Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Belçika’da imam olma fırsatı: Diyanet imamları yerine Belçika’da yetişmiş imamlar

Belçika, ‘yabancı etkilerden korumak için’ imamlarıülkede eğitme kararı aldı. Belçika Devlet Güvenliği Kurumu, Diyanet’e bağlı imamların Erdoğan ve AKP karşıtlarını, “devlet düşmanı” olarak göstererek, Belçika’daki Türk toplumu içinde kutuplaşma yarattığını belirtti.

BOLD – Belçika hükümeti, başta Türkiye ve Fas olmak üzere Müslüman ülkelerden gelen din adamlarının önün kesmek ve ülkedeki Müslüman toplulukları “yabancı etkilerden korumak için”, imamların kendi ülkesinde yetiştirilmesini kararlaştırdı.

Hükümetin desteğiyle hazırlanan imam eğitimi programı Şubat ayından itibaren, Leuven Katolik Üniversitesi’nde (KU Leuven) başlayacak.

Brüksel’de 2016 yılında meydana gelen terör saldırıları sonrası ortaya atılan, imamların Belçika’da devlet kontrolünde yetiştirilmesi önerisi, geçen ay Türkiye tarafından 40 yeni imam gönderileceği haberleri ile yeniden tartışılmaya başlandı.

Siyasi partilerin birçoğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, yeni bütçe kapsamında Belçika’ya 40 din görevlisi daha gönderileceği haberlerini “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği, somut bir karar bulunmadığı gerekçesiyle bu haberleri yalanladı.

BELÇİKA: TOPLUMU OLUMSUZ ETKİLİYOR

Belçika hükümeti, başta Türk imamlar olmak üzere, yurt dışından gelen din görevlilerinin, toplumu olumsuz etkilediği görüşünde.

Brüksel saldırıları sonrası oluşturulan Meclis Soruşturma Komisyonu, Suudi Arabistan destekli Brüksel’deki Ulu Cami’nin ülkede aşırı muhafazakar “Vahabi İslamı” anlayışının yayılmasına katkı sağladığını açıklamıştı.

Belçika Devlet Güvenliği Kurumu’nun raporunda ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Türk rejiminin uzun kolu” olduğu öne sürüldü.

“DİYANET İMAMLARI KUTUPLAŞMA YARATIYOR”

Belçika Devlet Güvenliği Kurumu’nun raporunda Diyanet’e bağlı imamların AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP karşıtlarını, “devlet düşmanı” olarak göstererek, Belçika’daki Türk toplumu içinde kutuplaşma yarattığı belirtildi.

Flaman hükümetinin bakanlarından Bart Somers yabancı imamların Belçika’daki faaliyetlerinin “istenmeyen ve sürdürülemez bir durum” olduğunu dile getirdi. Bu nedenle, Belçika’da kapsamlı ve devlet kontrolünde bir imam eğitimi önerisi, geniş kesimlerce dillendirildi.

Federal Adalet Bakanı Koen Geens, geçtiğimiz günlerde, Belçika’daki imamlara yönelik “herhangi bir yabancı etkiyi azaltmak için” imam eğitimine başlanacağını duyurmuştu.

EĞİTİMLER ŞUBAT AYINDA BAŞLAYACAK

Bu amaçla, federal hükümetin öncülüğünde İslami Çalışmalar Akademisi (AFOR) ve KU Leuven arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Adalet Bakanı Geens, Belçika’daki Müslüman örgütleri ile yakın işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Leuven Üniversitesi İlahiyat ve Din Bilimleri Fakültesi tarafından koordine edilen imam eğitimine Şubat ayından itibaren başlanacak.

İlk aşamada 30 öğrencinin alınacağı eğitim programında, hukuk, siyaset bilimi, din sosyolojisi, İslam felsefesi ve ahlakı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika tarihi gibi dersler yer alacak.

İki yıllık bu sürecin ardından 4 yıllık Kuran eğitimi başlayacak. Dersler Flamanca ve Arapça olarak okutulacak.
İmamları Belçika devleti görevlendirecek

Eğitimi tamamlayan imamlar, Belçika devleti tarafından tanınan camilerde görevlendirilecek.

AFOR tarafından oluşturulan bir akademik komite, Şubat ayında başlayacak derslerin içeriğini belirlemek için çalışma yürütüyor.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Rejim saldırıları, Türkiye ile çatışma riskini artırıyor”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye hükümetinin İdlib’deki operasyonunun Türkiye’yle çatışma riskini arttırdığını söyledi.

