Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Polis şefi Ömer Köse’ye Tekirdağ Cezaevinde kuşatma: Su bile yok

İstanbul Terörle Mücadele Şubesinin eski müdürü Ömer Köse’ye “Adalet Bakanlığının emri” denilerek cezaevinde “su bile” verilmiyor. Köse 2 yıldır hücrede.

CEVHERİ GÜVEN

BOLD – Tutuklu Emniyet Müdürü Ömer Köse’ye Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde işkenceye varan uygulamalar yapılıyor.

Üç kişilik koğuşta tek başına tutulan, kaloriferleri düşük derecede açılan, sıcak su verilmeyen, soğuk suyu ise sık sık kesilen Ömer Köse, kantin hakkından da kısıtlı olarak faydalanabiliyor.

ADALET BAKANLIĞINDAN ÖZEL YAZI VAR DENİLEREK HÜCREDE TUTULUYOR

Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Ağustos 2014’ten beri tutuklu. Uzun süre Silivri Cezaevinde tutulan Köse, OHAL döneminde Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapılı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.
Rızası dışında sevk yapılan, üç kişilik hücreye tek başına konularak tecrite alınan Köse’nin itiraz dilekçelerine ise “Adalet Bakanlığından tek kişilik hücrede tutulman yönünde yazı var” cevabı verildi. Bu sebeple Köse, 2 yıldır tek başına tecrit altında.

Köse’ye uygulanan tecridin oldukça ağır boyutta olduğu ifade ediliyor. Görüş günleri tüm tutuklular aileleriyle beraberce aynı salonda görüşürken; Köse’ye özel bir odada tek başına açık ve kapalı görüşleri yaptırılıyor. Böylece hücresine gelen gardiyanlardan başka hiç kimseyi görmemesi sağlanıyor. Sohbet ve spor hakkı da Tekirdağ 2 Nolu F Tipinde Ömer Köse’ye özel olarak kullandırtılmıyor.

AVUKATI YOK DİLEKÇELERİ ALINMIYOR

Köse’nin karşılaştığı en önemli sorun ise verdiği dilekçelerin işleme konulmaması. Köse’nin cezaevi yönetiminin uygulamaları hakkında savcılığa yaptığı suç duyuruları gardiyanlar tarafından alınmıyor.
Cezaevi içinde kadın bir başgardiyan tarafından özel olarak gözetleme altında tutulan Köse’nin koğuşunun soğuk tutulduğu, kaloriferlerin dışarıdan müdahaleyle kısıldığı belirtiliyor. Demir eksikliği anemisi bulunan Köse’nin ücretiyle battaniye talebi de reddedildi. Çok eski ve kirli bir yatak verilen Köse’nin yine ücretiyle yatak alma talebi de reddedilmiş durumda.

SICAK SU YOK SOĞUK SU YETERSİZ

Sıcak suyu tamamen kesilen Köse’ye soğuk su ise kısa süreli veriliyor. Su ihtiyacı için kantinden aldığı 5 litrelik su bidonlarını dolduran Köse’nin, hücresinde birden fazla pet bidon bulundurması da yasaklandı ve bidonlara el konuldu.

Ömer Köse annesi tarafından 2014 Ağustos’unda cezaevine böyle uğurlanmıştı.

KLAVYESİZ SAVUNMA

Cezaevinde çıplak aramaya tabi tutulan Ömer Köse’nin savunma hakkıyla da ilgili kısıtlamalar uygulanıyor. Binlerce sayfalık dosyalardan yargılanan Köse’nin dijital ortamdaki iddianameler ve eklerine ulaşabilmesi için bilgisayarlı savunma odasını kullanma hakkı kısıtlı olarak veriliyor. Ancak klavyesiz bilgisayar verilmesi nedeniyle Köse savunmasını yazamıyor.

DİLEKÇELERİ SEÇİLEREK ALINIYOR

Cezaevi yönetiminin uyguladığı başka bir baskı yöntemi ise Köse’nin dilekçelerinin alınmaması. Farklı kurumlarla ilgili dilekçeleri alınan Köse’nin cezaevi yönetiminin yaptığı hak ihlalleriyle ilgili dilekçeleri gardiyanlar tarafından teslim alınmıyor. Böylece Köse’nin yargıya başvurma hakkı elinden alınmış durumda.

ANNESİNE PSİKOLOJİK BASKI

Sürekli baskı ve kötü davranışlara maruz bırakılan Köse’nin kantin ve benzeri ihtiyaçlarını bildirdiğinde “Yine ne istiyorsun” gibi ters cevaplarla karşılaştığı, tek ziyaretçisi olan annesi Mensure Köse’ye de ziyaret esnasında “Senin oğlun terörist” gibi baskılara maruz kaldığı ifade ediliyor.

Silivriye nakil olmak için defalarca dilekçe veren Ömer Köse’nin bu talebi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına rağmen yerine getirilmiyor. AİHM tutukluların ailesinin olduğu ilde tutulmaları gerektiğiyle ilgili karar vermişti.

