Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Güvenlik Konseyi, Libya’da kalıcı ateşkes sağlanmasına ilişkin önergeyi kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Libya’da kalıcı ateşkesin sağlanması için İngiltere’nin hazırladığı önergeyi 15’e 14 oy ile kabul etti. Rusya çekimser oy kullandı. Böylece Berlin’deki Libya Konferansı’nda varılan mutabakat bağlayıcı hale geldi.

BOLD – BM Güvenlik Konseyi Libya’da “kalıcı ateşkes” çağrısı içeren bir karar tasarısını kabul etti. İngiltere’nin hazırladığı taslak metin 15 üyeli konseyde 14 üyenin oyuyla kabul edildi. Konseyin veto yetkisine sahip üyelerinden Rusya oylamada çekimser oy kullandı. Kararla birlikte Berlin’deki Libya Konferansı’nda varılan mutabakat bağlayıcı hale geldi.

BMGK tarafından onaylanan kararda “Libya’da mümkün olan en kısa süre içinde hiçbir ön koşul olmadan” ateşkes sağlanması gerektiği belirtildi.

LİBYA’DAKİ PARALI ASKERLER

Önergede “Libya’da sayısı artan paralı askerlerden ötürü kaygı duyulduğu” aktarılırken, Rusya bu tanımı “yabancı terörist savaşçılar” ifadesi ile değiştirmek istediyse de başarılı olamadı. ABD, Rusya’yı Libya’ya Wagner Grubu üzerinden “paralı asker” göndermekle suçluyor. Moskova ise iddiaları reddediyor.

Kararda Ocak ayında kurulan ortak askeri komisyonun kalıcı ateşkesin sağlanması için görüşmelere devam etmesi gerektiği ifade edildi.

Bunun içine, bir denetim sisteminin kurulması, güçler ayrılığı ve güvenin tesis edilmesi için alınması gereken önlemler giriyor.

Bu komisyonun Cumartesi günü Cenevre’de düzenlenen toplantısı bir sonuca varmadan bitmişti.

BERLİN KONFERANSI KARARLARINI GÜÇLENDİRDİ

Libya krizi ile ilgili tarafların ve uluslararası aktörlerin katılımıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak’ta gerçekleştirilen konferansta 55 maddelik bir bildiri yayımlanmıştı. Ancak Trablus’ta çatışmalar kesilmedi ve Libya’ya silah akışı da sürüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas New York’ta alınan kararın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Kararı Libya krizinin çözümünde atılmış “büyük bir adım” olarak niteleyen Maas “Berlin Libya Konferansı’nın sonuçları böylece herkes açısından bağlayıcı hale geldi” dedi. Maas Libya’da geçerli olan silah ambargosuna kapsamlı bir biçimde riayet edilmesi gerektiğini belirtti.

Maas Libya Konferansı’na katılan ülkelerin dışişleri bakanlarını Pazar günü bir bilanço çıkarmak amacıyla Berlin’e davet etti.

RUSYA, KARARLARIN UYGULANABİLECEĞİNDEN ‘ŞÜPHELİ’

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzia neden çekimser oy kullandıklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Nebenzia kararın hayata geçirilebileceği ve Libya’da rakip hükümetler arasındaki savaşı istenen şekilde sona erdireceği konusunda “ciddi şüpheleri” olduğunu söyledi.

HAFTER, BM’YE TRABLUS’TAKİ HAVAALANINI KULLANDIRMAYACAK

Bu arada Libya’da General Halife Hafter’e bağlı silahlı güçler, uzun zamandır ele geçirmeye çalıştıkları başkent Trablus kentinde işleyen tek havaalanının, BM tarafından kullanımına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Hafter’e bağlı güçlerin komutanı Ahmed Mismari, basına yaptığı açıklamada, BM’nin Misrata Havaalanı veya diğerlerini kullanması gerektiğini belirterek, Trablus’taki Mitiga Havaalanı’na gelen uçuşların güvenliğini sağlayamayacağı için bunun gerekli olduğunu savundu.

Mismari, Türkiye’nin Trablus’taki Mitiga’yı üs olarak kullanmasını, güvenliği sağlayamama konusunda buna gerekçe gösterdi.

Libya’daki BM temsilciliği, Hafter güçlerini, Libya’ya BM personelini getiren uçuşları engellemekle suçlamıştı.

MACRON’DAN HAFTER’E DAVET

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne karşı mücadele eden Halife Hafter’i ülkesine davet etti.

Hafter’in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hafter, Fransa Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Christophe Farno ile Bingazi’de bir araya geldi. Görüşmede taraflar terörle mücadeleyi ele aldı.

