Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İade edilen KHK’lı polislere kızak görev, düşük maaş: Haklarımız gaspediliyor

KHK ile ihraç edildikten sonra OHAL Komisyonu kararıyla görevlerine iade edilen polislerin kızak göreve atanarak, düşük kademeden göreve başlatıldıkları ortaya çıktı. Mali ve özlük haklarında kayıp yaşayan polisler, “Keyfi olarak hak gaspı yaşanıyor” dedi.

BOLD – Eski kademelerine dönemeyip İçişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi’ne atanmaya başladıklarını belirten polisler, “Eskiden EGM personeli olarak 3. kademe memurluk yaparken, Araştırma Merkezi’ne atandıklarında 5. kademe memur statüsüne düşürülmektedirler. Keyfi olarak hak gaspı yaşanıyor. Personelin 3’ün üzerindeki bir memuriyet derecesine çıkması engelleniyor” dedi.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu başvuruları değerlendirilen polislerden görevlerine iade edilenler yaşadıkları hak kaybını Cumhuriyet’e anlattı.  Polis memuru A., 22 Kasım 2016 tarihinde ihraç edildiğini belirterek kendisine yöneltilen suçlamalara yönelik 2017 yılında takipsizlik verildiğini ancak 7 ay sonra göreve dönebildiğini anlattı. Polis memuru A., “İade olunca daha önce çalıştığım işten çıktım. Göreve başlayamayınca kadar 7 ay işsiz kaldım. Araştırma Merkezi’ne atandık özlük haklarımızda gerileme oldu” dedi.

HEM ÇALIŞIRKEN HEM DE EMEKLİLİK DE DÜŞÜŞ

Polis memuru B. ise “Maaşlarımız bu derecelere ve kademelere göre yapıldığı için derecelerin düşürülmesi, EGM personelinin hem çalışırken, hem de emekli olduğunda kazanacağı gelirde önemli bir düşüş anlamına geliyor” dedi. Polis memuru C., ise “bir satırlık ifade” nedeniyle ihraç edildiğini aktararak “Seni tutuklamak zorundayım diyerek beni tutuklayan hâkim de ihraç oldu. Bir yılı aşkın bir süre cezaevinde kalmam nedeniyle borçlarımı ödeyemedim. Haksız işlemler zinciri, ailemde telafisi güç sıkıntılara yol açtı. Sıkıntılar hâlâ devam ediyor. İade edilmeme rağmen atamam henüz yapılmadı” dedi.

HAK ETTİĞİM MAAŞIN YARISINI ALACAĞIM

Polis memuru D., ihraç edildikten 4 yıl sonra göreve iade edildiğini belirterek, “EGM personelinin tümü, bugün benim geçtiğim soruşturmalardan geçseydi, 5’te 4’ü iade olamazdı. Henüz atamam yapılmadı ama yapılınca diğer arkadaşlarım gibi hak ettiğim maaşın yarısını alacağım ve sonra Araştırma Merkezi olarak adlandırılan ve beni bir kere daha ihraç hissiyle dolduracak olan kuruma verileceğim” dedi.

AKP’nin yerel yönetim değişikliğinden zam paketi çıktı: Emlak vergisine, suya, çöpe büyük zam

Gündem

Personele eziyetle suçlanan ŞOK’a boykot çağrısı

Yeni bir uygulama ile müşterilerinin siparişlerini evlerine bırakan ŞOK Marketin, bu iş için yeni istihdam yerine market çalışanlarını yaya olarak kullandığının ortaya çıkması tepki topladı.

BOLD- Koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen ŞOK Marketler zinciri faaliyet gösterdiği yerlerde telefonla sipariş uygulaması başlattı. ‘Cepte ŞOK’ uygulamasıyla alınan siparişler, en yakın marketten müşterilerin evlerine bırakılıyor.

MARKET ÇALIŞANLARI EVLERE YAYA GİDİYOR

ŞOK’un Evlere bırakılan siparişler için ekstra personel alımı yapmadığı, market çalışanlarını siparişlere yaya olarak gönderdiği iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Hatta uygulamaya itiraz eden bazı çalışanların hakkında işlem yapıldığı da bu iddialar arasında.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Personele eziyet edildiği iddialarından rahatsız olan sosyal medya kullanıcıları, #SokMarketBoykot etiketine yaptıkları on binlerce paylaşımla tepkisini dile getirdi. Cepte ŞOK uygulamasını sosyal medya hesabından 30 Martta duyuran ŞOK Marketler zincirinin CEO’su Uğur Demirel iddialar karşısındaki sessizliği sürüyor.

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Okumaya devam et

Gündem

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Hırsızlık, narkotik , cinayet gibi adli suçlara tahliye yolu açan yargı paketinin tutuklu gazetecileri kapsamadığı kamuoyuna duyurmak isteyen gazeteciler meslektaşları için kampanya başlattı.

BOLD- AKP ve MHP’nin hazırladığı Ceza İnfaz Kanununda değişiklik öngören 2. yargı paketi, koronavirüs salgını yüzünden geçen hafta apar topar Meclise sunuldu. Salgına rağmen bazı tutukluların yararlandırılmadığı çalışma tartışmalara neden oldu. Tartışmaların gölgesinde Meclis Adalet Komisyonundan geçti. Önümüzdeki hafta Genel Kurula gelmesi beklenen paket, tutuklu gazetecileri ve siyasi tutukları kapsamaması yüzünden çokça eleştirildi. Genel Kuruldaki oylama öncesi, gazeteciler meslektaşları için kampanya başlattı.

GAZETECİLERDEN DESTEK

Haberin Var Mı insiyatifi tutuklu gazeteciler için sosyal medyada başlattığı kampanyaya bir çok gazeteci de ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’ diyerek destek verdi. Haberin Var Mı insiyatifinin #GazetecilerÖzgürOlsun etiketiyle sosyal medyada yaptığı paylaşımda, ”Türkiye ev hapsinde. Büyükşehirler karantinada. Pek çok gazeteci haber merkezlerinde, sokaklarda. 100’den fazlası ise demir parmaklıklar ardında, hapishanelere virüs bulaşmasın diye, virüs girmeden çıkar mıyım diye umutla bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

AKP’li başkan koronaya ‘üzerlik otu’ tütsüsüyle meydan okudu

 

Okumaya devam et

Gündem

Enfeksiyon uzmanı doktordan korkutan vaka hesabı: Sayı 600 ile 900 bin arasında!

TRT Haber’e bağlanan doktor Meltem Özen koronavirüs vaka, sayısının Sağlık Bakanlığının test sonuçlarına dayalı paylaştığı sayılardan çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

BOLD- TRT Haber yayınına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı doktor Meltem Özen Türkiye’deki vaka sayılarına ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu. Vaka sayılarının tespit edildiğinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Özen sayının 900 binlerde olduğunu iddia etti.

TEST ETTİKLERİMİZDEN ÇOK DAHA FAZLA

Sadece vakaların yüzde 15’inin hastaneye başvurduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı doktor Meltem Özen, ”Test yaptığımız vakalar, vakaların yüzde 15-20 si. Yani her test ettiğimiz vakaya karşı toplumda 10 vaka var. Vaka sayımızı 10’la çarpacağız, 230 bin. Biz zaten bu vakaların yüzde 20-25’ini test edebildik. Yani 230 bini en az 3 yada 4 ile çarpacağız. Vaka sayısı 230 bin değil, 600 bin-800 bin belki de 900 bin” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın kampanyası için polisin maaşına göz diktiler!

Okumaya devam et

Popular