Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melek Çetinkaya ‘Gizemli Bünyamin’i anlattı

Melek Çetinkaya, Adalet Yürüyüşünü provoke etmekle suçlanan Bünyamin isimli kişinin Emniyetteki “Cemaatçiyim, himmet verdim, Amerika’ya gidecektim”le başlayan ifadesini anlattı.

BOLD – Müebbet hapis cezasına çarptırılan Harbiyeli öğrencilerden Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, gözaltı sürecinden sonra DW’ye verdiği röportajda, Adalet Yürüyüşüne ilişkin provokasyon iddialarına yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çetinkaya’nın yürüyüşünün ikinci gününde “Bünyamin” isimli gizemli bir kişi ortaya çıkmış ve Ankara Metrosu’nda bağırarak Melek Çetinkaya’yı ve Harbiyeli Öğrencilerin suçsuzluğunu anlatmıştı.

Bu sırada biri Bünyamin’i görüntülemiş ve video kısa sürede viral olmuştu. Melek Çetinkaya, kendisiyle aynı gün gözaltına alınan Bünyamin’in, kendisiyle aynı anda verdiği ifadeleri anlattı. Cemaat mensubu olarak nitelenmek için polis daha sormadan ‘burs, himmet’ gibi konuları sıralayan Bünyamin, buna rağmen tutuklanmamış.

Bünyamin’in ifadeleri, Adalet Yürüyüşü’ne bulaştırıldığı ve daha sonra bu ifadesinin Adalet Yürüyüşü ile cemaat arasında bağ kurup terör faaliyeti olarak soruşturma başlatılması için kullanılabileceği kuşkusu uyandırdı.

 BÜNYAMİN’İN İFADESİ

Çetinkaya, Ankara TEM Şube’de birlikte ifade verdikleri Bünyamin adlı bir vatandaş ile polis arasında geçen konuşmaları ise şöyle aktardı:

“Bünyamin beye beni nereden tanıyorsunuz diye sordum, Twitter’dan mı, Instagram’dan mı, hepsine ‘hayır’ dedi. Youtube’da videonuzu izledim, çok üzüldüm, çocuklarınızın hakkını aramaya geldim dedi. Dört tane de çocuğu varmış, ne iyi insanlar varmış dedim. Sonra provokatör olduğu söylendi. Çünkü bu adam benim yanımda ifade verdi. Cemaate toplantıya gittiğini söylüyor. Burs verdiğini, himmet verdiğini söylüyor. Mütevelli olduğunu söylüyor. Amerika’ya gitmek için iki kere teşebbüste bulunduğunu söylüyor ama gidemediğini söylüyor. Hatta polis dedi ki, sormadığım şeylere cevap vermeyin. Ben bu adam tutuklandı kesin dedim. Benimle beraber haftada iki gün imza ve yurt dışı yasağıyla bıraktılar.”

OCAK 2020’DE TWITTER HESABI AÇMIŞ

Kendisini Bünyamin Çiçek olarak tanıtan ve sosyal medya üzerinden bağ kurmaya çalışan kişinin sosyal medya hesabı @Bnyamin62914698’yı Adalet Yürüşü’nden hemen önce Ocak 2020’de açtığı görülüyor. Bunun dışında gizemli kişiliği hakkında bilgi yok.

KHK Direnişçisi Cemal Yıldırım, Bünyamin isimli kişinin provokatör olduğunu ilk dillendiren kişiydi. Yıldırım, bu iddiasında hala ısrar ediyor.

BÜNYAMİN ÇİÇEK’TEN AÇIKLAMA

Melek Çetinkaya’nın Bünyamin Çiçek ile ilgili söyledikleri üzerine Bold Medya’ya açıklama gönderen Bünyamin Çiçek, “Ben Bünyamin Çiçek. Trabzonluyum. Doğma büyüme Beykoz. İki buçuk yıl önce İzmir’de taşındım. 19 Ocak’ta Melek Hanımın çağrısı üzerine, o insanlara destek için, hak hukuk adalet için Ankara’ya vardım. Sonra İzmir’de gözaltına alındım. Evet Melek hanımla aynı yerde ifadelerimiz alındı. Zannediyorum Melek hanım 2008’den öncesi dediğimi anlamamış. İnşallah art niyet yoktur, iyi niyetlidir, o da düzeltmesini yapar zaten. Söylediklerim de emniyet tutanaklarında mevcut. Ben çok net bir şekilde 2001-2008 arasında sohbetlere katıldığımı, o zaman dükkanıma gelen Cemaat mensuplarına 50-100 lira gibi sadaka tarzında paralar verdiğimi, iki çocuğum doğduğunda da akikalarını yurt dışında ucuz kesildiğini için, 100-120 Dolar gibi bir paraydı o zaman, bu şekilde verdiğimi söyledim. Ben mütevelliyim gibi bir kelime sözkonusu dahi olmadı. Burs ve himmet verdiğime dair de bir ifadem olmadı. Amerika’ya iki kere gitmek istediğimi de söylemedim. Yine dükkanıma gelen biri bir kez böyle bir teklifte bulundu. Git-gel çok masraflı olacağı için vazgeçtim.” dedi.

POLİS MUHBİRİ KİM?

