Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Dünya Radyo Günü’nde radyolu filmler

13 Şubat Dünya Radyo Günü’nüz kutlu olsun. Bu özel günü filmlerle anmaya ne dersiniz…

BOLD– Radyo neredeyse bir asırdır hayatımızda. Kuşaklar boyunca içeriği, anlamı, yaşam içindeki yeri ve tarzı değişse de varlığını korumayı başardı. Hayatın bu kadar içindeki bir olguya sinemanın da kayıtsız kalması elbette düşünülemezdi. İçinden radyo geçen on filmi sizle için derledik. Keyifli seyirler…

KAYBEDENLER KULUBÜ- 2011

Bir yayınevi sahibi Kaan ve Kadıköy’de bar işleten, sağlam bir plak koleksiyoneri olan Mete, 90’lı yıllarda sanki rahat bir sohbet ediyorlarmış ve kimselerin de bunu dinlediğinden haberleri yokmuş gibi bir radyo programı sunuyorlardır. Kaan’ın hayatına giren Zeynep isimli bir kadın sohbetleri de radyo programını da etkileyecektir. Nejat İşler, Ahu Türkpençe ve Rıza Kocaoğlu başrollerde…

GÜNAYDIN VİETNAM- 1987

Robin Williams’ın harika bir performansla Oscar adayı olduğu Good Morning Vietnam, Ünlü radyo Dj’i Adrian Cronauer’ın askeri radyoda DJ’lik yapmak üzere Saigon’a getirilmesiyle başlar. Cronauer’ın hippi tarzı mizahi sunumu, savaşın alt üst ettiği askerler için biraz olsun mutluluk getirmektedir.

PLAY MISTY FOR ME- 1971

Bir radyoda Dj’lik yapan Dave Garver(Clint Eastwood) hayranı olduğunu söyleyen Evelyn Draper(Jessica Walter) ile tanışınca genç kadından epey hoşlanır. Evelyn’in kendisinden sürekli aynı şarkıyı isteyen kadın olduğunu öğrenen Dave, oldukça şaşırır. Bu buluşmanın ardından Dave, Evelyn tarafından takip edildiğini, Evelyn’in hayatının her alanına müdahale ettiğini fark eder.. Kendisini kapana sıkışmış gibi hisseden Dave, Evelyn’den kurtulmayı başarabilecek midir?

TALK TO ME- 2007

Don Cheadle, Chiwetel Ejiofor, Taraji P. Henson gibi isimlerden oluşan etkili bir kadroya sahip olan film, 1960’lı yılların popüler bir talk show sunucusu ve topluluk aktivisti Ralph “Petey” Greene’in hikayesi.

TALK RADIO-1988

Usta yönetmen Oliver Stone imzasını taşıyan film; alaycı, acımasız ama çoğu zaman da fazlasıyla komik olan Barry Champlain(Eric Bogosian) isimli bir yerel radyocunun ulusal kanala geçme sırasında yaşadıkları üzerinden etkili bir eleştiri yapıyor.

RADIOLAND MURDERS-1994

1939’da WBN Amerika’nın 4. radyo kanalı olmaktadır. Kanalın prömiyer gecesi yeterince karmaşık değilmiş gibi kanalın sahibinin sekreteri Penny Henderson umutsuz bir sponsorla anlaşma yapmaya çalışmakta, zorba patronuyla ve eski kocasıyla başa çıkmak zorundadır.

RADIO DAYS- 1987

Woody Allen imzalı Radio Days, anlatıcı karakter olan Joe’nun 1930’lu yıllarda radyonun yaşamları nasıl etkilediğini anlatmasının öyküsü… Yönetmenin yaşamında da izler taşıyan film, en iyi senaryo dalında Oscar adayı olmuştur.

JACOB THE LIAR- 1999

Kimsenin görmediği bir radyonun söz konusu olduğu filmin başrollerinde Robin Williams, Alan Arkin ve Armin Mueller-Stahl yer alıyor. Bir Nazi kampında tutsak olduğu dönemde Jacop (Robin Williams) Sovyet birliklerinin Naziler karşısında ilerlediğini duyar ve Varşova’daki gettosuna döndüğünde bunu Misha’ya (Armin Mueller-Stahl) anlatır. Ancak bu haber kısa süre sonra Jacob’un Nazilerin yasağına rağmen bir radyo bulduğu ve oradan haberler verdiği şekline bürününce insanların umudunu kırmak istemeyen Jacob bu yalanı sürdürmek zorunda kalır.

