Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Güney Kore sinemasından on çarpıcı film

Parasite’in En İyi Film ödülünü alması bakışları bir kez daha Güney Kore sinemasına çevirdi.

BOLD– Gelenek ile modern yaşamın iç içe geçtiği Güney Kore’de sinemacılar bu ikilikten muhteşem öyküler çıkarmayı başarıyor. Aksiyondan gizeme, korkudan drama çok kaliteli örneklerin verildiği Güney Kore sinemasından sizler için on çarpıcı örnek seçtik.

BURNING

Ünlü yazar Haruki Murakami’nin bir öyküsünden uyarlanan Burning; Lee Chang-dong tarafından yönetiliyor. Altın Palmiye ödülü de bulunan yapım; hüzün, kıskançlık, sınıfsal farklılıklar gibi zengin alt metinlerden beslenen, çarpıcı şiirsel görüntülere sahip öyküsü ve şok edici finaliyle son yılların en dikkat çeken yapımlarından biri.

TRAIN TO BUSAN

Korku filmleri sevenler için güzel bir zombi filmi. Uzakdoğu’da çok iyi gişe yapan film, insanları zombiye dönüştüren bir salgından kurtulmak için salgının henüz ulaşmadığı Busan’a gitmeye çalışan bir grup insanın mücadelesine yer veriyor.

I SAW DEVIL

İntikam öykülerini çok seven Güney Kore sinemasından türün en iyilerinden biri… Yüzlerce kişiyi öldürmüş bir seri katilin peşine düşen bir polis için bir süre sonra doğru ve yanlış arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlayacaktır.

MOTHER

Artık “Oscar’lı yönetmen” sıfatıyla anılacak olan Bong Joon-ho’nun en sürükleyici filmlerinden biri.. 28 yaşındaki oğlu işlemediği bir cinayetle suçlanan yaşlı bir anne oğlunun masumluğunu kanıtlamaya çalışırken bambaşka birine dönüşür.

BOŞ EV

Kim Ki Duk’a Venedik Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandıran yapım; tatile giden insanların evlerinde keyifli bir hayat süren, teşekkür etmek için de küçü tamiratlar yapan Sun-hwa’nın boş sandığı evde bir kadınla karşılaşması sonrası gelişen olayları anlatıyor.

OLD BOY

Kore sinemasının en ikonik filminin kamera araksında Park Chan-wook oturuyor. Bilinmeyen bir nedenle kaçırılıp bir odada on beş yıl tecritte tutulan Oh Dae-Su yine ansızın serbest bırakılınca yıllar boyunca planladığı intikamını almak için kendisini kaçıranların peşine düşer.

MEMOIRS OF MURDER

Zaman zaman Fincher’ın Zodiac’ını hatırlatan Memoirs of Murder’ın yönetmen koltuğunda Bong Joon-ho oturuyor. Gerçek olaylara dayanan filmde Kore tarihinin en kanlı seri cinayet vakasını ve yıllarca çözülemeyen soruşturması anlatılıyor. Söz konusu cinayetler Eylül 2019’da açıklığa kavuştuğunda yönetmen ne hissetmiştir acaba?

A TAXI DRIVER

Son olarak Parasite filminde izlediğimiz Song Kang‑ho’nun başrolde olduğu yapım Güney Kore’de otokratik yönetim döneminde 1980 yılında yaşanan Gwangju İsyanı sırasında yaşanan gerçek olaylara dayanıyor. Borç içinde yaşayan taksi şoförü Man- seob (Song Kang‑ho) Batılı bir gazeteciyi olayların yaşandığı Gwanju’ya götürmeyi kabul ettiğinde tek amacı iyi para kazanmaktır. Ancak şehirde gördükleri onu sonsuza kadar değiştirecektir.

SPRING, SUMMER, FALL, WINTER… AND SPRING

Listedeki bir diğer Kim Ki Duk filmi olan yapım, Budist tapınağında keşişlerin gözetiminde eğitim gören bir çocuğun yıllara yayılan büyüme öyküsünü mevsimler üzerinden anlatıyor.

A TALE OF TWO SISTER

Annelerinin ölümünden sonra gizemli bir hastalığa yakalanan iki kız kardeş tedavileri tamamlanınca evlerine geri dönerler. Ancak, babalarının yeni eşi olan üvey annelerinde yolunda gitmeyen bir şeyler vardır.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

70. Berlin Film Festivali’nde yapımcı avlayacak projeler

20 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında yapılacak 70. Berlin Film Festivali birçok film projesi için de yapımcı ve dağıtımcı arayışı demek.

