Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Öğretmen Maksut Tepeli’nin mezarı 36 yıldır bilinmiyor

Cumartesi Anneleri eyleminde 36 yıl önce yaralı halde karakola götürülen ve ölümü sonrası defnedilmesine rağmen mezar yeri bilinmeyen öğretmen Maksut Tepeli’nin akıbeti soruldu.

BOLD – Kayıpların akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle yıllardır eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri bu haftada bir araya geldi.

MEYDANA YİNE ÇIKARTILMADILAR

Galatasaray Meydanı’na 76 haftadır çıkmalarına izin verilmeyen Cumartesi Anneleri, 776’ncı eyleminde 36 yıldır mezar yeri bilinmeyen öğretmen Maksut Tepeli için açıklama yaptı.

BU YASLA, ADALETSİZLİKLE YAŞAMAK İSTEMİYORUM

Yaralı halde karakola götürülen ve ölümü sonrası defnedilmesine rağmen mezar yeri bilinmeyen Tepeli’nin eşi Şehriban Tepeli, “Ömür boyu bu yasla, adaletsizlikle yaşamak istemiyorum” diyerek, kocasının mezar yerini sordu.

ERSOY, PİROĞLU, KERESTECİOĞLU VE TANRIKULU DA KATILDI

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta yapılan eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Musa Piroğlu ve Filiz Kerestecioğlu ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yanı sıra çok sayıda kayıp yakını, kişi ve kurum temsilcisi katıldı.

GAYRETTEPE SİYASİ ŞUBE’DE KAYBOLDU

Polislerce ablukaya alınan sokakta, kayıp yakınları üzerinde kayıplarının fotoğrafları bulunan tişörtler giyip, kayıpların fotoğraflarıyla karanfiller taşıdı. Bu hafta, 36 yıl evvel İstanbul Gayrettepe Siyasi Şube’de kaybedilen öğretmen Maksut Tepeli’nin akıbeti soruldu.

YARALI OLMASINA RAĞMEN KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Maside Ocak, “Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) üyesiydi. 4 Şubat 1980’de görev yaptığı Erzincan’da tutuklandı, 4 ay cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul’a taşındı. 2 Şubat 1984’de İstanbul Küçükbakkalköy’deki arkadaşının evine gitti. Eve yaklaştığında kapının kırık olduğunu fark ederek oradan uzaklaşmaya çalıştı. İçeride karakol kuran polislerce açılan ateş sonucu yaralandı. Yoğun kan kaybetmesine rağmen hastaneye değil, bir battaniye içinde Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldü” dedi.

İş sözü verdikleri Adem Yarıcı’yı ölüme yolladılar

Gündem

Hakan Aygün’e ‘IBAN’ tutuklaması

Sosyal medya paylaşımı sebebiyle gözaltına alınan gazeteci Hakan Aygün, Bodrum Sulh Ceza Mahkemesince ‘kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlamasıyla tutuklandı. Aygün, Erdoğan’ın yardım kampanyasına atıfla “Ey İBAN edenler” içerikli tweet atmıştı.

BOLD AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiye’m’ kampanyası tartışmalara ve “Başka devletler koronavirüse karşı mali yardım yapmak adına IBAN numarası ister bizimkiler para toplamak için IBAN numarası veriyor” söylemli tepkilere yol açmıştı.

‘AYETİ ALAYA ALIYOR’ YORUMLARINA YOL AÇTI

IBAN üzerinden yapılan bu tepkilere gazeteci Hakan Aygün’de bir tweetle katılmış fakat eleştirilerin odağına yerleşmişti. Zira Aygün’ün paylaşımı “Kur’an-ı Kerim’i ve ayeti alaya alıyor” yorumlarına kapı aralayacak tarzdaydı.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre bu paylaşımı sebebiyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘Hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan Aygün’ün teknesinde arama yapıldığı ve bilgisayarına el konulduğu öğrenildi.

Gözaltı öncesi yine Twitter’dan bir açıklama yaparak tweeti kendisinin yazmadığını, sayfasına retweet yöntemiyle gönderilen bir mesaj olduğunu söyleyip savunma yapmıştı.

