Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı çocukların sağlığını hiçe sayıyor

Milli Eğitim Bakanlığının kantinlerde zararlı yiyecek satışlarına ilişkin önlem almadığı ortaya çıktı. Kantinlerden aldıkları yiyecekler yüzünden ölen çocuklara ilişkin tartışma devam ederken, MEB’in kantinlere ilişkin şikâyetlerde işi ağırdan aldığı ortaya çıktı.

BOLD Ankara ve Diyarbakır’da kantinden aldıkları yiyeceklerin soluk borularına takılması yüzünden yaşamını yitiren çocuklara karşın Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) hâlâ okul kantinlerine karşı sorumluluk sürecini uzatıyor. Ele geçirilen yazışmalar, MEB’in ihmallerini de gözler önüne serdi.

KANTİNLERDE ZARARLI YİYECEKLER TESPİT EDİLDİ

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, kendilerine dönem başında iletilen şikâyet üzerine harekete geçti. İlk olarak Sakarya’daki bir okul kantininde mevzuata uygun şekilde üretilmeyen gıdanın satışının yapıldığı tespit edildi. Gıdanın Türkiye genelinde satıldığının belirlenmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdaya ilişkin resmi kontrollerin yapıldığı, ürünlerden numune alındığını ve MEB’den de gerekli tedbirlerin alınmasını Kasım 2019’da resmi yazı ile istedi.

ZARARLI GIDA İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILMADI

Tarım ve Orman Bakanlığının uyarısına karşın MEB ilk adımını bir ay sonra atabildi. MEB’in uyarısının taşra teşkilatlarına ulaşması için de en az bir aylık süre gerekti. Çocuk sağlığına zararlı olduğu tespit edilen gıdanın kantinlerde bulunup bulunmadığının tespiti ve tedbir alınması için gönderilen yazının önce il milli eğitim müdürlüklerine, ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve oradan da okul yönetimlerine ulaşana kadar yaklaşık bir aylık süre MEB içinde bürokratik yazışmalarla geçirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tedbir çağrısının okullara ulaşana kadar geçen yaklaşık üç aylık süreçte, zararlı gıdanın kaç kantinde ve kaç adet satıldığına, bu gıdanın okullara nasıl girdiğine ilişkin soruşturma başlatılmaması da dikkat çekti.

Erdoğan’ın önce ödül verdiği sonra da malına el koyup hapsettiği iş insanı yaşama veda etti

Gündem

Hakan Aygün’e ‘IBAN’ tutuklaması

Sosyal medya paylaşımı sebebiyle gözaltına alınan gazeteci Hakan Aygün, Bodrum Sulh Ceza Mahkemesince ‘kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlamasıyla tutuklandı. Aygün, Erdoğan’ın yardım kampanyasına atıfla “Ey İBAN edenler” içerikli tweet atmıştı.

BOLD AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiye’m’ kampanyası tartışmalara ve “Başka devletler koronavirüse karşı mali yardım yapmak adına IBAN numarası ister bizimkiler para toplamak için IBAN numarası veriyor” söylemli tepkilere yol açmıştı.

‘AYETİ ALAYA ALIYOR’ YORUMLARINA YOL AÇTI

IBAN üzerinden yapılan bu tepkilere gazeteci Hakan Aygün’de bir tweetle katılmış fakat eleştirilerin odağına yerleşmişti. Zira Aygün’ün paylaşımı “Kur’an-ı Kerim’i ve ayeti alaya alıyor” yorumlarına kapı aralayacak tarzdaydı.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre bu paylaşımı sebebiyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘Hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan Aygün’ün teknesinde arama yapıldığı ve bilgisayarına el konulduğu öğrenildi.

Gözaltı öncesi yine Twitter’dan bir açıklama yaparak tweeti kendisinin yazmadığını, sayfasına retweet yöntemiyle gönderilen bir mesaj olduğunu söyleyip savunma yapmıştı.

