA, GÜNEY AFRİKA

Bakanlık, “Limon sevkiyatı ticari ilişkiler yürüttüğümüz başka ülkelerden yapılabilir. Söz gelimi Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika ülkeleri” açıklamasını yaptı.

Geçen yaz Türkiye’den Rusya’ya neredeyse hiç limon sevkiyatı yapılmadığını, bunun ülkedeki pazarda ürünün tedariğine yansımadığı da hatırlatıldı.

YÜZDE 45’İNİ TÜRKİYE’DEN TEMİN EDİYOR

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, Moskova’daki bir basın toplantısında daha önce Türkiye’den Rusya’ya her yıl 150 ila 200 bin ton limon sevkiyatı yapıldığını söylemişti.

Uzmanlara göre Rusya’daki limonların yaklaşık yüzde 45’i Türkiye’den gidiyor. Arjantin (yüzde 23) ve Güney Afrika Cumhuriyeti de (yüzde 13) Rusya’da en çok limon ihracatı yapan diğer ülkeler.

Meclis’te infaz paketi gerginliği: MHP ve HDP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü

Okumaya devam et

Popular