BOLD- Sinema festivallerinin kırmızı halı, ilk gösterimler, yarışma heyecanı gibi parlak yüzünün arkasında yüz milyonlarca doların konuşulduğu bir de ekonomik boyut vardır. Proje aşamasında ya da tamamlanmış birçok film burada yapımcı ya da dağıtımcı arayışındadır. Bu yıl festivalde yapımcıların ve dağıtımcıların ilgisini çekmeye çalışacak 10 proje “hollywoodreporter” tarafından şöyle listelendi.

REMOTE CONTROL
YÖNETMEN: John Mathieson
Başrol : Gerard Butler

Fallen serisiyle aksiyona alışan Butler, bu kez bir savaş muhabiri olarak küresel komploya karşı duruyor. Tipik bir tek adam dünyaya karşı aksiyonu.

Jessica Chastain, Eddie Redmayne


THE GOOD NURSE

YÖNETMEN: Tobias Lindholm
Başrol : Jessica Chastain, Eddie Redmayne

Gerçek bir suç öyküsüne dayanan film, 300’den fazla hastayı öldüren İngiliz hemşire “Ölüm Meleği” Charlie Cullen’ı (Redmayne) anlatıyor. Chastain, öldürme çılgınlığını durdurmaya yardım eden hemşireyi oynayacak.

LITTLE AMERICA

YÖNETMEN: Rowan Athale
Başrol : Sylvester Stallone

Rambo 5’te ilerlemiş yaşına rağmen aksiyonda hala iş yapabileceğini gösteren Stallone, bu kez distopik bir Amerika’da Asyalı bir milyarder tarafından kiralanan eski bir Ranger olarak karşımıza çıkıyor.


BACCARAT MACHINE

Başrol: Awkwafina

Altın Küre ödüllü Awkwafina’nın tarihin en başarılı kadın kumarbazlarından Cheung Yin “Kelly” Sun’ı canlandıracağı filmin yönetmeni henüz belli değil.


THE PORTABLE DOOR

YÖNETMEN: Jeffrey Walker
Başrol : Christoph Waltz, Guy Pearce

Tom Holt’un görünüşte sıradan bir ofisi anlatan çoksatan romanına dayanan filmin macera, komedi ve aksiyonu harmanlaması bekleniyor.


PERFECT

Yönetmen: Olivia Wilde
I, Tonya benzeri bir başarı öyküsü olması beklenen Perfect; büyük bir sakatlığın ardından 1996 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Amerikalı jimnastikçi Kerri Strug’un biyografisi olacak.


ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT

YÖNETMEN: Edward Berger
Başrol : Daniel Brühl

Yapımın, Alman yazar Erich Maria Remarque’in I. Dünya Savaşı romanının ilk Almanca uyarlaması olması bekleniyor. Hazır “1917” dikkatleri yeniden Büyük Savaş’a çekmişken zamanlama oldukça iyi görünüyor.


JUNIPER

YÖNETMEN: Matthew Saville
Başrol : Charlotte Rampling, Marton Csokas

2015 Berlinale’de en iyi kadın oyuncu seçilen Charlotte Rampling, oğlu (Marton Csokas) ve torunu (George Ferrier) ile birlikte yaşayan alıngan ve alkolik bir büyükanneyi oynayacak.

THE THICKET

YÖNETMEN:Elliott Lester
Başrol :Peter Dinklage, Noomi Rapace, Charlie Plummer

Prometheus’tan Noomi Rapace ve Game of Thrones’tan Peter Dinklage bir araya getiren aksiyon gerilim filmi, Joe R. Lansdale romanından uyarlandı:

A HERO

YÖNETMEN: Asghar Farhadi

A Separation, Sales Man gibi filmlerle dikkat çeken Oscar ve Altın Küre ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin yeni filmi A Hero hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak, Parasite ile gelen “yenilik” dalgası Farhadi için de birçok kapıyı açabilir gibi görünüyor.

OFFICIAL COMPETITION

YÖNETMEN: Mariano Cohn ve Gastón Duprat
Başrol : Antonio Banderas, Penélope Cruz

Pain & Glory’nin İspanyol asıllı yıldızları, bir milyarder girişimci tarafından ikonik bir film oluşturmak amacıyla bir araya getirilen Félix Rivero (Banderas) ve bir film yapımcısının (Cruz) öyküsünde yeniden bir araya geliyor.

Okumaya devam et

Kültür

70’inci Berlin Film Festivali’nde Türkiye’den hiç film yok

Dünyanın en saygın film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali bu gün başlıyor.

