Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Mahkeme, AKP’li Zeyid Aslan’a uçan tekme için ‘haksız tahrik’ indirimi yaptı

Meclis’te savcı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na uçan tekme atan AKP Milletvekili Zeyid Aslan suçlu bulundu. Mahkeme, Aslan’ın eylemi ‘haksız tahrik’ altında işlediğini belirterek cezada indirim yaptı. Aslan’a 2 bin 240 TL para cezası verildi.

BOLD – Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldüğü 11 Ocak 2014’te, Yargıçlar Sendikası adına toplantıya katılmak isteyen Ömer Faruk Eminağaoğlu’na uçan tekme atan eski AKP Milletvekili Zeyid Aslan hakkındaki dava sonuçlandı. Mahkeme, Aslan’ı, iki kişinin omzuna ellerini basıp, yükselerek Eminağaoğlu’nun çenesine tekme attığı gerekçesiyle suçlu buldu. Buna karşılık, Aslan’ın eylemi “haksız tahrik” altında işlediği belirtilerek cezada indirim yapıldı. Tanıkları dinleme gereği görmeyen mahkeme, Aslan’ı, 10 taksitte 2 bin 240 TL ödemeye mahkum etti.

T24’ün haberine göre Aslan, HSYK’nin yapısını değiştiren kanun değişikliğinin komisyonda görüşüldüğü 11 Ocak 2014’te toplantıya Yargıçlar Sendikası adına katılmak için Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya’ya dilekçe veren Eminağaoğlu’na saldıran AKP’li isimler arasında yer aldı. Dilekçesinin akıbetini sormak için ayağa kalktığı sırada Eminağaoğlu’na saldıran AKP’lileri muhalefet milletvekilleri durdurmaya çalıştı. Bu sırada Aslan, iki kişinin omzuna ellerini basıp, yükselerek Eminağaoğlu’na tekme attı.

Çene ve boğazına tekme isabet eden Eminağaoğlu’na 5 gün süreyle iş göremez raporu verildi. Eminağaoğlu’nun suç duyurusunda bulunması üzerine, dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Aslan hakkında dava açıldı. İddianamede, Aslan’ın tekme attığının görüntülerde sabit olduğuna yönelik bilirkişi raporuna yer verildi.

BİZ MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALDIK

İfadesi alınan Aslan ise Eminağaoğlu’nun görevi ve yetkisi olmamasına rağmen komisyon toplantısına katıldığını, provokatif davranışlarda bulunduğunu, uyarılara rağmen dışarı çıkmadığını, üzerlerine yürüyerek yüksek sesle bir şeyler söylediğini, muhalefet vekillerinin de arbede ortamında Eminağaoğlu’na destek verdiğini söyledi. Aslan, TBMM çalışmalarına kolluk kuvvetlerinin girememesi nedeniyle vekillerin bu tip olaylara müdahale etmek zorunda kaldığını belirtirken, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul etti, sallamasına rağmen tekmesinin Eminağaoğlu’na isabet etmediğini savundu.

CEZAYI 10 TAKSİTTE ÖDEYECEK

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda, Aslan’ı suçlu buldu. Buna karşılık, Eminağaoğlu’nun komisyon toplantısına girmek istemesini “haksız tahrik” olarak niteleyen mahkeme, cezada dörtte bir oranında indirim yaptı. Mahkeme, basit yaralama suçundan Aslan’ı para cezasına mahkum etti ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. İtiraz üzerine hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı kaldırıldı. İkinci kararda Aslan, yine haksız tahrik indirimi yapılarak para cezasına mahkum edildi. Buna göre, Aslan, 112 gün adli para cezasının karşılığı olarak 2 bin 240 TL ödeyecek. Bununla da yetinmeyen mahkeme, cezanın 10 taksitte tahsiline hükmetti.

AKP’li Fatma Şahin’e devlet bütçesinden 40 gün Antartika tatili

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0