BOLD-Washington’da Dışişleri Bakanlığı bakanlık gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mike Pompeo, İdlib’deki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine, “Esat rejiminin Moskova ve Tahran’ın da desteğiyle o bölgedeki zalimce yeni saldırıları, trajik biçimde gördüğümüz gibi genç insanlar dahil 3 milyonun üzerinde yerlerinden olmuş kişiyi tehlikeye atıyor. Daha önce de birçok kez söylediğimiz gibi, rejim askeri bir zafer elde edemeyecek” diye konuştu.

Amerika’nın Sesi sitesinde yer alan haber göre, “Rejimin saldırıları NATO müttefikimiz Türkiye’yle çatışma riskini arttırıyor” ifadesini kullanan Pompeo, çözümün kalıcı bir ateşkes ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı altında BM öncülüğünde müzakerelerin yürütülmesinden geçtiğini vurguladı. Pompeo, “Başkan Trump’ın da söylediği gibi, birlikte neler yapabileceğimizi görmek için Türkiye’yle çalışıyoruz” dedi.

Pompeo, Suriye’de bir ateşkesin hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu, bugüne kadar tüm ateşkes girişimlerinin yönetim, Ruslar ya da İranlılar tarafından baltalandığını savundu. Suriye halkının insani yardımlara erişimine izin verilmesi, bir insani yardım koridoru oluşturulmasının önemine işaret eden ve Rusya’yı BM Güvenlik Konseyi’nde geçenlerde bu konudaki bir tasarıyı bloke ettiği için eleştiren Pompeo, yardımların ulaştırılmasını sağlamak için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le çalıştıklarını kaydetti.

Rusya, 5 Mart’taki dörtlü zirveye kapıları kapattı

Okumaya devam et

Dünya

THY bugünkü Tahran-İstanbul tarifeli seferlerini iptal etti

Türk Hava Yolları’nın (THY) bugünkü Tahran-İstanbul seferleri karşılıklı olarak iptal edildi. Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı, bugün yolcularda virüs bulunduğu şüphesi ile Ankara’ya indirilmişti.

BOLD – THY, bugün yapılacak Tahran-İstanbul tarifeli seferlerini karşılıklı iptal etti.

Alınan bilgiye göre, THY İran’ın başkenti Tahran’a planlanan tarifeli seferleri yapmama kararı aldı.

THY’nin Tahran-İstanbul seferlerine yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı önlemler kapsamında sadece Türk yolcular alınıyordu.

Bugün Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı, yolcularda virüs bulunduğu şüphesi ile Ankara’ya indirilmişti.132 yolcu ve mürettebatın Ankara’da karantina altına alınacağı açıklandı.

Esenboğa’da koronavirüs alarmı: THY uçağı acil iniş yaptı!

Okumaya devam et

Dünya

İtalya’da koronavirüs vaka sayısı 283’e çıktı, tedbirler artıyor

Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya’da virüs tespit edilen kişilerin toplam sayısı 283’e ulaştı. İtalya’nın virüsten etkilenen bölgeleri için seyahat uyarıları artmaya başladı.

BOLD İtalya’da son açıklanan verilere göre, ülkede son bir gün içinde yeni vaka sayısı 55 oldu. Toplam vaka sayısı 283’e ulaşırken bu kişilerden, yaşlı ve ciddi hastalıkları olan 7’si hayatını kaybetti, biri ise iyileşti.

212 vaka ile Lombardiya, 38 vaka ile Veneto ve 23 vaka ile Emilia Romagna virüsün en yaygın görüldüğü bölgeler. Ölümlerin 6’sı Lombardiya’da, biri ise Veneto bölgesinde meydana geldi.

İlk kez merkezdeki Toskana bölgesi ile güneydeki Sicilya adasında da yeni vakalar ortaya çıktı. Sicilya’daki vakanın, Lombardiyalı bir kadın olduğu açıklandı.

Lazio bölgesinde ise Çinli bir çift hala tedavi görüyor.

TEDBİRLER ARTIYOR

İtalya’da koronavirüs vakaları arttıkça bu ülkeye yönelik önlem alan ülkelerin sayısı da artıyor.

Aralarında, Fransa, İngiltere, Bosna, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, İrlanda, Sırbistan, İspanya, İsrail ve Türkmenistan’ın da bulunduğu ülkeler İtalya’ya okul gezilerini iptal etmek, vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmak ya da İtalya’da virüsten etkilenen bölgelerden gelenleri karantinaya almak gibi önlemlere başvurdu.

İtalya’ya komşu ülkeler Avusturya, Fransa, Slovenya, İsviçre ile Hırvatistan ve Almanya’nın sağlık bakanlarının, bugün Roma’da İtalya sağlık ve dışişleri bakanları ve AB Sağlık Komiseri ile bir toplantı yapması planlanıyor.

Avrupa’da koronavirüs yayılıyor: Avusturya ve Hırvatistan’da ilk vakalar tespit edildi

Okumaya devam et

Popular