Öte yandan Çetinkaya’nın “Kendini bana gazeteciyim diye tanıtan, eylem yaparsan haberim olsun çekim yaparım diyen, hatta bizimle gözaltına alınan delikanlının polise çalıştığını öğrendim. Muhbirlik yapıyormuş. Sorun yok. Çünkü gizlim saklım yok. Annene selam söyle delikanlı, benim yaşadığımı yaşama” diye bahsettiği kişi ile Bünyamin Çiçek’in bir ilgisi bulunmuyor. İkisi farklı kişiler. Çetinkaya, muhbirlik yaptığını iddia ettiği gencin adını şimdilik açıklamaycaklarını söyledi.

Gündem

KHK’lı Sosyolog Erzurumluoğlu: Dünya KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’dan haberdar olmalı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Sosyolog Doç.Dr. Bayram Erzurumluoğlu, dünyanın KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’ konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

BOLD-Mağdurlar için Adalet Platformu üyesi KHK’lı, Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu, yakında yayımlanacak olan  ‘Üçüncü Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri’ konulu rapor üzerine KHK’lı Platformu Birliği’nin haber sitesine konuştu.

Adıyaman Üniversitesi’ndeki görevinden 672 sayılı KHK ile ihraç edilen, Mağdurlar için Adalet Platformu üyesi, Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu;Mağdurlar için Adalet Platformu tarafından, 20 Temmuz 2019 ile 9 Eylül 2019 tarihleri arasında internet yoluyla gerçekleştirilen ve OHAL’in yol açtığı mağduriyetlere mercek tutan araştırmayı değerlendirdi.

KHK’lı Erzurumluoğlu, “Araştırmaya katılanların, kamuoyunun, insan hakları örgütlerinin uyarılması, uyandırılması gerekiyor. Dünyanın KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’ konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. İktidarın da artık bu soykırımdan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü soykırım, zamanaşımı olmayan bir suçtur! Bir an önce KHK’lılara yapılan ‘Politik, Halk ve Sivil Kırım’dan’ vazgeçmelerini öneriyoruz. Zararın neresinden dönülürse kardır, diyoruz.” dedi.

Röportajın tamamını aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Çok Yakında Yayınlanacak Olan “Üçüncü Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri”  Raporu Üzerine KHK’lı Sosyolog Doç.Dr. Bayram Erzurumluoğlu ile Yapılan Çarpıcı Röportaj (2)

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

 

Okumaya devam et

Gündem

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Hakkındaki cemaat soruşturması nedeniyle tutuklu bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olan profesör, savcının “Toplum sağlığına katkı sağlar” talebi doğrultusunda tahliye edildi.

BOLD- İsmini vermek istemeyen profesörün avukatı Hatice Yıldız, tahliye talebini savcılığa sundu. Savcılık da Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne “Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle almış olduğu kararlar gözetilerek bu kişinin toplum sağlığına katkıda bulunabileceği de dikkate alınarak hak kaybına sebebiyet vermemek için serbest bırakılmasını” talep eden bir müzekkere yazdı.

Medyascope’de yer alan özel habere göre, Tutukluluğu değerlendiren Sulh Ceza Hâkimliği talebi reddetti. Ret kararının ardından savcılık, profesör hakkında iddianame hazırlayıp Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, dosyayı inceledi ve tutuklu tıp profesörünün tahliyesine karar verdi.

Mahkeme karar yazısında, “Dosya kapsamı ve tutuklu kaldığı süre nazara alınarak Ceza Muhakemesi Kanunu 109/3 maddesi uyarınca yurtdışı yasağı koymak suretiyle sanığın tahliyesine karar verilmiştir” dedi.

Tıp profesörünün aynı suçlamayla bir yıl önce ifadesi alınmış, hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Ancak doktor bir yıl sonra tekrar dosyada yeni bir tanık beyanı olduğu gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. İfadesinin üç ay sonrasında ise gözaltına alınan tıp profesörü, 12 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AVUKAT YILDIZ: BUNUN GİBİ ÖNEMLİ KARARLARIN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ

Doktorun avukatlığını üstlenen Hatice Yıldız, tahliye talebini içeren dilekçesinde kişinin doktor olduğunu ve salgın sırasında toplum sağlığına katkı sağlayacağını vurguladı. Medyascope’a konuşan Yıldız, “Bu karar bizim için sevindirici, bunun gibi olumlu örneklerin çoğalmasını istiyoruz. Tutukluluk bizim hukukumuzda istisnai bir tedbirdir. Adli kontrol tedbirleri önceliklidir” dedi.

GATA’DA GÖREV YAPAN BİR DOKTORA DAHA TAHLİYE

Avukat Yıldız’ın GATA’da görev yapan başka bir doktor müvekkili de benzer şekilde tahliye edildi. Hekimin tahliyesi için Yıldız, aynı gerekçeleri mahkemeye sunduklarını belirtti.

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

BOLD-Türkiye’de virüse yakalanan ilk sağlık çalışanı olan Taşçıoğlu, 16 Mart’tan beri İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında Prof. Taşçıoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti.

601 SAĞLIK ÇALIŞANIN SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Türkiye’deki toplam vaka sayısının 15 bin 679’a tırmandığını vurgulayan Bakan Koca, “Bunu açıklamak gerçekten zor ama 601 sağlık çalışanın koronavirüs test sonuçları maalesef pozitif çıktı” sözleriyle sağlık çalışanlarının zor bir görevi üstlendiğini vurguladı.

Bugün 63 kişi daha hayatını kaybetti, toplam sayı 277’e ve vaka sayısı 15 bin 679’a çıktı

Okumaya devam et

Popular