SLEEPLES IN SEATTLE-1993

Sam (Tom Hanks) Seattle’da oğluyla yaşayan mutsuz bir duldur. Oğlu Jonah ise yeni bir anne istemektedir. Sam sonunda oğlunun zorlamasıyla bir radyo programına konuk olarak katılır ve programda o kadar içten konuşur ki radyo kanalına yüzlerce kadından evlenme teklifi içeren mektuplar gelir. O sıralar nişanlı olan Annie (Meg Ryan) de Sam’le tanışmak için büyük bir istek duymaya başlar. İki ana karakterin sadece iki kısacık sahnede bir araya geldiği güzel bir sevgi hikayesi…

PONTYPOOL-2008

Mazy, Pontypool kasaba radyosunda program yapmaktadır. Kasabada korkunç şiddet olayları olduğu şeklinde söylenti yayılmaya başlar. Radyo ekibi, bu söylentilerin İngilizceyle yayılmış bir virüsten kaynaklandığını anlarlar. Kurtarılma ümidiyle yayını sürdürürken acaba radyo dalgalarıyla virüsün yayılmasına yardım mı etmektedirler?

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

70. Berlin Film Festivali’nde yapımcı avlayacak projeler

20 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında yapılacak 70. Berlin Film Festivali birçok film projesi için de yapımcı ve dağıtımcı arayışı demek.

BOLD- Sinema festivallerinin kırmızı halı, ilk gösterimler, yarışma heyecanı gibi parlak yüzünün arkasında yüz milyonlarca doların konuşulduğu bir de ekonomik boyut vardır. Proje aşamasında ya da tamamlanmış birçok film burada yapımcı ya da dağıtımcı arayışındadır. Bu yıl festivalde yapımcıların ve dağıtımcıların ilgisini çekmeye çalışacak 10 proje “hollywoodreporter” tarafından şöyle listelendi.

REMOTE CONTROL
YÖNETMEN: John Mathieson
Başrol : Gerard Butler

Fallen serisiyle aksiyona alışan Butler, bu kez bir savaş muhabiri olarak küresel komploya karşı duruyor. Tipik bir tek adam dünyaya karşı aksiyonu.

Jessica Chastain, Eddie Redmayne


THE GOOD NURSE

YÖNETMEN: Tobias Lindholm
Başrol : Jessica Chastain, Eddie Redmayne

Gerçek bir suç öyküsüne dayanan film, 300’den fazla hastayı öldüren İngiliz hemşire “Ölüm Meleği” Charlie Cullen’ı (Redmayne) anlatıyor. Chastain, öldürme çılgınlığını durdurmaya yardım eden hemşireyi oynayacak.

LITTLE AMERICA

YÖNETMEN: Rowan Athale
Başrol : Sylvester Stallone

Rambo 5’te ilerlemiş yaşına rağmen aksiyonda hala iş yapabileceğini gösteren Stallone, bu kez distopik bir Amerika’da Asyalı bir milyarder tarafından kiralanan eski bir Ranger olarak karşımıza çıkıyor.


BACCARAT MACHINE

Başrol: Awkwafina

Altın Küre ödüllü Awkwafina’nın tarihin en başarılı kadın kumarbazlarından Cheung Yin “Kelly” Sun’ı canlandıracağı filmin yönetmeni henüz belli değil.


THE PORTABLE DOOR

YÖNETMEN: Jeffrey Walker
Başrol : Christoph Waltz, Guy Pearce

Tom Holt’un görünüşte sıradan bir ofisi anlatan çoksatan romanına dayanan filmin macera, komedi ve aksiyonu harmanlaması bekleniyor.


PERFECT

Yönetmen: Olivia Wilde
I, Tonya benzeri bir başarı öyküsü olması beklenen Perfect; büyük bir sakatlığın ardından 1996 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Amerikalı jimnastikçi Kerri Strug’un biyografisi olacak.


ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT

YÖNETMEN: Edward Berger
Başrol : Daniel Brühl

Yapımın, Alman yazar Erich Maria Remarque’in I. Dünya Savaşı romanının ilk Almanca uyarlaması olması bekleniyor. Hazır “1917” dikkatleri yeniden Büyük Savaş’a çekmişken zamanlama oldukça iyi görünüyor.


JUNIPER

YÖNETMEN: Matthew Saville
Başrol : Charlotte Rampling, Marton Csokas

2015 Berlinale’de en iyi kadın oyuncu seçilen Charlotte Rampling, oğlu (Marton Csokas) ve torunu (George Ferrier) ile birlikte yaşayan alıngan ve alkolik bir büyükanneyi oynayacak.

THE THICKET

YÖNETMEN:Elliott Lester
Başrol :Peter Dinklage, Noomi Rapace, Charlie Plummer

Prometheus’tan Noomi Rapace ve Game of Thrones’tan Peter Dinklage bir araya getiren aksiyon gerilim filmi, Joe R. Lansdale romanından uyarlandı:

A HERO

YÖNETMEN: Asghar Farhadi

A Separation, Sales Man gibi filmlerle dikkat çeken Oscar ve Altın Küre ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin yeni filmi A Hero hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak, Parasite ile gelen “yenilik” dalgası Farhadi için de birçok kapıyı açabilir gibi görünüyor.