TCK 213. VE 216. MADDE KAPSAMINDA 2 İLA 4 YIL HAPİS İSTEMİ

Emniyetteki işlemleri akabinde öğle saatlerinde adliyeye sevk edilen Aygün, TCK 213. ve TCK 216. maddeden 2 ila 4 yıl hapis istemi ile sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Hakan Aygün’ünr Muğla Cezaevi’ne gönderileceği öğrenildi.

BİR KESİMİ DİĞER KESİM ALEYHİNE KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK

TCK 216. Madde: Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Şoke eden iddia: 112’i başhekimi koronalı personeli 2 gün çalıştırdı!

Okumaya devam et

Gündem

Şoke eden iddia: 112’i başhekimi koronalı personeli 2 gün çalıştırdı!

Amasya’da bir 112 Acil Servis personeline bulgu sebebiyle koronavirüs testi yapıldı. İddiaya göre Acil Servis Başhekimi N.T. izin vermediği için personel sonuç çıkana kadar 2 gün daha çalıştı. Test pozitif gelince görevli ve 2 arkadaşı karantinaya alındı.

BOLD – Türkiye geneli hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle önlemler üst seviyede tutulmaya çalışılıyor.

Ancak Amasya’da yaşandığı ileri sürülen bir olay her an ihmal görülebileceğini ortaya koydu.

UMREDEN GELEN BİR YAŞLIYA GİTTİLER

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Amasya 112 Acil Servis ekibi, umreden geldiği belirtilen. yüksek ateş, öksürük şikayetli bir yaşlıyı hastaneye götürdü. Sonrasında ekipten birinde aynı belirtilere rastlandı.

Hastaneye giden personele test yapıldı. Sonuç çıkana kadar kendini izole etmesi gerektiği ifade edilip görevli evine yollandı.

TEST POZİTİF GELDİ SADECE 3 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Ancak iddiaya göre 112 Acil Servis Başhekimi N.T., personele izin vermedi, 2 gün daha çalıştırdı. Çalışanın testi pozitif gelince de ekipteki 3 kişi evlerinde karantinaya alındı.

Türk Sağlık-Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, testi pozitif çıkan personelin olayı anlattığını ifade ederek şunları aktardı:

“HER ÖKSÜRENE İZİN Mİ VERECEĞİZ” DEDİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Acil Servis Başhekimi N.T., arkadaşımıza “Her öksürene izin mi vereceğiz” diyerek izin veya rapor alıp izole olmasına müsaade etmiyor. Sonuçlar gelene kadar 2 gün daha çalıştırıyor.

112 istasyonunda 21 personel var. Arkadaş hepsiyle temas halinde bulunmuştur. 2 günde onlarca vakaya gitmiştir. Ancak sadece 3 kişi karantina altına alınmıştır.

İDARİ SORUŞTURMA YETMEZ ADLİ DE OLMALI

Ben olayın üstüne gidince arkadaşımıza baskı yapmaya başladılar. Arkadaşımız henüz 21 yaşında, 5 aylık memur ve şehirde kimsesi yok.

Olayın sorumlusu başta Sağlık İl Müdürlüğü ve kurum başhekimidir. İstifa çözüm değildir. İlgili kurumları göreve davet ediyoruz. İdari soruşturma yanında adli soruşturma da yapılmalı.

Prof. Dr. Hotamışlıgil’den korona ikazı: “Yeni dalga olabilir”

Okumaya devam et

Gündem

Milyonların gözü Mecliste…

İnfaz düzenlemesi Mecliste… Milyonlarca insanın, cezaevlerindeki koronavirüs riskinin çok yüksek olması nedeniyle gözü ve kulağı da TBMM’den gelecek haberde…

BOLD – Sanatçılar, siyasetçiler ve aydınlar TBMM’ye çağrı yaptı ve yeni infaz düzenlemesinde yaşam hakkının kutsallığına dikkat çekerek eşitlik talebinde bulundu. Fatih Akalan ve Levent Kenez, Türkiye’de ve dünyada koronavirüs krizi ile ilgili yaşanan son gelişmeleri Bold canlı yayınında değerlendiriyor.

Okumaya devam et

Popular