Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melek Çetinkaya ‘Gizemli Bünyamin’i anlattı

Melek Çetinkaya, Adalet Yürüyüşünü provoke etmekle suçlanan Bünyamin isimli kişinin Emniyetteki “Cemaatçiyim, himmet verdim, Amerika’ya gidecektim”le başlayan ifadesini anlattı.

BOLD – Müebbet hapis cezasına çarptırılan Harbiyeli öğrencilerden Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, gözaltı sürecinden sonra DW’ye verdiği röportajda, Adalet Yürüyüşüne ilişkin provokasyon iddialarına yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çetinkaya’nın yürüyüşünün ikinci gününde “Bünyamin” isimli gizemli bir kişi ortaya çıkmış ve Ankara Metrosu’nda bağırarak Melek Çetinkaya’yı ve Harbiyeli Öğrencilerin suçsuzluğunu anlatmıştı.

Bu sırada biri Bünyamin’i görüntülemiş ve video kısa sürede viral olmuştu. Melek Çetinkaya, kendisiyle aynı gün gözaltına alınan Bünyamin’in, kendisiyle aynı anda verdiği ifadeleri anlattı. Cemaat mensubu olarak nitelenmek için polis daha sormadan ‘burs, himmet’ gibi konuları sıralayan Bünyamin, buna rağmen tutuklanmamış.

Bünyamin’in ifadeleri, Adalet Yürüyüşü’ne bulaştırıldığı ve daha sonra bu ifadesinin Adalet Yürüyüşü ile cemaat arasında bağ kurup terör faaliyeti olarak soruşturma başlatılması için kullanılabileceği kuşkusu uyandırdı.

 BÜNYAMİN’İN İFADESİ

Çetinkaya, Ankara TEM Şube’de birlikte ifade verdikleri Bünyamin adlı bir vatandaş ile polis arasında geçen konuşmaları ise şöyle aktardı:

“Bünyamin beye beni nereden tanıyorsunuz diye sordum, Twitter’dan mı, Instagram’dan mı, hepsine ‘hayır’ dedi. Youtube’da videonuzu izledim, çok üzüldüm, çocuklarınızın hakkını aramaya geldim dedi. Dört tane de çocuğu varmış, ne iyi insanlar varmış dedim. Sonra provokatör olduğu söylendi. Çünkü bu adam benim yanımda ifade verdi. Cemaate toplantıya gittiğini söylüyor. Burs verdiğini, himmet verdiğini söylüyor. Mütevelli olduğunu söylüyor. Amerika’ya gitmek için iki kere teşebbüste bulunduğunu söylüyor ama gidemediğini söylüyor. Hatta polis dedi ki, sormadığım şeylere cevap vermeyin. Ben bu adam tutuklandı kesin dedim. Benimle beraber haftada iki gün imza ve yurt dışı yasağıyla bıraktılar.”

OCAK 2020’DE TWITTER HESABI AÇMIŞ

Kendisini Bünyamin Çiçek olarak tanıtan ve sosyal medya üzerinden bağ kurmaya çalışan kişinin sosyal medya hesabı @Bnyamin62914698’yı Adalet Yürüşü’nden hemen önce Ocak 2020’de açtığı görülüyor. Bunun dışında gizemli kişiliği hakkında bilgi yok.

KHK Direnişçisi Cemal Yıldırım, Bünyamin isimli kişinin provokatör olduğunu ilk dillendiren kişiydi. Yıldırım, bu iddiasında hala ısrar ediyor.

BÜNYAMİN ÇİÇEK’TEN AÇIKLAMA

Melek Çetinkaya’nın Bünyamin Çiçek ile ilgili söyledikleri üzerine Bold Medya’ya açıklama gönderen Bünyamin Çiçek, “Ben Bünyamin Çiçek. Trabzonluyum. Doğma büyüme Beykoz. İki buçuk yıl önce İzmir’de taşındım. 19 Ocak’ta Melek Hanımın çağrısı üzerine, o insanlara destek için, hak hukuk adalet için Ankara’ya vardım. Sonra İzmir’de gözaltına alındım. Evet Melek hanımla aynı yerde ifadelerimiz alındı. Zannediyorum Melek hanım 2008’den öncesi dediğimi anlamamış. İnşallah art niyet yoktur, iyi niyetlidir, o da düzeltmesini yapar zaten. Söylediklerim de emniyet tutanaklarında mevcut. Ben çok net bir şekilde 2001-2008 arasında sohbetlere katıldığımı, o zaman dükkanıma gelen Cemaat mensuplarına 50-100 lira gibi sadaka tarzında paralar verdiğimi, iki çocuğum doğduğunda da akikalarını yurt dışında ucuz kesildiğini için, 100-120 Dolar gibi bir paraydı o zaman, bu şekilde verdiğimi söyledim. Ben mütevelliyim gibi bir kelime sözkonusu dahi olmadı. Burs ve himmet verdiğime dair de bir ifadem olmadı. Amerika’ya iki kere gitmek istediğimi de söylemedim. Yine dükkanıma gelen biri bir kez böyle bir teklifte bulundu. Git-gel çok masraflı olacağı için vazgeçtim.” dedi.