OFFICIAL COMPETITION

YÖNETMEN: Mariano Cohn ve Gastón Duprat
Başrol : Antonio Banderas, Penélope Cruz

Pain & Glory’nin İspanyol asıllı yıldızları, bir milyarder girişimci tarafından ikonik bir film oluşturmak amacıyla bir araya getirilen Félix Rivero (Banderas) ve bir film yapımcısının (Cruz) öyküsünde yeniden bir araya geliyor.

Okumaya devam et

Kültür

70’inci Berlin Film Festivali’nde Türkiye’den hiç film yok

Dünyanın en saygın film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali bu gün başlıyor.

BOLD– 18 filmin ana yarışma tablosunda büyük ödül olan Altın Ayı için yarışacağı festivalde bu yıl hiçbir bölümde herhangi bir Türkiye yapımı film bulunmuyor.

YENİLİKLER VAR AMA TÜRKİYE 70. BERLİNALE’DE YOK

20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde büyük ödül için yarışacak filmler tanıtıldı. 18 filmin mücadele edeceği ana yarışma bölümünde; Burhan Qurbani’nin “Berlin Alexanderplatz,” Ilya Khrzhanovksy ile Yekaterina Oertel imzalı “DAU.Natasha” İtalyan yönetmen kardeşler Damiano D’Innocenzo ve Fabio D’Innocenzo’nun “Favolacce,” Alman yönetmen Christian Petzold’un “Undine” dikkat çeken filmler arasında yer alıyor. Yönetmenliğini Sally Potter’ın yaptığı ve başrollerini Javier Badem, Elle Fanning ve Salma Hayek’in üstlendiği “The Roads Not Taken” oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Festivalde bu yıl yen bir bölüm de yer alıyor. “Encounters” adını taşıyan bölüm farklı anlatım tekniklerini kullanan filmler için düzenlenen bir yarışma kategorisi. Berlinale Direktörü Carlo Chatrian, “geleneksel üretim sürecinin dışında” şekillenen, “nitelik ve biçim açısından güçlü olmalarına rağmen” ana yarışmaya katılmak için gereken bazı özelliklere sahip olmayan filmleri “Encounters”a davet ettiklerini aktardı.

JÜRİ BAŞKANI JEREMY IRONS

Festivalin yarışma jürisi başkanlığını bu yıl ünlü İngiliz oyuncu Jeremy Irons yürütüyor. Ünlü aktöre Kenneth Lonergan, Bérénice Bejo, Kleber Mendonça Filho, Luca Marinelli, Bettina Brokemper ve Annemarie Jacir eşlik ediyor.

340 filmin gösterim imkanı bulacağı 70. Berlin Film Festivali bu akşam Kanada-İrlanda ortak yapımı “My Salinger Year” ile yapılacak. Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau imzalı filmin başrollerini Sigourney Weaver, Margaret Qualley, Douglas Booth paylaşıyor.

MERAKLA BEKLENEN İLK GÖSTERİMLER

Festivalin en çok ilgi gören bölümlerinden biri de Berlinale Special Gala… Berlin Film Festivali’nde ilk gösterim yapmak, hem yönetmenler hem yapımcılar için önemli bir prestij kaynağı. Sinemaseverlerin merakla beklediği birçok filmin ilk kez görücüye çıkacağı bölüm bu yıl; açılış filmi “My Salinger Year”ın yanı sıra Johnny Depp’in yeni filmi “Minamata,” ABD’nin eski dış işleri bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton’ın hayatını anlatan Nanette Burstein imzalı “Hillary” belgeselini de seyirciyle buluşturacak.

Okumaya devam et

Kültür

İlk Türk kadın hükümdar Tomris’in hayatı beyaz perdede

Kazakistan yapımı “Tomris” filmi 10 Nisan’da Türkiye’de vizyona giriyor.

BOLD– Kazakistan’da büyük gişe başarısı sağlayan film, Altın Küre’de “en iyi yabancı film” kategorisinde yarışma şansı bulmuştu.

15 BİN KİŞİ ARASINDAN SEÇİLEN PSİKOLOG

MÖ 6. yüzyılda, dönemin en güçlü devletlerinden Pers İmparatorluğu’nu yenerek çok büyük bir başarı elde eden İskit-Saka Türkleri’nin hükümdarı Tomris’in mücadelesini anlatacak film için 15 bin kişi arasından seçim yapan yönetmen Akan Satayev, aslında bir psikolog olan Almira Tursyn karar kılmış.

Tomris’in baş rol oyuncusu Almira Tursyn…

TOMRİS’İN KONUSU

Milattan önce 6. yüzyılda, çocukluğundan itibaren ata binmeyi, kılıç kullanmayı, ok ve yayda ustalaşmayı öğrenen Tomris; eşi ve tüm ailesi bir Pers baskınında ölünce kavminin başına geçer ve zamanla büyük bir komutan haline gelir. Almira Tursyn’in rolü için zorlu bir eğitim sürecinden geçtiği filmde “Cennetin Krallığı” ve “Kurtlar Vadisi Irak” filmlerinden tanıdığımız Gassan Mesud da rol alıyor.

Okumaya devam et

Popular