Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye ordusu İdlib’de stratejik önemdeki Maarat El Numan ilçesini ele geçirdi

Suriye’de hükümet güçleri İdlib’deki stratejik önem taşıyan Maarat El Numan ilçesine girdi. Maarat El Numan kenti, başkent Şam ile Halep’i birbirine bağlayan anayol üzerinde olması nedeniyle kilit önemde.

BOLD – Suriye ordusu, muhaliflerin son kalesi İdlib’de stratejik öneme sahip bir ilçeyi kontrol altına aldı

El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir eş Şam (HTŞ) ve müttefikleri, 19 Aralık’tan beri Şam ile Halep’i birbirine bağlayan anayol üzerindeki Marat El Numan çevresinde rejim güçleriyle çatışıyordu.

Suriye ordu birlikleri Maraat el Numan’a üç koldan girdi. Bölgede mayın ve patlayıcı maddelerin toplanmaya başladığı bilgisi verilirken HTŞ üyelerinin batıya doğru kaçtıkları belirtildi.

Suriye televizyonu Maarat El Numan kentinde devriye gezen askerlerin görüntülerini yayınladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de hükümet güçlerinin İdlib vilayetindeki en büyük ikinci kent olan Maarat El Numan’ın kontrolünü “tamamen ele geçirdiğini” öne sürdü.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK GÖÇ DALGASI

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin, silahlı muhaliflerin elinde kalan son bölge olan İdlib’deki ilerleyişi, Türkiye’ye doğru yeni bir göç dalgasına yol açmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), 12-25 Aralık’ta İdlib vilayetinde çoğu Maarat El Numan kentinden olmak üzere 235 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, bunun neticesinde Maarat El Numan’ın neredeyse hayalet şehre döndüğünü bildirmişti.

İdlib vilayetinde, Rusya ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda 12 Ocak’ta ateşkes yürürlüğe girmişti. Ancak Şam yönetimi ve müttefiki Rusya, ateşkese rağmen “teröristlere” karşı operasyonların süreceğini duyurmuştu.

SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Savunma Bakanlığı tarafından dün konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ateşkes ilanına rağmen rejim, İdlib’de havadan ve karadan saldırılarla, masum sivilleri katletmeye, yüz binlerce insanın kış şartlarında evlerini zorla terk ve göç etmesine ve büyük bir insanlık trajedisine neden olmaya devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Bakanlık, Astana ve Soçi mutabakatları kapsamında oluşturulan gözlem ve kontrol noktalarını tehlikeye atacak her türlü girişime karşı en sert karşılığın verileceğini belirtti.

İdlib’de ateşkes yine tehlikede: MSB’den Suriye rejimine uyarı

Dünya

Miçotakis’ten AB’ye: Türkiye’ye maddi destek göçmenleri tutma oranına göre verilsin

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel’e gönderdiği mektupta Ankara’yı ‘mülteci krizini baskı aracı yapmak’ ile itham etti. AB ve Türkiye arası yeni göçmen anlaşması imzalanmasını teklif etti.

BOLD – Türkiye ile yaşanan göçmen krizi sonrası Avrupa Birliği’nin (AB) atacağı adımlar beklenirken Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’e mülteci konulu mektup gönderdiği öğrenildi.

MEKTUPTA AB İLE TÜRKİYE ARASI YENİ ANLAŞMA TEKLİFİ VAR

Yunan Proto Thema gazetesindeki habere göre Miçotakis iki lidere yazdığı mektupta AB ve Türkiye arası yeni göçmen anlaşması imzalanması teklifini ortaya attı.

AB’den Türkiye’ye maddi desteğin ‘daha az akınlar için daha çok finans ve daha büyük akınlar için daha az finans’ ilkesine dayandırılması gerektiğini kaydetti.

ANKARA BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR

Türkiye’nin mülteci akınlarını tamamen kontrol etme gücüne sahip olduğunu ifade eden Yunan Başbakan, Ankara’yı mültecileri AB’ye karşı baskı aracı olarak kullanmakla suçladı.

Koronadan kurtulan Dr. Akkabak: “Tünelin henüz başlangıcındayız”

Okumaya devam et

Dünya

Koronadan kurtulan Dr. Akkabak: “Tünelin henüz başlangıcındayız”

Dünyayı kuşatan koronavirüse yakalandıktan sonra karantina süreciyle hastalıktan kurtulan Dr. Ünsal Akkabak, “Tünelin henüz başlangıcındayız” dedi. Strasbourg’ta çalışan Akkabak, Fransız devletinin verdiği rakamların en az 10’a katlanması gerektiğini söyledi.

BOLD – Fransa’da çalışan doktor Ünsal Akkabak, koronavirüs (Kovid-19) krizinin tıbbi planda üç ay sürebileceğini iddia etti.

Kendisine de virüs bulaşan Ünsal Akkabak, 25 yıldır Strasbourg’ta hastane dışında acil vakalara bakan SOS MEDECINS adlı tıp kuruluşunda çalışıyor.

Dr. Ünsal Akkabak

DW Türkçe’ye konuşan Akkabak, virüse 21-28 Şubat arası kayak tatili için gittiği Kayseri’den döndükten sonra yakalandığını belirtti.

NEZLE GİBİ BAŞLADI AŞIRI KIRGINLIK BAŞ AĞRISI HİSSETTİM

“Tatil dönüşü virüs vakaları çoğaldı. Eldiven ve maskeyle çalıştım. Maske yetersizliğinden idareli kullanmak gerekiyordu. Bir hafta sonra nezle gibi başladı. Aşırı kırgınlık, baş ağrıları hissettim. Birkaç gün sonra teste karar verdim. Strasbourg Hastanesi’nde yaptırdım ve pozitif olduğumu söylediler. Hastalara, başkalarına bulaştırmamak için kendimi karantinaya aldım.”

