Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NATO, Rusya destekli Esad rejimine İdlib’deki saldırıları durdurma çağrısı yaptı

NATO, Orta Doğu’da faaliyetlerini genişletme kararı aldı. Genel Sekreter Jens Stoltenberg de İdlib’de artan tansiyona dikkat çekerek Rusya destekli Esad rejimini uyardı.

BOLD – NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanlarını 2 günlüğüne bir araya getiren NATO Savunma Bakanları Toplantısının ilk günü Brüksel’de tamamlandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısının ilk gün oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, “İdlib’deki durum bugünkü görüşmede gündeme geldi. Şu anda gördüklerimiz, acımasızca kullanılan şiddetin, masum sivillere karşı aşırı saldırıların ve sivil hedeflerin ayrım gözetilmeksizin bombalanmasının sonucudur. Bunu kınıyoruz çünkü kabul edilebilir değil.” diye konuştu.

Genel Sekreter Stoltenberg, “Rusya destekli Esad rejimine masum insanların yaşamına mal olan tüm bu saldırıları durdurması” çağrısında bulundu.

NATO’nun Türkiye’ye destek verdiğini anımsatan Stoltenberg, buna örnek olarak, “Türkiye’nin hava savunma sistemlerini güçlendiren bazı kapasiteleri” gösterdi. Stoltenberg, İdlib’deki durumdan son derece endişe duyduğunu da aktardı.

“ORTADOĞU’DAKİ FAALİYETLERİ GENİŞLETME PLANI”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’daki askeri faaliyetlerde NATO’nun rolünün artırılması talebi, dün başlayan NATO Savunma Bakanları toplantısında görüşüldü.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi 29 ülke savunma bakanlarının, Irak ordusuna yönelik eğitim misyonunun genişletilmesi konusunda prensipte mutabık kaldığını, Irak’ta IŞİD’e karşı mücadele uluslararası koalisyonunun mevcut eğitim faaliyetlerinden bazılarının NATO tarafından üstlenilmesinin planlandığını bildirdi.

Irak’ta NATO’nun varlığının güçlendirilebilmesi için Irak hükumetinin onayı gerekiyor. Ancak bu konuda tereddütler bulunuyor. Stoltenberg, NATO’nun Bağdat hükumetinin davetiyle ülkede bulunduğunu ve hükumet istediği sürece burada kalacağını vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Brüksel’deki toplantısı sırasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Pentagon’dan yalanlama: Görüşme olmadı, anlaşmaya varılmadı

Dünya

Alman hükumeti İdlib’deki saldırıyı kınadı, Putin’i uyardı

Alman hükumeti, İdlib’de 33 Türk askerinin ölümüne yol açan saldırıyı kınadı, Rusya lideri Putin’e “Siyasi diyaloğa gir” çağrısını yineledi.

BOLD – Alman hükumeti sözcüsü Steffen Seibert, İdlib’de 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda askerin de yaralandığı saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Hükumetin haftalık olağan basın toplantısında konuşan Seibert, “Federal hükumet olarak Suriye’nin kuzeybatısında, özellikle de İdlib bölgesinde tırmanan gerilimi çok büyük bir endişe ile izliyoruz. 30’u aşkın Türk askerinin ölümüne, çok sayıda askerin yaralanmasına yol açan Türk mevzilerini hedef alan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Sözcü, yaşanan gelişmelerin, İdlib bölgesi için acilliyet gerektiren ateşkesin önemini “dramatik bir şekilde gözler önüne serdiğini” belirtti. Rusya ve Türkiye arasında en kısa zamanda diplomatik görüşmelerin başlamasını umut ettiklerini kaydetti ve Rusya lideri Putin’e “İvedilikle siyasi diyaloğa gir” çağrısını yineledi.

Mülteci akınına ilişkin haberleri değerlendiren Seibert, AB ile Türkiye arasındaki Mülteci Mutabakatı ve insan kaçakçıları ile mücadele alanındaki işbirliğinin Türkiye açısından değer taşıdığını vurgulayan Seibert, “Bu Avrupa için olduğu kadar Türkiye için de değer taşıyor” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Moskova ve Şam savaş suçu işliyor

 

Okumaya devam et

Dünya

AB: Türkiye bize sığınmacı anlaşmasında değişiklik olmadığını söyledi

Avrupa Birliği, Türkiye ile mülteci anlaşması konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, Ankara ile bu konuyu resmi olarak görüştüklerini söyledi.

BOLD – Avrupa Komisyonu sözcüsü Peter Stano Avrupa Birliği-Türkiye anlaşması konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, Ankara ile bu konuyu resmi olarak görüştüklerini söyledi.

Sığınmacıların Avrupa’ya doğru yola çıktığına dair videoların internette yayımlandığını ancak bu spekülasyonların doğru olup olmadığını incelemek gerektiğini, bu yüzden üye ülke ve gerekli kurumlar ile görüşeceklerini ifade etti.

Stano, “Türkiye’nin 2016 yılında imzalanan sığınmacı anlaşmasına bağlı yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz aksi taktirde gereken önlemler alınacaktır” ifadelerini kullandı.

İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası bir üst düzey yetkilinin Türkiye’nın bundan böyle sınırdan geçmeye çalışan göçmenleri durdurmaya çalışmayacağını söylediği belirtilmişti. Avrupa Komisyonu Türk yetkililer ile resmi olarak görüştüklerini AB-Türkiye anlaşmasında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Yunanistan ordusu alarma geçti: Bulgaristan sınırda tedbirleri arttırdı

Okumaya devam et

Dünya

Fahrettin Altun: Suriye rejim hedefleri meşru hedef konumundadır

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “Suriye’de yaşanan gelişmelerden birinci derecede Esed rejimi sorumludur, Rusya, rejim saldırılarını durdurma sorumluluğunu yerine getirmemiştir” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın mensuplarının Ankara temsilcileri ile bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Suriye’de yaşanan gelişmelerden birinci derecede Esed rejimi sorumludur” diyen Altun, “Rusya ise gerek rejimle ilişkileri, gerek Astana sürecenin tarafı olması, gerekse Soçi’nin 3. maddesi sebebiyle rejim saldırılarını durdurma sorumluluğunu yerine getirmemiştir” diye konuştu. Altun, “Rejim hedefleri TC tarafından meşru hedef konumundadır” dedi.

İdlib hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Altun, İdlib için yeni bir tezkereye ihtiyaç olmadığını ifade etti. Mültecilerle ilgili olarak ise ”Türkiye hiçbir zaman mültecileri silah olarak kullanmadı” dedi.

İKİ LİDER YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

Altun, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmelerinin kararlaştırıldığını söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede kalıcı ateşkes ilan edilmesini istediğini belirtti. Erdoğan’ın ayrıca, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile de telefonda görüşeceğini açıkladı.

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü: Yakın zamanda bir araya gelecekler

Okumaya devam et

Popular