POLİS MUHBİRİ KİM?

Öte yandan Çetinkaya’nın “Kendini bana gazeteciyim diye tanıtan, eylem yaparsan haberim olsun çekim yaparım diyen, hatta bizimle gözaltına alınan delikanlının polise çalıştığını öğrendim. Muhbirlik yapıyormuş. Sorun yok. Çünkü gizlim saklım yok. Annene selam söyle delikanlı, benim yaşadığımı yaşama” diye bahsettiği kişi ile Bünyamin Çiçek’in bir ilgisi bulunmuyor. İkisi farklı kişiler. Çetinkaya, muhbirlik yaptığını iddia ettiği gencin adını şimdilik açıklamaycaklarını söyledi.

Gündem

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Osman Kavala’nın tahliye edilmesine kısa bir süre kala gözaltı kararı verilmesine CHP’den sert tepki geldi. CHP’li Aykut Erdoğdu verilen kararla Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuksuz bir çadır devletine döndürüldüğünü kaydetti.

BOLD – CHP’den 840 gündür cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın hakkında beraat kararının hemen ardından başka bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilmesine tepki geldi.

GEZİ’DE ÖLÜME NEDEN OLANLAR ER GEÇ YARGILANACAK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter hesabından Kavala hakkında yeniden gözaltı kararı verilmesine tepki göstererek, “Osman Kavala ‘üst’ kararı, Erdoğan’ın yargıyı hükümsüz kılmak için talimatla karar yazdıracak kadar meseleyi kan davasına dönüştürdüğünün ispatıdır. Kavala er ya da geç serbest kalacak, Gezi’deki ölümlere neden olanlar, yargıya talimat verenler er ya da geç yargılanacaktır” dedi.

“BU DEVLET ÇİFTLİĞİNİZ DEĞİL”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da karara tepki göstererek, “Osman Kavala kararını verenler ve verdirtenler Türkiye Cumhuriyeti Devletini içeride ve dışarıda rezil ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini hukuksuz bir çadır devletine döndürdüler. Bu devlet kolay kurulmadı. Bu devlet sizin çiftliğiniz değil. Haddinizi bilin” dedi.

TEKİN: SARAY KAFAYI TAKTI, YARGI MAZERET BULDU

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise, “Medeni bir ülkede insanlar aksi ispatlanana kadar masumdur, kanunda yer alan bir suçu işlerlerse yargı kararıyla tutuklanır. AKP’nin ilkel zihniyetinde saray bir insana kafayı takarsa yargı mazeret bulur, talimatla tutuklanır. Osman Kavala ve Demirtaş’ın durumu budur” dedi.

 

AfSV: Temel prensibimiz barışa sadakat, şiddetin her türlüsünü red

Okumaya devam et

Gündem

Haluk Levent’ten Ahmet’e destek: Elimizden ne gelirse yapacağız

Ahmet Burhan Ataç’ın annesine uygulanan yurt dışı yasağına Ahbap Platformunun kurucusu şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmadı. Ahmet’e destek olacağını söyleyen Levent, “Elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

4’üncü evre kanser teşhisi nedeniyle Almanya’ya tedaviye annesiz gitmemesi için 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’a sosyal medyadan destek çığ gibi büyüdü. Anne Zekiye Ataç’a uygulanan yurt dışı yasağına tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, Haluk Levent’ten destek istedi.

Ahbap Platformunun kurucusu ünlü şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmayarak Ahmet’in annesine destek olacaklarını söyledi. Levent yaptığı paylaşımda “Elimizden ne gelirse yapacağız. Adalet bakanlığına gitmiştim yakında bir kez daha gideceğim. Bir yol buluruz inşallah..” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü: AhmetiYaşat Türkiye!

Kemik kanseri tedavisi gören 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesiz Almanya’ya gitmemesi için sosyal medyada “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle destek kampanyası başladı.

BOLD-15 Temmuz sonrası yürütülen tenkil sürecinde tutuklanan Harun Reha Ataç ve tutuksuz yargılanan eşi Zekiye Ataç çiftinin kanser teşhisi nedeniyle tedavi gören 9 yaşındaki oğulları Ahmet Burhan Ataç, tedavi için Almanya’ya annesiz gitmiş ve anne özlemi nedeniyle tedaviyi yarıda kesip dönmek zorunda kalmıştı.

Almanya’ya ikinci kez tedavi için gidecek olan Ahmet Burhan Ataç’ı, annesiz bırakmamak adına yapılan girişimler sonucunda anne Zekiye Ataç için uygulanan yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik başvuru Mersin 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Ahmet ve annesi Zekiye, bu karar üzerine çok sevinmiş ve Almanya’ya birlikte gitme hazırlıkları yaptıkları sırada mahkemenin verdiği karara itiraz edildiği ve anne Zekiye Ataç’a yeniden yurtdışı yasağı konulduğu öğrenildi.

Ağır bir tedavi süreci geçiren Ahmet’in, en çok ihtiyacı olan moral bir hak ihlali sonucu yargı tarafından gasp edildi.

9 yaşındaki Ahmet’i cezalandıran adalete tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle paylaşımda bulundu.

Okumaya devam et

Popular