DÖRT GÜNDE BİR MUAYENE ÖNERİSİNİ DİLLENDİRDİ

Habere göre yaklaşık iki haftalık karantina sonrası 2 Nisan’da işine döndü. Virüs kapıp karantinaya çekilenlere ‘Dört günde bir muayene’ tavsiyesinde bulundu.

Muayene sayılarının yaklaşık altı hafta önce aniden arttığını belirtip şunları aktardı:

KİLİSE’NİN DÜZENLEDİĞİ ULUSLARARASI BULUŞMA ETKİLİ OLDU

“Öksürük, nezle, ateş, baş ağrısı veya ishal gibi grip sendromunda görülen, pek önemli olmayan virüs bulguları vardı. Ardından Fransa’nın Almanya ve İsviçre ile sınır şehri Mulhouse’daki vakalar keşfedildi. Kentte 17-24 Şubat arası Fransız Evanjelik Kilisesi’nce düzenlenen uluslararası buluşmanın yayılmada önemli rol oynadığı söyleniyor.

ACİLLERDE YOĞUNLUK HALİHAZIRDA DEVAM EDİYOR

Maske ve dezenfektan sıkıntısı başladı. Acil servisler sadece ağır vakaları almaya karar verdi. İlk haftalarda sadece nefes darlığı veya zatürre belirtils kişiler hastanelere alınıp virüs testi yapıldı. Ardından devlet okulları kapatıp karantina kararı alındı. Fakat acillerde yoğunluk sürüyor.”

DEVLETİN VERDİĞİ RAKAMLARI EN AZ 10’A KATLAMAK LAZIM

Fransa’da virüse ilişkin resmi rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Akkabak, “Sayıları en az 10’a katlamak lazım. Çünkü yeterince test yapılmadığı için çoğu vakalar bilinmiyor. İstatistikler sadece test olanları veriyor. Ayrıca testin negatif çıkması virüs taşımıyorsunuz anlamına gelmiyor. Hatalı negatifler var. Gerçek olan ölü sayısı. Tünelin ucunda değil, henüz başlangıcındayız. Rakamlar hâlâ yükseliyor. Çin modelini temel alacak olursak, bu durum üç ay sürebilir” görüşünü dillendirdi.

NEFES DARLIĞI YAPMAMASINA DİKKAT ETMELİ

“Önemli olan nefes darlığı yapmaması” diyen Dr. Akkabak, ‘Sık sık elleri yıkamanın, bir metrelik mesafeyi korumanın, kişinin solunum sistemini gözlemlemesinin, şüphelilerinse maske takması’nın hayatiyetine dikkat çekti.

SİGARAYI TERK ETMEK VE BOL SU İÇMEK ÖNEMLİ

Bol su içmenin ve sigarayı bırakmanın, bırakılamıyorsa da tüketimini mümkün mertebe azaltmanın önemine işaret etti.

Koronayı çözemediler: “72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptı”

Okumaya devam et

Dünya

İspanya: Türkiye solunum cihazlarımızı göndermiyor

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya, Türkiye’nin kendi hastalarına gerekli olabileceği gerekçesiyle İspanya için üretilen solunum cihazlarını vermediğini belirtti. Laya, Türkiye’den solunum cihazlarını bir an önce göndermesini istedi.

BOLD – İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya, satın aldıkları suni solunum cihazlarının Türkiye’de tutulduğunu belirterek, solunum cihazlarını almayı şu ana kadar başaramadıklarını söyledi.

GEREKÇE: BİZE LAZIM OLABİLİR

Türk hükumetinin salgına karşı kullanmak üzere son günlerde sağlık malzemelerinin ülke dışına satışına kısıtlama getirdiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Laya, Türkiye’nin kendi hastalarına lazım olabileceği gerekçesiyle suni solunum cihazlarının İspanya’ya ulaştırılmasına şimdilik izin vermediğini söyledi.

İSPANYOL FİRMASI İÇİN ÜRETİLMİŞ

El Mundo gazetesine göre söz konusu cihazlar Çin’den alınan yedek parçalarla birlikte bir İspanya firması adına Türkiye’de üretildi. Son günlerde Türk meslektaşı ile konuyu üç kez ele aldığını belirten İspanyol bakan, İspanya sağlık bakanının da Türk meslektaşı Fahrettin Koca ile görüştüğünü dile getirdi. Türkiye’den içinde solunum cihazı hariç maske ve diğer sağlık malzemelerinin olduğu bir uçağın geldiğini belirten Laya, “Türk hükumeti bu malzemelerin önümüzdeki günlerde bize ulaşacağına dair garanti verdi” dedi.

CİHAZLAR GİTMEZSE ÖDEME YAPILACAK

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin satın alınan sağlık malzemelerinin büyük çoğunluğunu halihazırda İspanya’ya ulaştırdığını vurgulandı ve Türkiye’ye teşekkür edildi. Ancak açıklamada Türkiye’de son günlerde değişen durumdan ötürü solunum cihazlarının henüz alınmadığı, bu cihazların alınamaması halinde üretici firmanın İspanya’ya geri ödeme yapmak zorunda olduğu belirtildi.

Türkiye ekonomik çöküşe çare bulabilir mi?

Okumaya devam et

Popular