BOLD– 18 filmin ana yarışma tablosunda büyük ödül olan Altın Ayı için yarışacağı festivalde bu yıl hiçbir bölümde herhangi bir Türkiye yapımı film bulunmuyor.

YENİLİKLER VAR AMA TÜRKİYE 70. BERLİNALE’DE YOK

20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde büyük ödül için yarışacak filmler tanıtıldı. 18 filmin mücadele edeceği ana yarışma bölümünde; Burhan Qurbani’nin “Berlin Alexanderplatz,” Ilya Khrzhanovksy ile Yekaterina Oertel imzalı “DAU.Natasha” İtalyan yönetmen kardeşler Damiano D’Innocenzo ve Fabio D’Innocenzo’nun “Favolacce,” Alman yönetmen Christian Petzold’un “Undine” dikkat çeken filmler arasında yer alıyor. Yönetmenliğini Sally Potter’ın yaptığı ve başrollerini Javier Badem, Elle Fanning ve Salma Hayek’in üstlendiği “The Roads Not Taken” oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Festivalde bu yıl yen bir bölüm de yer alıyor. “Encounters” adını taşıyan bölüm farklı anlatım tekniklerini kullanan filmler için düzenlenen bir yarışma kategorisi. Berlinale Direktörü Carlo Chatrian, “geleneksel üretim sürecinin dışında” şekillenen, “nitelik ve biçim açısından güçlü olmalarına rağmen” ana yarışmaya katılmak için gereken bazı özelliklere sahip olmayan filmleri “Encounters”a davet ettiklerini aktardı.

JÜRİ BAŞKANI JEREMY IRONS

Festivalin yarışma jürisi başkanlığını bu yıl ünlü İngiliz oyuncu Jeremy Irons yürütüyor. Ünlü aktöre Kenneth Lonergan, Bérénice Bejo, Kleber Mendonça Filho, Luca Marinelli, Bettina Brokemper ve Annemarie Jacir eşlik ediyor.

340 filmin gösterim imkanı bulacağı 70. Berlin Film Festivali bu akşam Kanada-İrlanda ortak yapımı “My Salinger Year” ile yapılacak. Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau imzalı filmin başrollerini Sigourney Weaver, Margaret Qualley, Douglas Booth paylaşıyor.

MERAKLA BEKLENEN İLK GÖSTERİMLER

Festivalin en çok ilgi gören bölümlerinden biri de Berlinale Special Gala… Berlin Film Festivali’nde ilk gösterim yapmak, hem yönetmenler hem yapımcılar için önemli bir prestij kaynağı. Sinemaseverlerin merakla beklediği birçok filmin ilk kez görücüye çıkacağı bölüm bu yıl; açılış filmi “My Salinger Year”ın yanı sıra Johnny Depp’in yeni filmi “Minamata,” ABD’nin eski dış işleri bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton’ın hayatını anlatan Nanette Burstein imzalı “Hillary” belgeselini de seyirciyle buluşturacak.

Okumaya devam et

Kültür

İlk Türk kadın hükümdar Tomris’in hayatı beyaz perdede

Kazakistan yapımı “Tomris” filmi 10 Nisan’da Türkiye’de vizyona giriyor.

BOLD– Kazakistan’da büyük gişe başarısı sağlayan film, Altın Küre’de “en iyi yabancı film” kategorisinde yarışma şansı bulmuştu.

15 BİN KİŞİ ARASINDAN SEÇİLEN PSİKOLOG

MÖ 6. yüzyılda, dönemin en güçlü devletlerinden Pers İmparatorluğu’nu yenerek çok büyük bir başarı elde eden İskit-Saka Türkleri’nin hükümdarı Tomris’in mücadelesini anlatacak film için 15 bin kişi arasından seçim yapan yönetmen Akan Satayev, aslında bir psikolog olan Almira Tursyn karar kılmış.

Tomris’in baş rol oyuncusu Almira Tursyn…

TOMRİS’İN KONUSU

Milattan önce 6. yüzyılda, çocukluğundan itibaren ata binmeyi, kılıç kullanmayı, ok ve yayda ustalaşmayı öğrenen Tomris; eşi ve tüm ailesi bir Pers baskınında ölünce kavminin başına geçer ve zamanla büyük bir komutan haline gelir. Almira Tursyn’in rolü için zorlu bir eğitim sürecinden geçtiği filmde “Cennetin Krallığı” ve “Kurtlar Vadisi Irak” filmlerinden tanıdığımız Gassan Mesud da rol alıyor.

Okumaya devam et

Popular