Fransız yetkili Farno, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Fransa’ya ziyarette bulunması yönündeki resmi davetini Hafter’e iletti.

Alman hükumetinden Türkiye’ye yeni silah satışı izni

Dünya

Alman hükumeti İdlib’deki saldırıyı kınadı, Putin’i uyardı

Alman hükumeti, İdlib’de 33 Türk askerinin ölümüne yol açan saldırıyı kınadı, Rusya lideri Putin’e “Siyasi diyaloğa gir” çağrısını yineledi.

BOLD – Alman hükumeti sözcüsü Steffen Seibert, İdlib’de 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda askerin de yaralandığı saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Hükumetin haftalık olağan basın toplantısında konuşan Seibert, “Federal hükumet olarak Suriye’nin kuzeybatısında, özellikle de İdlib bölgesinde tırmanan gerilimi çok büyük bir endişe ile izliyoruz. 30’u aşkın Türk askerinin ölümüne, çok sayıda askerin yaralanmasına yol açan Türk mevzilerini hedef alan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Sözcü, yaşanan gelişmelerin, İdlib bölgesi için acilliyet gerektiren ateşkesin önemini “dramatik bir şekilde gözler önüne serdiğini” belirtti. Rusya ve Türkiye arasında en kısa zamanda diplomatik görüşmelerin başlamasını umut ettiklerini kaydetti ve Rusya lideri Putin’e “İvedilikle siyasi diyaloğa gir” çağrısını yineledi.

Mülteci akınına ilişkin haberleri değerlendiren Seibert, AB ile Türkiye arasındaki Mülteci Mutabakatı ve insan kaçakçıları ile mücadele alanındaki işbirliğinin Türkiye açısından değer taşıdığını vurgulayan Seibert, “Bu Avrupa için olduğu kadar Türkiye için de değer taşıyor” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Moskova ve Şam savaş suçu işliyor

 

Okumaya devam et

Dünya

AB: Türkiye bize sığınmacı anlaşmasında değişiklik olmadığını söyledi

Avrupa Birliği, Türkiye ile mülteci anlaşması konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, Ankara ile bu konuyu resmi olarak görüştüklerini söyledi.

BOLD – Avrupa Komisyonu sözcüsü Peter Stano Avrupa Birliği-Türkiye anlaşması konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, Ankara ile bu konuyu resmi olarak görüştüklerini söyledi.

Sığınmacıların Avrupa’ya doğru yola çıktığına dair videoların internette yayımlandığını ancak bu spekülasyonların doğru olup olmadığını incelemek gerektiğini, bu yüzden üye ülke ve gerekli kurumlar ile görüşeceklerini ifade etti.

Stano, “Türkiye’nin 2016 yılında imzalanan sığınmacı anlaşmasına bağlı yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz aksi taktirde gereken önlemler alınacaktır” ifadelerini kullandı.

İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası bir üst düzey yetkilinin Türkiye’nın bundan böyle sınırdan geçmeye çalışan göçmenleri durdurmaya çalışmayacağını söylediği belirtilmişti. Avrupa Komisyonu Türk yetkililer ile resmi olarak görüştüklerini AB-Türkiye anlaşmasında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Yunanistan ordusu alarma geçti: Bulgaristan sınırda tedbirleri arttırdı

Okumaya devam et

Dünya

Fahrettin Altun: Suriye rejim hedefleri meşru hedef konumundadır

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “Suriye’de yaşanan gelişmelerden birinci derecede Esed rejimi sorumludur, Rusya, rejim saldırılarını durdurma sorumluluğunu yerine getirmemiştir” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın mensuplarının Ankara temsilcileri ile bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Suriye’de yaşanan gelişmelerden birinci derecede Esed rejimi sorumludur” diyen Altun, “Rusya ise gerek rejimle ilişkileri, gerek Astana sürecenin tarafı olması, gerekse Soçi’nin 3. maddesi sebebiyle rejim saldırılarını durdurma sorumluluğunu yerine getirmemiştir” diye konuştu. Altun, “Rejim hedefleri TC tarafından meşru hedef konumundadır” dedi.

İdlib hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Altun, İdlib için yeni bir tezkereye ihtiyaç olmadığını ifade etti. Mültecilerle ilgili olarak ise ”Türkiye hiçbir zaman mültecileri silah olarak kullanmadı” dedi.

İKİ LİDER YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

Altun, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmelerinin kararlaştırıldığını söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede kalıcı ateşkes ilan edilmesini istediğini belirtti. Erdoğan’ın ayrıca, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile de telefonda görüşeceğini açıkladı.

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü: Yakın zamanda bir araya gelecekler

Okumaya devam et

Popular