Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Rusya Türkiye’den domates alımını durdurdu

Rusya, Türkiye’ye tanıdığı kotanın dolmasını gerekçe göstererek domates alımını durdurdu. 150 TIR domates Rus gümrüklerinde bekletiliyor.

BOLD – Krizin Türkiye ile Rusya’nın Suriye konusunda anlaşamadığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. Rusya, kotanın dolduğunu öne sürerek Türk üreticilerin domateslerinin ülkeye girişine engel oluyor. 150 TIR domates gümrüklerde bekliyor.

ŞU ANKİ KOTA UÇAK KRİZİ ÖNCESİ KOTANIN YARISI BİLE DEĞİL

Konuyu TBMM gündemine getiren Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Aydın Özer, 2015’te Rusya’yla yaşanan uçak düşürme krizini ardından domates ihracatının sekteye uğradığına dikkat çekerek, “O dönem yıllık 340 bin tonluk domates ihracatımızı yapamaz hâle geldik. Krizin ardından tamamen sıfırlanan, 2017 sonunda 50 bin tona, 2018’de 100 bin tona, Mayıs 2019’da ise 150 bin tona çıkan yıllık ihracat kotası geçtiğimiz günlerde doldu” dedi.

150 TIR DOMATES ÇÜRÜMEYİ BEKLİYOR

Kotanın dolmasının ardından üç gün önce Rusya’nın alımı durdurduğunu söyleyen Özer, “150 tır domates Rusya limanında ve serbest bölgelerde bekliyor. Ticaret Bakanlığı bir an önce konuya el atmalı, kotayı 200 bin tona çıkaran anlaşmayı bir an önce yapmalıdır. Eğer kota artırımı olmazsa üretici büyük zarar eder. Eğer ihracatçı nezle olursa üretici zatürre olur” dedi.

BU DOMATESLERLE ENFLASYONU DÜŞÜRECEK

AKP hükumetinin ülkeye geri dönen tarım ürünleriyle enflasyonu düşürme planları olduğunu savunan Özer, “Deniyor ki, ‘ihracata gitmeyen domates iç piyasalara döner, böylece domates fiyatları aşağı iner ve bu da enflasyonu düşürür.’ Yani domates enflasyonu düşürür mü bilinmez ama şurası kesin, bugün üreticinin yanında olunmazsa yarın üretim yapacak çiftçi bulamayız” dedi.

 

Natali Avazyan ikinci kez gözaltına alındı

Ekonomi

Saraylarda çalışan 300 kişi bankamatik memurunu dönüştüler

TBMM’ye bağlı saraylarda çalışırken sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu açıkta kalan 300 kişi bankamatik memuruna dönüştü. Yerlerine yenileri alınan 300 kişi evlerinde görevlendirilecekleri yeni yerlerini bekliyor.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesindeki saraylarda görev yapan 300 kişi, sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu bankamatik memuruna dönüştü. Herhangi bir kurumda görevlendirilmeyen 300 kişi evlerinde atanacakları yeni kurumlarını bekliyor.

YERLERİNE YENİLERİ ALINDI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’i saraylarında çalışırken şimdi açıkta kalan 300 kişinin durumunu TBMM Başkanlığına sordu. Türkiye’de bulunan tüm sarayların sadece bina olarak Cumhurbaşkanlığı makamına devredildiğini hatırlatan Tanal, “Ancak personelleri Meclis bünyesinde kaldı. Meclis bünyesinde kalan bu 300 personel işe gitmeden, evde yatarak gayet rahat maaşını almakta. Ancak, Cumhurbaşkanlığına devredilen bu saraylara yeni personel alınmakta. Meclis Başkanlığı bu personellerin en azından başka kurumlarda çalıştırılmasını sağlayabilir. Evde bankamatik memuru olarak maaşlarının ödenmesi hangi hukuka, hangi adalete, hangi vicdana sığar, ben bunu bilemiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Erzincanlı çiftçinin sulama suyuna yüzde 90 zam!

Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Erzincan Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 oranında zam yapıldı. Dönüm başına 150 liralık ücret 285 liraya çıktı.

BOLD – Ekonomik krizin etkisi Türkiye genelinde sektör bazında kendini hissettirmeye devam ediyor. Erzincan’da, Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 zam yapıldı.

YA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLSUN YA DA BIRAKSINLAR

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, karara tepki göstererek “İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun bu durumu düzeltsinler veya da bıraksınlar” dedi.

İl Başkanı Doğan, “Erzincan’da bir Fırat nehri geçiyor ama ne yazık ki çiftçilerimiz su borcu altında kıvranıp duruyor. Son yapılan zamlar bardağı taşırmaktır, çiftçilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır ” şeklinde konuştu.

BU YIL GELECEK ELEKTRİK BORCU 6-7 MİLYON CİVARI

Erzincanlı çiftçilere geçen yıl 4 buçuk milyon elektrik borcu geldiği bilgisini de paylaşarak “2020 rakamlarında 6-7 milyon civarında elektrik borcu gelecektir. Ama bir şeker fabrikasına devlet 38 milyona yakın hibe vereceğine 6 milyon TL çiftçinin elektrik borcunu karşılarsa o çiftçi mağdur olmaz” ifadelerini kullandı.

Özel sektör dış borç batağında

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’ın İş Bankası planı! Turhan Bozkurt yorumladı

Gazeteciler Fatih Akalan ve Turhan Bozkurt ekonomi gündeminin sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Popular