TCK 213. VE 216. MADDE KAPSAMINDA 2 İLA 4 YIL HAPİS İSTEMİ

Emniyetteki işlemleri akabinde öğle saatlerinde adliyeye sevk edilen Aygün, TCK 213. ve TCK 216. maddeden 2 ila 4 yıl hapis istemi ile sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Hakan Aygün’ünr Muğla Cezaevi’ne gönderileceği öğrenildi.

BİR KESİMİ DİĞER KESİM ALEYHİNE KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK

TCK 216. Madde: Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Şoke eden iddia: 112’i başhekimi koronalı personeli 2 gün çalıştırdı!

Okumaya devam et

Gündem

Şoke eden iddia: 112’i başhekimi koronalı personeli 2 gün çalıştırdı!

Amasya’da bir 112 Acil Servis personeline bulgu sebebiyle koronavirüs testi yapıldı. İddiaya göre Acil Servis Başhekimi N.T. izin vermediği için personel sonuç çıkana kadar 2 gün daha çalıştı. Test pozitif gelince görevli ve 2 arkadaşı karantinaya alındı.

BOLD – Türkiye geneli hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle önlemler üst seviyede tutulmaya çalışılıyor.

Ancak Amasya’da yaşandığı ileri sürülen bir olay her an ihmal görülebileceğini ortaya koydu.

UMREDEN GELEN BİR YAŞLIYA GİTTİLER

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Amasya 112 Acil Servis ekibi, umreden geldiği belirtilen. yüksek ateş, öksürük şikayetli bir yaşlıyı hastaneye götürdü. Sonrasında ekipten birinde aynı belirtilere rastlandı.

Hastaneye giden personele test yapıldı. Sonuç çıkana kadar kendini izole etmesi gerektiği ifade edilip görevli evine yollandı.

TEST POZİTİF GELDİ SADECE 3 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Ancak iddiaya göre 112 Acil Servis Başhekimi N.T., personele izin vermedi, 2 gün daha çalıştırdı. Çalışanın testi pozitif gelince de ekipteki 3 kişi evlerinde karantinaya alındı.

Türk Sağlık-Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, testi pozitif çıkan personelin olayı anlattığını ifade ederek şunları aktardı:

“HER ÖKSÜRENE İZİN Mİ VERECEĞİZ” DEDİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Acil Servis Başhekimi N.T., arkadaşımıza “Her öksürene izin mi vereceğiz” diyerek izin veya rapor alıp izole olmasına müsaade etmiyor. Sonuçlar gelene kadar 2 gün daha çalıştırıyor.

112 istasyonunda 21 personel var. Arkadaş hepsiyle temas halinde bulunmuştur. 2 günde onlarca vakaya gitmiştir. Ancak sadece 3 kişi karantina altına alınmıştır.

İDARİ SORUŞTURMA YETMEZ ADLİ DE OLMALI

Ben olayın üstüne gidince arkadaşımıza baskı yapmaya başladılar. Arkadaşımız henüz 21 yaşında, 5 aylık memur ve şehirde kimsesi yok.

Olayın sorumlusu başta Sağlık İl Müdürlüğü ve kurum başhekimidir. İstifa çözüm değildir. İlgili kurumları göreve davet ediyoruz. İdari soruşturma yanında adli soruşturma da yapılmalı.

Prof. Dr. Hotamışlıgil’den korona ikazı: “Yeni dalga olabilir”

Okumaya devam et

Gündem

Milyonların gözü Mecliste…

İnfaz düzenlemesi Mecliste… Milyonlarca insanın, cezaevlerindeki koronavirüs riskinin çok yüksek olması nedeniyle gözü ve kulağı da TBMM’den gelecek haberde…

BOLD – Sanatçılar, siyasetçiler ve aydınlar TBMM’ye çağrı yaptı ve yeni infaz düzenlemesinde yaşam hakkının kutsallığına dikkat çekerek eşitlik talebinde bulundu. Fatih Akalan ve Levent Kenez, Türkiye’de ve dünyada koronavirüs krizi ile ilgili yaşanan son gelişmeleri Bold canlı yayınında değerlendiriyor.

Okumaya devam et

Popular