Ömer Köse’nin yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili sorularımıza Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü cevap vermedi.

Gündem

KHK TV’ye erişim yasağı getirildi

KHK ile ihraç edilenlerin sesini duyuran KHK TV’ye erişim yasağı getirildi. Genel Yayın Yönetmenliğini Prof. Dr. Haluk Savaş’ın yaptığı KHK TV, Ağustos 2019’da kurulmuştu.

BOLD – OHAL’den sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ( KHK) ile ihraç edilenlerin kurduğu KHK TV’ye erişim engeli getirildi. Sosyal medya hesabından kamuoyuna duyuru yapan KHK TV, mahkeme kararı olmaksızın getirilen yasağı kabul etmediklerini söyledi. Açıklamada şöyle denildi: “Mağdurların sesini duyuran ve gazetecilik yapan KHK TV’ye yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Gasp edilen hakkımızı almak için hukuk içerisinde tüm mücadele yollarına başvuracağız.”

Yasağa milletvekilleri ve insan hakları savunucuları da tepki gösterdi. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “KHK zulmünün ortaya çıkmamasını istiyorlar, başaramayacaklar! Aydınlık, karanlığı mutlaka yenecek. İstediğiniz kadar gözlerimizi kapamaya çalışın, güneş balçıkla sıvanmaz!”

Sosyal medya platformları ve Youtube’da yayın yapan KHK TV 8 ayda 22 bin 700 aboneye ulaşmış, İngilizce yayın da yapmaya başlamıştı.

KHK TV kuruldu

Okumaya devam et

Gündem

Esenler metrosunda belindeki silahını aldığı polisi böyle vurdu

Mesai bitimi eve dönen polis memuru tren beklediği sırada arkadan yaklaşan saldırgana silahını kaptırdı. Çıkan arbedede saldırgan silahını aldığı polisi bacağından vurdu.

BOLD – Esenler Otogarının içerisinde yer alan metro istasyonunda saat 23.00 sıralarında ilginç bir olay yaşandı. Otogarda görevli adı açıklanmayan bir polis memurunun, mesai bitimi istasyonda tren beklediği sırada arkasından yaklaşan bir kişi belindeki silahı aldı.

BACAĞINDAN VURDU

Durumu fark eden polis memuru adama müdahale etmek istedi. Silahı vermek istemeyen saldırgan polisi bacağından vurdu. Yaralanan polis memuru ve çevredekiler saldırgandan uzaklaşmaya çalışırken, saldırganda raylara atlayarak kayıplara karıştı. Olay güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

İZİNE RASTLANMADI

İhbar üzerine emniyet ekipleri, polisi silahı ile yaralayarak kaçan saldırganı arama çalışmalarına başladı. Polis ve bekçiler istasyon çevresi ve raylarda şüpheliyi aradı. Şüphelinin izine rastlanmazken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Polisi kendi silahıyla vurup kaçan saldırganın kim olduğu ve neden böyle bir eylem gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor.

Sağlık Bakanının gazeteciye cevabı trolleri aratmadı: ‘Sizi iyi görünce zahmet vermedik :)’

 

Okumaya devam et

Gündem

Kavgaya müdahale eden bekçi kaçan şüpheliyi karnından vurdu

Konyaaltı’nda gece bir iş yerinde çıkan kavgaya müdahale eden mahalle ve çarşı bekçileri, taraflardan A.C adlı şüpheliyi kaçtığı sırada karnından vurdu.

BOLD – Konyaaltı ilçesi Hurma Mahallesinde saat 01.00 sıraları bir iş yerinde iki grup arasında çıkan kavgaya bekçiler müdahale etti.Mahalle ve çarşı güvenliğinden sorumlu bekçiler, kavgayı güçlükle ayırabildi. Tarafların yatışmasının ardından bekçiler kimlik kontrolü yapmak istedi. Kavgaya karışanlardan A.C. adlı şahıs, iddiaya göre üzerinde kendi fotoğrafı bulunan, başkası adına düzenlenmiş kimlik verdi.Sahte kimliği anlaşılan A.C., elindeki bıçakla koşarak kaçmaya başladı.

KARIN BÖLGESİNDEN VURDU

A.C.’yi kovalayan bekçiler durması için havaya 2 el ateş etti. Ara sokaklara doğru kaçmaya devam eden A.C., adı açıklanmayan bekçinin tabancasından çıkan kurşunla karın bölgesinden yaralandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaralı A.C.’yi ilk müdahalenin ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne götürdü. Sevk edilen çok sayıda polis ekibi olay yerinde incelemelerde bulunurken, boş kovanlar ise inceleme yapılmak üzere toplandı.

SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Şüpheli A.C.’yi vuran bekçi ifadesi alınmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülürken, hastanede tedaviye alınan A.C.’nin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Okumaya devam et

Popular